Buďte nejpřipravenějším kandidátem na pohovoru!

Pojďme se připravit na pracovní pohovor. Po přečtení tohoto článku budete znát odpovědi na všechny své otázky - jak se připravit na pracovní pohovor, jaké zvolit oblečení, jak dlouho pracovní pohovor trvá.

S pomocí předchozích článků jsme si připravili životopis, který zaujme, průvodní dopis a motivační dopis. Váš životopisprůvodnímotivační dopis zaměstnavatele zaujali a pozval si vás na pohovor. Tak se pojďme připravit!

Jak na pracovní pohovor

Cílem pracovního pohovoru je, aby zástupce společnosti zjistil maximum informací o vás, o vašich znalostech, zkušenostech, dovednostech, motivaci, zda osobnostně zapadne do týmu, zda a případně jak se budete moci na dané pozici dále rozvíjet. 

Současně i vy získáte informace o společnosti, její kultuře a o pozici, o kterou se ucházíte.  

V některých společnostech je více kol výběrového řízení. Na každé kolo je nutné se připravit.   

Specifickým případem je tzv. Assessment centrum, o kterém se dozvíte vše potřebné v článku Assessment centrum - co to je, jak se připravit a uspět. 

Aktuální nabídka práce

Příprava na pracovní pohovor

Nezáleží, zda jdete na první pracovní pohovor, nebo již několikátý. Vždy je nutné se řádně připravit. Pokud budete připraveni, můžete jít na pohovor bez stresu, že vás něco nemile překvapí.

Zjistěte si maximum informací o společnosti

 • Využijte informace na internetu o tom, čím se společnost zabývá, o její historii, aktuálních projektech, úspěších. 
 • Využijte například webové stránky společnosti, Justice.cz, články o společnosti na internetu. 
 • Zjistěte si informace i o největších konkurentech. 

Zjistěte si informace o tom, s kým pohovor budete mít

 • Například na síti LinkedIn má většina profesionálů svůj profesní životopis. 
 • Informace vám pomůže k tomu, jaký “jazyk” při pohovoru zvolit. S personalistou používejte vysvětlující výrazy, vyvarujte se odborných výrazů. Naopak s kolegou z “branže” můžete používat profesionální slovník.

Oblečení na pracovní pohovor

Pracovní pohovor a oblečení, to je téma, na které byste se měli také zaměřit. Na základě zjištěných informací o společnosti a jejich firemní kultuře se na pohovor vhodně oblékněte.

Vždy je vhodnější přijít oblečený lépe, než se očekává, než naopak. Oblek nebo šaty jsou vždy lepší než džíny a tenisky. Představte si situaci, kdy personalista při prvním kole výběrového řízení přišel v džínách, stejně jako všichni, koho jste potkali na chodbě. Na další kolo zvolíte také džíny. Manažer však přijde v obleku. Vaše nervozita stoupá. Jaký zanechám první dojem u svého šéfa? 

Zvolte čisté, vyžehlené oblečení bez výrazných doplňků. Nezapomeňte si vyčistit i boty. U dam nedoporučujeme vyzývavé oblečení.

Jak dlouho trvá pracovní pohovor

Pracovní pohovor s personalistou trvá většinou 60 minut. Stejně tak i s potenciálním manažerem. 

Jak personalista, tak i manažer mají seznam otázek, na které se vás chtějí zeptat. Vy máte své otázky, které jste si udělali v rámci své přípravy. A vše se musí vejít do 60 minut. 

V průběhu pracovního pohovoru nesledujte hodinky, je to neslušné vůči druhé osobě. Pokud se bude čas vyhrazený na pohovor blížit ke konci, personalista nebo manažer na to upozorní sami. 

Tipy k úspěšnému zvládnutí pohovoru

Zjistili jste si všechny potřebné informace, připravili jste si odpovědi na otázky na pohovor, které mohou zaznít, a současně i své otázky na zástupce společnosti, připravili jste si oblečení na pohovor.

Nezapomeňte: 

 • Zjistěte si, kde pohovor bude probíhat, a jak se tam dostanete.
 • Na pohovor přijďte 5-10 minut před plánovaným začátkem. 
 • Nežvýkejte. 
 • Použijte jemný deodorant. 
 • Vypněte si mobilní telefon. 
 • Pozdravte potencionální kolegy, se kterými se ve společnosti potkáte. 
 • Personalistovi, následně manažerovi podejte ruku. Stiskněte pevně. 
 • Udržujte oční kontakt. 
 • Dbejte na svou neverbální komunikaci. Seďte klidně, nekřižte nohy, nepředklánějte se, nenaklánějte se. 
 • Pište si poznámky, odpovědi na vaše otázky. 
 • Není třeba odpovědět na otázku hned, klidně si vezměte chvilku na rozmyšlenou. Na druhou stranu nepřemýšlejte nad odpovědí nepřiměřeně dlouho. Pokud odpověď neznáte, přiznejte, že nevíte. A hned dodejte, kde byste se snažili informaci zjistit. 
 • Nepřerušujte personalistu ani manažera, oni vedou pohovor. Jistě dostanete prostor na své dotazy. 
 • Na konci pohovoru poděkujte za čas, který vám personalista nebo manažer věnoval, a za poskytnuté informace. 
 • Pokud to personalista nebo manažer sám nezmíní, zeptejte se na další postup. 

Další kroky

Po druhém kole pohovorů bude manažer potřebovat nějaký čas na rozmyšlenou. Výsledek výběrového řízení vám sdělí personalista, jakmile se manažer rozhodne.

 

Publikováno 11. dubna 2022

Aktuální nabídka práce

To nejzajímavější vám zašleme

Povězte nám, jaká oblast vás zajímá?

Jenpráce.cz - Poradna
Zaregistrováním se k odběru zajímavosti a tipů ze světa práce na e-mail udělujete správci své osobní údaje za účelem zasílání informací. V souvislosti se zpracováním vašich osobních údajů máte příslušná práva: (i) na přístup k osobním údajům, (ii) na opravu či doplnění nepřesných nebo nepravdivých osobních údajů, (iii) na výmaz osobních údajů, nejsou-li již osobní údaje potřebné pro účely, pro které byly shromážděny či jinak zpracovány, anebo zjistíte-li, že byly zpracovávány protiprávně, (iv) na omezení zpracování osobních údajů ve zvláštních případech (v) na přenositelnost údajů a (vi) vznést námitku, po níž zpracování vašich osobních údajů bude ukončeno, neprokáže-li se, že existují závažné oprávněné důvody pro zpracování, jež převažují nad vašimi zájmy nebo právy a svobodami zejména, je-li důvodem případné vymáhání právních nároků a (vii) obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů.

Další informace o zpracování údajů společností Coweo Technologies s.r.o., se sídlem Škrétova 490/12, Vinohrady, 120 00 Praha 2, IČ 05157552 poskytuje pověřenec pro ochranu osobních údajů poverenec@everyregard.one, informace jsou k dispozici na Zásady ochrany osobních údajů.

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Buďte nejpřipravenějším kandidátem na pohovoru!

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Jak na hromadné propouštění zaměstnanců

Jak na hromadné propouštění zaměstnanců

Ukážeme vám postup vhodný při hromadném propouštění zaměstnanců. Zaměříme se na povinnosti zaměstnavatele, aby hromadné propouštění nebylo možné napadnout.
Jak požádat zaměstnavatele o studijní volno

Jak požádat zaměstnavatele o studijní volno

Víte, že nárok na studijní volno ze zákona nemáte? Zákoník práce studijní volno nezaručuje. Vždy musíte mít souhlas svého zaměstnavatele. Zjistěte, jak správně zaměstnavatele požádat o studijní volno. Přidáme i tipy, jak postupovat, když chcete…
Jak zaměstnanci oznámit výpověď

Jak zaměstnanci oznámit výpověď

Jen správně doručená výpověď je platná, začíná běžet výpovědní doba a je jasně dané datum skončení pracovního poměru zaměstnance. Pojďme se podívat na to, jak se připravit na předání výpovědi, jak by samotné předání výpovědi mělo proběhnout. Jaké…
Vše, co potřebujete znát o práci v noci

Vše, co potřebujete znát o práci v noci

Práce v noci je specificky upravena v zákoníku práce a ukládá vašemu zaměstnavateli řadu povinností. Právnickou řeč jsme pro vás zlidštili a zjistíte, co to je práce v noci, jaká je minimální výše příplatku za práci v noci, jak musí váš…
Vše o okamžité výpovědi pro personalisty + vzor

Vše o okamžité výpovědi pro personalisty + vzor

Dozvíte se, v jakých případech může zaměstnavatel využít institut okamžitého zrušení pracovního poměru. Detailně se zaměříme na zvlášť hrubé porušení povinností. Prozradíme, kolik neomluvených absencí musí mít zaměstnanec, abyste mohli přistoupit k…
Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno

Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno

Víte, jaký je rozdíl mezi náhradním volnem a placeným volnem? Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno, jak na náhradní volno nahlíží zákoník práce a ukážeme vám konkrétní případy, které mohou nastat, tedy kdy máte nárok na náhradní volno za práci…
Smluvní pokuta - jak ji správně nastavit

Smluvní pokuta - jak ji správně nastavit

Smluvní pokuty jsou ve smlouvách, a to i pracovních, ukotveny pro případ porušení konkrétní povinnosti. Smluvní pokuta při odstoupení od smlouvy musí být uhrazena, je-li smluvní pokuta správně definována. Ukážeme vám, jak správně zakotvit smluvní…
Odbory - proč a jak je založit

Odbory - proč a jak je založit

Povíme vám vše, co potřebujete vědět o odborech. Dozvíte se, proč založit odbory a jak je založit, jak probíhá vyjednávání s vaším zaměstnavatelem, aby došlo k uzavření kolektivní smlouvy a mnoho dalšího.
Co personalista musí znát o náhradě škody + vzor

Co personalista musí znát o náhradě škody + vzor

Probereme vše o náhradě škody, jaký postup při vzniku škody by měl zaměstnavatel zvolit, kdy je nutné zahrnout i odborovou organizaci. Dozvíte se, kdy se uplatní náhrada škody za poškození věci nebo za poškození dobré pověsti zaměstnavatele. Jaké…
Za darování krve máte nárok na placené volno

Za darování krve máte nárok na placené volno

Bezúplatné darování krve je úctyhodná činnost každého dárce. Proto i zákoník práce na dárce myslí a přiznává jim za darování krve nárok na volno z práce, a to dokonce volno placené. Ukážeme vám, jak správně svou nepřítomnost v práci nahlásit a jaké…
Přehledně: překážka na straně zaměstnavatele

Přehledně: překážka na straně zaměstnavatele

Probereme zákoníkem práce definované překážky na straně zaměstnavatele, včetně výše náhrady mzdy pro dotčené zaměstnance a výpočtu této náhrady. Ukážeme si i specifické případy, jak nastavit překážky na straně zaměstnavatele v případě čerpání…
Návštěva lékaře v pracovní době a další překážky

Návštěva lékaře v pracovní době a další překážky

Stane se to velkému množství zaměstnanců –⁠ musíte k lékaři, který nemá volno brzy ráno nebo pozdě večer, musíte tedy lékaře navštívit ve své pracovní době. Ukážeme vám, co říká zákoník práce na téma návštěva lékaře v pracovní době. Zákoník práce a…

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2023 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena