ROZHOVOR: Průvodce na zámku

V nedávné době se na našich stránkách objevila brigáda průvodce na zámku a napadlo nás, že by bylo přínosné pro vás zjistit, jak to na takové brigádě chodí. Kontaktovali jsme proto zadavatelku brigády a zároveň zkušenou průvodkyni na Zámku Světlá nad Sázavou, Michaelu Markovou, která nám poskytla zajímavý rozhovor o její praxi.

  

Začneme otázkou, co je vlastně tvojí momentální náplní práce na zámku?

Momentálně jsem v kanceláři a pomáhám s čím je potřeba, rozesílám pozvánky na vernisáž, připravuju popisky k okruhu s historickým sklem, domlouvám spolupráci s nějakými sponzory na letní akce, společně s kolegyněmi organizujeme výběrové řízení na průvodce a servírky do kavárny, domlouváme propagaci zámku v rámci konání svateb, budeme i fotit profi svatební fotky... je toho dost.

Takže jsi tedy manažerka zámku, je to tak?

Svým způsobem ano... přes kulturu a cestovní ruch.

A jak ses k této práci / brigádě dostala?

Loni jsem na facebookových stránkách zámku objevila letáček s nabídkou brigády, tak jsem se přihlásila, prošla výběrovým řízením a celou sezonu dělala průvodkyni a teď se paní majitelka ozvala, jestli bych mohla pomáhat v kanceláři.

Tak to je super, bavila tě brigáda průvodkyně?

Bavila. Je to krásná a čistá práce, exponáty jsou super, každý den potkáš nové lidi, při vernisážích mnohdy velmi zajímavé lidi a hlavně, člověk je na zámku a připadá si v těch interiérech jako princezna :-) .

Takže na tebe hodně dýchalo zámecké prostředí. Měla tato brigáda pro tebe vůbec nějaké zápory?

Občas, hlavně na podzim, bylo na pokladně hrozně chladno. V září a říjnu už lidí moc nechodilo, tak jsem tam za celý den pěkně vymrzla :-D.

Takovou odpověď jsem nečekala :-D, spíš jsem si říkala, jestli ti nedělalo problém se naučit to "povídání" a pak to přednést před lidmi. Toho bych se asi já bála.

My jsme si celý text loni dělaly samy, takže pak nebylo tak těžké se to naučit. Nicméně textu je dost, exponátů taky, letos jich ještě přibude, takže samozřejmě zas taková brnkačka to není, ale třeba mně osobně nikdy nedělalo problém mluvit před lidmi.

Takže jsi neměla strach, že ti něco vypadne, nebo že něco řekneš špatně...?

Tak ze začátku samozřejmě jo, ale tady je průvodce ve výhodě, že ti lidé nevědí, že jsi něco vynechala. To víš jen ty sama.

To máš pravdu a málokdo si to uvědomuje. Přejděme tedy k samotné náplni práci průvodce.

Co všechno to obnáší?

Takže krom samotného provádění je to práce na pokladně - prodej vstupenek, upomínkových předmětů a skla, které máme vystavené v showroomu. Všechno se musí pečlivě zapisovat, odpoledne po službě se odevzdává tržba za celý ten den a všechno musí sedět. Jednou týdně, vždycky v pátek, se dělá inventura, tu taky dělají průvodci. No a v létě, když bylo pěkně a nebyly prohlídky, tak jsme upravovaly nádvoří, plely jsme záhonky a udržovaly kytičky v květináčích na oknech... člověk se aspoň ohřál na sluníčku.

V tom zámku je asi opravdu zima :-D . Teď něco pro zájemce o brigádu, nemáte zajištěné pro brigádníky ubytování?

Ne, ubytování ani strava se neposkytuje, jídlo a pití si nosí každý sám podle uvážení. Měli bychom mít cca půl hodiny na oběd, ale samozřejmě v sezoně, když jsou prohlídky, tak si nemůžeme jen tak odejít, ale vždycky jsme tam byly dvě, takže jedna provázela a druhá se mezitím najedla.                         

Jak vlastně probíhá výběrové řízení?

Zájemci o průvodce dostali na mail text o zámku, který nemusí umět zpaměti, ale musí ho umět prezentovat. Každý přednese kousek toho textu a pak se samozřejmě představí a řekne něco o sobě. Teď v pátek máme první pohovory, tak uvidíme, jak to bude probíhat. Já se toho budu účastnit poprvé z té druhé strany, vždycky jsem byla ten uchazeč :-D .

Kéž bych dočkala toho samého, Míšo. Tak vám držím palce, abyste našli vhodné uchazeče.

Teď mě ještě napadlo, jestli nemáš nějakou zajímavou historku z osobní zkušenosti nebo pověst, která se váže k zámku?

Není to přímo pověst, ale myslíme si, že máme na zámku strašidlo. Neustále nám někdo rozsvěcí ve skladu, kam se moc často nechodí, hýbe nám se zrcadlem, otevírá dveře a dokonce bývalého pana správce to zavíralo v kotelně.

Jako fakt?! To raději nebudeme zveřejňovat! :-D

Míšo, moc Ti děkuji za rozhovor a ještě se na závěr zeptám, jestli máš nějakou radu nebo vzkaz pro zájemce o tuto brigádu?

Jde o to, aby byl zájemce týmový hráč, většinou dobře naladěný, schopný zvládat stresové situace, které se tu a tam vyskytnou, aby to byl člověk, který bude ctít určitou zámeckou kulturu, který bude příjemný a milý, zkrátka který zapadne a budeme dobře fungující parta.

                        

Publikováno: 26. 3. 2015

Komentáře ke článku

Toplist