Jak napsat životopis, vzor v češtině a angličtině

Než odpovíte na inzerát ve své vysněné společnosti, je třeba mít připravený strukturovaný profesní životopis, který zaujme a sdělí vše potřebné. Pojďme si říci, jak správně napsat životopis, co napsat do životopisu. Poradíme, jaká je správná struktura životopisu. Společně si připravíme strukturovaný profesní životopis v češtině a angličtině a odpovíme na otázky, zda je nutné přidávat fotografii, zda máte koníčky a zájmy v životopise uvádět a mnohé další.

V článku Vizitka v nové práci – strukturovaný životopis jsme zjistili, co to je strukturovaný profesní životopis, ukázali jsme si rozdílné životopisy a tipy a triky personalistů pro životopis, který zaujme. Níže si ukážeme, jak napsat strukturovaný životopis nebo si sestavte životopis online během krátké chvíle a odešlete jej na některou z našich nabídek zaměstnání

 • Přejděte na tento odkaz.
 • Zaregistrujte se na našich stránkách.
 • V levém menu vyberte možnost “Životopis”.
 • Klikněte na červené tlačítko “Vytvořit životopis”.
 • Nechte se vést jednotlivými kroky v jednoduchém formuláři.
Vytvořit životopis

Jak napsat strukturovaný profesní životopis tak, aby zaujal

Dříve se životopisy psaly jako slohová cvičení, uváděly se zde informace o rodičích, jejich profesích a zdravotním stavu. Tento typ životopisu se nazývá životopis volnou formou, neboli vyprávěcí. Toto je naštěstí dávná minulost. Stejně tak již není pravdou, že se váš životopis musí vejít na jednu stránku. 

Jak se píše životopis? Vzor na našich stránkách vám pomůže, aby byl strukturovaný a obsahoval vše potřebné. 

Pokud nemáte mnoho zkušeností, vytvořte si jednoduchý, stručný životopis. Nebojte se, to není na škodu! Postupně vaše znalosti a zkušenosti budou přibývat a váš životopis se bude rozšiřovat. Jen stále mějte na paměti správnou strukturu životopisu.

Životopis strukturujeme od aktuálního stavu po nejstarší. Toto pravidlo platí pro vzdělání i pracovní zkušenosti.

Aktuální nabídka práce

Struktura životopisu aneb jak má vypadat životopis

Jak na dokonalý životopis a existuje vzor pro nejlepší životopis? Pomůžeme vám a nabídneme vám vzor správného životopisu! 

Ať již zvolíte jakýkoliv vzor životopisu, vždy by měl obsahovat tyto základní údaje.

 • Osobní údaje - tato část obsahuje vaše celé jméno, kontaktní údaje (pokud máte emailovou adresu typu slunicko123@xxx.cz, zvolte pro potřeby výběrového řízení nový emailový účet s vaším jménem), není třeba uvádět vaše datum narození ani adresu trvalého bydliště.
 • Fotografie na životopis - je na vašem zvážení, zda do životopisu fotku umístíte. Když se rozhodnete, že fotka na životopis patří, zvolte takovou, která vás bude reprezentovat. Vyvarujte se fotografie s domácími mazlíčky, dětmi, se slunečními brýlemi a podobně. 
 • Představte se - v pár větách shrňte, kdo jste, co hledáte a proč by si společnost měla vybrat zrovna vás. 
  • Ptáte se nás, zda vlastnosti do životopisu patří. Ano! Životopis a vlastnosti, ty relevantní k pozici, na kterou se hlásíte, jsou vaší celkovou vizitkou. 
 • Vzdělání - nejvyšší dosažené vzdělání, případně další důležitá školení, která jste absolvovali (není potřeba vypisovat všechna školení, jen ta relevantní pro pozici, o kterou se ucházíte). 
  • Životopis obsahuje vzdělání, které je pro budoucího zaměstnavatele důležité.  
  • Uveďte název školy, kterou jste studovali, a rok ukončení studia.
  • U vzdělání do životopisu je vhodné uvést, jaký obor jste studovali, je-li vaše studium relevantní k pozici, na kterou se hlásíte.
 • Pracovní zkušenosti - nejdůležitější část vašeho životopisu. 
  • V této části uveďte jméno společnosti, zastávanou pozici, období, kdy jste na pozici působili, vaše základní úkoly a dosažené úspěchy. 
  • Pro přehlednost používejte odrážky.  
  • A opět - soustřeďte se na detaily relevantní k pozici, o kterou se ucházíte. 
  • Nevynechávejte žádnou pracovní zkušenost. 
  • Neuvádějte důvody odchodu ze zaměstnání. 
 • Jazykové znalosti - uveďte úroveň jazyků, kterými hovoříte. 
  • Jazykové úrovně jsou uváděny dle tzv. Společného evropského referenčního rámce, který určuje 6 úrovní jazykových způsobilostí; A1 označuje začátečníka a kandidát se znalostí na úrovni C2 je schopen plynně hovořit, psát a rozumí mluvenému slovu. 
  • Pokud jste získali certifikát, uveďte jej. 
  • Jazykové znalosti v životopise uvádějte vždy, i základní znalost může být pro nového zaměstnavatele zajímavá. S velkou pravděpodobností budete v průběhu výběrového řízení z jazyka / jazyků vyzkoušeni, uveďte tedy pravdivou úroveň znalosti. 
 • Technické / počítačové znalosti - v této části se zaměřte na své počítačové schopnosti a dovednosti. Uveďte počítačové programy a případně programovací jazyky, které ovládáte. Stejně jako u jazyků uveďte, na jaké úrovni daný program / jazyk ovládáte. 
 • Zájmy, koníčky, ostatní informace - životopis a zájmy, to je otázka, kterou často řešíte. Je pouze na vašem uvážení, zda tuto sekci do svého životopisu umístíte, a případně, jaké zájmy zde uvedete. 
  • Specifické schopnosti a dovednosti v životopise uveďte, pokud jsou na pozici, na kterou se hlásíte, požadovány. Pro vaši inspiraci - životopis dovednosti vzor: komunikativnost, cílevědomost, řidičský průkaz na vysokozdvižný vozík, svářečský kurz a podobné.
  • Doporučujeme, použijte náš vzor životopisu, kde je pro zájmy vyhrazený prostor. Do životopisu je však uveďte, pokud přímo či nepřímo souvisejí s pozicí! Pro inspiraci - životopis zájmy vzor : osobní rozvoj, psychologie, studium cizích jazyků a podobné. 
 • Reference - reference není potřeba uvádět do životopisu, ale mějte je připravené. Domluvte se se svým bývalým nadřízeným, zda jej můžete uvést jako referenční osobu. 

Vzor strukturovaného životopisu v češtině a angličtině ke stažení zdarma

Strukturovaný životopis vzor v češtině ke stažení.

Strukturovaný životopis vzor v angličtině ke stažení.

Aktuální nabídka práce

Shrnutí

Životopis je vaše vizitka, váš první dojem, který na svého budoucího zaměstnavatele uděláte. Věnujte dostatek času jeho zpracování a kontrole, aby finální verze životopisu byla vizitkou toho perfektního kandidáta, kterého vaše vysněná společnost hledá. 

Máte připravený životopis! Už jste jen krok od toho, abyste vysněnému zaměstnavateli mohli odpovědět na jeho inzerát. Pojďme si připravit motivační dopisprůvodní dopis, které si personalista a manažer ve vybrané společnosti se zájmem přečtou.

 

Publikováno 11. dubna 2022

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Jak napsat životopis, vzor v češtině a angličtině

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Dozvíte se, co to je pracovní oděv, kdy jej zaměstnavatel zaměstnanci plně hradí a jaké jsou základní povinnosti zaměstnavatele. Zjistíte, kdy a kdo má nárok na pracovní oděv a také na pracovní obuv.
Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Povíme vám vše k tématu “pracovní smlouva na dobu určitou a prodloužení”. Zjistíte, jaké máte možnosti, když se blíží konec vašeho pracovního poměru, kolikrát může zaměstnavatel využít možnost opakovaného prodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou…
TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

Seznamte se s naším výběrem TOP 10 podcastů zaměřených na lidské zdroje. Ať už jste v oboru HR dlouholetým profesionálem nebo jen hledáte aktuální informace a trendy, tyto podcasty vám nabídnou širokou škálu témat a poznatků. Získejte přehled o tom…
Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář (ČTK), stojící jako maják nezávislého zpravodajství, je veřejnoprávní zpravodajská agentura v České republice. Tento článek vás provede jejím unikátním obchodním modelem, který nepotřebuje státní dotace, a objasní, jak ČTK…
Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Pokud potřebujete sdílet pracovní témata s veřejností, jako jsou zajímavá data nebo stížnosti na bezpráví, je dobré mít kontakty na přední profesní novinářské organizace. Ty vám mohou pomoci získat pozornost pro vaše záležitosti. V našem článku…
Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Specifickou interní směrnicí zaměstnavatele je pracovní řád, který zaměstnancům upřesňuje jejich povinnosti. Každá společnost by měla mít svůj pracovní řád, se kterým všechny své zaměstnance seznámí. Proto jsme pro vás připravili kompletní pracovní…
Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Státní úřad inspekce práce provádí pravidelné plánované kontroly i kontroly na základě podnětů od zaměstnanců, aby zjistil, jaký je skutečný stav v prověřované oblasti, a v případě zjištění nějakého pochybení má pravomoc nařídit zaměstnavateli…
Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Znáte základní povinnosti zaměstnavatele? Ukážeme vám, co je povinností vašeho zaměstnavatele před zahájením vašeho pracovního poměru, v průběhu a při skončení pracovního poměru.
Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Dozvíte se, z jakých důvodů je možné převést dovolenou do dalšího roku, v jakém rozsahu a kdy nejpozději je nutné ji zaměstnanci nařídit, jinak si její čerpání zaměstnanec určí sám. Ukážeme vám, jak na nařízení dovolené ze strany zaměstnavatele a…
Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Zjistila jste, že jste těhotná, a nevíte, kdy a jak tuto skutečnost oznámit v práci? Nebojte se, se vším vám pomůžeme! Dozvíte se, kdy oznámit těhotenství v zaměstnání, jak v práci oznámit těhotenství a také jaké jsou povinnosti vašeho…
Nezdražujeme a z vysoké kvality služeb neuhneme

Nezdražujeme a z vysoké kvality služeb neuhneme

V době, kdy ostatní firmy v oboru od ledna 2024 zdražují, pracovní portál JenPráce.cz jde proti proudu a drží svoje ceny nízko. Díky inovativním technikám vedoucím k vnitřním úsporám a rychle rostoucímu počtu klientů, nemusí k zvýšení cen přistoupit…
Top 20 ATS systémů, které hýbou HR

Top 20 ATS systémů, které hýbou HR

Systémů pro podporu náborů, takzvaných ATS (anglická zkratka “Applicant Tracking System”), či jim podobných, najdete na současném trhu nepřeberné množství. Všechny tyto softwary spojuje společný cíl - vylepšit administrativní a náborové procesy ve…

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena