Hledáme lidem práci Manpower

Senior Technical Trainer (The Czech Republic, Brno)

Lokalita Brno
Zadavatel ManpowerGroup s.r.o.
Kategorie Informační systémy a technologie

O nás

ManpowerGroup s.r.o.

Co od Vás očekáváme:

As a trusted partner, the company accelerates and redefines network transformation for Service Providers. By offering a comprehensive product portfolio across every layer of the network infrastructure stack — from 5G application/service layer to the RAN and packet core – The company leads the way in evolved, cloud-proven networking solutions enabling innovative and secure new experiences for end users. Through its industry first VoLTE, VoWiFi, Advanced Messaging and Cloud RAN solutions, their platform enables service providers to successfully deliver tomorrow's vision today and realize new revenue streams.

Popis pozice:

Role Summary:

The senior technical trainer is responsible for the development, delivery and maintenance of product's technical training programs provided to staff and customers, including installation, administration and maintenance of lab systems, working with minimal level of supervision.

Key Responsibilities:

- Educates customers and staff to a predefined standard across the Xura solution portfolio

- Defines the course content and structure for their assigned products and ensures delivery of training material in a timely fashion

- Installs, administers, and maintains product lab systems (Unix based)

- Delivers training course on Xura products/solutions to customers and staff worldwide

- Responsible for the quality of the deliveries including preparation and post course wrap up

- Coaches/Mentors others in areas of expertise

- Provides feedback on products and tooling to other parts of the company

- Works independently with minimal supervision

Profil kandidáta:

Job Requirements:

- Minimum qualifications and experience:

- Minimum of 1 years experience in using relevant networking protocols

- Bachelor / Masters degree within the IT or equivalent

- Demonstrates flexibility and high tolerance to travel

- Previous experience as a teacher or instructor desirable

- Fluency in English both verbal and written

- Other languages are of advantage

- EU citizenship

- Technical knowledge and expertise:

- Experience in administration of Linux / Unix operating systems and services, preferably with formal certification

- Capable of writing scripts (Shell, Perl)

- Experience in TCP/IP and other Networking protocols, preferably formally certified

- Overview of latest communication trends and technologies

- Advanced presentation and communication skills

- Knowledge of mobile networks principles

- Experience of configuring and troubleshooting databases is of advantage

Personal Attributes:

- Reliable and open personality capable of working with minimum supervision

- Flexible, with analytical thinking

- Enthusiastic and keen to learn new technologies and approaches

- Proactive and with drive to introduce new tools and ideas

- Team player

Nabízíme:

What We Offer?

Travel opportunities, be in touch with latest technologies, possibility to utilize and improve technical as well as soft skills, direct contact with customers.

  • Brno
  • Trenkwalder a.s.
  • 75 000 – 95 000 Kč
  • Plný úvazek
Zveřejněno: 23. dubna
  • Holešovice, Praha
  • Základní škola Fr. Plamínkové s…
Zveřejněno: 12. dubna
  • Libeň, Praha
  • Servisní středisko pro správu svěřeného…
  • 24 000 – 28 000 Kč
  • Hradec Králové
  • Petr Byrtus
  • 20 000 – 30 000 Kč
  • Přerov
  • INTERNATIONAL LOGISTIC GATEWAY s.r.o.
  • od 17 000 Kč
  • Mariánské Lázně
  • Spolek Čtyřlístek, rodinné centrum…
  • 10 000 – 12 000 Kč
  • Zkrácený úvazek

Jak postupovat při pracovním úrazu

Pokud se vám v práci stal pracovní úraz, je třeba ho hned nahlásit. Povíme si, jaké kroky musí udělat zaměstnavatel, aby váš úraz vyšetřil. Rozebereme, na co máte vy jako zraněný zaměstnanec nárok. I zranění na teambuildingu může být pracovním úrazem. Co naopak pracovním úrazem není, se dozvíte samozřejmě také.

Na co se připravit při registraci na úřad práce

Vše, co potřebujete vědět o registraci na úřadě práce - musím se registrovat, kde se registrovat, kdy se registrovat se dozvíte v daném článku. Jak probíhá osobní schůzka a co můžete zařídit online z pohodlí domova. Věděli jste, že již nemusíte na úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště, ale stačí ten, který je nejblíže vašemu bydlišti, byť jen přechodnému?

Vzdělávání v HR - TOP 10 magazínů

Přehled otázek a odpovědí na pracovním pohovoru

Co vědět o kvalifikační dohodě než ji podepíšete?

Zaměstnavatel za vás zaplatí drahé školení, ale na druhou stranu po vás chce podepsat kvalifikační dohodu, kterou se zaměstnavateli upíšete na několik let. Než podepíšete, zjistěte, za jakých podmínek se kvalifikační dohoda uzavírá, co všechno musí obsahovat a jaké z ní pro vás plynou závazky a případné pokuty.

Diskriminace na pracovišti - příklady a jak se bránit

Přehledně: vše o brigádě nebo práci v důchodu

Výpovědní lhůta a vše, co potřebujete znát

Chystáte se podat výpověď v práci nebo jste výpověď dostali? Pak je tento článek právě pro vás. Dozvíte se vše o výpovědní době, jak na ni nahlíží zákoník práce, jak se výpovědní doba počítá, jak je to s nemocí ve výpovědní době a mnoho dalších zajímavých a užitečných informací.

Návštěva lékaře v pracovní době a další překážky

Stane se to velkému množství zaměstnanců –⁠ musíte k lékaři, který nemá volno brzy ráno nebo pozdě večer, musíte tedy lékaře navštívit ve své pracovní době. Ukážeme vám, co říká zákoník práce na téma návštěva lékaře v pracovní době. Zákoník práce a propustka k lékaři? Věděli jste, že zákoník práce nezná pojem propustka k lékaři? Abyste věděli o propustkách všechno, ukážeme vám, co by měla propustka k lékaři obsahovat.

Vše, co musíte znát o sick day

Řekneme si vše o sick day, co to je, kdo určuje podmínky pro čerpání dne na zotavenou, jak je sick day proplácený.

Brno data den EU HR IT job kandidát mobil náplň práce NDA partner plat pozice práce role system technologie clo cloud dar mentor náplň PR profi program standard technolog test trend