ROZHOVOR: Při škole si přivydělávala hlídáním dětí, dnes se tím živí!

Jelikož je hlídání dětí velmi vyhledávanou brigádou, připravili jsme si pro vás rozhovor s mladou chůvičkou Terezou, která si začala přivydělávat hlídáním dětí už na střední škole a tuto brigádu si zamilovala natolik, že se tím poté začala živit a nemá se vůbec špatně :-) ! Pojďme se podívat na to, jak u Terky vypadá běžný pracovní den a jaké zkušenosti už má za sebou. 

Už si ani nevzpomínám, jak ses tenkrát k téhle "brigádě" dostala? Jak už je to vlastně dlouho, co hlídáš děti?

Na střední škole jsem potřebovala brigádu na léto, tak jsem si udělala letáčky a roznesla je. Ještě v ten den mi jedna paní volala, že má zájem o hlídání. Druhý den jsem měla opět úspěšný telefonát, a tak jsem hned získala dvě nabídky a mohlo začít hlídání dětí na plný úvazek u dvou rodin. Celkově se věnuji hlídání už šest let.

Tak to sis to hlídání musela hodně zamilovat :-D . Co považuješ za klady a zápory hlídání?

Hlídání dětí je krásná práce a odměnou za ni mám jejich smích, který mě posouvá v práci s dětmi dál. Za klady považuji dobrou přípravu pro můj budoucí rodinný život, protože jsem působila už v mnoha rodinách a každá mi dala něco. Buduji si trochu představu o tom, jak bych chtěla jednou svoje dítě vychovat já. Zápor v hlídání? Na to neumím odpovědět. Možná to, že člověk musí být časově flexibilní, ale s tím se musí počítat, když se člověk pro tuto práci rozhodne.

A co třeba zodpovědnost za děti, nemáš někdy o ně strach? Nestalo se ti, že by došlo k nějakému úrazu?

Strach o děti mám samozřejmě veliký, ale nepřipouštím si to, abych na sebe něco nepřivolala. Za těch šest let jsem zažila jeden vážnější úraz, když si skoro tříletá holčička opařila nohu. Naštěstí byl doma i tatínek holčičky a situaci řešil se mnou. Jinak se úrazy dětem naštěstí vyhýbají, nějaká boule nebo modřina se sem tam objeví.

Musíme zaťukat! Je vidět, že se o děti pečlivě staráš. Takže je asi zbytečné se ptát, jestli nemáš toho neustálého hlídání prcků už plný zuby? :-D

Dost často si říkám, že s tím seknu, abych za čas přežila výchovu těch svých prcků, ale zlobení vystřídá dobrá nálada a je zase všechno v pořádku. Také dost často používám větu: „Tohle si moje děti dovolovat nebudou." :-D 

To věřím, přece jen se musíš přizpůsobovat výchově rodičů, vid?

Přesně tak. S dětmi mám svoje pravidla, která krásně fungují, jakmile je ale doma někdo z rodičů, do výchovy nezasahuji, stejně se dítě chová tak, jak to má naučené s maminkou a tatínkem.

V kolika rodinách hlídáš? Podařilo se ti to mezi nimi časově skloubit?

Momentálně mám tři stálé rodiny a do toho občas vezmu nárazově hlídání večer, to mám většinou v rodinách, kam nemůžu chodit v týdnu, tak jsou rádi aspoň za večery. Je náročné všechno skloubit, ale vždy se snažím maximálně vyhovět.

Co všechno máš při této práci na starost? Často se k hlídání dětí přidává i úklid domácnosti. Jak je to u tebe?

Moje náplň práce je čistě starost o děti. Pokud jsou zdravé, vymýšlím pro ně vždy nějakou činnost. Buď něco tvoříme nebo jdeme ven se podívat třeba na koně, snažím se být s nimi i mimo domov, a tím jim vytvářet zážitky i se mnou. Vždy je vše po domluvě s rodiči samozřejmě. Úklid nemám v popisu práce, ale vždy dbám na to, abych po sobě nezanechala nepořádek, takže hračky jsou sklizené a jednou za čas dělám s dětmi velký pořádek v hračkách (opět po domluvě s rodiči). Vařit nemusím, děti mají vždy oběd připravený, občas dovařím přílohu, ale nic víc. 

Jak staré děti hlídáš?

Hlídám děti více méně od jejich narození. Aktuálně mám nejmladší pětiměsíční dítě a nejstaršímu je jedenáct let.

Poslední otázka na závěr. Když máš pořád na očích malé děti, nevyvolává to v tobě pocit, že bys už chtěla taky svoje? Nebo právě naopak? :-D

Svoje děti bych možná už chtěla, ale neovlivňuje to moje práce. Je to spíše o přibývajícím věku :-) .

Publikováno: 19. 6. 2015

Komentáře ke článku

Toplist