Zapněte si kameru, začíná online pohovor

V čem jsou hlavní rozdíly mezi osobním a online pohovorem, na co všechno se musíte dopředu připravit. Povíme si i o nejčastějších chybách, kterých byste se měli vyvarovat. Svá specifika má i čistě telefonický pohovor, bez videa, o kterých vám také řekneme, abyste byli připraveni na vše.

V dnešní době stále více společností využívá možnosti online pohovoru. Pojďme se společně podívat na základní pravidla a postupy, aby vás nic nezaskočilo. 

Aktuální nabídka práce

Online pohovor

Online pohovor je efektivní a často využívaný, šetří čas vám i zástupcům společnosti, do které se hlásíte. Nejčastěji se jedná o první kolo pohovorů, které slouží jako selekce pro další, často již osobní, pohovory. 

Na pohovor online se musíte připravit stejně jako na osobní pohovor. Jak se na pohovor připravit, jaké informace si zjistit, jak dlouho pohovor trvá, zjistíte v našem dřívějším článku. Nepřehlédněte ani přehled otázek na pohovor, které mohou zaznít, a doporučené odpovědi.

Na co nezapomenout při pohovoru online 

Jste připraveni na pohovor online, znáte informace o společnosti, o zástupci společnosti, se kterým pohovor budete mít, máte připravené otázky na pozici i společnost? Perfektní! 

Online pohovor má svá specifika, kterým také musíte věnovat pozornost a dostatečnou přípravu. 

Kde online pohovor absolvovat

Vyberte si tichou místnost, kde vás nikdo nebude rušit. Místnost, kde je dostatek světla. Není nic horšího, než když v průběhu pohovoru vám po klávesnici proběhne domácí mazlíček nebo se vaše maminka přijde zeptat, co si dáte k obědu. 

Při pohovoru seďte u stolu. Jde velmi snadno poznat, když sedíte například na gauči, nebo dokonce v posteli. 

Pozadí

Na většině videokonferencí můžete zvolit pozadí. Když se pro tuto volbu rozhodnete, vyberte profesionální. 

Je v pořádku, když za vámi bude čistá stěna. Není vhodné, aby za vámi bylo okno, které ruší pohled na vás, aby byla vidět otevřená skříň či obrázek vašeho oblíbeného zpěváka. Jakékoliv rušivé pozadí bude rozptylovat pohovorujícího a často se o vás dozví víc, než byste si přáli. 

Technické vybavení

Před samotným pohovorem si vyzkoušejte, že váš počítač či notebook umí nainstalovat a otevřít aplikace, která bude videokonferenci přenášet. Tyto aplikace mají možnost i zkoušky zvuku i obrazu. Vyzkoušejte si, jak daleko od počítače musíte sedět, aby váš obličej nebyl přes celou obrazovku, a současně jste byli dobře slyšet. 

V průběhu pohovoru notebook nabíjejte, aby se vám nestalo, že pár minut před koncem pohovoru budete hledat nabíječku. 

Při volbě místa pro pohovor zvolte místnost, kde je dostatečné připojení k internetu

Oblečení při online pohovoru

Zvolte vhodné oblečení. I když se jedná o online pohovor, oblečte si horní i spodní část do vhodného oblečení, ne jen horní část, která je na kameře vidět. Kdykoliv se může stát, že se budete muset zvednout a pohovorující uvidí, že ke košili jste zvolili kraťasy. Jak se vhodně obléct na pohovor na jednotlivé pozice jsme pro vás shrnuli v článku.

Pár rad na závěr

  • Mějte ztlumený svůj telefon, vypněte i vibrace.
  • Na pohovor se přihlaste včas
  • Dívejte se do kamery. Sami možná uvidíte, jak je nepříjemné, když se kolega na protější straně dívá do klávesnice či do poznámek. 
  • Když nehovoříte, použijte možnost “mute” - ztlumení, aby nebyl slyšet například váš dech. 
  • I při online pohovoru je důležitá řeč vašeho těla, která pohovorujícímu hodně napoví o vaší osobnosti, jak reagujete na otázky. 
  • Usmívejte se!
Aktuální nabídka práce

Pohovor po telefonu

Může se stát, že videohovor neproběhne, a spojíte se pouze telefonicky. 

Pravidla jsou velmi podobná, jako jsme již uvedli. S přípravou máte polovinu práce hotovou, technické zázemí je opět důležité (mějte mobil stále v nabíječce), používejte “mute”, když nehovoříte. I do telefonu se usmívejte, je to poznat na hlase a pohovorujícího to potěší!

 

Publikováno 12. října 2022

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Zapněte si kameru, začíná online pohovor

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Ideální práce při rodičovské dovolené

Ideální práce při rodičovské dovolené

Zjistěte, jaký můžete mít přivýdělek na rodičovské dovolené, aniž byste ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Pomůžeme vám rozhodnout se, jestli je lepší dohoda nebo OSVČ. O rodičovský příspěvek při zaměstnání nemůžete přijít, pokud splníte…
Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Výstupní list ze zaměstnání nepatří mezi povinné dokumenty, ale pro ochranu zaměstnavatele i zaměstnance jej doporučujeme připravit pro každého zaměstnance, kterému končí pracovní poměr ve vaší společnosti. Ukážeme vám, jak vypadá výstupní list ze…
Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Dozvíte se, co to je pracovní oděv, kdy jej zaměstnavatel zaměstnanci plně hradí a jaké jsou základní povinnosti zaměstnavatele. Zjistíte, kdy a kdo má nárok na pracovní oděv a také na pracovní obuv.
Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Povíme vám vše k tématu “pracovní smlouva na dobu určitou a prodloužení”. Zjistíte, jaké máte možnosti, když se blíží konec vašeho pracovního poměru, kolikrát může zaměstnavatel využít možnost opakovaného prodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou…
TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

Seznamte se s naším výběrem TOP 10 podcastů zaměřených na lidské zdroje. Ať už jste v oboru HR dlouholetým profesionálem nebo jen hledáte aktuální informace a trendy, tyto podcasty vám nabídnou širokou škálu témat a poznatků. Získejte přehled o tom…
Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář (ČTK), stojící jako maják nezávislého zpravodajství, je veřejnoprávní zpravodajská agentura v České republice. Tento článek vás provede jejím unikátním obchodním modelem, který nepotřebuje státní dotace, a objasní, jak ČTK…
Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Pokud potřebujete sdílet pracovní témata s veřejností, jako jsou zajímavá data nebo stížnosti na bezpráví, je dobré mít kontakty na přední profesní novinářské organizace. Ty vám mohou pomoci získat pozornost pro vaše záležitosti. V našem článku…
Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Specifickou interní směrnicí zaměstnavatele je pracovní řád, který zaměstnancům upřesňuje jejich povinnosti. Každá společnost by měla mít svůj pracovní řád, se kterým všechny své zaměstnance seznámí. Proto jsme pro vás připravili kompletní pracovní…
Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Státní úřad inspekce práce provádí pravidelné plánované kontroly i kontroly na základě podnětů od zaměstnanců, aby zjistil, jaký je skutečný stav v prověřované oblasti, a v případě zjištění nějakého pochybení má pravomoc nařídit zaměstnavateli…
Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Znáte základní povinnosti zaměstnavatele? Ukážeme vám, co je povinností vašeho zaměstnavatele před zahájením vašeho pracovního poměru, v průběhu a při skončení pracovního poměru.
Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Dozvíte se, z jakých důvodů je možné převést dovolenou do dalšího roku, v jakém rozsahu a kdy nejpozději je nutné ji zaměstnanci nařídit, jinak si její čerpání zaměstnanec určí sám. Ukážeme vám, jak na nařízení dovolené ze strany zaměstnavatele a…
Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Zjistila jste, že jste těhotná, a nevíte, kdy a jak tuto skutečnost oznámit v práci? Nebojte se, se vším vám pomůžeme! Dozvíte se, kdy oznámit těhotenství v zaměstnání, jak v práci oznámit těhotenství a také jaké jsou povinnosti vašeho…

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena