Kuriózní i nejžádanější zaměstnanecké benefity a daně

Některé benefity jsou dnes již standardem. Pojďme se podívat na ty nejžádanější zaměstnanecké benefity, a jaké kuriozní benefity se poskytují ve světě. Nezbytnou součástí je i daňové hledisko, které rozebereme na konci tohoto článku.

Co jsou benefity

Zaměstnanecké benefity jsou výhody poskytované zaměstnavatelem zaměstnancům nad rámec jejich mzdy. Většinu benefitů nebudete mít zakotvenou například v pracovní smlouvě, protože nejsou nárokovatelnou součástí.  

Poskytování benefitů je jedním z nástrojů, kterým společnosti lákají nové zaměstnance, a současně nástroj pro udržení stávajících zaměstnanců.

Z pohledu zaměstnance jsou benefity finanční a nefinanční. Z pohledu společnosti každý benefit něco stojí, což si zaměstnanci málokdy uvědomují. 

Aktuální nabídka práce

Nejžádanější zaměstnanecké benefity

Mezi nejžádanější benefity a zaměstnanecké výhody patří:

 • Dodatečná dovolená - zaměstnanec má ze zákona právo na 4 týdny, většina firem poskytuje 5 týdnů dovolené, ale najdou se i společnosti, které svým zaměstnancům poskytují 6 týdnů dovolené. 
 • Stravenky či flexipassy - jiná forma finanční odměny pro zaměstnance. Některé společnosti je dávají svým zaměstnancům plošně, například za odpracovaný den; jiné při zvláštních příležitostech, jako jsou narozeniny, výročí společnosti atd. 
 • Sick day - několik plně placených dnů v případě, že se zaměstnanec necítí dobře. Nepotřebujete neschopenku, jen do práce zavoláte, že si berete sick day. 
 • Home office nebo “remote” - práce z domova nebo spolupráce na dálku. Jsou společnosti, které poskytují 100% home office či 100% remote; jiné umožňují vzdálenou spolupráci několik dní v týdnu. 
 • Příspěvek na pojištění - zaměstnavatelé přispívají na životní či penzijní připojištění svých zaměstnanců. 
 • Sportovní aktivity - velmi vyhledávanou je MultiSport karta, kdy zaměstnavateli platíte určenou částku měsíčně a můžete téměř neomezeně sportovat nebo relaxovat (na stříbrnou kartu máte jeden vstup zdarma denně na sportoviště nebo do relaxačních zařízení, které s MultiSport spolupracují). 
 • Firemní jídelna - jídelna s dotovaným jídlem přímo na pracovišti. 
 • Vzdělávání - zaměstnavatelé nabízejí svým zaměstnancům další kurzy a vzdělávání, které nemusí přímo souviset s výkonem jejich práce. 
 • Jazykové kurzy.
 • Třináctý plat nebo odměny - vyplácené například na základě finančních výsledků oddělení nebo celé společnosti. 
 • Firemní akce. 

Hodně zaměstnavatelů volí tzv. Cafeteria sytém. Každý zaměstnanec má svůj limit a je jen na něm, za jaké aktivity peníze z cafeteria systému utratí. 

Jaký je váš nejoblíbenější zaměstnanecký benefit?  

Zajímavosti ze světa

V zahraničí jsou společnosti, které pro své zaměstnance udělají z našeho pohledu téměř nemožné. Tak například: 

 • Ve společnosti Netflix si rodiče v prvním roce života jejich dítěte mohou vzít neomezený placený čas na péči o dítě. 
 • Konzultantská společnost PwC pomáhá studentům splatit jejich studia na vysoké škole, kterou si v zahraničí studenti platí. 
 • Společnost Twitter svým zaměstnancům podává tři jídla denně a akupunkturu na pracovišti. 

V zahraničí je novým trendem neomezená dovolená, kterou firmy svým zaměstnancům nabízejí. Tento benefit je o důvěře v zaměstnance. Tento úžasný benefit můžete najít nově i u některých firem v Čechách.

Aktuální nabídka práce

Zaměstnanecké benefity a daně

Dostávat zaměstnanecké benefity je fajn, ale v některých případech se s nimi pojí i nutnost uhradit daně. Pojďme se podívat na zaměstnanecké benefity a zdanění. 

V této části se zaměříme pouze na daňové dopady na zaměstnance. Daňové dopady na zaměstnavatele řešit nebudeme.  

Výčet benefitů osvobozených u zaměstnance od zdanění najdeme v § 6 Zákona o daních z příjmů. Daňové dopady jsou stejné pro všechny zaměstnance, bez ohledu na to, na základě jaké smlouvy u zaměstnavatele pracují, tedy platí pro zaměstnance s pracovní smlouvou i některou z dohod. 

Zaměstnanci daně neplatí u těchto benefitů:

 • Penzijní připojištění do výše 50 000 Kč. Někteří zaměstnavatelé svým zaměstnancům přispívají na penzijní připojištění. Do částky 50 000 Kč ročně tento benefit pro vás nemá žádné daňové dopady. 
 • Firemní kantýna, závodní stravování - zde není žádný limit pro zaměstnance na čerpání, je plně osvobozeno od daní. 
 • Kurzy a vzdělávání, které souvisejí s činností zaměstnavatele. 
 • Nápoje na pracovišti poskytované zaměstnavatelem. 
 • Zájezd do hodnoty 20 000 Kč jako zaměstnanecký benefit nepodléhá zdanění. 

Zaměstnanci daně platí u těchto benefitů:

 • Penzijní připojištění nad 50 000 Kč ročně. 
 • Služební automobil i pro soukromé účely - zaměstnanec každý měsíc platí 1 % z pořizovací ceny vozu. Typicky bývá tato částka stržena přímo ze mzdy. 
 • Doprava do zaměstnání, například zaměstnavatelem hrazené svozové autobusy - někteří zaměstnavatelé, kteří tento benefit poskytují, daň za zaměstnance hradí, jiní zaměstnancům strhávají ze mzdy. 

Specifickým benefitem je dovolená, které se detailně věnujeme v článku Vše, co potřebujete vědět o dovolené - nárok, výpočet.

 

Publikováno 6. května 2022

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Kuriózní i nejžádanější zaměstnanecké benefity a daně

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Ideální práce při rodičovské dovolené

Ideální práce při rodičovské dovolené

Zjistěte, jaký můžete mít přivýdělek na rodičovské dovolené, aniž byste ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Pomůžeme vám rozhodnout se, jestli je lepší dohoda nebo OSVČ. O rodičovský příspěvek při zaměstnání nemůžete přijít, pokud splníte…
Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Výstupní list ze zaměstnání nepatří mezi povinné dokumenty, ale pro ochranu zaměstnavatele i zaměstnance jej doporučujeme připravit pro každého zaměstnance, kterému končí pracovní poměr ve vaší společnosti. Ukážeme vám, jak vypadá výstupní list ze…
Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Dozvíte se, co to je pracovní oděv, kdy jej zaměstnavatel zaměstnanci plně hradí a jaké jsou základní povinnosti zaměstnavatele. Zjistíte, kdy a kdo má nárok na pracovní oděv a také na pracovní obuv.
Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Povíme vám vše k tématu “pracovní smlouva na dobu určitou a prodloužení”. Zjistíte, jaké máte možnosti, když se blíží konec vašeho pracovního poměru, kolikrát může zaměstnavatel využít možnost opakovaného prodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou…
TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

Seznamte se s naším výběrem TOP 10 podcastů zaměřených na lidské zdroje. Ať už jste v oboru HR dlouholetým profesionálem nebo jen hledáte aktuální informace a trendy, tyto podcasty vám nabídnou širokou škálu témat a poznatků. Získejte přehled o tom…
Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář (ČTK), stojící jako maják nezávislého zpravodajství, je veřejnoprávní zpravodajská agentura v České republice. Tento článek vás provede jejím unikátním obchodním modelem, který nepotřebuje státní dotace, a objasní, jak ČTK…
Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Pokud potřebujete sdílet pracovní témata s veřejností, jako jsou zajímavá data nebo stížnosti na bezpráví, je dobré mít kontakty na přední profesní novinářské organizace. Ty vám mohou pomoci získat pozornost pro vaše záležitosti. V našem článku…
Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Specifickou interní směrnicí zaměstnavatele je pracovní řád, který zaměstnancům upřesňuje jejich povinnosti. Každá společnost by měla mít svůj pracovní řád, se kterým všechny své zaměstnance seznámí. Proto jsme pro vás připravili kompletní pracovní…
Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Státní úřad inspekce práce provádí pravidelné plánované kontroly i kontroly na základě podnětů od zaměstnanců, aby zjistil, jaký je skutečný stav v prověřované oblasti, a v případě zjištění nějakého pochybení má pravomoc nařídit zaměstnavateli…
Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Znáte základní povinnosti zaměstnavatele? Ukážeme vám, co je povinností vašeho zaměstnavatele před zahájením vašeho pracovního poměru, v průběhu a při skončení pracovního poměru.
Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Dozvíte se, z jakých důvodů je možné převést dovolenou do dalšího roku, v jakém rozsahu a kdy nejpozději je nutné ji zaměstnanci nařídit, jinak si její čerpání zaměstnanec určí sám. Ukážeme vám, jak na nařízení dovolené ze strany zaměstnavatele a…
Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Zjistila jste, že jste těhotná, a nevíte, kdy a jak tuto skutečnost oznámit v práci? Nebojte se, se vším vám pomůžeme! Dozvíte se, kdy oznámit těhotenství v zaměstnání, jak v práci oznámit těhotenství a také jaké jsou povinnosti vašeho…

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena