Hraním her se dá uživit, říká profesionální hráč Hearthstone

Martin si splnil sen – živil se jako profi hráč počítačové hry. Zúčastnil se velkých turnajů, jako je Master Tour v Las Vegas, a vybojoval si druhé místo na mistrovství České republiky. Během své kariéry se na vlastní kůži setkal s několika mýty, které kolem této práce kolují. Martin chce zůstat anonymní, a my jeho přání respektujeme. Přesto se rozhodl mýty pomocí vlastních zkušeností vyvrátit.

1. mýtus – Hraním her se nedá uživit

,,Hraním her se dá určitě uživit, ale je to velice konkurenční prostředí, takže se to povede vždycky jen těm nejlepším.” Takto reaguje Martin na domněnky lidí, podle kterých je hraní her koníček, ze kterého se nemůže stát plnohodnotná práce. Nabízí se ale další otázka – jakým způsobem si hráč dovede vydělat? I na to má profesionální hráč jasnou odpověď: ,,Esport má čím dál větší sledovanost a společnosti si to uvědomují, takže se nebojí ve velkém sponzorovat turnaje, týmy a pokud je hráč dostatečně známý, tak i jednotlivce.”

2. mýtus – Profesionální hráč sedí celé dny u počítače

,,Příprava na velké turnaje si bere hodně času, ale sezením za počítačem to nekončí.” vysvětluje Martin nejen odpůrcům esportu, ale vlastně i lidem, kteří sní o hraní her na profesionální úrovni. ,,Profesionální hráči jsou v podstatě marketingové objekty. Proto mají různé další povinnosti od týmu, ať už je to streamování, točení videí nebo reklam pro sponzory a účasti na různých akcích.” Je tu ještě jedna věc, kterou by měl podle Martina každý potenciální hráč vědět: ,,Určitě bych ještě chtěl zmínit odolnost vůči stresu jako důležitou výbavu každého hráče na vysoké úrovni. Když hrajete na velkém turnaji zápas o postup a sledují ho tisíce lidí, jsou to nervy. Ale musíte je udržet na uzdě, protože tyhle šance se neopakují.”

3. mýtus – Esport je plný lidí bez sportovního nadání

,,Řekl bych, že většina hráčů se řídí poučkou ve zdravém těle zdravý duch. V tak konkurenčním prostředí hledají hráči každou výhodu.” reaguje Martin na všeobecnou představu o obézním hráči za počítačovým stolem s limonádou v ruce. Ta se podle něj s fungováním profesionálního hráče v podstatě vylučuje. ,,Velké turnaje jsou náročné nejen mentálně, ale i fyzicky. Když hrajete turnaj, který trvá tři dny a cestujete na něj den, nemůžete si dovolit, aby vám v polovině dne došla energie.”

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2022 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena