I vy se na pohovoru ptejte! Jaké jsou typy testování

Byli jste pozváni na osobní nebo virtuální pracovní pohovor? Pojďme si připravit otázky, které byste při pracovním pohovoru měli položit vy svému budoucímu zaměstnavateli.

 

Na základě článku Buďte nejpřipravenějším kandidátem na pohovoru! jste zjistili, jaká je nutná příprava, co vše si musíte před pohovorem zjistit, jaké zvolit oblečení, jak dlouho pohovor trvá.

Jaké padnou otázky na pracovním pohovoru s personalistou a manažerem a jak na ně odpovědět se dozvíte v našem dřívějším článku.

Vaše otázky při pracovním pohovoru

Pohovor není výslech, je to oboustranná komunikace. Stejně jako společnost se chce dozvědět vše o vás, vy se chcete dozvědět maximum o společnosti a o pozici, na kterou se hlásíte. Připravte si dotazy. Získáte lepší přehled o společnosti a o nabízené pozici. Současně také demonstrujete svůj zájem o společnost, o pozici a také svou přípravu na pohovor. 

Většinou na konci pohovoru bývá prostor pro vaše dotazy. Klidně si je sepište, abyste na žádný dotaz nezapomněli, a nebude vadit, když si ke každé otázce napíšete stručně odpověď, kterou jste se dozvěděli.  

Po pohovoru byste měli vědět: 

 • Jaká je organizační struktura společnosti a jak do ní zapadá pozice, o kterou se ucházíte. 
 • Do jakého týmu se pozice obsazuje. 
 • Proč se obsazuje - jedná se o nově vytvořenou pozici nebo náhradu. 
 • Jaká je náplň práce, jaké jsou cíle, očekávání. 
 • Jaký bude další postup. 
 • Jak na vás firma a lidé, které jste potkali, působí. 

Testování

Některé společnosti do výběrového řízení vkládají testy, které zástupcům společnosti pomohou s finálním rozhodováním o výsledku výběrového řízení. 

O tom, že budete testováni, a čeho se testování bude týkat, budete informováni dopředu. 

Druhy testování

 • Osobnostní - v těchto testech se klade série otázek na různé situace z vašeho pracovního i osobního života. Výsledek slouží pro posouzení, zda se osobnostně hodíte do společnosti a do týmu. Nemá smysl odpovídat tak, jak si myslíte, že se očekává, protože dlouhodobě se v zaměstnání nedokážete přetvařovat a chovat jinak, než je pro vás přirozené. 
 • Technické dovednosti - například MS Excel. Zopakujte si, co umíte a znáte. Zeptejte se, zda MS Excel bude v češtině nebo v angličtině. 
 • Inteligenční testy - nejsou jen o IQ, ale i o vašem abstraktním myšlení, jak porozumíte psanému textu atd. 
 • Testy emoční inteligence EQ - na dotazy odpovídejte pravdivě. 
 • Jazykové znalosti.

Jaké otázky na pohovoru zaznít nesmí

Personalista i manažer mají za cíl vybrat stabilního člena týmu. Někdy se mohou zeptat na otázky, které jsou nevhodné, nebo dokonce diskriminační. Na takové otázky odpovídat nemusíte! Na tuto oblast myslí i zákoník práce, kde je uvedeno, že “Zaměstnavatel smí vyžadovat v souvislosti s jednáním před vznikem pracovního poměru od fyzické osoby, která se u něj uchází o práci, nebo od jiných osob jen údaje, které bezprostředně souvisejí s uzavřením pracovní smlouvy.” 

Na co by se vás v průběhu pohovoru neměli zeptat

 • Jaké je vaše náboženství, víra, sexuální orientace.
 • Jaký je váš rodinný stav, zda máte děti, kolik je dětem let, zda se o ně má kdo starat, pokud onemocní, zda do budoucna plánujete mít děti.
 • Zda jste těhotná nebo plánujete těhotenství.
 • Jaký je váš zdravotní stav.
 • Zda máte nějaké dluhy, či jaká je vaše finanční situace. 
 • Zda jste členem odborové organizace, politické strany nebo sdružení.
 • Jestli kouříte, pijete alkohol. 

Jak na takovou otázku reagovat? 

Pokud některá z těchto otázek při pohovoru padne, máte několik možností, jak reagovat: 

 • Pokud vám otázka nevadí, můžete odpovědět. 
 • Zeptejte se, proč je toto důležité pro výkon práce? 
 • Neodpovídejte. Řekněte, že vám otázka připadá osobní či nevhodná a sdělte druhé straně, že na ni odpovídat nechcete. 

Pokud se s otázkou či otázkami tohoto typu na pohovoru setkáte, můžete skutečnost nahlásit inspektorátu práce, který situaci prověří.

 

Publikováno 11. dubna 2022

To nejzajímavější vám zašleme

Povězte nám, jaká oblast vás zajímá?

Jenpráce.cz - Poradna
Zaregistrováním se k odběru zajímavosti a tipů ze světa práce na e-mail udělujete správci své osobní údaje za účelem zasílání informací. V souvislosti se zpracováním vašich osobních údajů máte příslušná práva: (i) na přístup k osobním údajům, (ii) na opravu či doplnění nepřesných nebo nepravdivých osobních údajů, (iii) na výmaz osobních údajů, nejsou-li již osobní údaje potřebné pro účely, pro které byly shromážděny či jinak zpracovány, anebo zjistíte-li, že byly zpracovávány protiprávně, (iv) na omezení zpracování osobních údajů ve zvláštních případech (v) na přenositelnost údajů a (vi) vznést námitku, po níž zpracování vašich osobních údajů bude ukončeno, neprokáže-li se, že existují závažné oprávněné důvody pro zpracování, jež převažují nad vašimi zájmy nebo právy a svobodami zejména, je-li důvodem případné vymáhání právních nároků a (vii) obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů.

Další informace o zpracování údajů společností Coweo Technologies s.r.o., se sídlem Škrétova 490/12, Vinohrady, 120 00 Praha 2, IČ 05157552 poskytuje pověřenec pro ochranu osobních údajů poverenec@everyregard.one, informace jsou k dispozici na Zásady ochrany osobních údajů.

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
I vy se na pohovoru ptejte! Jaké jsou typy testování

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Vše, co potřebujete znát o práci v noci

Vše, co potřebujete znát o práci v noci

Práce v noci je specificky upravena v zákoníku práce a ukládá vašemu zaměstnavateli řadu povinností. Právnickou řeč jsme pro vás zlidštili a zjistíte, co to je práce v noci, jaká je minimální výše příplatku za práci v noci, jak musí váš…
Vše o okamžité výpovědi pro personalisty + vzor

Vše o okamžité výpovědi pro personalisty + vzor

Dozvíte se, v jakých případech může zaměstnavatel využít institut okamžitého zrušení pracovního poměru. Detailně se zaměříme na zvlášť hrubé porušení povinností. Prozradíme, kolik neomluvených absencí musí mít zaměstnanec, abyste mohli přistoupit k…
Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno

Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno

Víte, jaký je rozdíl mezi náhradním volnem a placeným volnem? Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno, jak na náhradní volno nahlíží zákoník práce a ukážeme vám konkrétní případy, které mohou nastat, tedy kdy máte nárok na náhradní volno za práci…
Smluvní pokuta - jak ji správně nastavit

Smluvní pokuta - jak ji správně nastavit

Smluvní pokuty jsou ve smlouvách, a to i pracovních, ukotveny pro případ porušení konkrétní povinnosti. Smluvní pokuta při odstoupení od smlouvy musí být uhrazena, je-li smluvní pokuta správně definována. Ukážeme vám, jak správně zakotvit smluvní…
Odbory - proč a jak je založit

Odbory - proč a jak je založit

Povíme vám vše, co potřebujete vědět o odborech. Dozvíte se, proč založit odbory a jak je založit, jak probíhá vyjednávání s vaším zaměstnavatelem, aby došlo k uzavření kolektivní smlouvy a mnoho dalšího.
Co personalista musí znát o náhradě škody + vzor

Co personalista musí znát o náhradě škody + vzor

Probereme vše o náhradě škody, jaký postup při vzniku škody by měl zaměstnavatel zvolit, kdy je nutné zahrnout i odborovou organizaci. Dozvíte se, kdy se uplatní náhrada škody za poškození věci nebo za poškození dobré pověsti zaměstnavatele. Jaké…
Za darování krve máte nárok na placené volno

Za darování krve máte nárok na placené volno

Bezúplatné darování krve je úctyhodná činnost každého dárce. Proto i zákoník práce na dárce myslí a přiznává jim za darování krve nárok na volno z práce, a to dokonce volno placené. Ukážeme vám, jak správně svou nepřítomnost v práci nahlásit a jaké…
Přehledně: překážka na straně zaměstnavatele

Přehledně: překážka na straně zaměstnavatele

Probereme zákoníkem práce definované překážky na straně zaměstnavatele, včetně výše náhrady mzdy pro dotčené zaměstnance a výpočtu této náhrady. Ukážeme si i specifické případy, jak nastavit překážky na straně zaměstnavatele v případě čerpání…
Návštěva lékaře v pracovní době a další překážky

Návštěva lékaře v pracovní době a další překážky

Stane se to velkému množství zaměstnanců –⁠ musíte k lékaři, který nemá volno brzy ráno nebo pozdě večer, musíte tedy lékaře navštívit ve své pracovní době. Ukážeme vám, co říká zákoník práce na téma návštěva lékaře v pracovní době. Zákoník práce a…
Vše o nemoci z povolání pro personalisty

Vše o nemoci z povolání pro personalisty

Prohlubte si své znalosti o nemoci z povolání. Kromě definice nemoci z povolání a základního legislativního rámce si ukážeme postup při posouzení nemoci z povolání a dozvíte se, jak je to s odškodněním. S nemocí z povolání souvisejí i povinnosti…
Co vědět o kvalifikační dohodě než ji podepíšete?

Co vědět o kvalifikační dohodě než ji podepíšete?

Zaměstnavatel za vás zaplatí drahé školení, ale na druhou stranu po vás chce podepsat kvalifikační dohodu, kterou se zaměstnavateli upíšete na několik let. Než podepíšete, zjistěte, za jakých podmínek se kvalifikační dohoda uzavírá, co všechno musí…
Kdy a jak pochválit zaměstnance + VZOR

Kdy a jak pochválit zaměstnance + VZOR

Pochválit své zaměstnance můžete ústně i předáním písemné pochvaly. V obou případech si ukážeme, jak na to a jakých chyb se vyvarovat.

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2023 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena