Prodloužení, nemoc či dovolená ve zkušební době? Poradíme, jak na to

Vše, co potřebujete vědět o zkušební době. Co je to zkušební doba, je zkušební doba povinná, jak dlouhá je zkušební doba, může být zkušební doba prodloužena? Co zkušební doba a nemoc, zkušební doba a dovolená, nebo co když otěhotníte? Včetně vzoru výpovědi pro zaměstnance.

Co je zkušební doba?

Zkušební doba slouží k tomu, aby si zaměstnanec i zaměstnavatel mohli ověřit, zda jim vzájemná spolupráce bude vyhovovat. Pokud tomu tak nebude, je oběma stranám umožněno během zkušební doby pracovní poměr rychle a bez uvádění důvodů ukončit. Pokud přemýšlíte nad tím, zda o zkušební době zákoník práce hovoří, pak odpověď je - ano. Informace jsou v zákoníku práce o zkušební době detailně zapracovány.

Pracovní smlouva a zkušební doba. Zkušební doba musí být vždy sjednána, a to písemně, nejpozději v den nástupu. Typicky bývá sjednána v pracovní smlouvě. 

Je důležité zmínit, že neexistuje povinnost zkušební doby. Jinými slovy, zaměstnavatel nemusí trvat na tom, že v pracovní smlouvě s vámi zkušební dobu sjedná. 

Aktuální nabídka práce

Délka zkušební doby, prodloužení zkušební doby

Jak dlouho trvá zkušební doba? Zkušební doba nesmí být delší než: 

 • Zkušební doba 3 měsíce (po sobě jdoucí tříměsíční zkušební doba od vzniku pracovního poměru), 
 • Zkušební doba 6 měsíců (po sobě jdoucí šestiměsíční zkušební doba od vzniku pracovního poměru) u vedoucích zaměstnanců,
 • Maximální zkušební doba nesmí být delší než polovina sjednané doby trvání pracovního poměru. 

Smlouva na dobu určitou má svou zkušební dobu, určuje ji poslední odrážka. Například, pokud máte smlouvu na dobu určitou na 4 měsíce, může být zkušební doba pouze 2 měsíce. 

Zkušební dobu nelze dodatečně prodlužovat, ani písemnou dohodou obou stran. Každopádně se zkušební doba prodlužuje o:

 • Dobu celodenních překážek v práci. 
 • Dobu celodenní dovolené. 

Povíme si, jak se počítá zkušební doba. Dochází k prodloužení zkušební doby o nemoc - pokud ve zkušební době onemocníte a jste v pracovní neschopnosti v délce 14 dnů, o tuto dobu se vaše zkušební doba prodlužuje.

Zkušební dobu nelze prodloužit ani v případě, že bude zaměstnanec s 3 měsíční zkušební dobou povýšen na vedoucí pozici. 

Zkušební dobu nelze sjednat, pokud pracovní poměr již vznikl. 

Nemocenská ve zkušební době

Všem se to může stát, nemoc ve zkušební době, resp. pracovní neschopnost ve zkušební době a s tím související neschopenka ve zkušební době. Zkušební doba a nemocenská má svá specifika. Po dobu pracovní neschopnosti máte částečnou ochranu před ukončením pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. Zaměstnavatel nesmí prvních 14 dní nemoci váš pracovní poměr ukončit.

Od 15. dne nemoci již zaměstnavatel může váš pracovní poměr skončit. 

Pokud se vám stane, že onemocníte ve zkušební době, ihned zaměstnavatele informujte a situaci mu vysvětlete. Všichni jsme jen lidé, můžeme onemocnět. V takovém případě je důležitá komunikace. Zaměstnavatel jinak pohlíží na zaměstnance, který s ním komunikuje, a jinak na takového, od něhož jen obdrží neschopenku. 

Jak jsme si říkali výše, vaše zkušební doba se prodlužuje o dobu trvání nemoci. 

Dovolená ve zkušební době

Víme, že základní nárok na roční dovolenou jsou 4 týdny. Většina zaměstnavatelů nabízí pátý týden jako benefit pro své zaměstnance.  

O čerpání dovolené rozhoduje zaměstnavatel, tak praví zákon. Praxe je taková, že zaměstnanec přijde s návrhem, který mu je nebo není schválen.

Ve zkušební době na dovolenou můžete nastoupit, pokud jste odpracovali alespoň dobu 4 týdnů, pokud je vám zaměstnavatelem schválena. Za každý odpracovaný týden vám bude náležet 1/52 pracovní doby. 

Zkušební doba a dovolená se tedy nevylučují. 

Máte zakoupený zájezd, ale nemáte nárok na dovolenou? 

Požádejte svého zaměstnavatele, vysvětlete mu situaci. Zaměstnavatel může schválit dovolenou, i když na ni ještě nevznikl nárok.  

Čerpali jste dovolenou a rozhodli jste se z práce odejít? 

Pokud jste čerpali více dovolené, než na jakou vám vznikl nárok, bude vám o příslušnou částku ponížena vaše poslední výplata. Zaměstnanec je totiž povinen vrátit zaměstnavateli vyplacenou náhradu mzdy za dovolenou, na niž ztratil právo nebo mu právo nevzniklo. 

Stává se, že manažer schválí novému zaměstnanci dovolenou ve zkušební době. Zaměstnanec si na dovolené rozmyslí, že už v této firmě pracovat nechce. Takovému zaměstnanci může vzniknout dokonce i dluh vůči zaměstnavateli, pokud zaměstnavatel nemá možnost vzniklý dluh na proplacené dovolené zaměstnanci strhnout z výplaty. V takovém případě máte povinnost dluh vůči společnosti uhradit. 

Zkušební doba a těhotenství

Ve zkušební době, která je “testovací” pro zaměstnance i pro zaměstnavatele, lze pracovní poměr ukončit bez udání důvodu. Kromě prvních 14 dnů trvání pracovní neschopnosti.  

Současně platí, že není možné skončit pracovní poměr z jakýchkoliv diskriminačních důvodů. Jinými slovy, zaměstnavatel nesmí zrušit pracovní poměr ve zkušební době z důvodu těhotenství.  

Žádný zákon neukládá těhotným zaměstnankyním povinnost oznamovat své těhotenství zaměstnavateli. Výjimkou jsou podniky, kde by pokračování v práci těhotné ženy mohlo ohrozit zdraví její či jejího miminka. V takovém případě doporučujeme těhotenství oznámit neprodleně a požádat zaměstnavatele o přeložení na jinou práci, kde k ohrožení zdraví maminky a miminka nedojde. 

Aktuální nabídka práce

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

Zrušit pracovní poměr ve zkušební době může zaměstnanec i zaměstnavatel kdykoliv a bez udání důvodu. Kdy můžete vy zrušit svůj pracovní poměr ve zkušební době a kdy na to má právo váš zaměstnavatel, se dozvíte v našem článku.

 

Aktualizováno 28. prosince 2023

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Prodloužení, nemoc či dovolená ve zkušební době? Poradíme, jak na to

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Jak správně změnit délku pracovní doby

Jak správně změnit délku pracovní doby

Potřebujete zaměstnanci změnit pracovní dobu? Pokud je pracovní doba součástí pracovní smlouvy, potřebujete souhlas dotčeného zaměstnance. Je-li pracovní doba určena vnitřní směrnicí, můžete délku pracovní doby změnit. Pojďte se s námi na jednotlivé…
Doporučující dopis od zaměstnavatele

Doporučující dopis od zaměstnavatele

Doporučující dopis do zaměstnání může být klíčový při rozhodování vašeho nového zaměstnavatele. Z dopisu zjistí, jaké jsou vaše silné stránky, na jakých projektech jste pracovali, jak jste zapadli do současného týmu a mnohem více.
Výhody a nevýhody sdíleného pracovního místa

Výhody a nevýhody sdíleného pracovního místa

Víte, že novela zákoníku práce přinesla sdílené pracovní místo? Sdílení pracovního místa znamená, že minimálně dva zaměstnanci se střídají na stejném pracovním místě a dohromady svými částečnými úvazky pokryjí pracovní úvazek celý. Představíme vám…
Vaše práva při zrušení dovolené zaměstnavatelem

Vaše práva při zrušení dovolené zaměstnavatelem

Zaměstnavatel určuje čerpání dovolené svých zaměstnanců. Zjistěte, kdy může zaměstnavatel zrušit dovolenou, i tu, kterou již máte zaplacenou, nebo vás v průběhu dovolené z ní odvolat zpět do práce. Ukážeme vám, co všechno následně zaměstnavatel musí…
Co dělat, když vám zaměstnavatel nezaplatil

Co dělat, když vám zaměstnavatel nezaplatil

Poradíme vám, co dělat, když zaměstnavatel neplatí mzdu a co dělat, když zaměstnavatel neplatí sociální a zdravotní pojištění. Nevyplacená nemocenská? I s tím vám poradíme. Dozvíte se také, jak správně podat stížnost na zaměstnavatele.
Půjčka zaměstnanci jako benefit společnosti

Půjčka zaměstnanci jako benefit společnosti

Zvažujete nový benefit pro své zaměstnance? Co například půjčka pro zaměstnance! Zjistěte, jaké typy půjček můžete zaměstnancům poskytnout, jaké jsou daňové dopady jednotlivých typů půjček.
Jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele

Jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele

Poradíme vám, jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele, který vám například nevyplácí vaši mzdu nebo odstupné. Máte dvě možnosti, jak své peníze získat zpět. V článku najdete i vzor insolvenčního návrhu.
Proč mít připravenou pracovní náplň + VZOR

Proč mít připravenou pracovní náplň + VZOR

Pracovní náplň, se kterou zaměstnance prokazatelně seznámíte, vám pomůže s určením konkrétních povinností, které má zaměstnanec zastávat. Poradíme, kdo pracovní náplň připravuje, v jakých případech ji může zaměstnavatel změnit či doplnit. Získáte…
Dvě zaměstnání současně - daně, nemocenská

Dvě zaměstnání současně - daně, nemocenská

Chcete si přivydělat a máte dvě zaměstnání? Můžete mít ke své pracovní smlouvě uzavřenou dohodu u svého stávajícího zaměstnavatele, pokud práce na dohodu bude jiná než ta, kterou děláte na základě pracovní smlouvy. Nebo můžete mít zaměstnavatele dva…
Co dělat, když zaměstnanec nepřišel do práce

Co dělat, když zaměstnanec nepřišel do práce

Zjistěte, kdy je absence zaměstnance považována za neomluvenou, jak správně má zaměstnanec svou nepřítomnost v práci omlouvat a jaké kroky zaměstnavatel může uskutečnit.
Ideální práce při rodičovské dovolené

Ideální práce při rodičovské dovolené

Zjistěte, jaký můžete mít přivýdělek na rodičovské dovolené, aniž byste ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Pomůžeme vám rozhodnout se, jestli je lepší dohoda nebo OSVČ. O rodičovský příspěvek při zaměstnání nemůžete přijít, pokud splníte…
Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Výstupní list ze zaměstnání nepatří mezi povinné dokumenty, ale pro ochranu zaměstnavatele i zaměstnance jej doporučujeme připravit pro každého zaměstnance, kterému končí pracovní poměr ve vaší společnosti. Ukážeme vám, jak vypadá výstupní list ze…

Podívejte se i na naše pracovní nabídky:

 • Lysá nad Labem
 • Bc. Zbyněk Konečný
 • 28 000 – 32 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 17. dubna
 • Blovice
 • Maso Brejcha s.r.o.
 • 30 000 – 50 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 25. března
 • Krupka
 • Manuvia Expert Recruitment CZ, s.r.o.
 • 24 000 – 28 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 17. dubna
 • Plzeň
 • HAIDUONG FOODS s.r.o.
 • od 18 900 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 27. února
 • Rychnov nad Kněžnou
 • ARTAX doprava spedice s.r.o.
 • od 21 300 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 15. dubna
 • Kosmonosy
 • TRANSCENTRUM automotive logistics a.s.
 • od 24 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 2. dubna
 • Olomouc
 • HONG TAI YANG s.r.o.
 • od 21 300 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 7. března
 • Prostějov
 • MB TOOL s.r.o.
 • 45 000 – 50 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 26. března
 • Rakovník
 • Jiří Černý
 • 28 000 – 30 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
  Benefity:
 • Finanční bonusy / prémie
 • Slevy na firemní zboží
 • Zálohy ze mzdy
 • Závodní stravování
 • Občerstvení na pracovišti
Zveřejněno: 16. dubna
 • Přerov
 • X - servis park s.r.o.
 • od 48 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 20. března
 • Prachatice
 • Vladislav Kubát
 • 30 000 – 40 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 15. března
 • Třinec
 • Pekárna Hradčany s.r.o.
 • od 45 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 13. února
 • Otrokovice
 • Schätzle shoes CZ, s.r.o.
 • od 19 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 6. března
 • Zlín
 • ZLÍNSAT, spol. s r.o.
 • od 21 300 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 6. března
 • Ostrava
 • Miglior Acquisto s.r.o.
 • 21 300 – 35 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 12. února
 • Branná
 • JEDNOTA, spotřební družstvo Zábřeh
 • 18 960 – 20 500 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 27. března

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena