Proč a jak poskytovat příspěvek na dovolenou

Z pohledu zaměstnance úžasný benefit - příspěvek na dovolenou až do výše 20 000 Kč ročně probereme do všech detailů. Dozvíte se, jak je to s daněmi a odvody, kdo má na příspěvek nárok, a proč je pro zaměstnavatele výhodné jej zaměstnancům poskytovat.

Příspěvek na dovolenou od zaměstnavatele

Jedním z velmi oblíbených, ale ne častých benefitů, je příspěvek zaměstnavatele na dovolenou. Zaměstnance nestačí jen motivovat k dobrým výkonům a připravit jim příjemné pracovní prostředí. Jednou z povinností zaměstnavatele určenou zákoníkem práce je dobu čerpání dovolené určit podle písemného rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace a rady zaměstnanců tak, aby dovolená mohla být vyčerpána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo, pokud v tomto zákoně není dále stanoveno jinak. Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance.

Vše o dovolené, jak se nově počítá nárok na dovolenou, kdy ji zaměstnanec může čerpat, a mnohem více se dozvíte v článku Velký přehled o dovolené - nárok, výpočet. Motivovat zaměstnance k odpočinku a čerpání dovolené můžete příspěvkem na dovolenou. 

Zjistěte možnosti inzerce

Jak může zaměstnavatel příspěvek poskytnout

Pojďme se podívat, jaké má zaměstnavatel možnosti v oblasti účtování. Příspěvek na dovolenou a účtování? Jsou zde dvě možnosti. Zaměstnavatel může využít již zdaněné peněžní prostředky, ze kterých vytvořil “sociální fond”, tedy fond určený k proplácení kulturních, sociálních a dalších souvisejících potřeb zaměstnanců. 

Další možností je využít nezdaněné peněžní prostředky zaměstnavatele. Zaměstnavatel si příspěvek naúčtuje přímo do nákladů, a tyto náklady prohlásí za daňově neuznatelné.

Důležitou podmínkou je, že dovolenou musí zaplatit zaměstnavatel. Zaměstnavatel může například nakoupit poukázky u cestovní kanceláře, proplatit fakturu přímo cestovní kanceláři (většina cestovních kanceláří má s tímto benefitem zkušenosti a nemají problém finální fakturu rozdělit na dvě). Pro zaměstnance se jedná o nepeněžitý příspěvek; pokud by zaměstnanec dostal peníze od zaměstnavatele, musely by být zahrnuty v jeho mzdě, a tedy by podléhaly zdanění a zákonným odvodům. 

Výhody pro zaměstnavatele

Nespornou výhodou je vyšší motivace zaměstnance, zaměstnanci budou odpočatí, vy splníte zákonnou povinnost nařízení dovolené a její vyčerpání do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo. Příspěvek na dovolenou do částky 20 000 Kč je pro zaměstnavatele nedaňový výdaj, podle § 6 odst. 9 písm. d) zákona o daních z příjmů. 

Příspěvek na dovolenou můžete poskytnout nejen zaměstnancům pracujícím na základě pracovní smlouvy, ale i pracovníkům, kteří u vás pracují na základě některé z dohod konaných mimo pracovní poměr, jelikož ty jsou z pohledu zdaňování posuzovány jako zaměstnanecký poměr. A co víc, tento příspěvek můžete poskytovat zaměstnanci i jeho rodinnému příslušníkovi. 

Pokud byste se rozhodli, že zaměstnanci přidáte 20 000 Kč k jeho mzdě jako odměnu, zaměstnanec po zaplacení daní a odvodů obdrží částku o přibližně třetinu nižší a vaše celkové náklady výrazně částku 20 000 Kč přesáhnou.  

Maximální výše příspěvku

Příspěvek na dovolenou je pro zaměstnance osvobozen od daně i od odvodů na zdravotní a sociální pojištění až do výše 20 000 Kč ročně

Pokud je cena dovolené, kterou si zaměstnanec chce koupit, vyšší, zaměstnanec vyčerpá celkovou částku 20 000 Kč a zbytek si uhradí ze svého. 

Druhou možností je, že zaměstnavatel přispěje částkou vyšší, například 30 000 Kč. Výše zmíněných 20 000 Kč se stále chová jako benefit, jak na straně zaměstnance, tak na straně zaměstnavatele. 10 000 Kč, které jsou nad tímto stanoveným limitem, bude podléhat dani z příjmu i odvodům na zdravotní a sociální pojištění na straně zaměstnance a současně budou i daňovým nákladem pro zaměstnavatele.  

Kdo má na příspěvek na dovolenou nárok

Stejně jako u každého benefitu, podmínky čerpání si určuje zaměstnavatel. Zaměstnavatel určí, kteří zaměstnanci mohou benefit čerpat a v jaké výši. Je běžnou praxí, že vybrané skupiny zaměstnanců mají nárok na celých 20 000 Kč ročně, a jiné skupiny zaměstnanců na částku nižší. 

Objevte možnosti inzerce

Další benefity pro zaměstnance

Abyste měli kompletní obrázek o žádaných benefitech, které svým zaměstnancům můžete poskytnout, podívejte se i na další články věnované benefitům

Vše o dárcích pro zaměstnance - kdy je dávat, jaké dárky volit, jakých se vyvarovat a jak je to s daněním.

Vše, co potřebujete vědět o penzijním připojištění a životním pojištění pro vaše zaměstnance.

A dozvíte se vše i o třináctém a čtrnáctém platu.

Jeden z nejoblíbenějších benefitů - stravenky, stravné a vše, co k tomuto tématu potřebujete vědět.

Pokud pro své zaměstnance zvažujete příspěvek na dopravu, pak vám jistě pomůže náš článek.

 

Publikováno 3. dubna 2023

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Proč a jak poskytovat příspěvek na dovolenou

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Jak správně změnit délku pracovní doby

Jak správně změnit délku pracovní doby

Potřebujete zaměstnanci změnit pracovní dobu? Pokud je pracovní doba součástí pracovní smlouvy, potřebujete souhlas dotčeného zaměstnance. Je-li pracovní doba určena vnitřní směrnicí, můžete délku pracovní doby změnit. Pojďte se s námi na jednotlivé…
Doporučující dopis od zaměstnavatele

Doporučující dopis od zaměstnavatele

Doporučující dopis do zaměstnání může být klíčový při rozhodování vašeho nového zaměstnavatele. Z dopisu zjistí, jaké jsou vaše silné stránky, na jakých projektech jste pracovali, jak jste zapadli do současného týmu a mnohem více.
Výhody a nevýhody sdíleného pracovního místa

Výhody a nevýhody sdíleného pracovního místa

Víte, že novela zákoníku práce přinesla sdílené pracovní místo? Sdílení pracovního místa znamená, že minimálně dva zaměstnanci se střídají na stejném pracovním místě a dohromady svými částečnými úvazky pokryjí pracovní úvazek celý. Představíme vám…
Vaše práva při zrušení dovolené zaměstnavatelem

Vaše práva při zrušení dovolené zaměstnavatelem

Zaměstnavatel určuje čerpání dovolené svých zaměstnanců. Zjistěte, kdy může zaměstnavatel zrušit dovolenou, i tu, kterou již máte zaplacenou, nebo vás v průběhu dovolené z ní odvolat zpět do práce. Ukážeme vám, co všechno následně zaměstnavatel musí…
Co dělat, když vám zaměstnavatel nezaplatil

Co dělat, když vám zaměstnavatel nezaplatil

Poradíme vám, co dělat, když zaměstnavatel neplatí mzdu a co dělat, když zaměstnavatel neplatí sociální a zdravotní pojištění. Nevyplacená nemocenská? I s tím vám poradíme. Dozvíte se také, jak správně podat stížnost na zaměstnavatele.
Půjčka zaměstnanci jako benefit společnosti

Půjčka zaměstnanci jako benefit společnosti

Zvažujete nový benefit pro své zaměstnance? Co například půjčka pro zaměstnance! Zjistěte, jaké typy půjček můžete zaměstnancům poskytnout, jaké jsou daňové dopady jednotlivých typů půjček.
Jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele

Jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele

Poradíme vám, jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele, který vám například nevyplácí vaši mzdu nebo odstupné. Máte dvě možnosti, jak své peníze získat zpět. V článku najdete i vzor insolvenčního návrhu.
Proč mít připravenou pracovní náplň + VZOR

Proč mít připravenou pracovní náplň + VZOR

Pracovní náplň, se kterou zaměstnance prokazatelně seznámíte, vám pomůže s určením konkrétních povinností, které má zaměstnanec zastávat. Poradíme, kdo pracovní náplň připravuje, v jakých případech ji může zaměstnavatel změnit či doplnit. Získáte…
Dvě zaměstnání současně - daně, nemocenská

Dvě zaměstnání současně - daně, nemocenská

Chcete si přivydělat a máte dvě zaměstnání? Můžete mít ke své pracovní smlouvě uzavřenou dohodu u svého stávajícího zaměstnavatele, pokud práce na dohodu bude jiná než ta, kterou děláte na základě pracovní smlouvy. Nebo můžete mít zaměstnavatele dva…
Co dělat, když zaměstnanec nepřišel do práce

Co dělat, když zaměstnanec nepřišel do práce

Zjistěte, kdy je absence zaměstnance považována za neomluvenou, jak správně má zaměstnanec svou nepřítomnost v práci omlouvat a jaké kroky zaměstnavatel může uskutečnit.
Ideální práce při rodičovské dovolené

Ideální práce při rodičovské dovolené

Zjistěte, jaký můžete mít přivýdělek na rodičovské dovolené, aniž byste ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Pomůžeme vám rozhodnout se, jestli je lepší dohoda nebo OSVČ. O rodičovský příspěvek při zaměstnání nemůžete přijít, pokud splníte…
Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Výstupní list ze zaměstnání nepatří mezi povinné dokumenty, ale pro ochranu zaměstnavatele i zaměstnance jej doporučujeme připravit pro každého zaměstnance, kterému končí pracovní poměr ve vaší společnosti. Ukážeme vám, jak vypadá výstupní list ze…

Podívejte se i na naše pracovní nabídky:

 • Protivín
 • PREMIUM BUSINESS s.r.o.
 • 20 000 – 25 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 2. dubna
 • Česká Třebová
 • IMS - Drašnar s. r. o.
 • od 35 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 5. března
 • Chrášťany, Praha-západ
 • BESTWORK LOGIST s.r.o.
 • od 18 900 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 5. dubna
 • Velké Karlovice
 • SYNOT GASTRO SLOVAKIA s.r.o., odštěpný…
 • od 21 480 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 15. února
 • Kopřivnice
 • NH stavby s.r.o.
 • 32 000 – 37 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 21. března
 • Slaný
 • ZVARSTROJ, s.r.o. organizační složka
 • 20 000 – 25 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 26. února
 • Opava
 • Česká katolická charita
 • od 31 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 9. dubna
 • Bukovany, Sokolov
 • Petr Houček
 • 30 000 – 40 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 1. března
 • Pelhřimov
 • Zubní laboratoř - Miroslav Diviš s.r.o.
 • 18 900 – 40 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 8. března
 • Klatovy
 • Klatovská dopravní společnost s.r.o.
 • 47 000 – 50 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 11. dubna
 • Sedlčany
 • Dřevokomplet B+H, s.r.o.
 • 30 000 – 35 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 5. února
 • Kroměříž
 • Trang An s.r.o.
 • 19 500 – 22 500 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 12. března
 • Havířov
 • Milan Chroboček
 • od 25 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 25. března
 • Zlín
 • KM konsult s.r.o.
 • od 22 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 28. března
 • Napajedla
 • INNOFILM s.r.o.
 • 25 000 – 50 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 6. března
 • Vrbno pod Pradědem
 • MUDr. Hana Jurajdová
 • 30 000 – 37 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 27. března
 • Jindřichův Hradec
 • Jindřichohradecká stavební s.r.o.
 • 32 000 – 36 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 2. dubna
 • Malá Morávka
 • Hotel Pod Kapličkou s.r.o.
 • od 25 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 27. března
 • Zlín
 • iBridge Czech s.r.o.
 • 95 000 – 120 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 6. března
 • Plzeň
 • Stäger Inovac Packaging s.r.o.
 • Plný úvazek
  Benefity:
 • Dovolená navíc
 • Vzdělávací kurzy
 • Přátelské prostředí
Zveřejněno: 18. dubna
 • Humpolec
 • IESA Logistics a.s.
 • 22 000 – 30 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 5. dubna
 • Kutná Hora
 • Palio consulting s.r.o.
 • od 23 640 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 21. února
 • Karlovy Vary
 • Statutární město Karlovy Vary
 • 27 000 – 35 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 19. února

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena