Jaký pracovní úvazek je pro vás ten ideální?

Hledáte si novou práci? S námi se dozvíte, jaké jsou druhy pracovních úvazků, mezi kterými můžete vybírat.

Co to je pracovní úvazek

Všichni známe plný pracovní úvazek a zkrácený pracovní úvazek. Existují i další, a o těch si nyní povíme více. Pracovní úvazky dělíme do několika kategorií: 

  1. plný pracovní úvazek
  2. zkrácený pracovní úvazek 
  3. sdílené pracovní místo
  4. home office

Ať již zvolíte jakýkoliv typ pracovního úvazku, je nutné se zaměstnavatelem uzavřít pracovní smlouvu nebo dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti.

Typy pracovních úvazků

Nejčastější je plný pracovní úvazek, kdy zaměstnanec pracuje například 40 hodin týdně, od pondělí do pátku, 8 hodin každý den. 

Často vyhledávaným je zkrácený pracovní úvazek. Tento úvazek volí zaměstnanci, kteří se například vracejí z rodičovské dovolené, jsou v důchodu či studují. Se zaměstnavatelem se domluvíte na zkrácené pracovní době. Děláte stejnou práci jako kolega na “plný” úvazek, jen menší počet hodin týdně. Poměrně se vám samozřejmě zkrátí i vaše odměna, s ohledem na počet odpracovaných hodin. 

V případě, že o zkrácení úvazku žádá rodič, který pečuje o dítě do 15 let, těhotná zaměstnankyně, nebo zaměstnanec, který prokazatelně pečuje o osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby, může zaměstnavatel žádost odmítnout jen v případě vážných provozních důvodů.

Pokud dva nebo více zaměstnanců sdílí jedno pracovní místo, jedná se o sdílené pracovní místo. Součet odpracovaných hodin všech zaměstnanců na jednom sdíleném místě by se měl rovnat plnému úvazku. Záleží jen na potřebě zaměstnavatele, kolik zaměstnanců si na sdílené místo najme. 

Pružnou pracovní dobu zaměstnavatelé povolují svým zaměstnancům stále častěji. Zaměstnavatel pouze určí čas, ve kterém musíte být v práci (například od 11 do 14 hodin) a je jen na vás, kdy odpracujete zbytek své směny. 

Home office, neboli práce z domova bývala benefitem, který zaměstnavatelé poskytovali svým zaměstnancům. Nyní je home office téměř standardem ve společnostech, kde je možné práci odvádět z domova. Pokud vám zaměstnavatel dovolí pracovat z domova, je nutné, abyste dodrželi veškerá bezpečnostní opatření, stejně jako kdybyste byli v kanceláři. 

Je důležité zmínit, že home office vám zaměstnavatel nemůže nařídit. Musíte souhlasit. Jsou zaměstnavatelé, kteří přispívají na internet, dodají vám novou kancelářskou židli a další výhody, aby motivovali své zaměstnance pracovat z domova. 

Další alternativou je stlačený pracovní týden. Po dohodě se zaměstnavatelem si svých 40 hodin odpracujete od úterý do pátku, protože v pondělí potřebujete mít volno. Zní to super, jeden den volna navíc. Ale je nutné si uvědomit, že v práci budete 10 hodin denně a musíte odvádět svou práci celých 10 hodin.

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Jaký pracovní úvazek je pro vás ten ideální?

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2022 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena