Dárky pro zaměstnance - tipy pro personalisty

Téměř každého potěší, když dostane dárek. A co takhle dárek od vedoucího k narozeninám nebo dokonce od generálního ředitele k pracovnímu výročí! Probereme dárky ze všech úhlů a nevynecháme ani dárky vánoční.

Dárky pro zaměstnance

Většina společností svým zaměstnancům poskytuje dárky, pokud k nim patříte i vy, nebo chcete dárky zavést, je tento článek přímo pro vás! 

Dárek pro zaměstnance je náklad, který se vám vrátí v podobě lepšího employer brandingu, vyšší motivaceloajality vašich zaměstnanců

Zjistěte možnosti inzerce

Kdy dávat dárky zaměstnancům

Pokud vám to rozpočet umožní, využijte každou příležitost potěšit své zaměstnance dárkem. Příležitostí se najde celá řada - od narozenin zaměstnance, pracovního výročí zaměstnance, výročí společnosti, Vánoc a mnoho dalšího. 

Projdeme si různé příležitosti, vhodné dárky pro zaměstnance a nápady a tipy, co by vaše zaměstnance mohlo potěšit. 

Mějte na paměti, že se nikdy nemůžete zavděčit všem zaměstnancům. Vždy se najdou kolegové, kteří nebudou s dárkem spokojení. Nedělejte si z toho těžkou hlavu, pokud nebudete každému zaměstnanci dávat individuálně vybrané dárky přímo pro něj, všem se nezavděčíte.  

Jaké dávat dárky

Dárky nemusí být hmotné. Zvažte například den volna za každý odpracovaný rok či den volna na narozeniny zaměstnance. 

Ptejte se svých zaměstnanců, jaké dárky by jim udělaly radost, aby neskončily v koši. Vánoční dárek pro zaměstnance je ve většině společností noční můrou personalistů, jaký vybrat, abyste se vešli do rozpočtu a potěšili většinu zaměstnanců: 

Vánoční balíčky pro zaměstnance - je vhodné volit dva dárkové balíčky pro zaměstnance, jeden pro zaměstnankyně a druhý pro zaměstnance. Před nákupem vánočních dárků uspořádejte kulaté stoly s vybranými zaměstnanci a zeptejte se jich na jejich názor na několik vámi zamýšlených dárků. Dárky vyberte tak, abyste se vešli do rozpočtu a distribuce těchto dárků byla realizovatelná. 

Dárky k narozeninám - dárek pro zaměstnance oslavujícího narozeniny může být i drobnost v podobě čokolády. Potěší každého zaměstnance, kterému jeho vedoucí přijde pogratulovat k narozeninám osobně. 

Dárky k pracovnímu výročí - oslavujte zaměstnance, kteří jsou s vámi 5, 10 a více let. Dejte ostatním zaměstnancům vědět, že mezi sebou mají velmi zkušené kolegy, a co všechno již dokázali. Tito zaměstnanci by dárek měli obdržet například od generálního ředitele spolu s poděkováním za konkrétní úspěch. Pro tyto příležitosti se hodí víno jako firemní dárek

Dárky a daně

V zákonu o daních z příjmů je uvedeno, že za výdaje (náklady) vynaložené k dosažení, zajištění a udržení příjmů pro daňové účely nelze uznat výdaje na reprezentaci, kterými jsou zejména výdaje na pohoštění, občerstvení a dar.

Na straně zaměstnavatele se tedy bude jednat o daňově neúčinný výdaj (náklad).

Pro zaměstnance je zde stanoven limit 2 000 Kč ročně. Opět budeme citovat zákon o daních z příjmů: „hodnota nepeněžního bezúplatného plnění poskytovaného z fondu kulturních a sociálních potřeb podle příslušného předpisu, u zaměstnavatelů, na které se tento předpis nevztahuje, hodnota nepeněžního bezúplatného plnění poskytovaného za obdobných podmínek ze sociálních fondů nebo ze zisku (příjmu) po jeho zdanění, anebo na vrub výdajů (nákladů), které nejsou výdaji (náklady) na dosažení, zajištění a udržení příjmů, a to až do úhrnné výše 2 000 Kč ročně u každého zaměstnance“. 

Ještě jedna citace stejného zákona, která je důležitá pro to, abyste vybrali dárky pro zaměstnance daňově uznatelné

“Za výdaje (náklady) vynaložené k dosažení, zajištění a udržení příjmů pro daňové účely nelze uznat zejména (...) výdaje na reprezentaci, kterými jsou zejména výdaje na pohoštění, občerstvení a dar; za dar se nepovažuje reklamní nebo propagační předmět, který je opatřen jménem nebo ochrannou známkou poskytovatele tohoto předmětu nebo názvem propagovaného zboží nebo služby, jehož hodnota bez daně z přidané hodnoty nepřesahuje 500 Kč a který není s výjimkou tichého vína předmětem spotřební daně.” Toto lze uplatnit v případě, že dáváte dárky svým obchodním partnerům. Nikoliv však pro zaměstnance. 

I když dárek pro zaměstnance opatříte logem společnosti, nebude se na tyto dárky vztahovat výše citovaná výjimka. Dárky byly poskytnuty zaměstnancům, proto se nejedná o reklamní nebo propagační předmět a není možné dárek považovat za marketing. Dárek je určen pro zaměstnance, pro jeho osobní spotřebu. Na straně zaměstnavatele se tedy nebude jednat o daňově účinný náklad. 

Objevte možnosti inzerce

Další benefity pro zaměstnance

Abyste měli přehled benefitů kompletní, přečtete si i naše další články věnované nejžádanějším benefitům

Nárok na stravenky, stravné a vše, co k tomuto tématu potřebujete vědět.

Dozvíte se, jak je to s příspěvkem na dovolenou.

Zvažujete příspěvek na dopravu, pak vám jistě pomůže náš článek.

Nezapomněli jsme ani na příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění.

A dozvíte se vše i o třináctém a čtrnáctém platu.

 

Publikováno 10. dubna 2023

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Dárky pro zaměstnance - tipy pro personalisty

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Výhody a nevýhody sdíleného pracovního místa

Výhody a nevýhody sdíleného pracovního místa

Víte, že novela zákoníku práce přinesla sdílené pracovní místo? Sdílení pracovního místa znamená, že minimálně dva zaměstnanci se střídají na stejném pracovním místě a dohromady svými částečnými úvazky pokryjí pracovní úvazek celý. Představíme vám…
Vaše práva při zrušení dovolené zaměstnavatelem

Vaše práva při zrušení dovolené zaměstnavatelem

Zaměstnavatel určuje čerpání dovolené svých zaměstnanců. Zjistěte, kdy může zaměstnavatel zrušit dovolenou, i tu, kterou již máte zaplacenou, nebo vás v průběhu dovolené z ní odvolat zpět do práce. Ukážeme vám, co všechno následně zaměstnavatel musí…
Co dělat, když vám zaměstnavatel nezaplatil

Co dělat, když vám zaměstnavatel nezaplatil

Poradíme vám, co dělat, když zaměstnavatel neplatí mzdu a co dělat, když zaměstnavatel neplatí sociální a zdravotní pojištění. Nevyplacená nemocenská? I s tím vám poradíme. Dozvíte se také, jak správně podat stížnost na zaměstnavatele.
Půjčka zaměstnanci jako benefit společnosti

Půjčka zaměstnanci jako benefit společnosti

Zvažujete nový benefit pro své zaměstnance? Co například půjčka pro zaměstnance! Zjistěte, jaké typy půjček můžete zaměstnancům poskytnout, jaké jsou daňové dopady jednotlivých typů půjček.
Jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele

Jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele

Poradíme vám, jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele, který vám například nevyplácí vaši mzdu nebo odstupné. Máte dvě možnosti, jak své peníze získat zpět. V článku najdete i vzor insolvenčního návrhu.
Proč mít připravenou pracovní náplň + VZOR

Proč mít připravenou pracovní náplň + VZOR

Pracovní náplň, se kterou zaměstnance prokazatelně seznámíte, vám pomůže s určením konkrétních povinností, které má zaměstnanec zastávat. Poradíme, kdo pracovní náplň připravuje, v jakých případech ji může zaměstnavatel změnit či doplnit. Získáte…
Dvě zaměstnání současně - daně, nemocenská

Dvě zaměstnání současně - daně, nemocenská

Chcete si přivydělat a máte dvě zaměstnání? Můžete mít ke své pracovní smlouvě uzavřenou dohodu u svého stávajícího zaměstnavatele, pokud práce na dohodu bude jiná než ta, kterou děláte na základě pracovní smlouvy. Nebo můžete mít zaměstnavatele dva…
Co dělat, když zaměstnanec nepřišel do práce

Co dělat, když zaměstnanec nepřišel do práce

Zjistěte, kdy je absence zaměstnance považována za neomluvenou, jak správně má zaměstnanec svou nepřítomnost v práci omlouvat a jaké kroky zaměstnavatel může uskutečnit.
Ideální práce při rodičovské dovolené

Ideální práce při rodičovské dovolené

Zjistěte, jaký můžete mít přivýdělek na rodičovské dovolené, aniž byste ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Pomůžeme vám rozhodnout se, jestli je lepší dohoda nebo OSVČ. O rodičovský příspěvek při zaměstnání nemůžete přijít, pokud splníte…
Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Výstupní list ze zaměstnání nepatří mezi povinné dokumenty, ale pro ochranu zaměstnavatele i zaměstnance jej doporučujeme připravit pro každého zaměstnance, kterému končí pracovní poměr ve vaší společnosti. Ukážeme vám, jak vypadá výstupní list ze…
Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Dozvíte se, co to je pracovní oděv, kdy jej zaměstnavatel zaměstnanci plně hradí a jaké jsou základní povinnosti zaměstnavatele. Zjistíte, kdy a kdo má nárok na pracovní oděv a také na pracovní obuv.
Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Povíme vám vše k tématu “pracovní smlouva na dobu určitou a prodloužení”. Zjistíte, jaké máte možnosti, když se blíží konec vašeho pracovního poměru, kolikrát může zaměstnavatel využít možnost opakovaného prodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou…

Podívejte se i na naše pracovní nabídky:

 • Nové Město, Praha
 • Městská poliklinika Praha
 • Plný úvazek
  Benefity:
 • Dovolená navíc
 • Sickdays
 • Vzdělávací kurzy
 • Příspěvek na stravování
 • Příspěvek na spoření / pojištění
Zveřejněno: 11. dubna
 • Jihlava
 • HUAN XIN CZ s.r.o.
 • od 18 900 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 4. dubna
 • Uherské Hradiště
 • Schlote-Automotive Czech s.r.o.
 • 41 650 – 56 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 23. ledna
 • Slaný
 • Elektromontáže Stavby s.r.o.
 • od 21 300 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 28. února
 • Ostrava
 • YE XIAOLIAN s.r.o.
 • od 18 900 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 12. února
 • Lišov, České Budějovice
 • PRADAST, spol. s r.o.
 • 20 000 – 25 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 20. února
 • Žďár nad Sázavou
 • elmont-invest montáže s.r.o.
 • 25 000 – 30 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 3. dubna
 • Sokolov
 • SOCIÁLNĚ PSYCHIATRICKÉ CENTRUM SLUNÍČKO…
 • 35 000 – 40 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 20. března
 • Staré Město, Frýdek-Místek
 • Transport of Medicinal Products, s.r.o.
 • od 35 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 29. března
 • Kunice, Praha-východ
 • OKMIS s.r.o.
 • od 18 900 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 12. ledna
 • Mělník
 • interiéry HORYNA s.r.o.
 • od 20 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 8. dubna
 • Mohelnice, Šumperk
 • N-set s.r.o.
 • 30 000 – 35 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 28. února
 • Nový Jičín
 • Rehabilitační centrum MUDr. Josef Pech…
 • od 22 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 14. února
 • Chomutov
 • NAITIGO Cosmetics s.r.o.
 • 25 000 – 40 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 26. března
 • Olomouc
 • HBN new trading s.r.o.
 • od 21 300 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 22. února
 • Šlapanice, Brno-venkov
 • Správa nemovitostí města Šlapanice s.r…
 • od 25 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 15. března
 • Jemnice
 • ROAKTIV s.r.o.
 • 30 000 – 40 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 16. března

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena