Jak vést pohovor efektivně a získat toho nejlepšího

Společně se podíváme na témata, na která byste se každého kandidáta na pohovoru měli zeptat, jak se správně zeptat a naopak - na co se určitě nikdy nezeptat a jak zajistit, aby se u vás kandidát cítil dobře a případnou pracovní nabídku s radostí přijal. Přidáme i informaci o tom, jak kandidáta zamítnout.

V článku budeme hovořit o kandidátovi, nejedná se o diskriminační označení, jedná se o zjednodušení pro čtenáře. Lépe se čte kandidátovi než kandidátce / kandidátovi. 

Ve vaší společnosti vznikla potřeba najít a přijmout nového zaměstnance. Na základě analýzy potřeb víte, koho hledáte, co jsou minimální požadavky na kandidáta, jak by měl vypadat ideální kandidát. Vytvořili jste pracovní inzerát a přihlásili se vám první zájemci. 

Zjistěte možnosti inzerce

Jak vést pracovní pohovor

Pojďme si shrnout pár základních rad, jak vést pohovor. Stejně jako u kandidáta, vše začíná přípravou, následuje samotný pohovor a rozloučení s kandidátem. 

Příprava na vedení přijímacího pohovoru

Organizace pohovoru - zarezervujte si místnost, zajistěte nápoje, pozvěte všechny, kdo se mají pohovoru účastnit. U výběru místnosti pro pracovní pohovor mějte na paměti, že kandidát se bude okolo sebe rozhlížet, vyberte tedy místnost, která je sama o sobě reprezentativní, a že i cesta do místnosti kandidátovi napoví něco o vaší společnosti. S kandidátem si telefonicky potvrďte, že jeho zájem stále trvá, o jaké pozici budete hovořit, termín a místo setkání. Do emailu mu vše zopakujte a přidejte informaci o tom, kdo se bude pohovoru účastnit. 

Příprava otázek pro kandidáta by měla probíhat společně s manažerem, rozdělte si oblasti, na které se každý z vás bude dotazovat. Určete si kritéria, podle kterých budete kandidáty hodnotit. Je důležité znát, co je pro manažera minimum znalostí a zkušeností, které může v týmu akceptovat. 

Jako HR hrajete klíčovou roli v usměrňování očekávání manažera o ideálním kandidátovi, kterého každý manažer umí jistě perfektně popsat. 

Před příchodem kandidáta vytiskněte materiály pro sebe i všechny pohovorující. Je neprofesionální, abyste si v průběhu pohovoru posouvali jednu kopii životopisu a motivačního dopisu. 

Kandidát přichází. Přivítejte ho, doveďte ho do místnosti, usaďte a nabídněte nápoj. 

Vedení pohovoru

Po vzájemném představení sdělte kandidátovi, jak dlouho předpokládáte, že bude pohovor trvat, a potvrďte si, zda je to z jeho strany v pořádku. Stručně představte i strukturu pohovoru, že nyní budete klást otázky vy a že samozřejmě na konci bude mít prostor pro své dotazy. Upozorněte kandidáta, že si budete dělat poznámky, aby nebyl zaskočený a neznervóznil se.  

Mějte připravené otázkyslaďte se s manažerem, na co se kandidátů budete ptát vy z pozice HR a na co se má soustředit manažer.

Na rozehřátí a zjištění, jak se kandidát na pohovor připravil, se můžete zeptat, proč si vybral vaši společnost a jestli by vám mohl říct jeden fakt, který ho o vaší společnosti zaujal. 

Otázky, které pokládáte, by měly být otevřené po téměř celou dobu pohovoru. Tedy takové, na které kandidát nemůže odpovědět ano či ne. O kandidátovi mnoho nezjistíte, když se zeptáte “Umíte pracovat pod tlakem nebo v časové tísni?”. Více informací získáte, když kandidáta vyzvete, aby vám popsal situaci, kdy byl zodpovědný za projekt a dostal se do časové tísně. Zjistíte, jak se kandidát choval, co si ze situace vzal za ponaučení. 

Oblasti, na které byste se měli zaměřit: 

 • Motivace - co je pro vás důležité, jak by měla vypadat vaše nová firma a pozice, abyste každé ráno vstával do práce s úsměvem? 
 • Dosažené úspěchy - jakých úspěchů jste dosáhl v projektu ABC, který zmiňujete ve svém životopise? Snažte se získat konkrétní výstup - jaká byla konkrétní role kandidáta na projektu, jaké bylo zadání projektu, komu reportoval, jak dlouho projekt trval, kterých cílů bylo splněno, jak se na plnění cílů podílel. 
 • Příležitosti ke zlepšení - kdybyste dnes pracoval na stejném projektu, co byste udělal jinak? 
 • Řešení krizových situací - jaká krizová situace se vám vybavuje z poslední doby? Proč jste zmínil tuto? Jaká byla vaše role? Co si z této situace odnášíte? 
 • Důvod ke změně - z jakého důvodu odcházíte od svého současného zaměstnavatele? 
 • Ověřte jazykové znalosti, pokud jsou na pozici vyžadované. 
 • Detailně představte pozici, tým, do kterého se pozice obsazuje. 
 • Dejte kandidátovi možnost klást otázky. 
 • Zjistěte také možnost nástupufinanční očekávání kandidáta.

 Na co byste se měli zaměřit a čeho si všímat: 

 • Připravil se kandidát na pohovor? Měl zjištěné alespoň základní informace o naší společnosti? Přišel včas a vhodně oblečený? 
 • Hovoří kandidát o své práci plynule? Používá data pro podložení svých tvrzení? 
 • Dívá se vám do očí? 
 • Hovoří negativně o bývalém zaměstnavateli, či některém z bývalých kolegů? 
 • Navazují vzdělání a zaměstnání na sebe, nebo jsou v životopise mezery, které kandidát nevysvětlil? 

Dejte si čas na poslouchání odpovědí. Není potřeba po dokončené odpovědi hned vystřelit další otázku. Při vedení pohovoru si vždy nechte čas na své poznámky, srovnání myšlenek a položení další otázky. 

Víme, jak vést přijímací pohovor, jak důležitá je příprava nejen organizačních věcí, ale i otázek samotných. 

Pokud řešíte otázku, jak vést pohovor se zaměstnancem, který se hlásí na vypsanou pozici, je odpověď velmi jednoduchá - je to stejné jako vést pohovor s uchazečem o zaměstnání, který není zaměstnancem vaší společnosti. 

Zakázané otázky

V článku  I vy se na pohovoru ptejte! Jaké jsou typy testování jsme kandidátům radili, jaké otázky na pohovoru nesmí padnout a jak by na ně měli reagovat, pokud budou dotázáni. 

Každý, kdo vede pohovor, musí znát, kde jsou hranice, za které nesmí jít. Jednu z hranic určuje i zákoník práce, který říká, že “Zaměstnavatel smí vyžadovat v souvislosti s jednáním před vznikem pracovního poměru od fyzické osoby, která se u něj uchází o práci, nebo od jiných osob jen údaje, které bezprostředně souvisejí s uzavřením pracovní smlouvy.” Jinými slovy, jsou zakázané otázky, které nesouvisí s výkonem práce

Objevte možnosti inzerce

Jak zamítnout kandidáta po pohovoru

Nejsnazší cesta je poslat připravený email, ve kterém poděkujete za čas a sdělíte, že jste dali přednost jinému kandidátovi. Ale co když za pár týdnů přesně tohoto kandidáta budete potřebovat na jinou pozici? 

Věnujte každému kandidátovi trochu svého času, poděkování za čas strávený s vámi je samozřejmostí. Dejte si práci, pochvalte kandidáta za něco konkrétního, o čem jste na pohovoru hovořili. Časově nejnáročnější část je poskytnout zpětnou vazbu, co byste doporučili, aby příště udělal či řekl jinak. Možná tím připravíte pro svou konkurenci kandidáta na pohovor, ale vždy si vás bude pamatovat jako firmu, která k němu byla upřímná, dostal konkrétní zpětnou vazbu a neodbyli jste ho anonymním emailem. 

Máte všechny pohovory za sebou? Gratulujeme! A teď přichází na řadu další těžký krok - vybrat toho nejlepšího. Nebojte se, nenecháme vás v tom, přečtěte si náš článek o výběru zaměstnanců.

 

Publikováno 20. října 2022

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Jak vést pohovor efektivně a získat toho nejlepšího

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Ideální práce při rodičovské dovolené

Ideální práce při rodičovské dovolené

Zjistěte, jaký můžete mít přivýdělek na rodičovské dovolené, aniž byste ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Pomůžeme vám rozhodnout se, jestli je lepší dohoda nebo OSVČ. O rodičovský příspěvek při zaměstnání nemůžete přijít, pokud splníte…
Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Výstupní list ze zaměstnání nepatří mezi povinné dokumenty, ale pro ochranu zaměstnavatele i zaměstnance jej doporučujeme připravit pro každého zaměstnance, kterému končí pracovní poměr ve vaší společnosti. Ukážeme vám, jak vypadá výstupní list ze…
Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Dozvíte se, co to je pracovní oděv, kdy jej zaměstnavatel zaměstnanci plně hradí a jaké jsou základní povinnosti zaměstnavatele. Zjistíte, kdy a kdo má nárok na pracovní oděv a také na pracovní obuv.
Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Povíme vám vše k tématu “pracovní smlouva na dobu určitou a prodloužení”. Zjistíte, jaké máte možnosti, když se blíží konec vašeho pracovního poměru, kolikrát může zaměstnavatel využít možnost opakovaného prodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou…
TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

Seznamte se s naším výběrem TOP 10 podcastů zaměřených na lidské zdroje. Ať už jste v oboru HR dlouholetým profesionálem nebo jen hledáte aktuální informace a trendy, tyto podcasty vám nabídnou širokou škálu témat a poznatků. Získejte přehled o tom…
Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář (ČTK), stojící jako maják nezávislého zpravodajství, je veřejnoprávní zpravodajská agentura v České republice. Tento článek vás provede jejím unikátním obchodním modelem, který nepotřebuje státní dotace, a objasní, jak ČTK…
Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Pokud potřebujete sdílet pracovní témata s veřejností, jako jsou zajímavá data nebo stížnosti na bezpráví, je dobré mít kontakty na přední profesní novinářské organizace. Ty vám mohou pomoci získat pozornost pro vaše záležitosti. V našem článku…
Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Specifickou interní směrnicí zaměstnavatele je pracovní řád, který zaměstnancům upřesňuje jejich povinnosti. Každá společnost by měla mít svůj pracovní řád, se kterým všechny své zaměstnance seznámí. Proto jsme pro vás připravili kompletní pracovní…
Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Státní úřad inspekce práce provádí pravidelné plánované kontroly i kontroly na základě podnětů od zaměstnanců, aby zjistil, jaký je skutečný stav v prověřované oblasti, a v případě zjištění nějakého pochybení má pravomoc nařídit zaměstnavateli…
Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Znáte základní povinnosti zaměstnavatele? Ukážeme vám, co je povinností vašeho zaměstnavatele před zahájením vašeho pracovního poměru, v průběhu a při skončení pracovního poměru.
Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Dozvíte se, z jakých důvodů je možné převést dovolenou do dalšího roku, v jakém rozsahu a kdy nejpozději je nutné ji zaměstnanci nařídit, jinak si její čerpání zaměstnanec určí sám. Ukážeme vám, jak na nařízení dovolené ze strany zaměstnavatele a…
Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Zjistila jste, že jste těhotná, a nevíte, kdy a jak tuto skutečnost oznámit v práci? Nebojte se, se vším vám pomůžeme! Dozvíte se, kdy oznámit těhotenství v zaměstnání, jak v práci oznámit těhotenství a také jaké jsou povinnosti vašeho…

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena