První dojem - jak se vhodně obléct na pohovor

Dali jste si práci s přípravou životopisu, hledáním vysněné práce a pozvali si vás na pohovor? Není důležité, zda se bude jednat o online pohovor či osobní. Vhodné oblečení musíte zvolit v obou případech. A to bez ohledu na to, s kým ze společnosti se setkáte. Nepodceňujte pohovor s “jen” personalistou, protože ten může do dalších kol výběrového řízení poslat někoho jiného. První dojem můžete udělat jen jednou.

Jak se obléct na pohovor

Povíme si, jaké oblečení na pracovní pohovor zvolit, zaměříme se na jednotlivá roční období a budeme konkretizovat oblečení vhodné pro muže a ženy. 

Není možné dát jednoznačnou radu, vždy je nutné oblečení, obuv a doplňky přizpůsobit pozici, na kterou se hlásíte a společnosti, kam na pohovor jdete, ale níže uvedená zlatá pravidla platí vždy.

Aktuální nabídka práce

Zlatá pravidla

Příprava oblečení na pohovor

Co si obléct na pohovor si rozmyslete dopředu, abyste si stihli oblečení vyprat, vyžehlit a ještě jednou vyzkoušet, abyste v den pohovoru nezjistili, že košili je vám už malá.

Vždy buďte o jeden stupeň lépe oblečeni než váš protějšek 

Představte si, že se setkáte s manažerem, který bude v  obleku, bude mít sladěný pásek a boty, a vy přijdete v džínách, protože jste se domnívali, že v pátek mají ve firmě volnější styl oblékání. Roztrhané či pomačkané džíny nevolte ani v případě smart casual dress code. 

Oblečení na pracovní pohovor, které má hluboký výstřih, je průhledné či velmi krátké, si na pohovor neberte. 

Čistota oděvů

Vaše oblečení musí být čisté, vyžehlené a obuv vyčištěná. Čistota neplatí jen pro vaše oblečení a obuv, ale i pro vás - nezapomeňte na osobní hygienu. Zvolte jemný nenápadný parfém. Dámy by měly zvolit přirozeně působící make up. 

Dámy i pánové, dejte si záležet na svých rukách, které váš protějšek uvidí. Špinavé nehty, či nehty s oloupaným lakem vůbec nepůsobí dobrým dojmem. 

Kuřáci by si měli ústa vypláchnout před samotným pohovorem ústní vodou. 

Nápisy na oblečení

Zkuste se vyvarovat nápisů na oblečení. I dobře míněný vtip, třeba na konkurenci, může váš první dojem zkazit. 

Pohodlí je důležité

Ve zvoleném oblečení se musíte cítit pohodlně, abyste se mohli plně věnovat pohovoru a nemysleli na to, jak vás tlačí lakovky.  Doporučujeme si ve zvoleném oblečení doma na zkoušku sednout, a pokud vás kalhoty moc tlačí, zvolte jiné, pohodlnější. 

Nestylizujte se  

Současně se nestylizujte do někoho, kým nejste. Zůstaňte sami sebou. Jdete prodat sebe, své znalosti a zkušenosti, svůj potenciál. 

Dress code - oblečení na pohovor

Pojďme si “přeložit” jednotlivé dress codes do češtiny a na konkrétních případech ukázat, jaké je vhodné oblečení na pohovor pro jednotlivé pracovní pozice. 

Jaké oblečení na pohovor zvolit v zimě a jaké oblečení na pohovor zvolit v létě, má stále stejná pravidla. V zimě celkové oblečení doplníte o kabát, vkusnou šálu. V létě se vyvarujte otevřené obuvi, jako jsou sandály či žabky. Pokud se budete přezouvat, ať v létě ze sandálů, či v zimě z teplých bot, požádejte například recepční, aby vám tašku s obuví u sebe schovala, nenoste ji na pohovor. 

Business formal

Business formal, česky formální oblečení na pohovor, je vhodné zvolit, pokud se ucházíte o nejvyšší pozice ve společnosti. Například pozice ředitele, vedoucího či manažerská. Tento styl oblečení doporučujeme u všech společností, od finančních institucí až po výrobní podniky. 

Ženy mohou zvolit šaty, kostým, uzavřené lodičky bez zbytečně vysokého podpatku, drobné nebo žádné doplňky. Silonky jsou povinností, pokud zvolíte šaty. 

Pánové při business formal volí oblek s košilí a sladěnou kravatou, boty, které barevně ladí s páskem na kalhotách.

Business casual

Pokud jdete na pohovor na pozice středního managementu, můžete zvolit o stupeň nižší oblečení, tedy business casual. 

Vhodné oblečení na pohovor pro ženy jsou šaty či kostým, případně sukně s halenkou. Stále platí uzavřené lodičky a jemné doplňky. 

Oblek s košilí, s kravatou či bez kravaty, volí muži společně se sladěnou uzavřenou obuví. 

Smart casual

Některé společnosti do pozvánky na pohovor uvádějí, že můžete přijít “smart casual”, můžete tedy zvolit neformální oblečení na pohovor

Pro dámy to znamená, že mohou zvolit šaty, sukni, kalhoty, slušné džíny s blůzou. Obuv nemusí být lodičky, můžete zvolit i balerínky. 

Pánové si mohou obléci slušné džíny s košilí či svetrem, stále platí nutnost mít plnou obuv. 

Aktuální nabídka práce

Jak se obléci na online pohovor

V dnešní době jsou online pohovory běžné, protože jsou časově efektivní pro obě strany. Detaily k online pohovoru jsme si představili v článku Zapněte si kameru, začíná pohovor online.

I na online pohovor si připravte vhodné oblečení, a to stejně, jako byste šli na pohovor osobní. Nevíte, kdy se budete muset při pohovoru zvednout a protistrana uvidí, že jste si dali záležet jen na vrchní polovině svého oblečení. 

Abyste byli nejpřipravenějším kandidátem, přečtěte si náš článek, kde jsou nejčastější otázky pohovorů a návrhy vhodných odpovědí.

 

Publikováno 12. října 2022

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
První dojem - jak se vhodně obléct na pohovor

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Jak správně změnit délku pracovní doby

Jak správně změnit délku pracovní doby

Potřebujete zaměstnanci změnit pracovní dobu? Pokud je pracovní doba součástí pracovní smlouvy, potřebujete souhlas dotčeného zaměstnance. Je-li pracovní doba určena vnitřní směrnicí, můžete délku pracovní doby změnit. Pojďte se s námi na jednotlivé…
Doporučující dopis od zaměstnavatele

Doporučující dopis od zaměstnavatele

Doporučující dopis do zaměstnání může být klíčový při rozhodování vašeho nového zaměstnavatele. Z dopisu zjistí, jaké jsou vaše silné stránky, na jakých projektech jste pracovali, jak jste zapadli do současného týmu a mnohem více.
Výhody a nevýhody sdíleného pracovního místa

Výhody a nevýhody sdíleného pracovního místa

Víte, že novela zákoníku práce přinesla sdílené pracovní místo? Sdílení pracovního místa znamená, že minimálně dva zaměstnanci se střídají na stejném pracovním místě a dohromady svými částečnými úvazky pokryjí pracovní úvazek celý. Představíme vám…
Vaše práva při zrušení dovolené zaměstnavatelem

Vaše práva při zrušení dovolené zaměstnavatelem

Zaměstnavatel určuje čerpání dovolené svých zaměstnanců. Zjistěte, kdy může zaměstnavatel zrušit dovolenou, i tu, kterou již máte zaplacenou, nebo vás v průběhu dovolené z ní odvolat zpět do práce. Ukážeme vám, co všechno následně zaměstnavatel musí…
Co dělat, když vám zaměstnavatel nezaplatil

Co dělat, když vám zaměstnavatel nezaplatil

Poradíme vám, co dělat, když zaměstnavatel neplatí mzdu a co dělat, když zaměstnavatel neplatí sociální a zdravotní pojištění. Nevyplacená nemocenská? I s tím vám poradíme. Dozvíte se také, jak správně podat stížnost na zaměstnavatele.
Půjčka zaměstnanci jako benefit společnosti

Půjčka zaměstnanci jako benefit společnosti

Zvažujete nový benefit pro své zaměstnance? Co například půjčka pro zaměstnance! Zjistěte, jaké typy půjček můžete zaměstnancům poskytnout, jaké jsou daňové dopady jednotlivých typů půjček.
Jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele

Jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele

Poradíme vám, jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele, který vám například nevyplácí vaši mzdu nebo odstupné. Máte dvě možnosti, jak své peníze získat zpět. V článku najdete i vzor insolvenčního návrhu.
Proč mít připravenou pracovní náplň + VZOR

Proč mít připravenou pracovní náplň + VZOR

Pracovní náplň, se kterou zaměstnance prokazatelně seznámíte, vám pomůže s určením konkrétních povinností, které má zaměstnanec zastávat. Poradíme, kdo pracovní náplň připravuje, v jakých případech ji může zaměstnavatel změnit či doplnit. Získáte…
Dvě zaměstnání současně - daně, nemocenská

Dvě zaměstnání současně - daně, nemocenská

Chcete si přivydělat a máte dvě zaměstnání? Můžete mít ke své pracovní smlouvě uzavřenou dohodu u svého stávajícího zaměstnavatele, pokud práce na dohodu bude jiná než ta, kterou děláte na základě pracovní smlouvy. Nebo můžete mít zaměstnavatele dva…
Co dělat, když zaměstnanec nepřišel do práce

Co dělat, když zaměstnanec nepřišel do práce

Zjistěte, kdy je absence zaměstnance považována za neomluvenou, jak správně má zaměstnanec svou nepřítomnost v práci omlouvat a jaké kroky zaměstnavatel může uskutečnit.
Ideální práce při rodičovské dovolené

Ideální práce při rodičovské dovolené

Zjistěte, jaký můžete mít přivýdělek na rodičovské dovolené, aniž byste ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Pomůžeme vám rozhodnout se, jestli je lepší dohoda nebo OSVČ. O rodičovský příspěvek při zaměstnání nemůžete přijít, pokud splníte…
Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Výstupní list ze zaměstnání nepatří mezi povinné dokumenty, ale pro ochranu zaměstnavatele i zaměstnance jej doporučujeme připravit pro každého zaměstnance, kterému končí pracovní poměr ve vaší společnosti. Ukážeme vám, jak vypadá výstupní list ze…

Podívejte se i na naše pracovní nabídky:

 • Suchdol nad Odrou
 • MN Auto CZ s.r.o.
 • od 21 300 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 20. února
 • Zlín
 • AREA CONSTRUCTION s.r.o.
 • 21 300 – 25 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 6. března
 • Jihlava
 • SORKIN YUMMY s.r.o.
 • od 19 500 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 17. dubna
 • Ratiboř, Vsetín
 • Zemědělské družstvo M Í R se sídlem v…
 • od 25 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 28. března
 • Strážný
 • M - HAI PLUS s.r.o.
 • od 18 900 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 15. března
 • Olomouc
 • Martin Podmol
 • 40 000 – 80 000 Kč
 • Plný úvazek, Zkrácený úvazek, Trainee program
 • Vhodné pro cizince
  Benefity:
 • Práce z domova
 • Finanční bonusy / prémie
 • Kariérní růst
 • Firemní akce
 • Pružná pracovní doba
 • Pracovní zařízení (mobil, PC, notebook...)
 • Zahraniční pracovní cesty
 • Vzdělávací kurzy
 • Zvýhodněné půjčky
 • Příspěvek na vzdělávání
 • ...
včerejší
 • Český Těšín
 • Aga24, s.r.o.
 • 28 000 Kč
 • Plný úvazek
  Benefity:
 • Sickdays
 • Finanční bonusy / prémie
 • Firemní akce
 • Slevy na firemní zboží
 • Příspěvek na stravování
 • Občerstvení na pracovišti
Zveřejněno: 19. dubna
 • Mohelno
 • LIMID Mohelno, s.r.o.
 • od 25 560 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 2. března
 • Rouské
 • GESS-CZ, s.r.o.
 • 24 000 – 29 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 12. dubna
 • Vlachovo Březí
 • Reno Šumava stavby s.r.o.
 • 20 000 – 27 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 28. března
 • Plazy
 • Faurecia Interior Systems Bohemia s.r.o.
 • od 20 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 25. ledna
 • Březová, Karlovy Vary
 • GREEN PARADISE HOTELS s.r.o.
 • od 23 400 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 21. února
 • Ústí nad Labem
 • ROCK-N-ROLL MOTORS s.r.o
 • od 18 900 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 26. března
 • Fulnek
 • RUPAS METAL s.r.o.
 • od 21 400 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 19. dubna
 • Ústí nad Labem
 • JD MX Transport s.r.o.
 • 20 000 – 40 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 8. dubna
 • Litvínov
 • dopharma s.r.o.
 • od 21 300 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 29. března

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena