Jaký pracovní úvazek je pro vás ten ideální?

Hledáte si novou práci? S námi se dozvíte, jaké jsou druhy pracovních úvazků, mezi kterými můžete vybírat.

Co to je pracovní úvazek

Všichni známe plný pracovní úvazek a zkrácený pracovní úvazek. Existují i další, a o těch si nyní povíme více. Pracovní úvazky dělíme do několika kategorií: 

  1. plný pracovní úvazek
  2. zkrácený pracovní úvazek 
  3. sdílené pracovní místo
  4. home office

Ať již zvolíte jakýkoliv typ pracovního úvazku, je nutné se zaměstnavatelem uzavřít pracovní smlouvu nebo dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti.

Typy pracovních úvazků

Nejčastější je plný pracovní úvazek, kdy zaměstnanec pracuje například 40 hodin týdně, od pondělí do pátku, 8 hodin každý den. 

Často vyhledávaným je zkrácený pracovní úvazek. Tento úvazek volí zaměstnanci, kteří se například vracejí z rodičovské dovolené, jsou v důchodu či studují. Se zaměstnavatelem se domluvíte na zkrácené pracovní době. Děláte stejnou práci jako kolega na “plný” úvazek, jen menší počet hodin týdně. Poměrně se vám samozřejmě zkrátí i vaše odměna, s ohledem na počet odpracovaných hodin. 

V případě, že o zkrácení úvazku žádá rodič, který pečuje o dítě do 15 let, těhotná zaměstnankyně, nebo zaměstnanec, který prokazatelně pečuje o osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby, může zaměstnavatel žádost odmítnout jen v případě vážných provozních důvodů.

Pokud dva nebo více zaměstnanců sdílí jedno pracovní místo, jedná se o sdílené pracovní místo. Součet odpracovaných hodin všech zaměstnanců na jednom sdíleném místě by se měl rovnat plnému úvazku. Záleží jen na potřebě zaměstnavatele, kolik zaměstnanců si na sdílené místo najme. 

Pružnou pracovní dobu zaměstnavatelé povolují svým zaměstnancům stále častěji. Zaměstnavatel pouze určí čas, ve kterém musíte být v práci (například od 11 do 14 hodin) a je jen na vás, kdy odpracujete zbytek své směny. 

Home office, neboli práce z domova bývala benefitem, který zaměstnavatelé poskytovali svým zaměstnancům. Nyní je home office téměř standardem ve společnostech, kde je možné práci odvádět z domova. Pokud vám zaměstnavatel dovolí pracovat z domova, je nutné, abyste dodrželi veškerá bezpečnostní opatření, stejně jako kdybyste byli v kanceláři. 

Je důležité zmínit, že home office vám zaměstnavatel nemůže nařídit. Musíte souhlasit. Jsou zaměstnavatelé, kteří přispívají na internet, dodají vám novou kancelářskou židli a další výhody, aby motivovali své zaměstnance pracovat z domova. 

Další alternativou je stlačený pracovní týden. Po dohodě se zaměstnavatelem si svých 40 hodin odpracujete od úterý do pátku, protože v pondělí potřebujete mít volno. Zní to super, jeden den volna navíc. Ale je nutné si uvědomit, že v práci budete 10 hodin denně a musíte odvádět svou práci celých 10 hodin.

 

Publikováno 5. května 2022

To nejzajímavější vám zašleme

Povězte nám, jaká oblast vás zajímá?

Jenpráce.cz - Poradna
Zaregistrováním se k odběru zajímavosti a tipů ze světa práce na e-mail udělujete správci své osobní údaje za účelem zasílání informací. V souvislosti se zpracováním vašich osobních údajů máte příslušná práva: (i) na přístup k osobním údajům, (ii) na opravu či doplnění nepřesných nebo nepravdivých osobních údajů, (iii) na výmaz osobních údajů, nejsou-li již osobní údaje potřebné pro účely, pro které byly shromážděny či jinak zpracovány, anebo zjistíte-li, že byly zpracovávány protiprávně, (iv) na omezení zpracování osobních údajů ve zvláštních případech (v) na přenositelnost údajů a (vi) vznést námitku, po níž zpracování vašich osobních údajů bude ukončeno, neprokáže-li se, že existují závažné oprávněné důvody pro zpracování, jež převažují nad vašimi zájmy nebo právy a svobodami zejména, je-li důvodem případné vymáhání právních nároků a (vii) obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů.

Další informace o zpracování údajů společností Coweo Technologies s.r.o., se sídlem Škrétova 490/12, Vinohrady, 120 00 Praha 2, IČ 05157552 poskytuje pověřenec pro ochranu osobních údajů poverenec@everyregard.one, informace jsou k dispozici na Zásady ochrany osobních údajů.

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Jaký pracovní úvazek je pro vás ten ideální?

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Vše, co potřebujete znát o práci v noci

Vše, co potřebujete znát o práci v noci

Práce v noci je specificky upravena v zákoníku práce a ukládá vašemu zaměstnavateli řadu povinností. Právnickou řeč jsme pro vás zlidštili a zjistíte, co to je práce v noci, jaká je minimální výše příplatku za práci v noci, jak musí váš…
Vše o okamžité výpovědi pro personalisty + vzor

Vše o okamžité výpovědi pro personalisty + vzor

Dozvíte se, v jakých případech může zaměstnavatel využít institut okamžitého zrušení pracovního poměru. Detailně se zaměříme na zvlášť hrubé porušení povinností. Prozradíme, kolik neomluvených absencí musí mít zaměstnanec, abyste mohli přistoupit k…
Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno

Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno

Víte, jaký je rozdíl mezi náhradním volnem a placeným volnem? Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno, jak na náhradní volno nahlíží zákoník práce a ukážeme vám konkrétní případy, které mohou nastat, tedy kdy máte nárok na náhradní volno za práci…
Smluvní pokuta - jak ji správně nastavit

Smluvní pokuta - jak ji správně nastavit

Smluvní pokuty jsou ve smlouvách, a to i pracovních, ukotveny pro případ porušení konkrétní povinnosti. Smluvní pokuta při odstoupení od smlouvy musí být uhrazena, je-li smluvní pokuta správně definována. Ukážeme vám, jak správně zakotvit smluvní…
Odbory - proč a jak je založit

Odbory - proč a jak je založit

Povíme vám vše, co potřebujete vědět o odborech. Dozvíte se, proč založit odbory a jak je založit, jak probíhá vyjednávání s vaším zaměstnavatelem, aby došlo k uzavření kolektivní smlouvy a mnoho dalšího.
Co personalista musí znát o náhradě škody + vzor

Co personalista musí znát o náhradě škody + vzor

Probereme vše o náhradě škody, jaký postup při vzniku škody by měl zaměstnavatel zvolit, kdy je nutné zahrnout i odborovou organizaci. Dozvíte se, kdy se uplatní náhrada škody za poškození věci nebo za poškození dobré pověsti zaměstnavatele. Jaké…
Za darování krve máte nárok na placené volno

Za darování krve máte nárok na placené volno

Bezúplatné darování krve je úctyhodná činnost každého dárce. Proto i zákoník práce na dárce myslí a přiznává jim za darování krve nárok na volno z práce, a to dokonce volno placené. Ukážeme vám, jak správně svou nepřítomnost v práci nahlásit a jaké…
Přehledně: překážka na straně zaměstnavatele

Přehledně: překážka na straně zaměstnavatele

Probereme zákoníkem práce definované překážky na straně zaměstnavatele, včetně výše náhrady mzdy pro dotčené zaměstnance a výpočtu této náhrady. Ukážeme si i specifické případy, jak nastavit překážky na straně zaměstnavatele v případě čerpání…
Návštěva lékaře v pracovní době a další překážky

Návštěva lékaře v pracovní době a další překážky

Stane se to velkému množství zaměstnanců –⁠ musíte k lékaři, který nemá volno brzy ráno nebo pozdě večer, musíte tedy lékaře navštívit ve své pracovní době. Ukážeme vám, co říká zákoník práce na téma návštěva lékaře v pracovní době. Zákoník práce a…
Vše o nemoci z povolání pro personalisty

Vše o nemoci z povolání pro personalisty

Prohlubte si své znalosti o nemoci z povolání. Kromě definice nemoci z povolání a základního legislativního rámce si ukážeme postup při posouzení nemoci z povolání a dozvíte se, jak je to s odškodněním. S nemocí z povolání souvisejí i povinnosti…
Co vědět o kvalifikační dohodě než ji podepíšete?

Co vědět o kvalifikační dohodě než ji podepíšete?

Zaměstnavatel za vás zaplatí drahé školení, ale na druhou stranu po vás chce podepsat kvalifikační dohodu, kterou se zaměstnavateli upíšete na několik let. Než podepíšete, zjistěte, za jakých podmínek se kvalifikační dohoda uzavírá, co všechno musí…
Kdy a jak pochválit zaměstnance + VZOR

Kdy a jak pochválit zaměstnance + VZOR

Pochválit své zaměstnance můžete ústně i předáním písemné pochvaly. V obou případech si ukážeme, jak na to a jakých chyb se vyvarovat.

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2023 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena