První dojem - jak se vhodně obléct na pohovor

Dali jste si práci s přípravou životopisu, hledáním vysněné práce a pozvali si vás na pohovor? Není důležité, zda se bude jednat o online pohovor či osobní. Vhodné oblečení musíte zvolit v obou případech. A to bez ohledu na to, s kým ze společnosti se setkáte. Nepodceňujte pohovor s “jen” personalistou, protože ten může do dalších kol výběrového řízení poslat někoho jiného. První dojem můžete udělat jen jednou.

Jak se obléct na pohovor

Povíme si, jaké oblečení na pracovní pohovor zvolit, zaměříme se na jednotlivá roční období a budeme konkretizovat oblečení vhodné pro muže a ženy. 

Není možné dát jednoznačnou radu, vždy je nutné oblečení, obuv a doplňky přizpůsobit pozici, na kterou se hlásíte a společnosti, kam na pohovor jdete, ale níže uvedená zlatá pravidla platí vždy.

Aktuální nabídka práce

Zlatá pravidla

Příprava oblečení na pohovor

Co si obléct na pohovor si rozmyslete dopředu, abyste si stihli oblečení vyprat, vyžehlit a ještě jednou vyzkoušet, abyste v den pohovoru nezjistili, že košili je vám už malá.

Vždy buďte o jeden stupeň lépe oblečeni než váš protějšek 

Představte si, že se setkáte s manažerem, který bude v  obleku, bude mít sladěný pásek a boty, a vy přijdete v džínách, protože jste se domnívali, že v pátek mají ve firmě volnější styl oblékání. Roztrhané či pomačkané džíny nevolte ani v případě smart casual dress code. 

Oblečení na pracovní pohovor, které má hluboký výstřih, je průhledné či velmi krátké, si na pohovor neberte. 

Čistota oděvů

Vaše oblečení musí být čisté, vyžehlené a obuv vyčištěná. Čistota neplatí jen pro vaše oblečení a obuv, ale i pro vás - nezapomeňte na osobní hygienu. Zvolte jemný nenápadný parfém. Dámy by měly zvolit přirozeně působící make up. 

Dámy i pánové, dejte si záležet na svých rukách, které váš protějšek uvidí. Špinavé nehty, či nehty s oloupaným lakem vůbec nepůsobí dobrým dojmem. 

Kuřáci by si měli ústa vypláchnout před samotným pohovorem ústní vodou. 

Nápisy na oblečení

Zkuste se vyvarovat nápisů na oblečení. I dobře míněný vtip, třeba na konkurenci, může váš první dojem zkazit. 

Pohodlí je důležité

Ve zvoleném oblečení se musíte cítit pohodlně, abyste se mohli plně věnovat pohovoru a nemysleli na to, jak vás tlačí lakovky.  Doporučujeme si ve zvoleném oblečení doma na zkoušku sednout, a pokud vás kalhoty moc tlačí, zvolte jiné, pohodlnější. 

Nestylizujte se  

Současně se nestylizujte do někoho, kým nejste. Zůstaňte sami sebou. Jdete prodat sebe, své znalosti a zkušenosti, svůj potenciál. 

Dress code - oblečení na pohovor

Pojďme si “přeložit” jednotlivé dress codes do češtiny a na konkrétních případech ukázat, jaké je vhodné oblečení na pohovor pro jednotlivé pracovní pozice. 

Jaké oblečení na pohovor zvolit v zimě a jaké oblečení na pohovor zvolit v létě, má stále stejná pravidla. V zimě celkové oblečení doplníte o kabát, vkusnou šálu. V létě se vyvarujte otevřené obuvi, jako jsou sandály či žabky. Pokud se budete přezouvat, ať v létě ze sandálů, či v zimě z teplých bot, požádejte například recepční, aby vám tašku s obuví u sebe schovala, nenoste ji na pohovor. 

Business formal

Business formal, česky formální oblečení na pohovor, je vhodné zvolit, pokud se ucházíte o nejvyšší pozice ve společnosti. Například pozice ředitele, vedoucího či manažerská. Tento styl oblečení doporučujeme u všech společností, od finančních institucí až po výrobní podniky. 

Ženy mohou zvolit šaty, kostým, uzavřené lodičky bez zbytečně vysokého podpatku, drobné nebo žádné doplňky. Silonky jsou povinností, pokud zvolíte šaty. 

Pánové při business formal volí oblek s košilí a sladěnou kravatou, boty, které barevně ladí s páskem na kalhotách.

Business casual

Pokud jdete na pohovor na pozice středního managementu, můžete zvolit o stupeň nižší oblečení, tedy business casual. 

Vhodné oblečení na pohovor pro ženy jsou šaty či kostým, případně sukně s halenkou. Stále platí uzavřené lodičky a jemné doplňky. 

Oblek s košilí, s kravatou či bez kravaty, volí muži společně se sladěnou uzavřenou obuví. 

Smart casual

Některé společnosti do pozvánky na pohovor uvádějí, že můžete přijít “smart casual”, můžete tedy zvolit neformální oblečení na pohovor

Pro dámy to znamená, že mohou zvolit šaty, sukni, kalhoty, slušné džíny s blůzou. Obuv nemusí být lodičky, můžete zvolit i balerínky. 

Pánové si mohou obléci slušné džíny s košilí či svetrem, stále platí nutnost mít plnou obuv. 

Aktuální nabídka práce

Jak se obléci na online pohovor

V dnešní době jsou online pohovory běžné, protože jsou časově efektivní pro obě strany. Detaily k online pohovoru jsme si představili v článku Zapněte si kameru, začíná pohovor online.

I na online pohovor si připravte vhodné oblečení, a to stejně, jako byste šli na pohovor osobní. Nevíte, kdy se budete muset při pohovoru zvednout a protistrana uvidí, že jste si dali záležet jen na vrchní polovině svého oblečení. 

Abyste byli nejpřipravenějším kandidátem, přečtěte si náš článek, kde jsou nejčastější otázky pohovorů a návrhy vhodných odpovědí.

 

Publikováno 12. října 2022

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
První dojem - jak se vhodně obléct na pohovor

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Ideální práce při rodičovské dovolené

Ideální práce při rodičovské dovolené

Zjistěte, jaký můžete mít přivýdělek na rodičovské dovolené, aniž byste ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Pomůžeme vám rozhodnout se, jestli je lepší dohoda nebo OSVČ. O rodičovský příspěvek při zaměstnání nemůžete přijít, pokud splníte…
Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Výstupní list ze zaměstnání nepatří mezi povinné dokumenty, ale pro ochranu zaměstnavatele i zaměstnance jej doporučujeme připravit pro každého zaměstnance, kterému končí pracovní poměr ve vaší společnosti. Ukážeme vám, jak vypadá výstupní list ze…
Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Dozvíte se, co to je pracovní oděv, kdy jej zaměstnavatel zaměstnanci plně hradí a jaké jsou základní povinnosti zaměstnavatele. Zjistíte, kdy a kdo má nárok na pracovní oděv a také na pracovní obuv.
Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Povíme vám vše k tématu “pracovní smlouva na dobu určitou a prodloužení”. Zjistíte, jaké máte možnosti, když se blíží konec vašeho pracovního poměru, kolikrát může zaměstnavatel využít možnost opakovaného prodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou…
TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

Seznamte se s naším výběrem TOP 10 podcastů zaměřených na lidské zdroje. Ať už jste v oboru HR dlouholetým profesionálem nebo jen hledáte aktuální informace a trendy, tyto podcasty vám nabídnou širokou škálu témat a poznatků. Získejte přehled o tom…
Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář (ČTK), stojící jako maják nezávislého zpravodajství, je veřejnoprávní zpravodajská agentura v České republice. Tento článek vás provede jejím unikátním obchodním modelem, který nepotřebuje státní dotace, a objasní, jak ČTK…
Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Pokud potřebujete sdílet pracovní témata s veřejností, jako jsou zajímavá data nebo stížnosti na bezpráví, je dobré mít kontakty na přední profesní novinářské organizace. Ty vám mohou pomoci získat pozornost pro vaše záležitosti. V našem článku…
Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Specifickou interní směrnicí zaměstnavatele je pracovní řád, který zaměstnancům upřesňuje jejich povinnosti. Každá společnost by měla mít svůj pracovní řád, se kterým všechny své zaměstnance seznámí. Proto jsme pro vás připravili kompletní pracovní…
Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Státní úřad inspekce práce provádí pravidelné plánované kontroly i kontroly na základě podnětů od zaměstnanců, aby zjistil, jaký je skutečný stav v prověřované oblasti, a v případě zjištění nějakého pochybení má pravomoc nařídit zaměstnavateli…
Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Znáte základní povinnosti zaměstnavatele? Ukážeme vám, co je povinností vašeho zaměstnavatele před zahájením vašeho pracovního poměru, v průběhu a při skončení pracovního poměru.
Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Dozvíte se, z jakých důvodů je možné převést dovolenou do dalšího roku, v jakém rozsahu a kdy nejpozději je nutné ji zaměstnanci nařídit, jinak si její čerpání zaměstnanec určí sám. Ukážeme vám, jak na nařízení dovolené ze strany zaměstnavatele a…
Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Zjistila jste, že jste těhotná, a nevíte, kdy a jak tuto skutečnost oznámit v práci? Nebojte se, se vším vám pomůžeme! Dozvíte se, kdy oznámit těhotenství v zaměstnání, jak v práci oznámit těhotenství a také jaké jsou povinnosti vašeho…

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena