Jak napsat životopis, vzor v češtině a angličtině

Než odpovíte na inzerát ve své vysněné společnosti, je třeba mít připravený strukturovaný profesní životopis, který zaujme a sdělí vše potřebné. Pojďme si říci, jak správně napsat životopis, co napsat do životopisu. Poradíme, jaká je správná struktura životopisu. Společně si připravíme strukturovaný profesní životopis v češtině a angličtině a odpovíme na otázky, zda je nutné přidávat fotografii, zda máte koníčky a zájmy v životopise uvádět a mnohé další.

V článku Vizitka v nové práci – strukturovaný životopis jsme zjistili, co to je strukturovaný profesní životopis, ukázali jsme si rozdílné životopisy a tipy a triky personalistů pro životopis, který zaujme. Níže si ukážeme, jak napsat strukturovaný životopis nebo si sestavte životopis online během krátké chvíle a odešlete jej na některou z našich nabídek zaměstnání

 • Přejděte na tento odkaz.
 • Zaregistrujte se na našich stránkách.
 • V levém menu vyberte možnost “Životopis”.
 • Klikněte na červené tlačítko “Vytvořit životopis”.
 • Nechte se vést jednotlivými kroky v jednoduchém formuláři.
Vytvořit životopis

Jak napsat strukturovaný profesní životopis tak, aby zaujal

Dříve se životopisy psaly jako slohová cvičení, uváděly se zde informace o rodičích, jejich profesích a zdravotním stavu. Tento typ životopisu se nazývá životopis volnou formou, neboli vyprávěcí. Toto je naštěstí dávná minulost. Stejně tak již není pravdou, že se váš životopis musí vejít na jednu stránku. 

Jak se píše životopis? Vzor na našich stránkách vám pomůže, aby byl strukturovaný a obsahoval vše potřebné. 

Pokud nemáte mnoho zkušeností, vytvořte si jednoduchý, stručný životopis. Nebojte se, to není na škodu! Postupně vaše znalosti a zkušenosti budou přibývat a váš životopis se bude rozšiřovat. Jen stále mějte na paměti správnou strukturu životopisu.

Životopis strukturujeme od aktuálního stavu po nejstarší. Toto pravidlo platí pro vzdělání i pracovní zkušenosti.

Aktuální nabídka práce

Struktura životopisu aneb jak má vypadat životopis

Jak na dokonalý životopis a existuje vzor pro nejlepší životopis? Pomůžeme vám a nabídneme vám vzor správného životopisu! 

Ať již zvolíte jakýkoliv vzor životopisu, vždy by měl obsahovat tyto základní údaje.

 • Osobní údaje - tato část obsahuje vaše celé jméno, kontaktní údaje (pokud máte emailovou adresu typu slunicko123@xxx.cz, zvolte pro potřeby výběrového řízení nový emailový účet s vaším jménem), není třeba uvádět vaše datum narození ani adresu trvalého bydliště.
 • Fotografie na životopis - je na vašem zvážení, zda do životopisu fotku umístíte. Když se rozhodnete, že fotka na životopis patří, zvolte takovou, která vás bude reprezentovat. Vyvarujte se fotografie s domácími mazlíčky, dětmi, se slunečními brýlemi a podobně. 
 • Představte se - v pár větách shrňte, kdo jste, co hledáte a proč by si společnost měla vybrat zrovna vás. 
  • Ptáte se nás, zda vlastnosti do životopisu patří. Ano! Životopis a vlastnosti, ty relevantní k pozici, na kterou se hlásíte, jsou vaší celkovou vizitkou. 
 • Vzdělání - nejvyšší dosažené vzdělání, případně další důležitá školení, která jste absolvovali (není potřeba vypisovat všechna školení, jen ta relevantní pro pozici, o kterou se ucházíte). 
  • Životopis obsahuje vzdělání, které je pro budoucího zaměstnavatele důležité.  
  • Uveďte název školy, kterou jste studovali, a rok ukončení studia.
  • U vzdělání do životopisu je vhodné uvést, jaký obor jste studovali, je-li vaše studium relevantní k pozici, na kterou se hlásíte.
 • Pracovní zkušenosti - nejdůležitější část vašeho životopisu. 
  • V této části uveďte jméno společnosti, zastávanou pozici, období, kdy jste na pozici působili, vaše základní úkoly a dosažené úspěchy. 
  • Pro přehlednost používejte odrážky.  
  • A opět - soustřeďte se na detaily relevantní k pozici, o kterou se ucházíte. 
  • Nevynechávejte žádnou pracovní zkušenost. 
  • Neuvádějte důvody odchodu ze zaměstnání. 
 • Jazykové znalosti - uveďte úroveň jazyků, kterými hovoříte. 
  • Jazykové úrovně jsou uváděny dle tzv. Společného evropského referenčního rámce, který určuje 6 úrovní jazykových způsobilostí; A1 označuje začátečníka a kandidát se znalostí na úrovni C2 je schopen plynně hovořit, psát a rozumí mluvenému slovu. 
  • Pokud jste získali certifikát, uveďte jej. 
  • Jazykové znalosti v životopise uvádějte vždy, i základní znalost může být pro nového zaměstnavatele zajímavá. S velkou pravděpodobností budete v průběhu výběrového řízení z jazyka / jazyků vyzkoušeni, uveďte tedy pravdivou úroveň znalosti. 
 • Technické / počítačové znalosti - v této části se zaměřte na své počítačové schopnosti a dovednosti. Uveďte počítačové programy a případně programovací jazyky, které ovládáte. Stejně jako u jazyků uveďte, na jaké úrovni daný program / jazyk ovládáte. 
 • Zájmy, koníčky, ostatní informace - životopis a zájmy, to je otázka, kterou často řešíte. Je pouze na vašem uvážení, zda tuto sekci do svého životopisu umístíte, a případně, jaké zájmy zde uvedete. 
  • Specifické schopnosti a dovednosti v životopise uveďte, pokud jsou na pozici, na kterou se hlásíte, požadovány. Pro vaši inspiraci - životopis dovednosti vzor: komunikativnost, cílevědomost, řidičský průkaz na vysokozdvižný vozík, svářečský kurz a podobné.
  • Doporučujeme, použijte náš vzor životopisu, kde je pro zájmy vyhrazený prostor. Do životopisu je však uveďte, pokud přímo či nepřímo souvisejí s pozicí! Pro inspiraci - životopis zájmy vzor : osobní rozvoj, psychologie, studium cizích jazyků a podobné. 
 • Reference - reference není potřeba uvádět do životopisu, ale mějte je připravené. Domluvte se se svým bývalým nadřízeným, zda jej můžete uvést jako referenční osobu. 

Vzor strukturovaného životopisu v češtině a angličtině ke stažení zdarma

Strukturovaný životopis vzor v češtině ke stažení.

Strukturovaný životopis vzor v angličtině ke stažení.

Aktuální nabídka práce

Shrnutí

Životopis je vaše vizitka, váš první dojem, který na svého budoucího zaměstnavatele uděláte. Věnujte dostatek času jeho zpracování a kontrole, aby finální verze životopisu byla vizitkou toho perfektního kandidáta, kterého vaše vysněná společnost hledá. 

Máte připravený životopis! Už jste jen krok od toho, abyste vysněnému zaměstnavateli mohli odpovědět na jeho inzerát. Pojďme si připravit motivační dopisprůvodní dopis, které si personalista a manažer ve vybrané společnosti se zájmem přečtou.

 

Publikováno 11. dubna 2022

To nejzajímavější vám zašleme

Povězte nám, jaká oblast vás zajímá?

Jenpráce.cz - Poradna
Zaregistrováním se k odběru zajímavosti a tipů ze světa práce na e-mail udělujete správci své osobní údaje za účelem zasílání informací. V souvislosti se zpracováním vašich osobních údajů máte příslušná práva: (i) na přístup k osobním údajům, (ii) na opravu či doplnění nepřesných nebo nepravdivých osobních údajů, (iii) na výmaz osobních údajů, nejsou-li již osobní údaje potřebné pro účely, pro které byly shromážděny či jinak zpracovány, anebo zjistíte-li, že byly zpracovávány protiprávně, (iv) na omezení zpracování osobních údajů ve zvláštních případech (v) na přenositelnost údajů a (vi) vznést námitku, po níž zpracování vašich osobních údajů bude ukončeno, neprokáže-li se, že existují závažné oprávněné důvody pro zpracování, jež převažují nad vašimi zájmy nebo právy a svobodami zejména, je-li důvodem případné vymáhání právních nároků a (vii) obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů.

Další informace o zpracování údajů společností Coweo Technologies s.r.o., se sídlem Škrétova 490/12, Vinohrady, 120 00 Praha 2, IČ 05157552 poskytuje pověřenec pro ochranu osobních údajů poverenec@everyregard.one, informace jsou k dispozici na Zásady ochrany osobních údajů.

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Jak napsat životopis, vzor v češtině a angličtině

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Jak požádat zaměstnavatele o studijní volno

Jak požádat zaměstnavatele o studijní volno

Víte, že nárok na studijní volno ze zákona nemáte? Zákoník práce studijní volno nezaručuje. Vždy musíte mít souhlas svého zaměstnavatele. Zjistěte, jak správně zaměstnavatele požádat o studijní volno. Přidáme i tipy, jak postupovat, když chcete…
Jak zaměstnanci oznámit výpověď

Jak zaměstnanci oznámit výpověď

Jen správně doručená výpověď je platná, začíná běžet výpovědní doba a je jasně dané datum skončení pracovního poměru zaměstnance. Pojďme se podívat na to, jak se připravit na předání výpovědi, jak by samotné předání výpovědi mělo proběhnout. Jaké…
Vše, co potřebujete znát o práci v noci

Vše, co potřebujete znát o práci v noci

Práce v noci je specificky upravena v zákoníku práce a ukládá vašemu zaměstnavateli řadu povinností. Právnickou řeč jsme pro vás zlidštili a zjistíte, co to je práce v noci, jaká je minimální výše příplatku za práci v noci, jak musí váš…
Vše o okamžité výpovědi pro personalisty + vzor

Vše o okamžité výpovědi pro personalisty + vzor

Dozvíte se, v jakých případech může zaměstnavatel využít institut okamžitého zrušení pracovního poměru. Detailně se zaměříme na zvlášť hrubé porušení povinností. Prozradíme, kolik neomluvených absencí musí mít zaměstnanec, abyste mohli přistoupit k…
Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno

Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno

Víte, jaký je rozdíl mezi náhradním volnem a placeným volnem? Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno, jak na náhradní volno nahlíží zákoník práce a ukážeme vám konkrétní případy, které mohou nastat, tedy kdy máte nárok na náhradní volno za práci…
Smluvní pokuta - jak ji správně nastavit

Smluvní pokuta - jak ji správně nastavit

Smluvní pokuty jsou ve smlouvách, a to i pracovních, ukotveny pro případ porušení konkrétní povinnosti. Smluvní pokuta při odstoupení od smlouvy musí být uhrazena, je-li smluvní pokuta správně definována. Ukážeme vám, jak správně zakotvit smluvní…
Odbory - proč a jak je založit

Odbory - proč a jak je založit

Povíme vám vše, co potřebujete vědět o odborech. Dozvíte se, proč založit odbory a jak je založit, jak probíhá vyjednávání s vaším zaměstnavatelem, aby došlo k uzavření kolektivní smlouvy a mnoho dalšího.
Co personalista musí znát o náhradě škody + vzor

Co personalista musí znát o náhradě škody + vzor

Probereme vše o náhradě škody, jaký postup při vzniku škody by měl zaměstnavatel zvolit, kdy je nutné zahrnout i odborovou organizaci. Dozvíte se, kdy se uplatní náhrada škody za poškození věci nebo za poškození dobré pověsti zaměstnavatele. Jaké…
Za darování krve máte nárok na placené volno

Za darování krve máte nárok na placené volno

Bezúplatné darování krve je úctyhodná činnost každého dárce. Proto i zákoník práce na dárce myslí a přiznává jim za darování krve nárok na volno z práce, a to dokonce volno placené. Ukážeme vám, jak správně svou nepřítomnost v práci nahlásit a jaké…
Přehledně: překážka na straně zaměstnavatele

Přehledně: překážka na straně zaměstnavatele

Probereme zákoníkem práce definované překážky na straně zaměstnavatele, včetně výše náhrady mzdy pro dotčené zaměstnance a výpočtu této náhrady. Ukážeme si i specifické případy, jak nastavit překážky na straně zaměstnavatele v případě čerpání…
Návštěva lékaře v pracovní době a další překážky

Návštěva lékaře v pracovní době a další překážky

Stane se to velkému množství zaměstnanců –⁠ musíte k lékaři, který nemá volno brzy ráno nebo pozdě večer, musíte tedy lékaře navštívit ve své pracovní době. Ukážeme vám, co říká zákoník práce na téma návštěva lékaře v pracovní době. Zákoník práce a…
Vše o nemoci z povolání pro personalisty

Vše o nemoci z povolání pro personalisty

Prohlubte si své znalosti o nemoci z povolání. Kromě definice nemoci z povolání a základního legislativního rámce si ukážeme postup při posouzení nemoci z povolání a dozvíte se, jak je to s odškodněním. S nemocí z povolání souvisejí i povinnosti…

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2023 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena