Vše, co potřebujete vědět o cestovních náhradách

Na služební cestu se většina z nás těší. Můžete si i hezky přivydělat díky cestovním náhradám, neboli dietám. Na co všechno máte nárok? Jaké jsou vaše povinnosti na služební cestě? Kdy můžete služební cestu odmítnout? Zodpovíme v našem článku.

Cestovní náhrady

Chystáte se na služební cestu v rámci České republiky, tedy tuzemskou, nebo dokonce zahraniční? Poradíme vám, na co všechno máte nárok, aby vám žádná cestovní náhrada neutekla.

Pokud jedete na služební cestu do zahraničí, přečtěte si kromě tohoto článku i článek, který je zaměřený na zahraniční služební cestu a cestovní náhrady v zahraničí.

Na základě podepsané pracovní smlouvy vás zaměstnavatel může vyslat na služební cestu, tedy na jiné místo, než je v pracovní smlouvě sjednané místo výkonu práce. V takovém případě máte nárok na cestovní náhrady. Mezi tyto náhrady patří například náhrada jízdních výdajů, stravného, výdajů za ubytování a nutných vedlejších výdajů. Všechny tyto náklady jste povinni zaměstnavateli doložit, a ten je následně proplatí.

Každý zaměstnavatel si určuje, jakým způsobem požaduje, abyste mu náklady doložili. Některé firmy poskytují firemní platební kartu, jiné dávají zálohy.

Zákoník práce upravuje cestovní náhrady, společně s vyhláškou Ministerstva práce a sociálních věcí.

Aktuální nabídka práce

Cestovní náhrady –⁠ vyhláška

Ministerstvo práce a sociálních věcí stanovuje minimální a maximální sazby u cestovních náhrad. Tyto sazby se mění vždy 1. ledna, pokud je potřeba změny, a to v závislosti na vývoji cen. Změna sazeb je většinou ve prospěch zaměstnance, který byl na služební cestu vyslaný. Aktuální sazby najdete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí, které je upravuje ve své vyhlášce.

Kdy začíná a kdy končí služební cesta

Na začátku a konci se domlouváte se zaměstnavatelem před zahájením služební cesty. Ideálně písemně, aby následně nedošlo k dohadům.

Pokud před služební cestou musíte ještě do práce, pak vaše služební cesta může začít ve chvíli, kdy z práce odejdete. Případně se domluvíte, že začátkem služební cesty bude, když nasednete do taxíku před vaším domem.

Stejně jako začátek je nutné si domluvit i konec služební cesty. Bude to, když vaše letadlo přistane na letišti nebo až když vás taxík doveze domů.

Za cestování vás zaměstnavatel nemusí zaplatit

Mzdu nebo plat dostáváte za výkon práce. Chcete vyjít zaměstnavateli vstříc a na služební cestu vyrazíte velmi brzy ráno, v době, kdy byste normálně ještě spali. V takovém případě cestování, když je mimo vaši pracovní dobu, nebude zaplaceno (pokud se se zaměstnavatelem nedomluvíte jinak, nebo nebudete při cestě vykonávat práci, za kterou vás platí). Nárok na stravné vám ze zákona zůstává. A bohužel nebudete mít nárok ani na příplatek za práci přesčas.

Jsou zaměstnavatelé, kteří jdou nad zákoník práce a zaplatí vám i cestování, ale není to jejich povinnost.

Pojďme se na jednotlivé cestovní náhrady podívat podrobněji. Hlavním rozdělením je rozdělení na tuzemskou služební cestu a zahraniční služební cestu. Každá zahraniční služební cesta začíná v tuzemsku.

Výpočet cestovních náhrad

Pokud je vaše služební cesta tuzemská, tedy v rámci České republiky, nebo zde jen začíná a pokračuje do zahraničí, máte nárok na následující cestovní náhrady (pokud dodržíte stanovené podmínky).

Stravné neboli diety

Stravné, neboli lidově diety, je kompenzace za neposkytnuté hlavní jídlo, snídaně, oběd a večeře. Zaměstnavatel je povinen vám stravné poskytnout. Výše stravného se odvíjí od délky služební cesty a od sektoru, ve kterém pracujete (v soukromé společnosti nebo ve státním sektoru). Nárok na stravné vzniká, pokud je služební cesta delší než 5 hodin.

Stravné, které na konci služební cesty od zaměstnavatele dostanete vyplacené, je osvobozeno od odvodů na sociální a zdravotní pojištění.

Zaměstnavatel vám nad rámec vyhlášky může stravné či jiné cestovní náhrady navýšit. Stravné se daní ve chvíli, kdy ho zaměstnavatel vyplácí ve vyšší hodnotě než určuje zákon.

Krácení stravného

Zaměstnavatel krátí stravné v případě, že vám bylo jídlo poskytnuto = neplatili jste za něj vy, ale zaměstnavatel (a to bez ohledu na to, zda jste jídlo snědli, či nikoliv). Například oběd zaplacený zaměstnavatelem, snídaně v hotelu, který platí zaměstnavatel.

Krácení stravného za každé poskytnuté bezplatné jídlo:

  • 70 % stravného, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
  • 35 % stravného, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin,
  • 25 % stravného, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.

Může se stát, že na stravné nebudete mít nárok vůbec. A to v případě, pokud vám během pracovní cesty, která trvá:

  • 12 hodin a méně, byla poskytnuta 2 bezplatná jídla,
  • déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin, byla poskytnuta 3 bezplatná jídla.

Ubytování

Na služební cestě se můžete ubytovat. V takovém případě vám přísluší náhrada výdajů za ubytování, které jste vynaložili v souladu s podmínkami pracovní cesty, a to ve výši, kterou zaměstnavateli prokážete.

Pokud využijete možnost navštívit člena rodiny, o kterém si povíme níže, měli byste ubytování placené zaměstnavatelem přerušit, pokud je to možné.

Náhrada jízdních výdajů

Jízdní náklady vám zaměstnavatel musí uhradit v plné výši, pokud prokazatelně souvisejí se služební cestou a řádně je vykážete.

Pokud po dohodě se zaměstnavatelem pojedete svým soukromým vozem, náleží vám za každý 1 km jízdy základní náhrada a náhrada výdajů za spotřebované pohonné hmoty. Cenu pohonných hmot prokazujete dokladem o nákupu, který by měl proběhnout v době, kdy probíhá služební cesta. Spotřeba pohonných hmot se vypočítá na základě údajů o spotřebě uvedené v technickém průkazu použitého vozidla.

Náhrada jízdních výdajů k návštěvě člena rodiny

Pokud služební cesta trvá déle než 7 dnů, máte nárok na náhradu jízdních výdajů k návštěvě člena rodiny a zpět.

Po dobu návštěvy člena rodiny vám nepřísluší stravné.

Náhrada nutných vedlejších výdajů

Podle zákoníku práce zaměstnanci přísluší náhrada nutných vedlejších výdajů, které mu vzniknou v přímé souvislosti s pracovní cestou, a to ve výši, kterou zaměstnavateli prokáže. Nemůže-li zaměstnanec výši výdajů prokázat, přísluší mu náhrada odpovídající ceně věcí a služeb obvyklé v době a místě konání pracovní cesty.

Cestovní náhrady kalkulačka

Chcete si jednoduše a rychle spočítat, na co máte při služební cestě nárok? Využijte tuto kalkulačku.

Služební cestu můžete odmítnout

I když v pracovní smlouvě máte sjednáno, že vás zaměstnavatel může na služební cestu vyslat, můžete toto vyslání odmítnout v případě:

  • těhotenství,
  • péče o dítě do 8 let věku,
  • péče o dítě do 15 let věku v případě samoživitelky či samoživitele,
  • dlouhodobé péče o zdravotně handicapovanou osobu.
Aktuální nabídka práce

Rady při služební cestě

Pokud jste byli vysláni na služební cestu, stále reprezentujete svého zaměstnavatele. I když na firemní večeři bude zdarma alkohol, není vhodné překročit hranice. Jak by se na vás kolegové druhý den koukali?

Pojištění. Kdyby se něco nečekaného stalo, je dobré být pojištěný. Zeptejte se svého zaměstnavatele, zda a jaké pojištění za vás platí. Případně si připojištění zajistěte.

Pokud máte hotel placený zaměstnavatelem, chovejte se v něm slušně. Je možné, že pokud se stane nějaký incident, váš zaměstnavatel o tom bude informován.

 

Publikováno 6. května 2022

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Vše, co potřebujete vědět o cestovních náhradách

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Ideální práce při rodičovské dovolené

Ideální práce při rodičovské dovolené

Zjistěte, jaký můžete mít přivýdělek na rodičovské dovolené, aniž byste ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Pomůžeme vám rozhodnout se, jestli je lepší dohoda nebo OSVČ. O rodičovský příspěvek při zaměstnání nemůžete přijít, pokud splníte…
Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Výstupní list ze zaměstnání nepatří mezi povinné dokumenty, ale pro ochranu zaměstnavatele i zaměstnance jej doporučujeme připravit pro každého zaměstnance, kterému končí pracovní poměr ve vaší společnosti. Ukážeme vám, jak vypadá výstupní list ze…
Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Dozvíte se, co to je pracovní oděv, kdy jej zaměstnavatel zaměstnanci plně hradí a jaké jsou základní povinnosti zaměstnavatele. Zjistíte, kdy a kdo má nárok na pracovní oděv a také na pracovní obuv.
Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Povíme vám vše k tématu “pracovní smlouva na dobu určitou a prodloužení”. Zjistíte, jaké máte možnosti, když se blíží konec vašeho pracovního poměru, kolikrát může zaměstnavatel využít možnost opakovaného prodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou…
TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

Seznamte se s naším výběrem TOP 10 podcastů zaměřených na lidské zdroje. Ať už jste v oboru HR dlouholetým profesionálem nebo jen hledáte aktuální informace a trendy, tyto podcasty vám nabídnou širokou škálu témat a poznatků. Získejte přehled o tom…
Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář (ČTK), stojící jako maják nezávislého zpravodajství, je veřejnoprávní zpravodajská agentura v České republice. Tento článek vás provede jejím unikátním obchodním modelem, který nepotřebuje státní dotace, a objasní, jak ČTK…
Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Pokud potřebujete sdílet pracovní témata s veřejností, jako jsou zajímavá data nebo stížnosti na bezpráví, je dobré mít kontakty na přední profesní novinářské organizace. Ty vám mohou pomoci získat pozornost pro vaše záležitosti. V našem článku…
Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Specifickou interní směrnicí zaměstnavatele je pracovní řád, který zaměstnancům upřesňuje jejich povinnosti. Každá společnost by měla mít svůj pracovní řád, se kterým všechny své zaměstnance seznámí. Proto jsme pro vás připravili kompletní pracovní…
Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Státní úřad inspekce práce provádí pravidelné plánované kontroly i kontroly na základě podnětů od zaměstnanců, aby zjistil, jaký je skutečný stav v prověřované oblasti, a v případě zjištění nějakého pochybení má pravomoc nařídit zaměstnavateli…
Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Znáte základní povinnosti zaměstnavatele? Ukážeme vám, co je povinností vašeho zaměstnavatele před zahájením vašeho pracovního poměru, v průběhu a při skončení pracovního poměru.
Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Dozvíte se, z jakých důvodů je možné převést dovolenou do dalšího roku, v jakém rozsahu a kdy nejpozději je nutné ji zaměstnanci nařídit, jinak si její čerpání zaměstnanec určí sám. Ukážeme vám, jak na nařízení dovolené ze strany zaměstnavatele a…
Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Zjistila jste, že jste těhotná, a nevíte, kdy a jak tuto skutečnost oznámit v práci? Nebojte se, se vším vám pomůžeme! Dozvíte se, kdy oznámit těhotenství v zaměstnání, jak v práci oznámit těhotenství a také jaké jsou povinnosti vašeho…

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena