První dojem - jak se vhodně obléct na pohovor

Dali jste si práci s přípravou životopisu, hledáním vysněné práce a pozvali si vás na pohovor? Není důležité, zda se bude jednat o online pohovor či osobní. Vhodné oblečení musíte zvolit v obou případech. A to bez ohledu na to, s kým ze společnosti se setkáte. Nepodceňujte pohovor s “jen” personalistou, protože ten může do dalších kol výběrového řízení poslat někoho jiného. První dojem můžete udělat jen jednou.

Jak se obléct na pohovor

Povíme si, jaké oblečení na pracovní pohovor zvolit, zaměříme se na jednotlivá roční období a budeme konkretizovat oblečení vhodné pro muže a ženy. 

Není možné dát jednoznačnou radu, vždy je nutné oblečení, obuv a doplňky přizpůsobit pozici, na kterou se hlásíte a společnosti, kam na pohovor jdete, ale níže uvedená zlatá pravidla platí vždy.

Aktuální nabídka práce

Zlatá pravidla

Příprava oblečení na pohovor

Co si obléct na pohovor si rozmyslete dopředu, abyste si stihli oblečení vyprat, vyžehlit a ještě jednou vyzkoušet, abyste v den pohovoru nezjistili, že košili je vám už malá.

Vždy buďte o jeden stupeň lépe oblečeni než váš protějšek 

Představte si, že se setkáte s manažerem, který bude v  obleku, bude mít sladěný pásek a boty, a vy přijdete v džínách, protože jste se domnívali, že v pátek mají ve firmě volnější styl oblékání. Roztrhané či pomačkané džíny nevolte ani v případě smart casual dress code. 

Oblečení na pracovní pohovor, které má hluboký výstřih, je průhledné či velmi krátké, si na pohovor neberte. 

Čistota oděvů

Vaše oblečení musí být čisté, vyžehlené a obuv vyčištěná. Čistota neplatí jen pro vaše oblečení a obuv, ale i pro vás - nezapomeňte na osobní hygienu. Zvolte jemný nenápadný parfém. Dámy by měly zvolit přirozeně působící make up. 

Dámy i pánové, dejte si záležet na svých rukách, které váš protějšek uvidí. Špinavé nehty, či nehty s oloupaným lakem vůbec nepůsobí dobrým dojmem. 

Kuřáci by si měli ústa vypláchnout před samotným pohovorem ústní vodou. 

Nápisy na oblečení

Zkuste se vyvarovat nápisů na oblečení. I dobře míněný vtip, třeba na konkurenci, může váš první dojem zkazit. 

Pohodlí je důležité

Ve zvoleném oblečení se musíte cítit pohodlně, abyste se mohli plně věnovat pohovoru a nemysleli na to, jak vás tlačí lakovky.  Doporučujeme si ve zvoleném oblečení doma na zkoušku sednout, a pokud vás kalhoty moc tlačí, zvolte jiné, pohodlnější. 

Nestylizujte se  

Současně se nestylizujte do někoho, kým nejste. Zůstaňte sami sebou. Jdete prodat sebe, své znalosti a zkušenosti, svůj potenciál. 

Dress code - oblečení na pohovor

Pojďme si “přeložit” jednotlivé dress codes do češtiny a na konkrétních případech ukázat, jaké je vhodné oblečení na pohovor pro jednotlivé pracovní pozice. 

Jaké oblečení na pohovor zvolit v zimě a jaké oblečení na pohovor zvolit v létě, má stále stejná pravidla. V zimě celkové oblečení doplníte o kabát, vkusnou šálu. V létě se vyvarujte otevřené obuvi, jako jsou sandály či žabky. Pokud se budete přezouvat, ať v létě ze sandálů, či v zimě z teplých bot, požádejte například recepční, aby vám tašku s obuví u sebe schovala, nenoste ji na pohovor. 

Business formal

Business formal, česky formální oblečení na pohovor, je vhodné zvolit, pokud se ucházíte o nejvyšší pozice ve společnosti. Například pozice ředitele, vedoucího či manažerská. Tento styl oblečení doporučujeme u všech společností, od finančních institucí až po výrobní podniky. 

Ženy mohou zvolit šaty, kostým, uzavřené lodičky bez zbytečně vysokého podpatku, drobné nebo žádné doplňky. Silonky jsou povinností, pokud zvolíte šaty. 

Pánové při business formal volí oblek s košilí a sladěnou kravatou, boty, které barevně ladí s páskem na kalhotách.

Business casual

Pokud jdete na pohovor na pozice středního managementu, můžete zvolit o stupeň nižší oblečení, tedy business casual. 

Vhodné oblečení na pohovor pro ženy jsou šaty či kostým, případně sukně s halenkou. Stále platí uzavřené lodičky a jemné doplňky. 

Oblek s košilí, s kravatou či bez kravaty, volí muži společně se sladěnou uzavřenou obuví. 

Smart casual

Některé společnosti do pozvánky na pohovor uvádějí, že můžete přijít “smart casual”, můžete tedy zvolit neformální oblečení na pohovor

Pro dámy to znamená, že mohou zvolit šaty, sukni, kalhoty, slušné džíny s blůzou. Obuv nemusí být lodičky, můžete zvolit i balerínky. 

Pánové si mohou obléci slušné džíny s košilí či svetrem, stále platí nutnost mít plnou obuv. 

Aktuální nabídka práce

Jak se obléci na online pohovor

V dnešní době jsou online pohovory běžné, protože jsou časově efektivní pro obě strany. Detaily k online pohovoru jsme si představili v článku Zapněte si kameru, začíná pohovor online.

I na online pohovor si připravte vhodné oblečení, a to stejně, jako byste šli na pohovor osobní. Nevíte, kdy se budete muset při pohovoru zvednout a protistrana uvidí, že jste si dali záležet jen na vrchní polovině svého oblečení. 

Abyste byli nejpřipravenějším kandidátem, přečtěte si náš článek, kde jsou nejčastější otázky pohovorů a návrhy vhodných odpovědí.

 

Publikováno 12. října 2022

To nejzajímavější vám zašleme

Povězte nám, jaká oblast vás zajímá?

Jenpráce.cz - Poradna
Zaregistrováním se k odběru zajímavosti a tipů ze světa práce na e-mail udělujete správci své osobní údaje za účelem zasílání informací. V souvislosti se zpracováním vašich osobních údajů máte příslušná práva: (i) na přístup k osobním údajům, (ii) na opravu či doplnění nepřesných nebo nepravdivých osobních údajů, (iii) na výmaz osobních údajů, nejsou-li již osobní údaje potřebné pro účely, pro které byly shromážděny či jinak zpracovány, anebo zjistíte-li, že byly zpracovávány protiprávně, (iv) na omezení zpracování osobních údajů ve zvláštních případech (v) na přenositelnost údajů a (vi) vznést námitku, po níž zpracování vašich osobních údajů bude ukončeno, neprokáže-li se, že existují závažné oprávněné důvody pro zpracování, jež převažují nad vašimi zájmy nebo právy a svobodami zejména, je-li důvodem případné vymáhání právních nároků a (vii) obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů.

Další informace o zpracování údajů společností Coweo Technologies s.r.o., se sídlem Škrétova 490/12, Vinohrady, 120 00 Praha 2, IČ 05157552 poskytuje pověřenec pro ochranu osobních údajů poverenec@everyregard.one, informace jsou k dispozici na Zásady ochrany osobních údajů.

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
První dojem - jak se vhodně obléct na pohovor

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Jak požádat zaměstnavatele o studijní volno

Jak požádat zaměstnavatele o studijní volno

Víte, že nárok na studijní volno ze zákona nemáte? Zákoník práce studijní volno nezaručuje. Vždy musíte mít souhlas svého zaměstnavatele. Zjistěte, jak správně zaměstnavatele požádat o studijní volno. Přidáme i tipy, jak postupovat, když chcete…
Jak zaměstnanci oznámit výpověď

Jak zaměstnanci oznámit výpověď

Jen správně doručená výpověď je platná, začíná běžet výpovědní doba a je jasně dané datum skončení pracovního poměru zaměstnance. Pojďme se podívat na to, jak se připravit na předání výpovědi, jak by samotné předání výpovědi mělo proběhnout. Jaké…
Vše, co potřebujete znát o práci v noci

Vše, co potřebujete znát o práci v noci

Práce v noci je specificky upravena v zákoníku práce a ukládá vašemu zaměstnavateli řadu povinností. Právnickou řeč jsme pro vás zlidštili a zjistíte, co to je práce v noci, jaká je minimální výše příplatku za práci v noci, jak musí váš…
Vše o okamžité výpovědi pro personalisty + vzor

Vše o okamžité výpovědi pro personalisty + vzor

Dozvíte se, v jakých případech může zaměstnavatel využít institut okamžitého zrušení pracovního poměru. Detailně se zaměříme na zvlášť hrubé porušení povinností. Prozradíme, kolik neomluvených absencí musí mít zaměstnanec, abyste mohli přistoupit k…
Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno

Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno

Víte, jaký je rozdíl mezi náhradním volnem a placeným volnem? Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno, jak na náhradní volno nahlíží zákoník práce a ukážeme vám konkrétní případy, které mohou nastat, tedy kdy máte nárok na náhradní volno za práci…
Smluvní pokuta - jak ji správně nastavit

Smluvní pokuta - jak ji správně nastavit

Smluvní pokuty jsou ve smlouvách, a to i pracovních, ukotveny pro případ porušení konkrétní povinnosti. Smluvní pokuta při odstoupení od smlouvy musí být uhrazena, je-li smluvní pokuta správně definována. Ukážeme vám, jak správně zakotvit smluvní…
Odbory - proč a jak je založit

Odbory - proč a jak je založit

Povíme vám vše, co potřebujete vědět o odborech. Dozvíte se, proč založit odbory a jak je založit, jak probíhá vyjednávání s vaším zaměstnavatelem, aby došlo k uzavření kolektivní smlouvy a mnoho dalšího.
Co personalista musí znát o náhradě škody + vzor

Co personalista musí znát o náhradě škody + vzor

Probereme vše o náhradě škody, jaký postup při vzniku škody by měl zaměstnavatel zvolit, kdy je nutné zahrnout i odborovou organizaci. Dozvíte se, kdy se uplatní náhrada škody za poškození věci nebo za poškození dobré pověsti zaměstnavatele. Jaké…
Za darování krve máte nárok na placené volno

Za darování krve máte nárok na placené volno

Bezúplatné darování krve je úctyhodná činnost každého dárce. Proto i zákoník práce na dárce myslí a přiznává jim za darování krve nárok na volno z práce, a to dokonce volno placené. Ukážeme vám, jak správně svou nepřítomnost v práci nahlásit a jaké…
Přehledně: překážka na straně zaměstnavatele

Přehledně: překážka na straně zaměstnavatele

Probereme zákoníkem práce definované překážky na straně zaměstnavatele, včetně výše náhrady mzdy pro dotčené zaměstnance a výpočtu této náhrady. Ukážeme si i specifické případy, jak nastavit překážky na straně zaměstnavatele v případě čerpání…
Návštěva lékaře v pracovní době a další překážky

Návštěva lékaře v pracovní době a další překážky

Stane se to velkému množství zaměstnanců –⁠ musíte k lékaři, který nemá volno brzy ráno nebo pozdě večer, musíte tedy lékaře navštívit ve své pracovní době. Ukážeme vám, co říká zákoník práce na téma návštěva lékaře v pracovní době. Zákoník práce a…
Vše o nemoci z povolání pro personalisty

Vše o nemoci z povolání pro personalisty

Prohlubte si své znalosti o nemoci z povolání. Kromě definice nemoci z povolání a základního legislativního rámce si ukážeme postup při posouzení nemoci z povolání a dozvíte se, jak je to s odškodněním. S nemocí z povolání souvisejí i povinnosti…

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2023 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena