Assessment centrum - jak se připravit a uspět

Byli jste pozváni na pohovor formou assessment centra? Poradíme vám, jak se na něj připravit, co a jak se testuje, jak probíhá a na co si dát pozor. Přidáme tipy, jak assessment centrum úspěšně zvládnout.

Co to je assessment centrum

Assessment centrum (z angličtiny assessment centre, v překladu hodnotící centrum) je diagnostická metoda výběru kandidátů. Na rozdíl od klasického pohovoru vás budoucí zaměstnavatel uvidí v reálných situacích, ve stresovém prostředí, v konkurenci s ostatními kandidáty. 

Personalista s manažerem vyberou oblasti, které jsou důležité pro dobrý pracovní výkon na obsazované pozici, a tyto jsou na assessment centru testovány.  

V průběhu assessment center pozorující hodnotí například: 

 • Vaše reálné chování 
 • Vaše měkké dovednosti 
 • Schopnost práce v týmu 
 • Schopnost práce pod tlakem 
 • Jak řešíte problémy 
 • Jaký máte potenciál 
 • Zda se osobnostně hodíte do společnosti 

Pohovor formou assessment centra trvá několik hodin, ale může trvat i celý den. Společně se sejdete s dalšími uchazeči o pozici a pozorovateli z řad společnosti, personalistou a manažerem společnosti. Cílem assessment centra je vybrat nejvhodnějšího kandidáta na obsazovanou pozici.  

Budou přítomni i pozorovatelé vybraní z řad zástupců společnosti. Po celou dobu assessment centra vás budou pozorovat, psát si poznámky, když něco uděláte, i když neuděláte. To, že si píší poznámky, neznamená, že jste udělali něco správně nebo špatně. 

Jak assessment centrum vypadá

Každá společnost si své assessment centrum připravuje sama, proto se jednotlivá setkání v různých společnostech mohou lišit.

 • Pohovor - jednou z částí je klasický pracovní pohovor s personalistou a manažerem společnosti o vašem životopisu, motivaci, vašich znalostech, dovednostech, úspěších. Jak se na pracovní pohovor připravit jsme radili v článku Přehled otázek a odpovědí na pracovním pohovoru. Tato část může být na začátku, anebo na konci celého assessment centra.
 • Účastníci zjistí základní informace v průběhu prezentace společnosti a pozice. 
 • Skupinové úlohy - probíhají s ostatními uchazeči o pozici. Jsou zaměřené na zvládání reálných situací. Jedná se o diskusi, která probíhá v týmu, psychologické hry, případové studie. 
  • Pozorovatelé hodnotí vaše zapojení, schopnost pracovat v týmu, schopnost prosadit se a současně dát prostor i ostatním kolegům. Pozorovatelé hodnotí i vaši schopnost argumentace ostatním kolegům. 
 • Individuální úlohy - zde již pracujete samostatně na zadaném úkolu. Buďte sami sebou. 
  • Pozorující hodnotí vaše chování, schopnost reagovat na nečekané skutečnosti. 

Jak se připravit na assessment centrum

Stejně jako u klasického pohovoru je nutná předchozí příprava. 

Zjistěte si maximum informací o společnosti

 • Využijte informace na internetu o tom, čím se společnost zabývá, o její historii, aktuálních projektech, úspěších. 
 • Využijte například webové stránky společnosti, Justice.cz, články o společnosti na internetu. 
 • Zjistěte si informace i o největších konkurentech. 

Zjistěte si informace o tom, s kým se potkáte 

 • Například na síti LinkedIn má většina profesionálů svůj profesní životopis. 

Na základě zjištěných informací o společnosti a její firemní kultuře se na pohovor vhodně oblékněte. Vždy je vhodnější přijít oblečený lépe, než se očekává, než naopak. Oblek nebo šaty jsou vždy lepší než džíny a tenisky. Představte si situaci, kdy pozorující a ostatní uchazeči budou formálně oblečeni, ale vy budete v džínách. 

Připravte si poutavé představení

Představte sebe, své znalosti, zkušenosti. Buďte konkrétní, používejte čísla a data pro demonstraci svých úspěchů. 

Představení bude probíhat před ostatními uchazeči, pro uvolnění atmosféry, která bude napjatá, můžete i zmínit (pokud se to bude hodit), že máte psa, se kterým večer chodíte běhat, a tím si rovnáte myšlenky z uplynulého dne. 

Své představení si nacvičte doma, nahlas před zrcadlem. Požádejte svého blízkého, aby vám dal zpětnou vazbu. 

Tipy pro úspěšné zvládnutí assessment centra

Po celou dobu assessment centra budete pod dohledem pozorovatelů, kteří hodnotí vše, co děláte i neděláte.

 • Zjistěte si, kde bude assessment centrum probíhat, a jak se tam dostanete. 
 • Na schůzku přijďte 5-10 minut před plánovaným začátkem. 
 • Nežvýkejte. 
 • Použijte jemný deodorant. 
 • Vypněte si mobilní telefon. 
 • Pozdravte potencionální kolegy, se kterými se ve společnosti potkáte. 
 • Udržujte oční kontakt. 
 • Dbejte na svou neverbální komunikaci. 
 • Usmívejte se. 
 • Na konci setkání poděkujte za čas, který vám zástupci společnosti věnovali, a za poskytnuté informace. 
 • Pokud to pohovorující sami nezmíní, zeptejte se na další postup.

 

Publikováno 11. dubna 2022

To nejzajímavější vám zašleme

Povězte nám, jaká oblast vás zajímá?

Jenpráce.cz - Poradna
Zaregistrováním se k odběru zajímavosti a tipů ze světa práce na e-mail udělujete správci své osobní údaje za účelem zasílání informací. V souvislosti se zpracováním vašich osobních údajů máte příslušná práva: (i) na přístup k osobním údajům, (ii) na opravu či doplnění nepřesných nebo nepravdivých osobních údajů, (iii) na výmaz osobních údajů, nejsou-li již osobní údaje potřebné pro účely, pro které byly shromážděny či jinak zpracovány, anebo zjistíte-li, že byly zpracovávány protiprávně, (iv) na omezení zpracování osobních údajů ve zvláštních případech (v) na přenositelnost údajů a (vi) vznést námitku, po níž zpracování vašich osobních údajů bude ukončeno, neprokáže-li se, že existují závažné oprávněné důvody pro zpracování, jež převažují nad vašimi zájmy nebo právy a svobodami zejména, je-li důvodem případné vymáhání právních nároků a (vii) obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů.

Další informace o zpracování údajů společností Coweo Technologies s.r.o., se sídlem Škrétova 490/12, Vinohrady, 120 00 Praha 2, IČ 05157552 poskytuje pověřenec pro ochranu osobních údajů poverenec@everyregard.one, informace jsou k dispozici na Zásady ochrany osobních údajů.

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Assessment centrum - jak se připravit a uspět

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Vše, co potřebujete znát o práci v noci

Vše, co potřebujete znát o práci v noci

Práce v noci je specificky upravena v zákoníku práce a ukládá vašemu zaměstnavateli řadu povinností. Právnickou řeč jsme pro vás zlidštili a zjistíte, co to je práce v noci, jaká je minimální výše příplatku za práci v noci, jak musí váš…
Vše o okamžité výpovědi pro personalisty + vzor

Vše o okamžité výpovědi pro personalisty + vzor

Dozvíte se, v jakých případech může zaměstnavatel využít institut okamžitého zrušení pracovního poměru. Detailně se zaměříme na zvlášť hrubé porušení povinností. Prozradíme, kolik neomluvených absencí musí mít zaměstnanec, abyste mohli přistoupit k…
Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno

Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno

Víte, jaký je rozdíl mezi náhradním volnem a placeným volnem? Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno, jak na náhradní volno nahlíží zákoník práce a ukážeme vám konkrétní případy, které mohou nastat, tedy kdy máte nárok na náhradní volno za práci…
Smluvní pokuta - jak ji správně nastavit

Smluvní pokuta - jak ji správně nastavit

Smluvní pokuty jsou ve smlouvách, a to i pracovních, ukotveny pro případ porušení konkrétní povinnosti. Smluvní pokuta při odstoupení od smlouvy musí být uhrazena, je-li smluvní pokuta správně definována. Ukážeme vám, jak správně zakotvit smluvní…
Odbory - proč a jak je založit

Odbory - proč a jak je založit

Povíme vám vše, co potřebujete vědět o odborech. Dozvíte se, proč založit odbory a jak je založit, jak probíhá vyjednávání s vaším zaměstnavatelem, aby došlo k uzavření kolektivní smlouvy a mnoho dalšího.
Co personalista musí znát o náhradě škody + vzor

Co personalista musí znát o náhradě škody + vzor

Probereme vše o náhradě škody, jaký postup při vzniku škody by měl zaměstnavatel zvolit, kdy je nutné zahrnout i odborovou organizaci. Dozvíte se, kdy se uplatní náhrada škody za poškození věci nebo za poškození dobré pověsti zaměstnavatele. Jaké…
Za darování krve máte nárok na placené volno

Za darování krve máte nárok na placené volno

Bezúplatné darování krve je úctyhodná činnost každého dárce. Proto i zákoník práce na dárce myslí a přiznává jim za darování krve nárok na volno z práce, a to dokonce volno placené. Ukážeme vám, jak správně svou nepřítomnost v práci nahlásit a jaké…
Přehledně: překážka na straně zaměstnavatele

Přehledně: překážka na straně zaměstnavatele

Probereme zákoníkem práce definované překážky na straně zaměstnavatele, včetně výše náhrady mzdy pro dotčené zaměstnance a výpočtu této náhrady. Ukážeme si i specifické případy, jak nastavit překážky na straně zaměstnavatele v případě čerpání…
Návštěva lékaře v pracovní době a další překážky

Návštěva lékaře v pracovní době a další překážky

Stane se to velkému množství zaměstnanců –⁠ musíte k lékaři, který nemá volno brzy ráno nebo pozdě večer, musíte tedy lékaře navštívit ve své pracovní době. Ukážeme vám, co říká zákoník práce na téma návštěva lékaře v pracovní době. Zákoník práce a…
Vše o nemoci z povolání pro personalisty

Vše o nemoci z povolání pro personalisty

Prohlubte si své znalosti o nemoci z povolání. Kromě definice nemoci z povolání a základního legislativního rámce si ukážeme postup při posouzení nemoci z povolání a dozvíte se, jak je to s odškodněním. S nemocí z povolání souvisejí i povinnosti…
Co vědět o kvalifikační dohodě než ji podepíšete?

Co vědět o kvalifikační dohodě než ji podepíšete?

Zaměstnavatel za vás zaplatí drahé školení, ale na druhou stranu po vás chce podepsat kvalifikační dohodu, kterou se zaměstnavateli upíšete na několik let. Než podepíšete, zjistěte, za jakých podmínek se kvalifikační dohoda uzavírá, co všechno musí…
Kdy a jak pochválit zaměstnance + VZOR

Kdy a jak pochválit zaměstnance + VZOR

Pochválit své zaměstnance můžete ústně i předáním písemné pochvaly. V obou případech si ukážeme, jak na to a jakých chyb se vyvarovat.

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2023 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena