Kuriózní i nejžádanější zaměstnanecké benefity a daně

Některé benefity jsou dnes již standardem. Pojďme se podívat na ty nejžádanější zaměstnanecké benefity, a jaké kuriozní benefity se poskytují ve světě. Nezbytnou součástí je i daňové hledisko, které rozebereme na konci tohoto článku.

Co jsou benefity

Zaměstnanecké benefity jsou výhody poskytované zaměstnavatelem zaměstnancům nad rámec jejich mzdy. Většinu benefitů nebudete mít zakotvenou například v pracovní smlouvě, protože nejsou nárokovatelnou součástí.  

Poskytování benefitů je jedním z nástrojů, kterým společnosti lákají nové zaměstnance, a současně nástroj pro udržení stávajících zaměstnanců.

Z pohledu zaměstnance jsou benefity finanční a nefinanční. Z pohledu společnosti každý benefit něco stojí, což si zaměstnanci málokdy uvědomují. 

Nejžádanější zaměstnanecké benefity

Mezi nejžádanější benefity a zaměstnanecké výhody patří:

 • Dodatečná dovolená - zaměstnanec má ze zákona právo na 4 týdny, většina firem poskytuje 5 týdnů dovolené, ale najdou se i společnosti, které svým zaměstnancům poskytují 6 týdnů dovolené. 
 • Stravenky či flexipassy - jiná forma finanční odměny pro zaměstnance. Některé společnosti je dávají svým zaměstnancům plošně, například za odpracovaný den; jiné při zvláštních příležitostech, jako jsou narozeniny, výročí společnosti atd. 
 • Sick day - několik plně placených dnů v případě, že se zaměstnanec necítí dobře. Nepotřebujete neschopenku, jen do práce zavoláte, že si berete sick day. 
 • Home office nebo “remote” - práce z domova nebo spolupráce na dálku. Jsou společnosti, které poskytují 100% home office či 100% remote; jiné umožňují vzdálenou spolupráci několik dní v týdnu. 
 • Příspěvek na pojištění - zaměstnavatelé přispívají na životní či penzijní připojištění svých zaměstnanců. 
 • Sportovní aktivity - velmi vyhledávanou je MultiSport karta, kdy zaměstnavateli platíte určenou částku měsíčně a můžete téměř neomezeně sportovat nebo relaxovat (na stříbrnou kartu máte jeden vstup zdarma denně na sportoviště nebo do relaxačních zařízení, které s MultiSport spolupracují). 
 • Firemní jídelna - jídelna s dotovaným jídlem přímo na pracovišti. 
 • Vzdělávání - zaměstnavatelé nabízejí svým zaměstnancům další kurzy a vzdělávání, které nemusí přímo souviset s výkonem jejich práce. 
 • Jazykové kurzy.
 • Třináctý plat nebo odměny - vyplácené například na základě finančních výsledků oddělení nebo celé společnosti. 
 • Firemní akce. 

Hodně zaměstnavatelů volí tzv. Cafeteria sytém. Každý zaměstnanec má svůj limit a je jen na něm, za jaké aktivity peníze z cafeteria systému utratí. 

Jaký je váš nejoblíbenější zaměstnanecký benefit?  

Zajímavosti ze světa

V zahraničí jsou společnosti, které pro své zaměstnance udělají z našeho pohledu téměř nemožné. Tak například: 

 • Ve společnosti Netflix si rodiče v prvním roce života jejich dítěte mohou vzít neomezený placený čas na péči o dítě. 
 • Konzultantská společnost PwC pomáhá studentům splatit jejich studia na vysoké škole, kterou si v zahraničí studenti platí. 
 • Společnost Twitter svým zaměstnancům podává tři jídla denně a akupunkturu na pracovišti. 

V zahraničí je novým trendem neomezená dovolená, kterou firmy svým zaměstnancům nabízejí. Tento benefit je o důvěře v zaměstnance. Tento úžasný benefit můžete najít nově i u některých firem v Čechách. 

Zaměstnanecké benefity a daně

Dostávat zaměstnanecké benefity je fajn, ale v některých případech se s nimi pojí i nutnost uhradit daně. Pojďme se podívat na zaměstnanecké benefity a zdanění. 

V této části se zaměříme pouze na daňové dopady na zaměstnance. Daňové dopady na zaměstnavatele řešit nebudeme.  

Výčet benefitů osvobozených u zaměstnance od zdanění najdeme v § 6 Zákona o daních z příjmů. Daňové dopady jsou stejné pro všechny zaměstnance, bez ohledu na to, na základě jaké smlouvy u zaměstnavatele pracují, tedy platí pro zaměstnance s pracovní smlouvou i některou z dohod. 

Zaměstnanci daně neplatí u těchto benefitů:

 • Penzijní připojištění do výše 50 000 Kč. Někteří zaměstnavatelé svým zaměstnancům přispívají na penzijní připojištění. Do částky 50 000 Kč ročně tento benefit pro vás nemá žádné daňové dopady. 
 • Firemní kantýna, závodní stravování - zde není žádný limit pro zaměstnance na čerpání, je plně osvobozeno od daní. 
 • Kurzy a vzdělávání, které souvisejí s činností zaměstnavatele. 
 • Nápoje na pracovišti poskytované zaměstnavatelem. 
 • Zájezd do hodnoty 20 000 Kč jako zaměstnanecký benefit nepodléhá zdanění. 

Zaměstnanci daně platí u těchto benefitů:

 • Penzijní připojištění nad 50 000 Kč ročně. 
 • Služební automobil i pro soukromé účely - zaměstnanec každý měsíc platí 1 % z pořizovací ceny vozu. Typicky bývá tato částka stržena přímo ze mzdy. 
 • Doprava do zaměstnání, například zaměstnavatelem hrazené svozové autobusy - někteří zaměstnavatelé, kteří tento benefit poskytují, daň za zaměstnance hradí, jiní zaměstnancům strhávají ze mzdy. 

Specifickým benefitem je dovolená, které se detailně věnujeme v článku Vše, co potřebujete vědět o dovolené - nárok, výpočet.

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Kuriózní i nejžádanější zaměstnanecké benefity a daně

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2022 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena