Teambuilding z pohledu firmy i zaměstnance

Teambuilding - co to je, jak jej připravit? Dáme vám tipy na teambuilding, jednotlivé aktivity, i ty netradiční. Účastníte se teambuildingu? Poradíme vám, na co si dát pozor. Není to jen o zábavě.

Co to je teambuilding

Firemní teambuilding je připravený set aktivit, jejichž cílem je lépe poznat jednotlivé členy týmu v různých, často i krajních, situacích. Tyto aktivity jsou zaměřené na celý tým a také na jednotlivce a jejich prosazení se. 

Firemní teambuilding si společnost může zorganizovat sama, nebo si najmout profesionální agenturu, která vše zajistí, vyhodnotí výsledky, nabídne doporučení na další kroky, které by společnost v rámci týmu měla udělat. 

Aktuální nabídka práce

Cíl teambuildingu

Cílem je zvýšení motivace, vytvoření efektivně pracujících kolegů, společný tah na branku, společné hledání řešení v rámci týmu a samozřejmě i společná zábava. 

Další cíle jsou vždy stanoveny dle potřeb společnosti a daného týmu. Například začlenění nového kolegy, zvýšení důvěry jednotlivých členů týmu, zlepšení delegování úkolů, zlepšení vzájemné komunikace a podpory. 

Teambuildingové hry

Na základě cílů, které si vedení společnosti určí, se nastavují teambuildingové hry, jednotlivé aktivity na teambuilding

Tipy na teambuilding je těžké dát, každá společnost má jiné potřeby, na co teambuilding zaměřit, jiné týmy. Jistě bude jiný teambuilding pro skupinu mladých vývojářů a jiný pro tým účetních.  

Oblíbené jsou únikové hry, kde je možné s organizátorem nastavit, abyste si jako zadavatel ověřili vlastnosti, schopnosti jednotlivých členů týmu - od týmové spolupráce, přes efektivní komunikaci, po hledání řešení a následně oslavu společného úspěchu. 

Další možností, kde se velmi dobře odhalí skryté vlastnosti zaměstnanců, je hra hledání zločince, který je mezi vámi. Všichni musí spolupracovat, ale spolupracuje i zločinec. 

Je možné zvolit i zábavné hry na teambuilding, ať již vytvoření oděvu z toaletního papíru pro vybraného kolegu bez použití dalších pomůcek, nebo hru, kdy celý tým je na balanční podložce, kdy cílem je, aby se celý tým na podložce udržel co nejdéle, nebo všem známá “pravda-lež”, ale bez svlékání :). 

Pokud vám to rozpočet dovolí, můžete zvolit netradiční teambuilding, například přežití noci v přírodě, společný jachting. 

Nápady na teambuilding jsou všude kolem nás, možností je nepřeberně, teambuildingové aktivity je vždy nutné volit individuálně, podle potřeb daného týmu. 

Teambuilding nápady je vhodné konzultovat s členy týmu, sdělit jim základní informace, jako je časová náročnost, zda bude teambuilding v pracovní době, kam na teambuilding pojedete, jaké je vhodné oblečení s sebou, zda se bude jednat o fyzicky náročné aktivity.  

Doporučujeme, abyste nikoho nenutili se teambuildingu účastnit, ani vysvětlovat, proč se účastnit nechce; nemusí vyhovovat místa pro teambuilding, fyzická či časová náročnost.

Teambuilding daňová uznatelnost

Není snadné z daňového hlediska určit, zda lze všechny teambuildingové náklady zahrnout do daní. Je zřejmé, že týmovou večeři bez aktivit do daní dát nemůžete. Daňově uznatelný je teambuilding, jehož cílem je prohlubování kvalifikace, zvyšování výkonnosti a motivace. Je možné si nechat výslednou fakturu rozdělit, daňově uznat rozvojové aktivity a závěrečnou večeři nechat v daňově neuznatelných nákladech. 

Jak se na teambuilding připravit z pohledu zaměstnance

Buďte sví, na nic si nehrajte, i když je to hra. Buďte kooperativní, inovativní, aktivní. Ale s mírou, nic se nemá přehánět. Vždy dejte prostor i ostatním. 

Ano, váš šéf je stále s vámi, stále vás pozoruje. Stejně tak vaši kolegové. 

Zvolte vhodné oblečení a obuv. Nezapomeňte si s sebou vzít oblečení na převlečení. 

Aktuální nabídka práce

Co teambuilding není

Za teambuilding v pravém slova smyslu se nedá považovat setkání kolegů v restauraci na neformální večeři. Ale i při takové večeři byste měli mít na paměti, že vás vaši kolegové a váš šéf stále sledují. Takže sklenička je v pořádku, ale nemělo by se vám pití alkoholu vymknout kontrole. Byli byste to vy, kdo bude znám jako ten, co se opil za firemní peníze. A to přeci nechcete.

 

Publikováno 24. srpna 2022

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Teambuilding z pohledu firmy i zaměstnance

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Ideální práce při rodičovské dovolené

Ideální práce při rodičovské dovolené

Zjistěte, jaký můžete mít přivýdělek na rodičovské dovolené, aniž byste ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Pomůžeme vám rozhodnout se, jestli je lepší dohoda nebo OSVČ. O rodičovský příspěvek při zaměstnání nemůžete přijít, pokud splníte…
Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Výstupní list ze zaměstnání nepatří mezi povinné dokumenty, ale pro ochranu zaměstnavatele i zaměstnance jej doporučujeme připravit pro každého zaměstnance, kterému končí pracovní poměr ve vaší společnosti. Ukážeme vám, jak vypadá výstupní list ze…
Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Dozvíte se, co to je pracovní oděv, kdy jej zaměstnavatel zaměstnanci plně hradí a jaké jsou základní povinnosti zaměstnavatele. Zjistíte, kdy a kdo má nárok na pracovní oděv a také na pracovní obuv.
Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Povíme vám vše k tématu “pracovní smlouva na dobu určitou a prodloužení”. Zjistíte, jaké máte možnosti, když se blíží konec vašeho pracovního poměru, kolikrát může zaměstnavatel využít možnost opakovaného prodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou…
TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

Seznamte se s naším výběrem TOP 10 podcastů zaměřených na lidské zdroje. Ať už jste v oboru HR dlouholetým profesionálem nebo jen hledáte aktuální informace a trendy, tyto podcasty vám nabídnou širokou škálu témat a poznatků. Získejte přehled o tom…
Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář (ČTK), stojící jako maják nezávislého zpravodajství, je veřejnoprávní zpravodajská agentura v České republice. Tento článek vás provede jejím unikátním obchodním modelem, který nepotřebuje státní dotace, a objasní, jak ČTK…
Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Pokud potřebujete sdílet pracovní témata s veřejností, jako jsou zajímavá data nebo stížnosti na bezpráví, je dobré mít kontakty na přední profesní novinářské organizace. Ty vám mohou pomoci získat pozornost pro vaše záležitosti. V našem článku…
Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Specifickou interní směrnicí zaměstnavatele je pracovní řád, který zaměstnancům upřesňuje jejich povinnosti. Každá společnost by měla mít svůj pracovní řád, se kterým všechny své zaměstnance seznámí. Proto jsme pro vás připravili kompletní pracovní…
Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Státní úřad inspekce práce provádí pravidelné plánované kontroly i kontroly na základě podnětů od zaměstnanců, aby zjistil, jaký je skutečný stav v prověřované oblasti, a v případě zjištění nějakého pochybení má pravomoc nařídit zaměstnavateli…
Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Znáte základní povinnosti zaměstnavatele? Ukážeme vám, co je povinností vašeho zaměstnavatele před zahájením vašeho pracovního poměru, v průběhu a při skončení pracovního poměru.
Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Dozvíte se, z jakých důvodů je možné převést dovolenou do dalšího roku, v jakém rozsahu a kdy nejpozději je nutné ji zaměstnanci nařídit, jinak si její čerpání zaměstnanec určí sám. Ukážeme vám, jak na nařízení dovolené ze strany zaměstnavatele a…
Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Zjistila jste, že jste těhotná, a nevíte, kdy a jak tuto skutečnost oznámit v práci? Nebojte se, se vším vám pomůžeme! Dozvíte se, kdy oznámit těhotenství v zaměstnání, jak v práci oznámit těhotenství a také jaké jsou povinnosti vašeho…

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena