Jak napsat životopis, vzor v češtině a angličtině

Než odpovíte na inzerát ve své vysněné společnosti, je třeba mít připravený strukturovaný profesní životopis, který zaujme a sdělí vše potřebné. Pojďme si říci, jak správně napsat životopis, co napsat do životopisu. Poradíme, jaká je správná struktura životopisu. Společně si připravíme strukturovaný profesní životopis v češtině a angličtině a odpovíme na otázky, zda je nutné přidávat fotografii, zda máte koníčky a zájmy v životopise uvádět a mnohé další.

V článku Vizitka v nové práci – strukturovaný životopis jsme zjistili, co to je strukturovaný profesní životopis, ukázali jsme si rozdílné životopisy a tipy a triky personalistů pro životopis, který zaujme. Níže si ukážeme, jak napsat strukturovaný životopis nebo si sestavte životopis online během krátké chvíle a odešlete jej na některou z našich nabídek zaměstnání

 • Přejděte na tento odkaz.
 • Zaregistrujte se na našich stránkách.
 • V levém menu vyberte možnost “Životopis”.
 • Klikněte na červené tlačítko “Vytvořit životopis”.
 • Nechte se vést jednotlivými kroky v jednoduchém formuláři.
Vytvořit životopis

Jak napsat strukturovaný profesní životopis tak, aby zaujal

Dříve se životopisy psaly jako slohová cvičení, uváděly se zde informace o rodičích, jejich profesích a zdravotním stavu. Tento typ životopisu se nazývá životopis volnou formou, neboli vyprávěcí. Toto je naštěstí dávná minulost. Stejně tak již není pravdou, že se váš životopis musí vejít na jednu stránku. 

Jak se píše životopis? Vzor na našich stránkách vám pomůže, aby byl strukturovaný a obsahoval vše potřebné. 

Pokud nemáte mnoho zkušeností, vytvořte si jednoduchý, stručný životopis. Nebojte se, to není na škodu! Postupně vaše znalosti a zkušenosti budou přibývat a váš životopis se bude rozšiřovat. Jen stále mějte na paměti správnou strukturu životopisu.

Životopis strukturujeme od aktuálního stavu po nejstarší. Toto pravidlo platí pro vzdělání i pracovní zkušenosti.

Aktuální nabídka práce

Struktura životopisu aneb jak má vypadat životopis

Jak na dokonalý životopis a existuje vzor pro nejlepší životopis? Pomůžeme vám a nabídneme vám vzor správného životopisu! 

Ať již zvolíte jakýkoliv vzor životopisu, vždy by měl obsahovat tyto základní údaje.

 • Osobní údaje - tato část obsahuje vaše celé jméno, kontaktní údaje (pokud máte emailovou adresu typu slunicko123@xxx.cz, zvolte pro potřeby výběrového řízení nový emailový účet s vaším jménem), není třeba uvádět vaše datum narození ani adresu trvalého bydliště.
 • Fotografie na životopis - je na vašem zvážení, zda do životopisu fotku umístíte. Když se rozhodnete, že fotka na životopis patří, zvolte takovou, která vás bude reprezentovat. Vyvarujte se fotografie s domácími mazlíčky, dětmi, se slunečními brýlemi a podobně. 
 • Představte se - v pár větách shrňte, kdo jste, co hledáte a proč by si společnost měla vybrat zrovna vás. 
  • Ptáte se nás, zda vlastnosti do životopisu patří. Ano! Životopis a vlastnosti, ty relevantní k pozici, na kterou se hlásíte, jsou vaší celkovou vizitkou. 
 • Vzdělání - nejvyšší dosažené vzdělání, případně další důležitá školení, která jste absolvovali (není potřeba vypisovat všechna školení, jen ta relevantní pro pozici, o kterou se ucházíte). 
  • Životopis obsahuje vzdělání, které je pro budoucího zaměstnavatele důležité.  
  • Uveďte název školy, kterou jste studovali, a rok ukončení studia.
  • U vzdělání do životopisu je vhodné uvést, jaký obor jste studovali, je-li vaše studium relevantní k pozici, na kterou se hlásíte.
 • Pracovní zkušenosti - nejdůležitější část vašeho životopisu. 
  • V této části uveďte jméno společnosti, zastávanou pozici, období, kdy jste na pozici působili, vaše základní úkoly a dosažené úspěchy. 
  • Pro přehlednost používejte odrážky.  
  • A opět - soustřeďte se na detaily relevantní k pozici, o kterou se ucházíte. 
  • Nevynechávejte žádnou pracovní zkušenost. 
  • Neuvádějte důvody odchodu ze zaměstnání. 
 • Jazykové znalosti - uveďte úroveň jazyků, kterými hovoříte. 
  • Jazykové úrovně jsou uváděny dle tzv. Společného evropského referenčního rámce, který určuje 6 úrovní jazykových způsobilostí; A1 označuje začátečníka a kandidát se znalostí na úrovni C2 je schopen plynně hovořit, psát a rozumí mluvenému slovu. 
  • Pokud jste získali certifikát, uveďte jej. 
  • Jazykové znalosti v životopise uvádějte vždy, i základní znalost může být pro nového zaměstnavatele zajímavá. S velkou pravděpodobností budete v průběhu výběrového řízení z jazyka / jazyků vyzkoušeni, uveďte tedy pravdivou úroveň znalosti. 
 • Technické / počítačové znalosti - v této části se zaměřte na své počítačové schopnosti a dovednosti. Uveďte počítačové programy a případně programovací jazyky, které ovládáte. Stejně jako u jazyků uveďte, na jaké úrovni daný program / jazyk ovládáte. 
 • Zájmy, koníčky, ostatní informace - životopis a zájmy, to je otázka, kterou často řešíte. Je pouze na vašem uvážení, zda tuto sekci do svého životopisu umístíte, a případně, jaké zájmy zde uvedete. 
  • Specifické schopnosti a dovednosti v životopise uveďte, pokud jsou na pozici, na kterou se hlásíte, požadovány. Pro vaši inspiraci - životopis dovednosti vzor: komunikativnost, cílevědomost, řidičský průkaz na vysokozdvižný vozík, svářečský kurz a podobné.
  • Doporučujeme, použijte náš vzor životopisu, kde je pro zájmy vyhrazený prostor. Do životopisu je však uveďte, pokud přímo či nepřímo souvisejí s pozicí! Pro inspiraci - životopis zájmy vzor : osobní rozvoj, psychologie, studium cizích jazyků a podobné. 
 • Reference - reference není potřeba uvádět do životopisu, ale mějte je připravené. Domluvte se se svým bývalým nadřízeným, zda jej můžete uvést jako referenční osobu. 

Vzor strukturovaného životopisu v češtině a angličtině ke stažení zdarma

Strukturovaný životopis vzor v češtině ke stažení.

Strukturovaný životopis vzor v angličtině ke stažení.

Aktuální nabídka práce

Shrnutí

Životopis je vaše vizitka, váš první dojem, který na svého budoucího zaměstnavatele uděláte. Věnujte dostatek času jeho zpracování a kontrole, aby finální verze životopisu byla vizitkou toho perfektního kandidáta, kterého vaše vysněná společnost hledá. 

Máte připravený životopis! Už jste jen krok od toho, abyste vysněnému zaměstnavateli mohli odpovědět na jeho inzerát. Pojďme si připravit motivační dopisprůvodní dopis, které si personalista a manažer ve vybrané společnosti se zájmem přečtou.

 

Publikováno 11. dubna 2022

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Jak napsat životopis, vzor v češtině a angličtině

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Jak správně změnit délku pracovní doby

Jak správně změnit délku pracovní doby

Potřebujete zaměstnanci změnit pracovní dobu? Pokud je pracovní doba součástí pracovní smlouvy, potřebujete souhlas dotčeného zaměstnance. Je-li pracovní doba určena vnitřní směrnicí, můžete délku pracovní doby změnit. Pojďte se s námi na jednotlivé…
Doporučující dopis od zaměstnavatele

Doporučující dopis od zaměstnavatele

Doporučující dopis do zaměstnání může být klíčový při rozhodování vašeho nového zaměstnavatele. Z dopisu zjistí, jaké jsou vaše silné stránky, na jakých projektech jste pracovali, jak jste zapadli do současného týmu a mnohem více.
Výhody a nevýhody sdíleného pracovního místa

Výhody a nevýhody sdíleného pracovního místa

Víte, že novela zákoníku práce přinesla sdílené pracovní místo? Sdílení pracovního místa znamená, že minimálně dva zaměstnanci se střídají na stejném pracovním místě a dohromady svými částečnými úvazky pokryjí pracovní úvazek celý. Představíme vám…
Vaše práva při zrušení dovolené zaměstnavatelem

Vaše práva při zrušení dovolené zaměstnavatelem

Zaměstnavatel určuje čerpání dovolené svých zaměstnanců. Zjistěte, kdy může zaměstnavatel zrušit dovolenou, i tu, kterou již máte zaplacenou, nebo vás v průběhu dovolené z ní odvolat zpět do práce. Ukážeme vám, co všechno následně zaměstnavatel musí…
Co dělat, když vám zaměstnavatel nezaplatil

Co dělat, když vám zaměstnavatel nezaplatil

Poradíme vám, co dělat, když zaměstnavatel neplatí mzdu a co dělat, když zaměstnavatel neplatí sociální a zdravotní pojištění. Nevyplacená nemocenská? I s tím vám poradíme. Dozvíte se také, jak správně podat stížnost na zaměstnavatele.
Půjčka zaměstnanci jako benefit společnosti

Půjčka zaměstnanci jako benefit společnosti

Zvažujete nový benefit pro své zaměstnance? Co například půjčka pro zaměstnance! Zjistěte, jaké typy půjček můžete zaměstnancům poskytnout, jaké jsou daňové dopady jednotlivých typů půjček.
Jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele

Jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele

Poradíme vám, jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele, který vám například nevyplácí vaši mzdu nebo odstupné. Máte dvě možnosti, jak své peníze získat zpět. V článku najdete i vzor insolvenčního návrhu.
Proč mít připravenou pracovní náplň + VZOR

Proč mít připravenou pracovní náplň + VZOR

Pracovní náplň, se kterou zaměstnance prokazatelně seznámíte, vám pomůže s určením konkrétních povinností, které má zaměstnanec zastávat. Poradíme, kdo pracovní náplň připravuje, v jakých případech ji může zaměstnavatel změnit či doplnit. Získáte…
Dvě zaměstnání současně - daně, nemocenská

Dvě zaměstnání současně - daně, nemocenská

Chcete si přivydělat a máte dvě zaměstnání? Můžete mít ke své pracovní smlouvě uzavřenou dohodu u svého stávajícího zaměstnavatele, pokud práce na dohodu bude jiná než ta, kterou děláte na základě pracovní smlouvy. Nebo můžete mít zaměstnavatele dva…
Co dělat, když zaměstnanec nepřišel do práce

Co dělat, když zaměstnanec nepřišel do práce

Zjistěte, kdy je absence zaměstnance považována za neomluvenou, jak správně má zaměstnanec svou nepřítomnost v práci omlouvat a jaké kroky zaměstnavatel může uskutečnit.
Ideální práce při rodičovské dovolené

Ideální práce při rodičovské dovolené

Zjistěte, jaký můžete mít přivýdělek na rodičovské dovolené, aniž byste ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Pomůžeme vám rozhodnout se, jestli je lepší dohoda nebo OSVČ. O rodičovský příspěvek při zaměstnání nemůžete přijít, pokud splníte…
Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Výstupní list ze zaměstnání nepatří mezi povinné dokumenty, ale pro ochranu zaměstnavatele i zaměstnance jej doporučujeme připravit pro každého zaměstnance, kterému končí pracovní poměr ve vaší společnosti. Ukážeme vám, jak vypadá výstupní list ze…

Podívejte se i na naše pracovní nabídky:

 • Holešov
 • EKON ST spol. s r.o.
 • 25 000 – 35 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 19. dubna
 • Kutná Hora
 • Medirecord CZ s.r.o.
 • 35 000 – 45 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 19. dubna
 • Netolice
 • AREP servis s.r.o.
 • od 18 900 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 28. března
 • Horní Slavkov
 • Văn Hung Nguyen
 • od 21 300 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 26. března
 • Unhošť
 • Centrin CZ s.r.o.
 • od 38 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 8. dubna
 • Plzeň
 • PPD stav s.r.o.
 • od 21 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 9. dubna
 • Rakovník
 • Petr Slapnička
 • 21 300 – 32 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 29. února
 • České Budějovice
 • Unitrans Bohemia s.r.o.
 • 25 560 – 59 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 4. dubna
 • Kolomuty
 • Družstvo HORDBUDSTAV
 • od 22 200 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 13. března
 • Staré Město, Uherské Hradiště
 • hucikexpress, s.r.o.
 • 40 000 – 60 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 18. ledna
 • Kralice na Hané
 • Radim Švec s.r.o.
 • od 21 300 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 2. dubna
 • Napajedla
 • Jitka Škodáková
 • od 21 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 9. dubna

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena