ROZHOVOR: Práce při škole

Studovat a při tom chodit práce? Proč ne? Vše se dá časově sladit, když si najdete vhodnou práci či brigádu, která vás bude bavit. Navíc můžete získat praxi pro vaši budoucí kariéru jako studentka Veronika. Jak ona vnímá souběh práce a školy?

Proč ses rozhodla pracovat při škole?

Po úspěšném dokončení bakalářského studia a započetí navazujícího magisterského studia, jsem měla pocit, že bych se už měla někde realizovat, osamostatnit se a získat konečně praxi. Také jsem toužila se přestěhovat blíž ke škole a přátelům, do města, a to samozřejmě vyžaduje vyšší finanční příjem – tudíž jsem začala vyhledávat práci nebo dlouhodobější brigádu.

Jak ses ke své práci dostala?

Skoro celé prázdniny jsem hledala práci, která by mi vyhovovala. Všude jsem se ptala, stále jsem brouzdala na internetových portálech. Poté, co se stále nedařilo, jsem postupně začala ubírat na požadavcích a řekla jsem si, že už vezmu cokoli. V té chvíli jsem na Internetu narazila na brigádu, která byla časově flexibilní, dobře finančně ohodnocená a navíc kousek od školy. A jak to dopadlo? Vzali mě! Kdo hledá, najde!

Jak probíhalo přijímací řízení?

Klasicky jsem nejprve poslala zaměstnavateli e-mailem životopis, na základně kterého mě poté pozval k pracovnímu pohovoru, při němž zjišťoval mé znalosti a kompetence k potenciálnímu zaměstnání. Hned druhý den jsem byla informována, že jsem na požadovanou pozici přijata.

Je to práce v oboru, který studuješ?

Není to úplně práce v oboru, který studuji, ale vnímám ji jako takovou rozcvičku. Studuji na katedře českého jazyka a literatury a má práce zahrnuje psaní článků na různá zájímavá témata, což je pro mě obohacující.

Jaká je tvá pracovní doba?

Pracovní dobu si v podstatě určuji sama, jak se mi to dle školního rozvrhu hodí. Jde jen o to, abych si to správně rozvrhla a splnila požadovaný počet odpracovaných hodin.

Baví tě to?

Ano, baví. Každý den, tudíž i každý článek, mi přináší něco nového a hodně věcem se přiučím. Navíc pracuji v příjemném kolektivu lidí přibližně stejného věku jako jsem já.

Zvládáš to se školou?

Už před časem jsem přišla na to, že když člověk chce, zvládnout se dá opravdu všechno. První týdny jsem si říkala, že takový maratón dlouho nevydržím, ale teď už to tak vůbec nevnímám. Po měsíci jsem si zvykla a vůbec bych to neměnila. Jde o to, aby si všechny činnosti časem sedly a člověk si zvykl na určitý denní rytmus.

Překvapilo tě něco při příchodu do práce? Zvykala sis na něco nového?

Překvapil mě mladý pracovní kolektiv – samozřejmě mile, takže mám v práci takové přirozené prostředí s kamarádskými vztahy.

Jsi spokojená s finančním ohodnocením?

S platem jsem spokojená, řekla bych, že zcela odpovídá výkonu. Když jsem sice šla na nějakou jednorázovou brigádu jako hosteska, určitě jsem si za den vydělala víc, ale takhle se na to člověk koukat nesmí. Tady mám zajištěnou dlouhodobou práci a stálý příjem. Jako příležitostní brigádnice nemáte jistotu žádnou.

Doporučila bys takovou zkušenost?

Určitě bych všem doporučila práci nebo brigádu při škole. Najednou si uvědomíte, že volný čas trávíte efektivněji než dřív a ještě si u toho něco vyděláte na nějaké povyražení.

Publikováno: 28. 11. 2014

Komentáře ke článku

Toplist