Robotizace je postupný proces. Rozhodně do pěti let nebudeme kvůli robotům bez práce, říká ekonom Kovanda

Přijdou lidé kvůli robotům masově o práci? Jaký má větší a větší zapojování strojů do výroby a pracovního procesu vliv na ekonomiku a myšlení lidí? Ptali jsme se hlavního ekonoma společnosti Czech Fund Lukáše Kovandy.

Dnešní době se někdy přezdívá doba technologická. Co si myslíte o dnešní době a jak se díváte na robotizaci?

Říkal jste doba technologická, ale první průmyslový robot byl instalovaný už na počátku šedesátých let. Takže robotizace se odehrává už dlouhá desetiletí. Stále větší podíl ekonomiky je robotizován. Naštěstí většina povolání nejsou takového rázu, aby mohla být plně nahrazena robotem. Povolání, která robotizace vyloženě nahradí je jen velmi málo. Většina zaměstnání může být robotizována ze 30 nebo 40 procent. Zbytek práce musí stále dělat člověk. Dnes máme asi jen 5 % povolání, která můžeme plnohodnotně nahradit. Takže neobával bych se toho, že budou lidé kvůli robotům masově přicházet o práci. Ostatně nejvíce robotizované ekonomiky světa – Japonsko, Německo, Jižní Korea nebo Singapur jsou zároveň ekonomiky, které mají nejnižší míru nezaměstnanosti.

Současně ale existuje definice, která říká, že každá práce, která je naprogramovatelná a definovatelná matematickou nebo logickou rovnicí, bude nahrazena robotem nebo jinou formou lidské práce…

Určitě jednou ano, ale záleží, za jak dlouho. Tím, že jsem odkazoval na šedesátá léta a prvního robota, jsem chtěl říci, že ten vývoj je kontinuální. Je to proces, který probíhá a probíhat bude. Není to však nic revolučního. Není to nic, co by vám během pěti let úplně změnilo způsob, jak probíhá pracovní život a jaké profese existují. Ano, během dalších let budou zanikat pozice té jednoduché až pásové výroby. Taková pozice je snadno nahraditelná robotem. Nahradí je proto, že to zlevňuje výrobu. Tím výrobkem může být třeba mixér do kuchyně, který díky tomu zlevní. A člověk, který si ho koupí díky tomu ušetří a zbydou mu peníze zase na něco jiného. Zajde si třeba na kosmetiku, kam by si jinak nenašel. Takže kosmetička bude mít více kšeftů a bude díky tomu více kosmetiček. Takže ano, zmizí lidé z pásové výroby, ale takto může dát práci jiným lidem, v tomto příkladu kosmetičkám. Není to nutně tak, že nám roboti práci vezmou, ale tím, že výrobu zlevní, vytvoří nová pracovní místa.

Dobře, ale co když jsem dvacet let vyráběl mixéry a najednou přijde robot a jsem bez práce. Co teď s tím?

To je výtečná připomínka. Ten můj pohled byl takový dosti široký. Samozřejmě, že v ekonomice bude část, která díky tomu získá profit a část, která naopak zapláče nad výdělkem. Což je v tom příkladu zmíněný výrobce mixérů. Je to věc, která je mrzutá z pohledu jednotlivce, nikoliv však společnosti jako celku. Takový člověk se musí vrhnout na trh práce a zkusit najít své štěstí v něčem jiném. Třeba prostřednictvím rekvalifikačních kurzů. Zároveň je potřeba říci, že toto se odehrávalo kdykoliv v minulosti, když přišel nějaký pokrok. Když byla průmyslová revoluce, končili lidé zaměstnaní v zemědělství. Když končily koňské povozy a nastoupily automobily, ocitla se bez práce spousta kočích. Také se s tím museli potýkat a vyrovnat. To se odehrávalo celé novověké dějiny a je to daň z pokroku. Je ale důležité říct, že nyní díky technologiím je přechod do jiného odvětví mnohem jednodušší než dříve. Můžete si třeba přivydělávat jako řidič nějaké platformy sdílené ekonomiky. A může takto překlenout dobu, než si najde novou práci. Kdy jindy v minulosti něco podobného bylo možné?

Připadá mi, že Češi nejsou příliš zvyklí měnit práci ve svém profesním životě. Tak jak je to běžné v západní Evropě. Myslíte si, že tento trend k nám teprve dorazí? Přeci jen jsou tu odvětví, kdy člověk pracuje 25–30 let na stejné pozici.

Doba je určitě taková, že s podobnými věcmi se budeme loučit. Je to vidět i v Japonsku, které je asi nejproslulejší tím, že lidé byli sžití s jednou firmou. V řadě případů jim třeba ta firma našla životního partnera. Když ve třiceti muž z té firmy neměl partnerku, tak si dal schůzku se svým šéfem a snažili se mu vhodnou partnerku najít. Byli si vědomi toho, že kdyby zůstal dlouho sám, tak by to mělo negativní vliv na jeho pracovní výkon. Pak ti lidé tam zůstávají až do důchodu. Na to ještě byla zvyklá generace rodičů dnešních mladých Japonců. Dnešní mladí Japonci to už tak nemají. Více se otevírají světu i pracovním příležitostem. Je to dané tím překotnějším vývojem, který s globalizací nastal. Je více možností práce v zahraničí, na různých pozicích v různých odvětvích. Není žádný div, že toho využívají. Je to přirozené a myslím si, že je to dobře. Protože to ukazuje, že ekonomika má dynamiku, roste a vyvíjí se.

Tedy nebát se změny a změnit klidně své profesní zaměření?

Jednou z hlavních výzev dneška je sžít se změnami. To, co známe od našich prarodičů, že jste nastoupili do jedné firmy, ve které byla jistota, a vydrželi v ní až do důchodu. Dnes se tomu každý vysměje, ale myslím si, že je to správné tak, jak je to nyní. Musíme se starat o to, abychom měli práci, není tu žádný nárok na práci a tím je ten systém spravedlivější. Protože zůstávají jen ti, kteří jsou schopni skutečně být užiteční. A díky tomu bohatneme.

Které obory nikdy robot nenahradí?

Takových oborů je zajisté celá řada. Lze asi říci nějaké obecnější rysy takových povolání. Co pozorujeme, je nárůst kreativity v odvětvích, kde by to bylo před sto lety nemyslitelné. Jaká třeba byla možnost být kreativní v zemědělství? Nebyl tam velký prostor pro kreativní myšlení. Dnes je ten prostor pro kreativitu daleko větší. A právě kreativitu zatím algoritmy nenahradí. Jsou tedy dvě hlavní obrany proti robotizaci – mít hodně kreativní a také dobře placené povolání. Dobře placené pozice jsou totiž z principu špatně nahraditelné robotem. A není to náhoda, protože takový člověk jí dává přidanou hodnotu, kterou stroj nemůže.

Postupující robotizace by ale mohla přinést příjemné věci, jako třeba zkrácení pracovního týdne, že?

No, problém s robotizací je, že zatím její vliv příliš nevidíme ve statistických číslech, které se zabývají produktivitou práce. To je klíčový ukazatel. Protože tempo, jakým roste produktivita, je stejné, jako tempo, kterým roste i bohatství nás všech. My ale pozorujeme naprostý opak. Navzdory technologiím vidíme, že růst produktivity zpomaluje. Je tudíž otázka, zda vůbec můžeme mluvit o něčem, co se nazývá průmyslová revoluce 4.0. Klíčovým atributem takové revoluce by musel být právě růst produktivity, ten ale nenastává. Je to jeden z velkých oříšků současné ekonomie. A dokud to bude takto, tak je podle mě nemyslitelné uvažovat o zkracování pracovní doby. Zchudli bychom, protože bychom nestihli vytvořit dostatek hodnoty.

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Jak správně změnit délku pracovní doby

Jak správně změnit délku pracovní doby

Potřebujete zaměstnanci změnit pracovní dobu? Pokud je pracovní doba součástí pracovní smlouvy, potřebujete souhlas dotčeného zaměstnance. Je-li pracovní doba určena vnitřní směrnicí, můžete délku pracovní doby změnit. Pojďte se s námi na jednotlivé…
Doporučující dopis od zaměstnavatele

Doporučující dopis od zaměstnavatele

Doporučující dopis do zaměstnání může být klíčový při rozhodování vašeho nového zaměstnavatele. Z dopisu zjistí, jaké jsou vaše silné stránky, na jakých projektech jste pracovali, jak jste zapadli do současného týmu a mnohem více.
Výhody a nevýhody sdíleného pracovního místa

Výhody a nevýhody sdíleného pracovního místa

Víte, že novela zákoníku práce přinesla sdílené pracovní místo? Sdílení pracovního místa znamená, že minimálně dva zaměstnanci se střídají na stejném pracovním místě a dohromady svými částečnými úvazky pokryjí pracovní úvazek celý. Představíme vám…
Vaše práva při zrušení dovolené zaměstnavatelem

Vaše práva při zrušení dovolené zaměstnavatelem

Zaměstnavatel určuje čerpání dovolené svých zaměstnanců. Zjistěte, kdy může zaměstnavatel zrušit dovolenou, i tu, kterou již máte zaplacenou, nebo vás v průběhu dovolené z ní odvolat zpět do práce. Ukážeme vám, co všechno následně zaměstnavatel musí…
Co dělat, když vám zaměstnavatel nezaplatil

Co dělat, když vám zaměstnavatel nezaplatil

Poradíme vám, co dělat, když zaměstnavatel neplatí mzdu a co dělat, když zaměstnavatel neplatí sociální a zdravotní pojištění. Nevyplacená nemocenská? I s tím vám poradíme. Dozvíte se také, jak správně podat stížnost na zaměstnavatele.
Půjčka zaměstnanci jako benefit společnosti

Půjčka zaměstnanci jako benefit společnosti

Zvažujete nový benefit pro své zaměstnance? Co například půjčka pro zaměstnance! Zjistěte, jaké typy půjček můžete zaměstnancům poskytnout, jaké jsou daňové dopady jednotlivých typů půjček.
Jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele

Jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele

Poradíme vám, jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele, který vám například nevyplácí vaši mzdu nebo odstupné. Máte dvě možnosti, jak své peníze získat zpět. V článku najdete i vzor insolvenčního návrhu.
Proč mít připravenou pracovní náplň + VZOR

Proč mít připravenou pracovní náplň + VZOR

Pracovní náplň, se kterou zaměstnance prokazatelně seznámíte, vám pomůže s určením konkrétních povinností, které má zaměstnanec zastávat. Poradíme, kdo pracovní náplň připravuje, v jakých případech ji může zaměstnavatel změnit či doplnit. Získáte…
Dvě zaměstnání současně - daně, nemocenská

Dvě zaměstnání současně - daně, nemocenská

Chcete si přivydělat a máte dvě zaměstnání? Můžete mít ke své pracovní smlouvě uzavřenou dohodu u svého stávajícího zaměstnavatele, pokud práce na dohodu bude jiná než ta, kterou děláte na základě pracovní smlouvy. Nebo můžete mít zaměstnavatele dva…
Co dělat, když zaměstnanec nepřišel do práce

Co dělat, když zaměstnanec nepřišel do práce

Zjistěte, kdy je absence zaměstnance považována za neomluvenou, jak správně má zaměstnanec svou nepřítomnost v práci omlouvat a jaké kroky zaměstnavatel může uskutečnit.
Ideální práce při rodičovské dovolené

Ideální práce při rodičovské dovolené

Zjistěte, jaký můžete mít přivýdělek na rodičovské dovolené, aniž byste ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Pomůžeme vám rozhodnout se, jestli je lepší dohoda nebo OSVČ. O rodičovský příspěvek při zaměstnání nemůžete přijít, pokud splníte…
Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Výstupní list ze zaměstnání nepatří mezi povinné dokumenty, ale pro ochranu zaměstnavatele i zaměstnance jej doporučujeme připravit pro každého zaměstnance, kterému končí pracovní poměr ve vaší společnosti. Ukážeme vám, jak vypadá výstupní list ze…

Podívejte se i na naše pracovní nabídky:

 • Jesenice, Praha-západ
 • Truong Son Nguyen
 • od 21 300 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 31. ledna
 • Planá, České Budějovice
 • ProEx 2000, spol. s r.o.
 • 26 000 – 28 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 12. dubna
 • Nemyčeves
 • PECARA - TRANS s.r.o.
 • od 19 800 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 28. února
 • Děčín
 • Ateliér Nebočady, s.r.o.
 • 21 500 – 25 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 12. března
 • Most
 • Mehmet Sirin Koraltan
 • 19 700 – 20 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 29. března
 • Mladá Boleslav
 • MARTINEX EXPRESS CZ s.r.o.
 • 20 000 – 30 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 19. března
 • České Budějovice
 • MANE STAVEBNÍ s.r.o.
 • 30 000 – 50 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 19. dubna
 • Český Těšín
 • MFL Group s.r.o.
 • 25 000 – 27 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 22. března
 • Strakonice
 • Hotel Resort Lovecká bašta s.r.o.
 • od 45 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 17. dubna
 • Mouchnice
 • STABILA ČR, s.r.o.
 • od 23 400 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 20. března
 • Rožmitál pod Třemšínem
 • CENTRUM ROŽMITÁL POD TŘEMŠÍNEM,…
 • 28 380 – 41 780 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 19. února
 • Mirošov, Rokycany
 • Lukáš Kolmačka
 • od 37 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 22. února
 • Plzeň
 • Párty Svět s.r.o.
 • 23 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 11. dubna
 • Úherce, Plzeň-sever
 • Faurecia Plzeň, s.r.o.
 • 22 000 – 25 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 15. února
 • Ostrava
 • VYKRUT zahradní služby a.s.
 • od 25 560 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 3. dubna
 • Plzeň
 • Thi Loi Nguyen
 • od 18 900 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 13. března
 • Písek
 • ALFA výroba jednoúčelových strojů s.r.o.
 • 26 000 – 35 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 16. února
 • Strančice
 • JDL TRANS s.r.o.
 • od 20 500 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 4. března

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena