Nárok na stravenky jako benefit pro zaměstnance

Stále jeden z nejžádanějších benefitů - stravenky, stravenkový paušál a příspěvek na stravné - probereme do detailu. Dozvíte se, na co nezapomenout, když benefit zavádíte, a další zajímavosti.

Připravili jsme pro vás velký seriál o benefitech. Ty nejžádanější benefity, kuriozní benefity a daňové hledisko benefitů naleznete v našem článku. Budeme se věnovat stravenkám, příspěvku na stravné, příspěvku na dovolenou či dopravu, probereme dárky pro zaměstnance, které jim udělají radost a které by raději nedostali, příspěvek na penzijní připojištění i třináctý a čtrnáctý plat. 

U všech benefitů platí, že jsou nenárokovatelné. Zaměstnavatel nemá povinnost je svým zaměstnancům poskytovat. Každopádně tržní prostředí, budování employer brandingufiremní kultury si žádá, aby zaměstnavatelé ke mzdě svým zaměstnancům poskytovali benefity. 

Analyzujte, než spustíte nový benefit. Připravte pro vedení společnosti analýzu, kolik procent vašich zaměstnanců využívá benefity, které nabízíte. Než připravíte a spustíte nový benefit, udělejte mezi zaměstnanci průzkum, o jaký benefit by měli zájem. 

V prvním díle se budeme věnovat stále skloňovanému benefitu - stravenky. S tématem stravenek se váže i příspěvek na stravné, o kterém se také dozvíte vše. Přidáme i další alternativu, kterou je stravenkový paušál. 

Stravenky

Podle společnosti Edenred, hlavního hráče v oblasti poskytování stravenek v České republice, 49% společností poskytuje svým zaměstnancům stravenky. V úvodu jsme zmínili, že všechny benefity jsou nenárokovatelné, a to platí i pro stravenky, proto nárok na stravenky neupravuje zákoník práce ani jiný zákon, ale jen vnitřní předpis zaměstnavatele. 

Ze zákoníku práce vyplývá pro zaměstnavatele povinnost umožnit zaměstnancům ve všech směnách stravování. Zaměstnavatel nemá povinnost svým zaměstnancům stravování zajišťovat, má jen povinnost zaměstnancům stravování umožnit. 

Aktuální nabídka práce

Výhody stravenek pro zaměstnavatele

Stravenky jsou osvobozeny od zdanění a odvodů zdravotního a sociálního pojištění. Ze zákonem dané výše stravného se počítá částka, kterou zaměstnavatel přispívá na stravenku, a kterou si může odečíst ze základu daně. Pro zaměstnavatele stravenky představují osvědčený způsob, jak zvýšit příjem svých zaměstnanců a zároveň snížit daňový základ firmy.

Zaměstnavatel si může uplatnit náklad do výše 55 % ceny stravenky, maximálně však do výše 70 % sazby stravného. V obvyklém scénáři hradí zbylých 45 % z hodnoty stravenky zaměstnanec. 

Nárok na stravenku

Většina zaměstnavatelů má nastaveno, že nárok zaměstnance na stravenku vzniká za každý den na pracovišti, a většinou kopíruje možnost daňového odpočtu. Zaměstnanec tedy musí v rámci směny odpracovat alespoň 3 hodiny

Podmínky pro nárok na stravenky jsou plně v kompetenci zaměstnavatele. Zaměstnavatel svým rozhodnutím, které zanese do vnitřního předpisu, rozhodne, kdy vzniká nárok na stravenku, kdo má nárok na stravenky, jestli vzniká nárok na stravenky ve zkušební době, nebo až po jejím úspěšném ukončení, zda lze uplatnit nárok na stravenky při zkráceném úvazku, zda bude nárok na stravenky při práci na poloviční úvazek, jak naložit se zaměstnanci, kteří odpracují počet hodin, ale na home office, zda vznikne nárok na stravenky při práci o víkendu a další. Zaměstnavatel určí, v jaké výši je nárok na stravenku za odpracované hodiny, jaká bude hodnota stravenky, a jaký bude příspěvek zaměstnavatele na stravenky

nárok na stravenku = počet odpracovaných hodin

Ve většině společností nárok na stravenku vzniká po odpracování hodin, jejichž počet určí zaměstnavatel, a vztahuje se na všechny zaměstnance, kteří počet odpracovaných hodin splní, bez ohledu na výši pracovního úvazku, zda pracují na směny a podobně. 

Stravenkový paušál

Od 1. 1. 2021 byl schválen takzvaný “stravenkový paušál”, kde zaměstnavatel vyplácí zaměstnanci přímo peníze. Příspěvek na stravu musí být poskytován nad rámec sjednané a tedy nárokové odměny za práci. Na základě vyhlášky č. 467/2022 Sb. může být stravenkový paušál pro rok 2023 osvobozen od daně maximálně do výše 107,10 Kč za jednu směnu podle zákoníku práce.

Stravenkový paušál je tak další alternativou, jak poskytnout zaměstnanci daňově zvýhodněné stravování. Peněžitý příspěvek na stravování je na straně zaměstnance osvobozen od daně z příjmů fyzických osob a ani nevstupuje do vyměřovacích základů pro odvod sociálního a zdravotního pojištění. 

Příspěvek na stravné

Výše jsme uvedli, že zaměstnavatel je povinen umožnit zaměstnancům ve všech směnách stravování. Tuto povinnost zaměstnavatel nemá vůči zaměstnancům vyslaným na pracovní cestu. V takovém případě zaměstnanci vzniká nárok na stravné, kdy zaměstnavatel je povinen zaměstnanci kompenzovat zvýšené stravovací výdaje, tj. vyplatit diety čili stravné.

Vše, co potřebujete vědět o cestovních náhradách jsme uvedli v tomto článku. Ministerstvo práce a sociálních věcí každoročně stanovuje minimální a maximální sazby u cestovních náhrad, které jsou pro zaměstnavatele závazné. Podle této vyhlášky jako zaměstnavatel stanovujete výši stravného pro své zaměstnance vyslané na služební cestu, ať již stravné v rámci České republiky, stravné na Slovensku, ale i v ostatních destinacích. 

Nepleťme si stravenku a stravné, stravné kompenzuje zaměstnanci stravovací výdaje na služební cestě a je druhem cestovní náhrady, stravenka je zaměstnanecký benefit v podobě poukázky do restaurace nebo obchodu. 

Kromě výše uvedeného může zaměstnavatel nabídnout příspěvek na jídlo v podobě dotovaného závodního stravování. V tomto případě si může uplatnit veškeré náklady na provoz zařízení kromě hodnoty potravin. Daňový odpočet použít, pokud byl zaměstnanec přítomný alespoň 3 hodiny během pracovní směny.

Aktuální nabídka práce

Další benefity pro zaměstnance

Nezapomeňte se podívat na naše další články věnované benefitům

Dozvíte se, jak je to s příspěvkem na dovolenou.

Probereme i dárky pro zaměstnance, kdy je dávat, jaké dárky jsou vhodné a jak je to s daněním.

Zvažujete příspěvek na dopravu, pak vám jistě pomůže náš článek.

Nezapomněli jsme ani na příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění.

A dozvíte se vše i o třináctém a čtrnáctém platu.

 

Publikováno 27. března 2023

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Nárok na stravenky jako benefit pro zaměstnance

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Dozvíte se, co to je pracovní oděv, kdy jej zaměstnavatel zaměstnanci plně hradí a jaké jsou základní povinnosti zaměstnavatele. Zjistíte, kdy a kdo má nárok na pracovní oděv a také na pracovní obuv.
Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Povíme vám vše k tématu “pracovní smlouva na dobu určitou a prodloužení”. Zjistíte, jaké máte možnosti, když se blíží konec vašeho pracovního poměru, kolikrát může zaměstnavatel využít možnost opakovaného prodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou…
TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

Seznamte se s naším výběrem TOP 10 podcastů zaměřených na lidské zdroje. Ať už jste v oboru HR dlouholetým profesionálem nebo jen hledáte aktuální informace a trendy, tyto podcasty vám nabídnou širokou škálu témat a poznatků. Získejte přehled o tom…
Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář (ČTK), stojící jako maják nezávislého zpravodajství, je veřejnoprávní zpravodajská agentura v České republice. Tento článek vás provede jejím unikátním obchodním modelem, který nepotřebuje státní dotace, a objasní, jak ČTK…
Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Pokud potřebujete sdílet pracovní témata s veřejností, jako jsou zajímavá data nebo stížnosti na bezpráví, je dobré mít kontakty na přední profesní novinářské organizace. Ty vám mohou pomoci získat pozornost pro vaše záležitosti. V našem článku…
Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Specifickou interní směrnicí zaměstnavatele je pracovní řád, který zaměstnancům upřesňuje jejich povinnosti. Každá společnost by měla mít svůj pracovní řád, se kterým všechny své zaměstnance seznámí. Proto jsme pro vás připravili kompletní pracovní…
Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Státní úřad inspekce práce provádí pravidelné plánované kontroly i kontroly na základě podnětů od zaměstnanců, aby zjistil, jaký je skutečný stav v prověřované oblasti, a v případě zjištění nějakého pochybení má pravomoc nařídit zaměstnavateli…
Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Znáte základní povinnosti zaměstnavatele? Ukážeme vám, co je povinností vašeho zaměstnavatele před zahájením vašeho pracovního poměru, v průběhu a při skončení pracovního poměru.
Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Dozvíte se, z jakých důvodů je možné převést dovolenou do dalšího roku, v jakém rozsahu a kdy nejpozději je nutné ji zaměstnanci nařídit, jinak si její čerpání zaměstnanec určí sám. Ukážeme vám, jak na nařízení dovolené ze strany zaměstnavatele a…
Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Zjistila jste, že jste těhotná, a nevíte, kdy a jak tuto skutečnost oznámit v práci? Nebojte se, se vším vám pomůžeme! Dozvíte se, kdy oznámit těhotenství v zaměstnání, jak v práci oznámit těhotenství a také jaké jsou povinnosti vašeho…
Nezdražujeme a z vysoké kvality služeb neuhneme

Nezdražujeme a z vysoké kvality služeb neuhneme

V době, kdy ostatní firmy v oboru od ledna 2024 zdražují, pracovní portál JenPráce.cz jde proti proudu a drží svoje ceny nízko. Díky inovativním technikám vedoucím k vnitřním úsporám a rychle rostoucímu počtu klientů, nemusí k zvýšení cen přistoupit…
Top 20 ATS systémů, které hýbou HR

Top 20 ATS systémů, které hýbou HR

Systémů pro podporu náborů, takzvaných ATS (anglická zkratka “Applicant Tracking System”), či jim podobných, najdete na současném trhu nepřeberné množství. Všechny tyto softwary spojuje společný cíl - vylepšit administrativní a náborové procesy ve…

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena