Hledáte práci v zahraničí? Zodpovíme vaše otázky

Práce v zahraničí je velkou výzvou, s námi vše zvládnete hladce. Rozhodli jste se odjet do zahraničí na zkušenou - získat zahraniční pracovní zkušenost, která v životopise bude moc dobře vypadat, zlepšit své jazykové znalosti, rozvíjet své schopnosti, poznat nová místa a nové přátele, porozumět nové kultuře? Ať je již vaše motivace jakákoliv, nepřehlédněte nabídky práce, které pro vás v zahraničí máme. Aby vše proběhlo hladce, přinášíme vám odpovědi na vaše otázky, jak si najít práci v zahraničí, a to i bez znalosti jazyka, jak najít práci v zahraničí s ubytováním, jak najít práci v zahraničí pro páry a mnohem více. Nabídka práce v zahraničí je pro vás připravena na našich stránkách.

Hledání práce v zahraničí

Než začnete hledat, je nutné si ujasnit, do jaké země chcete za prací vycestovat, v jakém oboru chcete pracovat, na jak dlouhou dobu chcete do zahraničí odjet. Tedy, jaká práce v zahraničí je pro vás ta pravá. Zkusíte si práci v zahraničí s ubytováním najít sami, nebo využijete služeb velkého množství zprostředkovatelských agentur?

Aktuální nabídka práce

Vyberte lokalitu

Pro práci v rámci zemí Evropské unie nejsou pro vás žádná omezení, platí zásada volného pohybu v rámci EU. Pro práci mimo země Evropské unie je nutné pracovní vízum.

Doporučujeme vybírat ze zemí, jejichž jazykem alespoň částečně hovoříte. Vaše aklimatizace v dané zemi bude jednodušší, dorozumíte se s kolegy, snáz navážete nová přátelství. 

Vyberte obor, ve kterém chcete pracovat

Zjistěte, ve kterých zemích je poptávka po pracovnících s vašimi předpoklady a zkušenostmi nebo v odvětvích činnosti, o která máte zájem, nebo v nich máte zkušenosti.

Jak dlouho chcete v zahraničí pracovat

Uvědomte si, jak dlouhou dobu chcete nebo můžete v zahraničí strávit. Chcete po skončení práce cestovat? Časové hledisko je dalším z důležitých parametrů pro hledání práce v zahraničí.

Pokud vaše práce v cizině bude do 3 měsíců, není potřeba zařizovat si pracovní povolení. Pokud však chcete pracovat déle než 3 měsíce, je pracovní povolení povinné, je také nutná registrace k pobytu na místním úřadě.

Jak na hledání práce v zahraničí

Nejprve si zjistěte maximum možných informací o zemi, do které cestujete, o společnosti, ve které chcete pracovat, o kultuře dané země. Může to znít jako klišé, ale stále platí staré pravidlo, že štěstí přeje připraveným. A v oblasti hledání nové práce toto platí dvojnásobně.

V předchozích článcích, které se soustředily na hledání práce, jste se dozvěděli, jak efektivně hledat a najít práci, jak napsat poutavý motivační dopis, jak vytvořit životopis, který nezapadne mezi ostatními, a v neposlední řadě jak být nejpřipravenějším kandidátem na pohovor.

Tyto články vám pomohou s přípravou, kterou je potřeba udělat před oslovením vysněné společnosti.

Práce v zahraničí - agentura práce v zahraničí

Pro získání práce v zahraničí můžete využít specializované agentury, ať již ty, které působí v České republice, nebo ty, které působí v zemi, do které chcete vycestovat. Nezapomeňte se podívat i na nabídky, které nabízejí lokální úřady práce.

Agentura práce v zahraničí vám za poplatek se vším pomůže, od přípravy víz, přepravou na místo, v neposlední řadě s ubytováním a hlavně nalezením vhodné práce.

Agentur je velké množství, doporučujeme vybrat tu, na kterou máte dobré reference například od přátel, či ze sociálních sítí. Pokud se rozhodnete využít služeb agentury práce v zahraničí, nikdy nic neplaťte předem bez smlouvy. Vyvarujte se agentury, která chce vše řešit telefonicky a nic vám nechce poslat písemně. Podivné inzeráty, které nemají kontakty, neuvádějí místo výkonu práce, ani pracovní náplň, jen slibují vysoký výdělek, jsou pravděpodobně podvodné.

Seriózní agentury práce v zahraničí s vámi komunikují jak telefonicky, tak vše potvrzují do emailu. Neslibují nereálné.

A hlavně, nikam nejezděte, pokud nemáte pracovní smlouvu, smlouvu o ubytování a všechny potřebné informace. 

Další možností je práce v zahraničí bez agentury, kdy si vše zařídíte sami.

Práce v zahraničí bez znalosti jazyka

Nebudeme vám nic namlouvat, nalezení práce v zahraničí bez znalosti jazyka země, do které chcete vycestovat, není snadné. S velkou pravděpodobností se bude jednat o manuální, pomocné práce. Ale i takové nabídky na našich stránkách naleznete. 

Na výše uvedeném odkazu naleznete nabídky práce v zahraničí pro všechny - nabídky práce v zahraničí pro páry bez znalosti jazyka, práce v zahraničí pro ženy a v neposlední řadě i nabídky práce v zahraničí pro páry se znalosti jazyka. Naše nabídky obsahují i nabídky práce s ubytováním v zahraničí, které je v některých případech zdarma, někdy za poplatek.

I když nehovoříte jazykem země, do které chcete cestovat, je vhodné, abyste svůj životopis a motivační dopis měli přeložený. Doporučujeme v motivačním dopise zdůraznit, že nehovoříte jejich jazykem, ale že máte velkou motivaci v dané společnosti pracovat. Současně doplňte, že se budete snažit lokální jazyk rychle naučit.

Nesázejte jen na jednu nabídku, doporučujeme oslovit více společností, projít výběrovým řízením a vybrat si tu, která vás nejvíce zaujme.

Aktuální nabídka práce

Základní pravidla pro práci v zahraničí

Přinášíme vám seznam základních pravidel (nejedná se o úplný výpis, jen základní pravidla):

  • před odjezdem informujte svou zdravotní pojišťovnu
  • zjistěte si, zda musíte být v nové zemi zdravotně či sociálně pojištěni
  • nikdy nedávejte z ruky svůj pas, pokud s ním cestujete
  • rodině napište kontakty na svého nového zaměstnavatele, se všemi detaily, a také informaci o tom, kde budete ubytováni
  • domluvte si s rodinou pravidelnou komunikaci, abyste o sobě vzájemně věděli
  • před samotným odjezdem si zkontrolujte, že máte vše potvrzené - ubytování i nové zaměstnání
  • uložte si číslo na českou ambasádu

Nezapomeňte, že pokud začnete pracovat v některé ze zemí EU/EHP, máte nárok na hrazení zdravotního pojištění zaměstnavatelem v této zemi. V takovém případě je nutné se  odhlásit z českého systému zdravotního pojištění a vrátit Evropský průkaz zdravotního pojištění. Po návratu zpět do České republiky máte povinnost se přihlásit u některé z českých pojišťoven.

Zvažte možnost cestovního připojištění.

 

Publikováno 27. července 2022

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Hledáte práci v zahraničí? Zodpovíme vaše otázky

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Ideální práce při rodičovské dovolené

Ideální práce při rodičovské dovolené

Zjistěte, jaký můžete mít přivýdělek na rodičovské dovolené, aniž byste ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Pomůžeme vám rozhodnout se, jestli je lepší dohoda nebo OSVČ. O rodičovský příspěvek při zaměstnání nemůžete přijít, pokud splníte…
Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Výstupní list ze zaměstnání nepatří mezi povinné dokumenty, ale pro ochranu zaměstnavatele i zaměstnance jej doporučujeme připravit pro každého zaměstnance, kterému končí pracovní poměr ve vaší společnosti. Ukážeme vám, jak vypadá výstupní list ze…
Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Dozvíte se, co to je pracovní oděv, kdy jej zaměstnavatel zaměstnanci plně hradí a jaké jsou základní povinnosti zaměstnavatele. Zjistíte, kdy a kdo má nárok na pracovní oděv a také na pracovní obuv.
Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Povíme vám vše k tématu “pracovní smlouva na dobu určitou a prodloužení”. Zjistíte, jaké máte možnosti, když se blíží konec vašeho pracovního poměru, kolikrát může zaměstnavatel využít možnost opakovaného prodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou…
TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

Seznamte se s naším výběrem TOP 10 podcastů zaměřených na lidské zdroje. Ať už jste v oboru HR dlouholetým profesionálem nebo jen hledáte aktuální informace a trendy, tyto podcasty vám nabídnou širokou škálu témat a poznatků. Získejte přehled o tom…
Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář (ČTK), stojící jako maják nezávislého zpravodajství, je veřejnoprávní zpravodajská agentura v České republice. Tento článek vás provede jejím unikátním obchodním modelem, který nepotřebuje státní dotace, a objasní, jak ČTK…
Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Pokud potřebujete sdílet pracovní témata s veřejností, jako jsou zajímavá data nebo stížnosti na bezpráví, je dobré mít kontakty na přední profesní novinářské organizace. Ty vám mohou pomoci získat pozornost pro vaše záležitosti. V našem článku…
Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Specifickou interní směrnicí zaměstnavatele je pracovní řád, který zaměstnancům upřesňuje jejich povinnosti. Každá společnost by měla mít svůj pracovní řád, se kterým všechny své zaměstnance seznámí. Proto jsme pro vás připravili kompletní pracovní…
Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Státní úřad inspekce práce provádí pravidelné plánované kontroly i kontroly na základě podnětů od zaměstnanců, aby zjistil, jaký je skutečný stav v prověřované oblasti, a v případě zjištění nějakého pochybení má pravomoc nařídit zaměstnavateli…
Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Znáte základní povinnosti zaměstnavatele? Ukážeme vám, co je povinností vašeho zaměstnavatele před zahájením vašeho pracovního poměru, v průběhu a při skončení pracovního poměru.
Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Dozvíte se, z jakých důvodů je možné převést dovolenou do dalšího roku, v jakém rozsahu a kdy nejpozději je nutné ji zaměstnanci nařídit, jinak si její čerpání zaměstnanec určí sám. Ukážeme vám, jak na nařízení dovolené ze strany zaměstnavatele a…
Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Zjistila jste, že jste těhotná, a nevíte, kdy a jak tuto skutečnost oznámit v práci? Nebojte se, se vším vám pomůžeme! Dozvíte se, kdy oznámit těhotenství v zaměstnání, jak v práci oznámit těhotenství a také jaké jsou povinnosti vašeho…

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena