Teambuilding z pohledu firmy i zaměstnance

Teambuilding - co to je, jak jej připravit? Dáme vám tipy na teambuilding, jednotlivé aktivity, i ty netradiční. Účastníte se teambuildingu? Poradíme vám, na co si dát pozor. Není to jen o zábavě.

Co to je teambuilding

Firemní teambuilding je připravený set aktivit, jejichž cílem je lépe poznat jednotlivé členy týmu v různých, často i krajních, situacích. Tyto aktivity jsou zaměřené na celý tým a také na jednotlivce a jejich prosazení se. 

Firemní teambuilding si společnost může zorganizovat sama, nebo si najmout profesionální agenturu, která vše zajistí, vyhodnotí výsledky, nabídne doporučení na další kroky, které by společnost v rámci týmu měla udělat. 

Aktuální nabídka práce

Cíl teambuildingu

Cílem je zvýšení motivace, vytvoření efektivně pracujících kolegů, společný tah na branku, společné hledání řešení v rámci týmu a samozřejmě i společná zábava. 

Další cíle jsou vždy stanoveny dle potřeb společnosti a daného týmu. Například začlenění nového kolegy, zvýšení důvěry jednotlivých členů týmu, zlepšení delegování úkolů, zlepšení vzájemné komunikace a podpory. 

Teambuildingové hry

Na základě cílů, které si vedení společnosti určí, se nastavují teambuildingové hry, jednotlivé aktivity na teambuilding

Tipy na teambuilding je těžké dát, každá společnost má jiné potřeby, na co teambuilding zaměřit, jiné týmy. Jistě bude jiný teambuilding pro skupinu mladých vývojářů a jiný pro tým účetních.  

Oblíbené jsou únikové hry, kde je možné s organizátorem nastavit, abyste si jako zadavatel ověřili vlastnosti, schopnosti jednotlivých členů týmu - od týmové spolupráce, přes efektivní komunikaci, po hledání řešení a následně oslavu společného úspěchu. 

Další možností, kde se velmi dobře odhalí skryté vlastnosti zaměstnanců, je hra hledání zločince, který je mezi vámi. Všichni musí spolupracovat, ale spolupracuje i zločinec. 

Je možné zvolit i zábavné hry na teambuilding, ať již vytvoření oděvu z toaletního papíru pro vybraného kolegu bez použití dalších pomůcek, nebo hru, kdy celý tým je na balanční podložce, kdy cílem je, aby se celý tým na podložce udržel co nejdéle, nebo všem známá “pravda-lež”, ale bez svlékání :). 

Pokud vám to rozpočet dovolí, můžete zvolit netradiční teambuilding, například přežití noci v přírodě, společný jachting. 

Nápady na teambuilding jsou všude kolem nás, možností je nepřeberně, teambuildingové aktivity je vždy nutné volit individuálně, podle potřeb daného týmu. 

Teambuilding nápady je vhodné konzultovat s členy týmu, sdělit jim základní informace, jako je časová náročnost, zda bude teambuilding v pracovní době, kam na teambuilding pojedete, jaké je vhodné oblečení s sebou, zda se bude jednat o fyzicky náročné aktivity.  

Doporučujeme, abyste nikoho nenutili se teambuildingu účastnit, ani vysvětlovat, proč se účastnit nechce; nemusí vyhovovat místa pro teambuilding, fyzická či časová náročnost.

Teambuilding daňová uznatelnost

Není snadné z daňového hlediska určit, zda lze všechny teambuildingové náklady zahrnout do daní. Je zřejmé, že týmovou večeři bez aktivit do daní dát nemůžete. Daňově uznatelný je teambuilding, jehož cílem je prohlubování kvalifikace, zvyšování výkonnosti a motivace. Je možné si nechat výslednou fakturu rozdělit, daňově uznat rozvojové aktivity a závěrečnou večeři nechat v daňově neuznatelných nákladech. 

Jak se na teambuilding připravit z pohledu zaměstnance

Buďte sví, na nic si nehrajte, i když je to hra. Buďte kooperativní, inovativní, aktivní. Ale s mírou, nic se nemá přehánět. Vždy dejte prostor i ostatním. 

Ano, váš šéf je stále s vámi, stále vás pozoruje. Stejně tak vaši kolegové. 

Zvolte vhodné oblečení a obuv. Nezapomeňte si s sebou vzít oblečení na převlečení. 

Aktuální nabídka práce

Co teambuilding není

Za teambuilding v pravém slova smyslu se nedá považovat setkání kolegů v restauraci na neformální večeři. Ale i při takové večeři byste měli mít na paměti, že vás vaši kolegové a váš šéf stále sledují. Takže sklenička je v pořádku, ale nemělo by se vám pití alkoholu vymknout kontrole. Byli byste to vy, kdo bude znám jako ten, co se opil za firemní peníze. A to přeci nechcete.

 

Publikováno 24. srpna 2022

To nejzajímavější vám zašleme

Povězte nám, jaká oblast vás zajímá?

Jenpráce.cz - Poradna
Zaregistrováním se k odběru zajímavosti a tipů ze světa práce na e-mail udělujete správci své osobní údaje za účelem zasílání informací. V souvislosti se zpracováním vašich osobních údajů máte příslušná práva: (i) na přístup k osobním údajům, (ii) na opravu či doplnění nepřesných nebo nepravdivých osobních údajů, (iii) na výmaz osobních údajů, nejsou-li již osobní údaje potřebné pro účely, pro které byly shromážděny či jinak zpracovány, anebo zjistíte-li, že byly zpracovávány protiprávně, (iv) na omezení zpracování osobních údajů ve zvláštních případech (v) na přenositelnost údajů a (vi) vznést námitku, po níž zpracování vašich osobních údajů bude ukončeno, neprokáže-li se, že existují závažné oprávněné důvody pro zpracování, jež převažují nad vašimi zájmy nebo právy a svobodami zejména, je-li důvodem případné vymáhání právních nároků a (vii) obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů.

Další informace o zpracování údajů společností Coweo Technologies s.r.o., se sídlem Škrétova 490/12, Vinohrady, 120 00 Praha 2, IČ 05157552 poskytuje pověřenec pro ochranu osobních údajů poverenec@everyregard.one, informace jsou k dispozici na Zásady ochrany osobních údajů.

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Teambuilding z pohledu firmy i zaměstnance

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Žádost o prodloužení rodičovské dovolené + vzor

Žádost o prodloužení rodičovské dovolené + vzor

Potřebujete změnit délku své rodičovské dovolené? Stačí zaměstnavatele informovat, použijte náš formulář prodloužení rodičovské dovolené.
Základy mzdového účetnictví pro personalisty

Základy mzdového účetnictví pro personalisty

Personalisté by měli znát základy mzdového účetnictví, aby dokázali zodpovědět případné dotazy svých zaměstnanců. Přinášíme vám přehledně zpracované základní informace o vyměřovacím základu, mzdovém listu a výplatě mzdy. Dozvíte se, jaké…
Zkratky v HR - znáte rozdíly mezi ATS, CRM, LMS?

Zkratky v HR - znáte rozdíly mezi ATS, CRM, LMS?

Co ATS, CRM nebo LMS znamená ve světě lidských zdrojů? V tomto článku se podíváme na význam hlavních zkratek technologických nástrojů, software a strategií, se kterými se v oblasti HR setkáváme poměrně často. Tyto nástroje nachází své uplatnění při…
Alma Career s.r.o, skupina LMC mění název

Alma Career s.r.o, skupina LMC mění název

Korporátní skupina LMC, provozovatel několika pracovních portálů v ČR, oznámila, že od 1. ledna 2024 se bude prezentovat pod novým názvem Alma Career s.r.o.. Tato změna představuje nejen reorganizaci, ale také krok k ještě další expanzi této skupiny…
Příslib zaměstnání pro různé příležitosti + vzory

Příslib zaměstnání pro různé příležitosti + vzory

Přislíbit zaměstnání kandidátovi, který úspěšně prošel výběrovým řízením, vězni pro podmíněné propuštění nebo úřadu práce pro proplacení rekvalifikace? Na všechny varianty pro vás máme vzor zdarma. Ukážeme vám, jaké právní důsledky s sebou příslib…
Datacruit - moderní a jednoduchý HR nástroj

Datacruit - moderní a jednoduchý HR nástroj

Datacruit je moderní technologická platforma zaměřená na automatizaci a zefektivnění náborových procesů. Umožňuje firmám centralizovat náborové aktivity od publikování nabídek práce až po konečné rozhodnutí o přijetí kandidáta. Jeho klíčovým…
Recru - cesta k efektivním náborům

Recru - cesta k efektivním náborům

Recru ATS je cloudové řešení pro nábor a hodnocení kandidátů, poskytující funkce pro správu pozic, kandidátů a hodnocení. Systém byl navržen tak, aby personalistům usnadnil a zrychlil náborový proces, redukoval administrativní úkoly a umožnil jim…
Recruitis - chytrý náborový software

Recruitis - chytrý náborový software

Recruitis je moderní technologické řešení pro nábor zaměstnanců v digitální éře. Jedná se o systém, který kombinuje softwarové aplikace, databázové systémy a algoritmy pro optimalizaci náborového procesu. Jeho moduly a nástroje umožňují správu…
Teamio - moderní náborová aplikace a chytré ATS

Teamio - moderní náborová aplikace a chytré ATS

Teamio je inovativní aplikace pro sledování uchazečů (ATS) navržená pro zefektivnění a digitalizaci náborových procesů v 21. století. S jasnou misí "Dělejte nábory skvěle", Teamio nabízí řešení na míru pro organizace všech velikostí a zdůrazňuje…
Jak řešit odpovědnost zaměstnance za škodu

Jak řešit odpovědnost zaměstnance za škodu

Podíváme se na odpovědnost zaměstnance za škodu způsobenou zaměstnavateli při výkonu povolání. Dozvíte se, v jakých případech můžete po zaměstnanci chtít uhradit celou částku, a kdy je odpovědnost zaměstnance za škodu ve výši 4,5 násobku mzdy.…
Odvody a náklady za zaměstnance pro personalisty

Odvody a náklady za zaměstnance pro personalisty

Pojďme se společně podívat na to, kolik vás jako zaměstnavatele stojí zaměstnanec. Tedy, jaké jsou náklady zaměstnavatele na zaměstnance, mzda a povinné odvody zaměstnavatele za zaměstnance. Na konkrétním případě si ukážeme výpočet nákladů na…
Vše, co potřebujete vědět o rodičovské dovolené

Vše, co potřebujete vědět o rodičovské dovolené

S námi získáte základní přehled o tom, jak dlouho trvá rodičovská dovolená, kdy končí rodičovská dovolená, jak se vypočítává a jak správně postupovat při jejím ukončení. Přidáme také užitečné informace, jak zajistit hladký návrat do zaměstnání po…

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2023 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena