Pracovní doba na 6 hodin. Ve Švédsku to tak mají!

Rozšířila se zajímavá informace o tom, že ve Švédsku se zavádí šestihodinová pracovní doba. Jedná se o zkušební projekt, který má ukázat, že kratší pracovní doba je pro pracovníky efektivnější. Intenzivněji se zaměří na práci, budou mít více motivace a energie. Nakonec jim zbyde i více času na soukromý život. 

Jako první si toto novum vyzkouší zaměstnanci pečovatelského domu pro seniory. Uvidí se, jaké výsledky tento pokus přinese. Studie v odborném časopisu The Lancet, která sledovala zdraví více než 600 000 lidí z USA, Evropy a Austrálie, zjistila, že lidé, kteří pracovali 55 hodin týdně, měli o 33 procent vyšší riziko vzniku mrtvice než lidé, kteří pracovali 35 – 40 hodin týdně.


zdroj: anadianimmigrant.ca

Proč se to ale nemůže stát v Česku?

Neříká se jen tak nadarmo, že jsme národ „šetřilů“. Umíte si představit, že by firmy vyšly zaměstnancům vstříc a zkrátily by jim pracovní dobu za stejnou odměnu? To je prostě nemožné.

I kdyby byl nějaký zaměstnavatel tak hodný a chtěl pracovníkům zkrátit pracovní dobu, vzápětí by si to rozmyslel. Jak jistě víte, za každého zaměstnance platí státu tzv. odvody. Tím, že by se snížil fond pracovní doby, musel by zaměstnat další zaměstnance, za které by musel platit další peníze. Když pohlédneme na míru nezaměstnanosti, určitě by byla tato změna ku prospěchu. Nejdříve ale musíme přesvědčit byrokracii. 

Publikováno: 7. 10. 2015

Komentáře ke článku

Toplist