ROZHOVOR: Chmelová brigáda

Jarní chmelová sezóna se blíží, což přináší i hledání brigádníků na plošiny. V naší aktuální nabídce máme jarní chmelovou brigádu od zadavatelky Ing. Dagmar Urbancové, která se svým týmem organizuje a udržuje studentskou tradici při jarních i letních chmelových brigádách již od roku 1991. Jelikož kolují různé názory o této brigádě, které zájemce leckdy odrazují, rozhodli jsme se pro vás uskutečnit rozhovor s hlavní organizátorkou, paní Urbancovou, v němž se dozvíte nejdůležitější a věrohodné informace o brigádě na chmelu.

Říká se, že brigádník na chmelu se musí hodně nadřít, aby si něco vydělal. Je to pravda? Co práce na chmelu obnáší?

Práce na jarním chmelu je především manuální práce venku. Hlavní je vliv počasí + souhra kolektivu + chuť si vydělat. Zda se na chmelu nadře, závisí na úhlu pohledu každého z nás.

Znám party, kdy se z chmelnic ozývají budovatelské písně, legrácky, práce je hotová včas a kvalitně a frčí domů dříve. A měli jsme i party, které se na chmelnici "mořily", nepromluvily spolu, hrály žabomyší války a pak je jistě dřina práci zvládnout. Spíš si myslím, že jde o psychickou zátěž studentů, kteří nikdy mimo domov nebyli a nepracovali.

Studenti (věkově 18-25 let) jezdí na plošinách (2-3-4 osoby na jedné plošině dle typu) ve výšce asi 6 metrů a navazují špagátkem drátky na vodící lanka, počítají přitom zpravidla do 8, neb 7-8 drátků musí mezi sloupy navázat. Práce je o jednoduché manuální zručnosti, počítání do 8 a spolupráce s kamarády na plošině, protože jedou stejným tempem. Jezdí se, dokud to počasí dovolí.

Popíšete nám, prosím, náplň práce na jarním a letním chmelu?

Ve zkratce na jaře: studenti navěšují drátky z plošiny, další party pak ze země zapichují drátky k "vylézajícícm" rostlinám, další party zavádí chmelové révy výšky asi 70 cm zatáčením rév kolem drátku, no a nakonec se znovuzavádí a opravuje, co uhynulo.

Při letním chmelu jsou zvlášť party na poli a na česačkách. Na poli se chmel, vyrostlý až po těch 6m vysoké dráty, strhává na vlečku. Vlečka s chmelem jede na česačku a studenti pomáhají u česacích strojů vkládat révy a kontrolovat u válečků průjezd révy strojem, na konci stroje šišky padají do pytlů a ty se váží a odváží na sušárny chmele.

Podrobněji viz náš web www.chmelda.cz

        

Do kdy probíhá nábor brigádníků?

Jaro: nábor probíhá od ledna zhruba do začátku dubna, protože první termíny pro letošní plošiny jsou od 8.4.

Léto: nábor probíhá od konce května až do začátku sklizně, což je kolem poloviny srpna

Jaká je jejich pracovní doba?

Jaro: 7 - 17 hod (pokud jsou delší přestávky, tak až do 19 hod)

Léto: dle systému práce v daném podniku, zpravidla 12 hod práce + 1,5 až 2 hodiny přestávek v průběhu

Jakou dostávají brigádníci odměnu? Podle čeho se odvíjí?

Jaro i léto je odměňováno od výkonu. Každý dostane podle svého úsilí. Musí však být na chmelu po celou sjednanou dobu.

Velkou výhodou je, že vždycky dostávají odměnu ihned po ukončení prací ještě před odjezdem domů "na ruku".

Co všechno mají brigádníci od vás zajištěno? Jak je to se stravou, ubytováním, pracovním oděvem...?

Mají zdarma společnou dopravu tam i zpět, zdarma ubytování, zajištěnou celodenní stravu s velkým příspěvkem zaměstnavatele.

Pracovní oděv a obuv mají svoji, dostávají od nás ochranné pracovní pomůcky, rukavice a polaři v létě i ochranný oděv do chladna.

Co by si tedy brigádníci neměli zapomenout vzít s sebou?

Určitě vhodný oděv a obuv na chmel (starší a teplé oblečení i do deště, pohorky - vysoké botasky - gumáky), pláštěnku, jídelní misku a hrnek, příbor, šátky nebo obinadla na ochranu rukou a krku, pokrývku hlavy, sluneční brýle, opalovací krém. Přibalit by si měli dobrou náladu a chuť si vlastním výkonem vydělat.

 Jaká nabízíte chmelová střediska? Mohou si brigádníci vybrat?

Ano, mohou si vybrat. Jsme velkou firmou a farem na výběr mají více.

V Čechách jsou to oblasti Rakovnicka, Lounska, Žatecka, Litoměřicka. Na Moravě jsou menší skupinky zejména na jarní chmel.

Pro koho myslíte, že je tato brigáda vhodná/nevhodná?

Vhodná je pro studenty, kteří jsou rádi v partě, jedou si vydělat a zároveň se trošku pobavit, jsou dobrodružnější typy, kteří se nepotřebují držet máminy sukně, jsou prostě lidi do pohody i nepohody.

Nevhodná je pro lidi, kteří si chtějí užít samoty, mají představu, že se na chmelu naučí na zkoušku či na státnice, že jedou do luxusně vybavených ubytoven.

Máte nějaké doporučení pro zájemce?

Na chmelu je legrace. Ptejte se na vše, co potřebujete pro své rozhodnutí vědět ... a čtěte, co píšeme na webovkách nebo facebooku.

Publikováno: 16. 3. 2015

Komentáře ke článku

Toplist