Co vše lze měnit v pracovní smlouvě a jak na zkrácený úvazek

Přiblížíme si zkušební dobu, jak je dlouhá, jak ji lze prodlužovat. A co vše se dá dodatkem v pracovní smlouvě změnit. Připravili jsme pro vás i vzor dodatku k pracovní smlouvě. Podíváme se, jak vypadá pracovní smlouva na zkrácený úvazek.

V článku týkajícím se pracovní smlouvy jsme si ukázali vzor pracovní smlouvy na dobu určitou i neurčitou, jaké jsou zákonem určené a obvyklé náležitosti pracovní smlouvy.

Zkušební doba

Zkušební doba slouží k tomu, aby si zaměstnanec i zaměstnavatel mohli ověřit, zda jim bude vzájemný vztah vyhovovat. Pokud tomu tak nebude, je oběma stranám umožněno během zkušební doby pracovní poměr rychle a bez uvádění důvodů ukončit. Zkušební doba není dána ze zákona, ale musí být vždy sjednána.

Sjednána musí být, a to opět písemně, nejpozději v den nástupu. Typicky bývá sjednána v pracovní smlouvě.

Aktuální nabídka práce

Délka zkušební doby:

Zkušební doba nesmí být delší než:

 • 3 po sobě jdoucí měsíce od vzniku pracovního poměru,
 • 6 po sobě jdoucích měsíců od vzniku pracovního poměru u vedoucích zaměstnanců,
 • Současně nesmí být delší než polovina sjednané doby trvání pracovního poměru.

Zkušební dobu nelze dodatečně prodlužovat, ani písemnou dohodou obou stran. Každopádně se zkušební doba prodlužuje o:

 • Dobu celodenních překážek v práci
 • Dobu celodenní dovolené.

Pokud tedy zaměstnanec ve zkušební době onemocní a je v pracovní neschopnosti v délce 14 dnů, o tuto dobu se jeho zkušební doba prodlužuje. Důvodem je, aby obě strany měly celou zkušební dobu na zjištění, zda jim pracovní spolupráce bude vyhovovat.

Zkušební dobu nelze prodloužit ani v případě, že bude zaměstnanec s 3 měsíční zkušební dobou povýšen na vedoucí pozici.

Zkušební dobu nelze sjednat, pokud pracovní poměr již vznikl.

K tomuto tématu se vztahuje i náš dřívější článek: Jak na skončení, zrušení pracovního poměru ve zkušební době, který vám doporučujeme si přečíst, pokud se právě nacházíte ve zkušební době a uvažujete o ukončení pracovního poměru.

Detailnější informace o zkušební době naleznete v článku Zkušební doba, kde vám poradíme, co dělat, když ve zkušební době onemocníte, budete potřebovat dovolenou nebo otěhotníte?  (vložit link)

Změna pracovní smlouvy

Již víme, že pracovní poměr byl založen pracovní smlouvou, se kterou souhlasí zaměstnanec i zaměstnavatel. Jakákoliv změna pracovní smlouvy musí být podložena podepsaným dodatkem k této pracovní smlouvě. I v tomto případě je nutná písemná podoba.

Často se nás ptáte na nahrazení staré pracovní smlouvy novou. Váš dotaz tedy zřejmě směřuje k tomu, že váš zaměstnavatel vám chce změnit nějakou část vaší pracovní smlouvy. K jakékoliv změně pracovní smlouvy je nutný souhlas obou stran. Zaměstnavatel tedy nemůže zaměstnance nutit podepsat dodatek k pracovní smlouvě, se kterým zaměstnanec nesouhlasí.

Co vše lze v pracovní smlouvě měnit

V pracovní smlouvě lze změnit vše, na čem se obě strany, tedy zaměstnanec i zaměstnavatel, domluví. Nejčastěji dochází ke změnám v těchto oblastech: 

 • Změna pozice
 • Místa výkonu práce
 • Úvazek
 • Doby trvání pracovního poměru
 • Převedení na jinou práci
 • Přeložení zaměstnance
 • Dočasné přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli
 • Pracovní cesta

Vzor dohody o změně pracovní smlouvy

Abychom vám poskytli kompletní informace, připravili jsme pro vás dohodu o změně pracovní smlouvy, její vzor. Dokument je k dispozici na tomto odkaze: Dodatek k pracovní smlouvě vzor.

Pracovní smlouva na zkrácený úvazek

Jednou z náležitostí pracovní smlouvy je pracovní doba. Délka pracovní doby je opět na vzájemné dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Na povinnostech a právech jak zaměstnance, tak zaměstnavatele se nic nemění.

Zaměstnanec, který si o zkrácený úvazek požádal, podepisuje standardní pracovní smlouvu, vykonává své povinnosti, za které dostane proporčně poníženou mzdu nebo plat, a má nárok na dovolenou a další firemní benefity.

O zkrácený úvazek typicky žádají rodiče dětí do 15 let věku, starobní důchodci, těhotné zaměstnankyně, zaměstnanci, kteří dlouhodobě pečující o osobu závislou.

Pokud o zkrácený úvazek žádáte, zaměstnavatel vám nemusí z vážných provozních důvodů vyhovět.

Aktuální nabídka práce

Pracovní smlouva na zkrácený úvazek vzor

Připravili jsme pro vás vzor pracovní smlouvy na zkrácený úvazek.

 

Publikováno 6. května 2022

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Co vše lze měnit v pracovní smlouvě a jak na zkrácený úvazek

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Dozvíte se, co to je pracovní oděv, kdy jej zaměstnavatel zaměstnanci plně hradí a jaké jsou základní povinnosti zaměstnavatele. Zjistíte, kdy a kdo má nárok na pracovní oděv a také na pracovní obuv.
Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Povíme vám vše k tématu “pracovní smlouva na dobu určitou a prodloužení”. Zjistíte, jaké máte možnosti, když se blíží konec vašeho pracovního poměru, kolikrát může zaměstnavatel využít možnost opakovaného prodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou…
TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

Seznamte se s naším výběrem TOP 10 podcastů zaměřených na lidské zdroje. Ať už jste v oboru HR dlouholetým profesionálem nebo jen hledáte aktuální informace a trendy, tyto podcasty vám nabídnou širokou škálu témat a poznatků. Získejte přehled o tom…
Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář (ČTK), stojící jako maják nezávislého zpravodajství, je veřejnoprávní zpravodajská agentura v České republice. Tento článek vás provede jejím unikátním obchodním modelem, který nepotřebuje státní dotace, a objasní, jak ČTK…
Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Pokud potřebujete sdílet pracovní témata s veřejností, jako jsou zajímavá data nebo stížnosti na bezpráví, je dobré mít kontakty na přední profesní novinářské organizace. Ty vám mohou pomoci získat pozornost pro vaše záležitosti. V našem článku…
Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Specifickou interní směrnicí zaměstnavatele je pracovní řád, který zaměstnancům upřesňuje jejich povinnosti. Každá společnost by měla mít svůj pracovní řád, se kterým všechny své zaměstnance seznámí. Proto jsme pro vás připravili kompletní pracovní…
Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Státní úřad inspekce práce provádí pravidelné plánované kontroly i kontroly na základě podnětů od zaměstnanců, aby zjistil, jaký je skutečný stav v prověřované oblasti, a v případě zjištění nějakého pochybení má pravomoc nařídit zaměstnavateli…
Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Znáte základní povinnosti zaměstnavatele? Ukážeme vám, co je povinností vašeho zaměstnavatele před zahájením vašeho pracovního poměru, v průběhu a při skončení pracovního poměru.
Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Dozvíte se, z jakých důvodů je možné převést dovolenou do dalšího roku, v jakém rozsahu a kdy nejpozději je nutné ji zaměstnanci nařídit, jinak si její čerpání zaměstnanec určí sám. Ukážeme vám, jak na nařízení dovolené ze strany zaměstnavatele a…
Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Zjistila jste, že jste těhotná, a nevíte, kdy a jak tuto skutečnost oznámit v práci? Nebojte se, se vším vám pomůžeme! Dozvíte se, kdy oznámit těhotenství v zaměstnání, jak v práci oznámit těhotenství a také jaké jsou povinnosti vašeho…
Nezdražujeme a z vysoké kvality služeb neuhneme

Nezdražujeme a z vysoké kvality služeb neuhneme

V době, kdy ostatní firmy v oboru od ledna 2024 zdražují, pracovní portál JenPráce.cz jde proti proudu a drží svoje ceny nízko. Díky inovativním technikám vedoucím k vnitřním úsporám a rychle rostoucímu počtu klientů, nemusí k zvýšení cen přistoupit…
Top 20 ATS systémů, které hýbou HR

Top 20 ATS systémů, které hýbou HR

Systémů pro podporu náborů, takzvaných ATS (anglická zkratka “Applicant Tracking System”), či jim podobných, najdete na současném trhu nepřeberné množství. Všechny tyto softwary spojuje společný cíl - vylepšit administrativní a náborové procesy ve…

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena