Hledáme lidem práci Manpower

Expert Cloud Engineer

Lokalita Brno
Zadavatel ManpowerGroup s.r.o.
Kategorie Informační systémy a technologie

O nás

ManpowerGroup s.r.o.

Co od Vás očekáváme:

I am looking for Expert Cloud Engineer for multinational company with offices and customers all over the world. Company is working in mobile networks and telecommunication field.

Popis pozice:

What will you do?

- Management of Cloud platforms (VMware, AWS)

- Development and maintenance of Cloud management automatization tools

- Deployment, integration and support of company and 3rd party products in the Cloud environments

- Participate on the design of the solution in the Cloud

- Part of the team supporting secure messaging systems

- Mentoring and leadership of the team

- Apply/control security measurements to different parts of the systems

Key Responsibilities:

- Resolution of issues of products/solutions in Cloud environments

- PoC of new products, tools and methods in Cloud environments

- Design and development of in-house tooling

- Participation on 24x7 on call support during out of office hours

- Active communication with customers on incident resolution

What will you work with?

- VMware, AWS, OpenStack

- Fortigate, CISCO, F5

- Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Ubuntu

- Ansible, Docker, IPA, Graylog, Lynis, Icinga2, Grafana

- RCS, Influx, Mongo, MySQL

- ServiceNow, Atlassian tools

Profil kandidáta:

What we expect you already know/have?

- In depth technical knowledge of IT area, especially in Operating Systems (UNIX/Linux) and Networking (VPN and FW)

- Knowledge of Cloud technologies (VMware, AWS, OpenStack is advantage)

- Knowledge of SQL database technologies (MySQL). NoSQL (Mongo, Influx) is an advantage

- Ability to work proactively and independently

- You can analyze technical and design problems and suggest solution

- Fluent English in oral and written form (BEC level of C1)

Nabízíme:

* Lunch vouchers
* Short-term sickness
* Service length policy each employee is entitled for additional 5 days of vacation per year after 5 years spent with the company which is 30 day if vacation / calendar year
* Vaccinations flu, ticks
* English lessons / Czech lessons for foreigners
* Accommodation max. 1 year, fee approx. 5 000 - 7 000 CZK
* Special occasion rewards every employee is entitled to get 1 000 CZK reward on the occasion of the anniversary like wedding, the birth of a child, jubilee, retirement
* Company breakfast every last Friday in the month
* Sport & social club collective sport activities
and so on...

  • Brno
  • Trenkwalder a.s.
  • 75 000 – 95 000 Kč
  • Plný úvazek
Zveřejněno: 30. dubna
  • Brno
  • Masarykova univerzita
  • 45 000 – 65 000 Kč
Zveřejněno: 5. listopadu
  • Říčany, Praha-východ
  • Nemocnice AGEL Říčany a.s.
  • od 19 000 Kč
Zveřejněno: 10. března
  • Zlonice
  • LIATIK, spol. s r.o.
  • od 30 000 Kč
  • Dětenice
  • Spinning s.r.o.
  • 12 200 – 13 400 Kč
  • Dobříň
  • Glazura s.r.o.
  • 19 000 – 22 000 Kč
  • Bruntál
  • TĚŠÍNSKÉ JATKY HOLDING, s. r. o.
  • 14 900 – 19 000 Kč

Pracovní doba - vaše nároky a povinnosti

Vše, co potřebujete vědět o cestovních náhradách

Vzdělávání v HR - TOP 10 magazínů

Velký přehled o ošetřování člena rodiny - OČR

Dvě zaměstnání současně - daně, nemocenská

Chcete si přivydělat a máte dvě zaměstnání? Můžete mít ke své pracovní smlouvě uzavřenou dohodu u svého stávajícího zaměstnavatele, pokud práce na dohodu bude jiná než ta, kterou děláte na základě pracovní smlouvy. Nebo můžete mít zaměstnavatele dva. Poradíme vám, jak řešit při HPP a DPP daně a nemocenskou.

Vše o hmotné odpovědnosti + VZORY ZDARMA

Kdy můžete dostat nařízený přesčas?

Dozvíte se, co to je přesčas, jaký je rozdíl mezi dobrovolným a povinným přesčasem. Proč jít na dobrovolný přesčas o státním svátku? Vysvětlíme si, jak se přesčasy proplácí a kdy si můžete vzít náhradní volno. Jaké důsledky mohou být, když na přesčas nepřijdete, protože se vám to nehodí.

Doporučující dopis od zaměstnavatele

Doporučující dopis do zaměstnání může být klíčový při rozhodování vašeho nového zaměstnavatele. Z dopisu zjistí, jaké jsou vaše silné stránky, na jakých projektech jste pracovali, jak jste zapadli do současného týmu a mnohem více.

Rekvalifikační kurzy od úřadu práce

Vše, co musíte znát o sick day

Řekneme si vše o sick day, co to je, kdo určuje podmínky pro čerpání dne na zotavenou, jak je sick day proplácený.

auto CZK data den IT kandidát leadership management mentoring mobil náplň práce NDA Office pec plat pozice práce security sport system technologie automat clo cloud dar design employee eployment mentor náplň PR profi technolog