Jak začít pracovat jako OZP?

Jste člověk se zdravotním postižením a nevíte, jak máte začít jako OZP pracovat? Můžete zažádat o dotaci na rozjezd vlastního podnikání nebo si můžete udělat bezplatnou rekvalifikaci, s čím vám poradí příslušný úřad práce.

1. Lékař

Nejprve navštivte svého ošetřujícího lékaře, který s vámi zkonzultuje možnost pracovat.

2. Životopis

Sestavte si svůj životopis a připravte se na pohovor.

3. Pracovní nabídky

Kontrolujte z různých zdrojů pracovní nabídky

4.Rekvalifikační kurzy

Pokud nemůžete najít práci ve vašem oboru, můžete si jako člověk se zdravotním postižením zdarma udělat rekvalifikaci. Pokud byste o ni měli zájem, obraťte se na úřad práce nebo na neziskovou organizaci, která také pomáhá s přípravou na zaměstnání (např. Nadační fond pro zaměstnávání OZP)

5. Obezřetnost v novém zaměstnání

Když najdete zaměstnání, buďte obezřetní a nenechte se využít. Jestliže po vás bude zaměstnavatel chtít, aby jste mu vraceli část mzdy, kvůli tomu, že vás zaměstnává, nic mu nedávejte, nemá na to právo. Také dbejte na to, aby byl pracovní poměr podložen uzavřením pracovní smlouvy.

6. Oslovujte firmy jako OZP

Neváhejte oslovit formy a přiznat svůj handicap. Mnoho firem takové zaměstnance hledá, protože pro ni znamenají velkou úsporu (nemusí odvádět desetitisícové částky do státního rozpočtu).

7. Začněte podnikat

Nechcete být u nikoho zaměstnaní a máte chuť podnikat? Můžete, na váš rozjezd máte možnost zažádat o příspěvek. Se vším co se toho týká, vám opět poradí úřad práce.

Publikováno: 16. 1. 2015

Komentáře ke článku

Toplist