Jak na výpověď ve zkušební době? Použijte VZOR

Ukončení pracovního poměru ve zkušební době není nic, co bychom chtěli. Ale občas i přes veškerou snahu to musíme udělat. Poradíme vám, jak správně postupovat při zrušení pracovního poměru ve zkušební době, a přidáme i formulář, který můžete použít.

Než přistoupíte k rozvázání pracovního poměru ve zkušební době, zvažte všechny důvody, které vás k tomuto rozhodnutí vedou. Vzpomeňte si, jak dlouhou cestu jste ušli, než jste tuto práci získali! 

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

Zkušební doba a výpověď ve světě pracovního práva neexistuje. Proto od nás nemůžete dostat dokument výpověď ve zkušební době, formulář, ke stažení. Vysvětlíme si proč. Správné označení je zrušení pracovního poměru ve zkušební době. Výpověď je možná až po skončení zkušební doby. 

Základní podmínkou pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době je nutnost mít zkušební dobu sjednanou v pracovní smlouvě. Vše, co potřebujete vědět o zkušební době, se dozvíte v našem článku Zkušební doba a vše, co se jí týká.

Kdy a jak můžete pracovní poměr ve zkušební době zrušit

Zrušit pracovní poměr ve zkušební době může zaměstnanec kdykoliv a bez udání důvodu

Stejně jako při podpisu pracovní smlouvy, i při ukončení je nutná písemná forma. Pokud jen ústně oznámíte zaměstnavateli, že zítra již nepřijdete do práce, není to právně platné rozvázání pracovního poměru. V takovém případě by vám mohly začít nabíhat neomluvené absence a zaměstnavatel by váš pracovní poměr zrušil za hrubé porušení pracovní kázně, což byste měli zapsané v zápočtovém listě, který předkládáte novému zaměstnavateli. 

Zaměstnavateli nemusíte nic vysvětlovat, pokud nechcete. Většina zaměstnavatelů s odcházejícími zaměstnanci dělá výstupní pohovor, aby zjistili důvody odchodu. Zaměstnavateli to pomůže, aby odstranil to, co vás k rozvázání pracovního poměru ve zkušební době přimělo. 

Výpověď ve zkušební době ze strany zaměstnavatele

Jak jsme si říkali na začátku tohoto článku, ve zkušební době se nepodává výpověď. I ze strany zaměstnavatele se jedná o zrušení pracovního poměru ve zkušební době. 

Výpověď ve zkušební době a nemocenská? Váš zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr ve zkušební době bez udání důvodu a kdykoliv. Jedinou výjimkou je vaše nemocenská. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit váš pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény).  Vaše nemoc je tedy jediným důvodem, kdy zaměstnavatel nesmí váš pracovní poměr ve zkušební době ukončit, přesněji v prvních 14 dnech. 

Pokud ve zkušební době onemocníte, doporučujeme vám okamžitě zaměstnavatele informovat a ubezpečit ho, že hned, jak se uzdravíte, se do práce vrátíte. 

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době vzor

Pokud jste se rozhodli zrušit svůj pracovní poměr ve zkušební době, můžete využít dokument k rozvázání, ukončení pracovního poměru ve zkušební době vzor. Tento dokument vyplňte, vytiskněte a předejte zaměstnavateli. Je dobré, když budete mít 2 vyhotovení, a na jedno si ze strany zaměstnavatele necháte potvrdit převzetí. 

Dejte si pozor, abyste v dokumentu neuvedli, že se jedná o výpověď ve zkušební době. Vzor výpovědi ve zkušební době vám nemůžeme poskytnout, protože by se jednalo o nesprávné označení a dokument by tedy nebyl platný. Budeme používat správný vzor zrušení pracovního poměru ve zkušební době

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Jak na výpověď ve zkušební době? Použijte VZOR

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2022 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena