Hledáte práci v zahraničí? Zodpovíme vaše otázky

Práce v zahraničí je velkou výzvou, s námi vše zvládnete hladce. Rozhodli jste se odjet do zahraničí na zkušenou - získat zahraniční pracovní zkušenost, která v životopise bude moc dobře vypadat, zlepšit své jazykové znalosti, rozvíjet své schopnosti, poznat nová místa a nové přátele, porozumět nové kultuře? Ať je již vaše motivace jakákoliv, nepřehlédněte nabídky práce, které pro vás v zahraničí máme. Aby vše proběhlo hladce, přinášíme vám odpovědi na vaše otázky, jak si najít práci v zahraničí, a to i bez znalosti jazyka, jak najít práci v zahraničí s ubytováním, jak najít práci v zahraničí pro páry a mnohem více. Nabídka práce v zahraničí je pro vás připravena na našich stránkách.

Hledání práce v zahraničí

Než začnete hledat, je nutné si ujasnit, do jaké země chcete za prací vycestovat, v jakém oboru chcete pracovat, na jak dlouhou dobu chcete do zahraničí odjet. Tedy, jaká práce v zahraničí je pro vás ta pravá. Zkusíte si práci v zahraničí s ubytováním najít sami, nebo využijete služeb velkého množství zprostředkovatelských agentur?

Vyberte lokalitu

Pro práci v rámci zemí Evropské unie nejsou pro vás žádná omezení, platí zásada volného pohybu v rámci EU. Pro práci mimo země Evropské unie je nutné pracovní vízum.

Doporučujeme vybírat ze zemí, jejichž jazykem alespoň částečně hovoříte. Vaše aklimatizace v dané zemi bude jednodušší, dorozumíte se s kolegy, snáz navážete nová přátelství. 

Vyberte obor, ve kterém chcete pracovat

Zjistěte, ve kterých zemích je poptávka po pracovnících s vašimi předpoklady a zkušenostmi nebo v odvětvích činnosti, o která máte zájem, nebo v nich máte zkušenosti.

Jak dlouho chcete v zahraničí pracovat

Uvědomte si, jak dlouhou dobu chcete nebo můžete v zahraničí strávit. Chcete po skončení práce cestovat? Časové hledisko je dalším z důležitých parametrů pro hledání práce v zahraničí.

Pokud vaše práce v cizině bude do 3 měsíců, není potřeba zařizovat si pracovní povolení. Pokud však chcete pracovat déle než 3 měsíce, je pracovní povolení povinné, je také nutná registrace k pobytu na místním úřadě.

Jak na hledání práce v zahraničí

Nejprve si zjistěte maximum možných informací o zemi, do které cestujete, o společnosti, ve které chcete pracovat, o kultuře dané země. Může to znít jako klišé, ale stále platí staré pravidlo, že štěstí přeje připraveným. A v oblasti hledání nové práce toto platí dvojnásobně.

V předchozích článcích, které se soustředily na hledání práce, jste se dozvěděli, jak efektivně hledat a najít práci, jak napsat poutavý motivační dopis, jak vytvořit životopis, který nezapadne mezi ostatními, a v neposlední řadě jak být nejpřipravenějším kandidátem na pohovor.

Tyto články vám pomohou s přípravou, kterou je potřeba udělat před oslovením vysněné společnosti.

Práce v zahraničí - agentura práce v zahraničí

Pro získání práce v zahraničí můžete využít specializované agentury, ať již ty, které působí v České republice, nebo ty, které působí v zemi, do které chcete vycestovat. Nezapomeňte se podívat i na nabídky, které nabízejí lokální úřady práce.

Agentura práce v zahraničí vám za poplatek se vším pomůže, od přípravy víz, přepravou na místo, v neposlední řadě s ubytováním a hlavně nalezením vhodné práce.

Agentur je velké množství, doporučujeme vybrat tu, na kterou máte dobré reference například od přátel, či ze sociálních sítí. Pokud se rozhodnete využít služeb agentury práce v zahraničí, nikdy nic neplaťte předem bez smlouvy. Vyvarujte se agentury, která chce vše řešit telefonicky a nic vám nechce poslat písemně. Podivné inzeráty, které nemají kontakty, neuvádějí místo výkonu práce, ani pracovní náplň, jen slibují vysoký výdělek, jsou pravděpodobně podvodné.

Seriózní agentury práce v zahraničí s vámi komunikují jak telefonicky, tak vše potvrzují do emailu. Neslibují nereálné.

A hlavně, nikam nejezděte, pokud nemáte pracovní smlouvu, smlouvu o ubytování a všechny potřebné informace. 

Další možností je práce v zahraničí bez agentury, kdy si vše zařídíte sami.

Práce v zahraničí bez znalosti jazyka

Nebudeme vám nic namlouvat, nalezení práce v zahraničí bez znalosti jazyka země, do které chcete vycestovat, není snadné. S velkou pravděpodobností se bude jednat o manuální, pomocné práce. Ale i takové nabídky na našich stránkách naleznete. 

Na výše uvedeném odkazu naleznete nabídky práce v zahraničí pro všechny - nabídky práce v zahraničí pro páry bez znalosti jazyka, práce v zahraničí pro ženy a v neposlední řadě i nabídky práce v zahraničí pro páry se znalosti jazyka. Naše nabídky obsahují i nabídky práce s ubytováním v zahraničí, které je v některých případech zdarma, někdy za poplatek.

I když nehovoříte jazykem země, do které chcete cestovat, je vhodné, abyste svůj životopis a motivační dopis měli přeložený. Doporučujeme v motivačním dopise zdůraznit, že nehovoříte jejich jazykem, ale že máte velkou motivaci v dané společnosti pracovat. Současně doplňte, že se budete snažit lokální jazyk rychle naučit.

Nesázejte jen na jednu nabídku, doporučujeme oslovit více společností, projít výběrovým řízením a vybrat si tu, která vás nejvíce zaujme.

Základní pravidla pro práci v zahraničí

Přinášíme vám seznam základních pravidel (nejedná se o úplný výpis, jen základní pravidla):

  • před odjezdem informujte svou zdravotní pojišťovnu
  • zjistěte si, zda musíte být v nové zemi zdravotně či sociálně pojištěni
  • nikdy nedávejte z ruky svůj pas, pokud s ním cestujete
  • rodině napište kontakty na svého nového zaměstnavatele, se všemi detaily, a také informaci o tom, kde budete ubytováni
  • domluvte si s rodinou pravidelnou komunikaci, abyste o sobě vzájemně věděli
  • před samotným odjezdem si zkontrolujte, že máte vše potvrzené - ubytování i nové zaměstnání
  • uložte si číslo na českou ambasádu

Nezapomeňte, že pokud začnete pracovat v některé ze zemí EU/EHP, máte nárok na hrazení zdravotního pojištění zaměstnavatelem v této zemi. V takovém případě je nutné se  odhlásit z českého systému zdravotního pojištění a vrátit Evropský průkaz zdravotního pojištění. Po návratu zpět do České republiky máte povinnost se přihlásit u některé z českých pojišťoven.

Zvažte možnost cestovního připojištění.

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Hledáte práci v zahraničí? Zodpovíme vaše otázky

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2022 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena