Kuriózní i nejžádanější zaměstnanecké benefity a daně

Některé benefity jsou dnes již standardem. Pojďme se podívat na ty nejžádanější zaměstnanecké benefity, a jaké kuriozní benefity se poskytují ve světě. Nezbytnou součástí je i daňové hledisko, které rozebereme na konci tohoto článku.

Co jsou benefity

Zaměstnanecké benefity jsou výhody poskytované zaměstnavatelem zaměstnancům nad rámec jejich mzdy. Většinu benefitů nebudete mít zakotvenou například v pracovní smlouvě, protože nejsou nárokovatelnou součástí.  

Poskytování benefitů je jedním z nástrojů, kterým společnosti lákají nové zaměstnance, a současně nástroj pro udržení stávajících zaměstnanců.

Z pohledu zaměstnance jsou benefity finanční a nefinanční. Z pohledu společnosti každý benefit něco stojí, což si zaměstnanci málokdy uvědomují. 

Nejžádanější zaměstnanecké benefity

Mezi nejžádanější benefity a zaměstnanecké výhody patří:

 • Dodatečná dovolená - zaměstnanec má ze zákona právo na 4 týdny, většina firem poskytuje 5 týdnů dovolené, ale najdou se i společnosti, které svým zaměstnancům poskytují 6 týdnů dovolené. 
 • Stravenky či flexipassy - jiná forma finanční odměny pro zaměstnance. Některé společnosti je dávají svým zaměstnancům plošně, například za odpracovaný den; jiné při zvláštních příležitostech, jako jsou narozeniny, výročí společnosti atd. 
 • Sick day - několik plně placených dnů v případě, že se zaměstnanec necítí dobře. Nepotřebujete neschopenku, jen do práce zavoláte, že si berete sick day. 
 • Home office nebo “remote” - práce z domova nebo spolupráce na dálku. Jsou společnosti, které poskytují 100% home office či 100% remote; jiné umožňují vzdálenou spolupráci několik dní v týdnu. 
 • Příspěvek na pojištění - zaměstnavatelé přispívají na životní či penzijní připojištění svých zaměstnanců. 
 • Sportovní aktivity - velmi vyhledávanou je MultiSport karta, kdy zaměstnavateli platíte určenou částku měsíčně a můžete téměř neomezeně sportovat nebo relaxovat (na stříbrnou kartu máte jeden vstup zdarma denně na sportoviště nebo do relaxačních zařízení, které s MultiSport spolupracují). 
 • Firemní jídelna - jídelna s dotovaným jídlem přímo na pracovišti. 
 • Vzdělávání - zaměstnavatelé nabízejí svým zaměstnancům další kurzy a vzdělávání, které nemusí přímo souviset s výkonem jejich práce. 
 • Jazykové kurzy.
 • Třináctý plat nebo odměny - vyplácené například na základě finančních výsledků oddělení nebo celé společnosti. 
 • Firemní akce. 

Hodně zaměstnavatelů volí tzv. Cafeteria sytém. Každý zaměstnanec má svůj limit a je jen na něm, za jaké aktivity peníze z cafeteria systému utratí. 

Jaký je váš nejoblíbenější zaměstnanecký benefit?  

Zajímavosti ze světa

V zahraničí jsou společnosti, které pro své zaměstnance udělají z našeho pohledu téměř nemožné. Tak například: 

 • Ve společnosti Netflix si rodiče v prvním roce života jejich dítěte mohou vzít neomezený placený čas na péči o dítě. 
 • Konzultantská společnost PwC pomáhá studentům splatit jejich studia na vysoké škole, kterou si v zahraničí studenti platí. 
 • Společnost Twitter svým zaměstnancům podává tři jídla denně a akupunkturu na pracovišti. 

V zahraničí je novým trendem neomezená dovolená, kterou firmy svým zaměstnancům nabízejí. Tento benefit je o důvěře v zaměstnance. Tento úžasný benefit můžete najít nově i u některých firem v Čechách. 

Zaměstnanecké benefity a daně

Dostávat zaměstnanecké benefity je fajn, ale v některých případech se s nimi pojí i nutnost uhradit daně. Pojďme se podívat na zaměstnanecké benefity a zdanění. 

V této části se zaměříme pouze na daňové dopady na zaměstnance. Daňové dopady na zaměstnavatele řešit nebudeme.  

Výčet benefitů osvobozených u zaměstnance od zdanění najdeme v § 6 Zákona o daních z příjmů. Daňové dopady jsou stejné pro všechny zaměstnance, bez ohledu na to, na základě jaké smlouvy u zaměstnavatele pracují, tedy platí pro zaměstnance s pracovní smlouvou i některou z dohod. 

Zaměstnanci daně neplatí u těchto benefitů:

 • Penzijní připojištění do výše 50 000 Kč. Někteří zaměstnavatelé svým zaměstnancům přispívají na penzijní připojištění. Do částky 50 000 Kč ročně tento benefit pro vás nemá žádné daňové dopady. 
 • Firemní kantýna, závodní stravování - zde není žádný limit pro zaměstnance na čerpání, je plně osvobozeno od daní. 
 • Kurzy a vzdělávání, které souvisejí s činností zaměstnavatele. 
 • Nápoje na pracovišti poskytované zaměstnavatelem. 
 • Zájezd do hodnoty 20 000 Kč jako zaměstnanecký benefit nepodléhá zdanění. 

Zaměstnanci daně platí u těchto benefitů:

 • Penzijní připojištění nad 50 000 Kč ročně. 
 • Služební automobil i pro soukromé účely - zaměstnanec každý měsíc platí 1 % z pořizovací ceny vozu. Typicky bývá tato částka stržena přímo ze mzdy. 
 • Doprava do zaměstnání, například zaměstnavatelem hrazené svozové autobusy - někteří zaměstnavatelé, kteří tento benefit poskytují, daň za zaměstnance hradí, jiní zaměstnancům strhávají ze mzdy. 

Specifickým benefitem je dovolená, které se detailně věnujeme v článku Vše, co potřebujete vědět o dovolené - nárok, výpočet.

 

Publikováno 6. května 2022

To nejzajímavější vám zašleme

Povězte nám, jaká oblast vás zajímá?

Jenpráce.cz - Poradna
Zaregistrováním se k odběru zajímavosti a tipů ze světa práce na e-mail udělujete správci své osobní údaje za účelem zasílání informací. V souvislosti se zpracováním vašich osobních údajů máte příslušná práva: (i) na přístup k osobním údajům, (ii) na opravu či doplnění nepřesných nebo nepravdivých osobních údajů, (iii) na výmaz osobních údajů, nejsou-li již osobní údaje potřebné pro účely, pro které byly shromážděny či jinak zpracovány, anebo zjistíte-li, že byly zpracovávány protiprávně, (iv) na omezení zpracování osobních údajů ve zvláštních případech (v) na přenositelnost údajů a (vi) vznést námitku, po níž zpracování vašich osobních údajů bude ukončeno, neprokáže-li se, že existují závažné oprávněné důvody pro zpracování, jež převažují nad vašimi zájmy nebo právy a svobodami zejména, je-li důvodem případné vymáhání právních nároků a (vii) obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů.

Další informace o zpracování údajů společností Coweo Technologies s.r.o., se sídlem Škrétova 490/12, Vinohrady, 120 00 Praha 2, IČ 05157552 poskytuje pověřenec pro ochranu osobních údajů poverenec@everyregard.one, informace jsou k dispozici na Zásady ochrany osobních údajů.

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Kuriózní i nejžádanější zaměstnanecké benefity a daně

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Vše, co potřebujete znát o práci v noci

Vše, co potřebujete znát o práci v noci

Práce v noci je specificky upravena v zákoníku práce a ukládá vašemu zaměstnavateli řadu povinností. Právnickou řeč jsme pro vás zlidštili a zjistíte, co to je práce v noci, jaká je minimální výše příplatku za práci v noci, jak musí váš…
Vše o okamžité výpovědi pro personalisty + vzor

Vše o okamžité výpovědi pro personalisty + vzor

Dozvíte se, v jakých případech může zaměstnavatel využít institut okamžitého zrušení pracovního poměru. Detailně se zaměříme na zvlášť hrubé porušení povinností. Prozradíme, kolik neomluvených absencí musí mít zaměstnanec, abyste mohli přistoupit k…
Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno

Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno

Víte, jaký je rozdíl mezi náhradním volnem a placeným volnem? Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno, jak na náhradní volno nahlíží zákoník práce a ukážeme vám konkrétní případy, které mohou nastat, tedy kdy máte nárok na náhradní volno za práci…
Smluvní pokuta - jak ji správně nastavit

Smluvní pokuta - jak ji správně nastavit

Smluvní pokuty jsou ve smlouvách, a to i pracovních, ukotveny pro případ porušení konkrétní povinnosti. Smluvní pokuta při odstoupení od smlouvy musí být uhrazena, je-li smluvní pokuta správně definována. Ukážeme vám, jak správně zakotvit smluvní…
Odbory - proč a jak je založit

Odbory - proč a jak je založit

Povíme vám vše, co potřebujete vědět o odborech. Dozvíte se, proč založit odbory a jak je založit, jak probíhá vyjednávání s vaším zaměstnavatelem, aby došlo k uzavření kolektivní smlouvy a mnoho dalšího.
Co personalista musí znát o náhradě škody + vzor

Co personalista musí znát o náhradě škody + vzor

Probereme vše o náhradě škody, jaký postup při vzniku škody by měl zaměstnavatel zvolit, kdy je nutné zahrnout i odborovou organizaci. Dozvíte se, kdy se uplatní náhrada škody za poškození věci nebo za poškození dobré pověsti zaměstnavatele. Jaké…
Za darování krve máte nárok na placené volno

Za darování krve máte nárok na placené volno

Bezúplatné darování krve je úctyhodná činnost každého dárce. Proto i zákoník práce na dárce myslí a přiznává jim za darování krve nárok na volno z práce, a to dokonce volno placené. Ukážeme vám, jak správně svou nepřítomnost v práci nahlásit a jaké…
Přehledně: překážka na straně zaměstnavatele

Přehledně: překážka na straně zaměstnavatele

Probereme zákoníkem práce definované překážky na straně zaměstnavatele, včetně výše náhrady mzdy pro dotčené zaměstnance a výpočtu této náhrady. Ukážeme si i specifické případy, jak nastavit překážky na straně zaměstnavatele v případě čerpání…
Návštěva lékaře v pracovní době a další překážky

Návštěva lékaře v pracovní době a další překážky

Stane se to velkému množství zaměstnanců –⁠ musíte k lékaři, který nemá volno brzy ráno nebo pozdě večer, musíte tedy lékaře navštívit ve své pracovní době. Ukážeme vám, co říká zákoník práce na téma návštěva lékaře v pracovní době. Zákoník práce a…
Vše o nemoci z povolání pro personalisty

Vše o nemoci z povolání pro personalisty

Prohlubte si své znalosti o nemoci z povolání. Kromě definice nemoci z povolání a základního legislativního rámce si ukážeme postup při posouzení nemoci z povolání a dozvíte se, jak je to s odškodněním. S nemocí z povolání souvisejí i povinnosti…
Co vědět o kvalifikační dohodě než ji podepíšete?

Co vědět o kvalifikační dohodě než ji podepíšete?

Zaměstnavatel za vás zaplatí drahé školení, ale na druhou stranu po vás chce podepsat kvalifikační dohodu, kterou se zaměstnavateli upíšete na několik let. Než podepíšete, zjistěte, za jakých podmínek se kvalifikační dohoda uzavírá, co všechno musí…
Kdy a jak pochválit zaměstnance + VZOR

Kdy a jak pochválit zaměstnance + VZOR

Pochválit své zaměstnance můžete ústně i předáním písemné pochvaly. V obou případech si ukážeme, jak na to a jakých chyb se vyvarovat.

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2023 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena