Co dělat, když se setkáte se šikanou na pracovišti

Jsme lidé, máme rozdílné povahy, přístupy, způsob komunikace, zájmy a mnoho dalšího. Hranice mezi legrací a šikanou je často velmi tenká; co je pro jednoho zábava, může být pro jiného ponižující nebo nepříjemné. Z důvodu různosti vzniká prostředí, které nahrává šikaně. Povíme si, co to je šikana v práci, jaké jsou druhy šikany na pracovišti, jak se bránit, co dělat, když jste svědkem. Závěrem si řekneme, jak každý z nás může šikaně zabránit.

V předchozím článku jsme probrali diskriminaci na pracovišti a nyní se detailněji zaměříme na další negativní fenomén, kterým je šikana.

Šikana na pracovišti a paragrafy, aneb kde jsou vaše práva ukotvena

 • Šikanu na pracovišti Zákoník práce řeší v paragrafu 16, odstavci 1, kde stanovuje zásadu rovného zacházení pro zaměstnavatele ve vztahu ke všem svým zaměstnancům (Zákon číslo 262/2006 Sb., Zákoník práce);
 • Antidiskriminační zákon v paragrafech 2 až 4 upozorňuje na problematiku diskriminace, obtěžování a sexuálního obtěžování  (Zákon číslo 198/2009 Sb., Antidiskriminační zákon). 
Aktuální nabídka práce

Co je šikana na pracovišti

Pojďme si nejprve říci, co je šikana na pracovišti. Šikana v práci je, když si skupina zaměstnanců vybere jiného zaměstnance nebo skupinu zaměstnanců, a těm znepříjemňuje práci i atmosféru v práci. 

Zaměříme se na dvě situace. Vedoucí zaměstnanec šikanuje svého podřízeného = bossing. Zaměstnanec šikanuje svého kolegu nebo dokonce svého nadřízeného = mobbing. Pro oba případy platí stejné projevy šikany na pracovišti. 

Šikana na pracovišti - projevy:

 • zesměšňování, posmívání;
 • neodůvodněné kritizování;
 • ironické poznámky;
 • neustálé přerušování při mluvení;
 • podceňování;
 • nekomunikování a ignorace;
 • pomlouvání a hanobení dobré pověsti;
 • vytváření sociální izolace;
 • vytváření překážek;
 • pronásledování, sexuální obtěžování. 

Šikana na pracovišti od nadřízeného, bossing, se může projevovat i zadáváním nesplnitelných nebo ponižujících pracovních úkolů, cílené předávání negativní zpětné vazby před ostatními kolegy. 

Je důležité správně rozlišit bossing a zadávání úkolů od vašeho nadřízeného. Pokud se dostanete do situace, kdy je vám komunikace vašeho nadřízeného směrem k vám nebo vašemu týmu nepříjemná, promluvte s ním. Pokud není možné s vedoucím z jakéhokoliv důvodu mluvit, oslovte jeho nadřízeného a požádejte o pomoc.  

Jaké jsou důsledky šikany

Psychická šikana na pracovišti mezi kolegy může mít v krajním případě až fatální důsledky. 

Šikanovaný pracovník může mít psychické problémy i problémy se zdravím, které mohou vést k nechutenství, může docházet ke zhoršení spánku, snížené pozornosti a výkonnosti, výrazně se zvyšuje stres z práce, už jen cesta do práce je stresová. A v extrémních případech může vést až k pokusu o sebevraždu. 

Jak šikaně zabránit

Pokud jste svědky šikany, zabraňte jí! Pokud se na to necítíte, můžete i anonymně informovat svého zaměstnavatele, kde sdělíte, čeho jste byli svědkem a že se domníváte, že se jedná o šikanu. 

Jste svědkem šikany a nevíte, jak řešit šikanu na pracovišti, čtete dále. Je nutné tuto skutečnost okamžitě nahlásit. Pokud se vaši vedoucí o šikaně nedozví, nemohou ji zastavit. Šikana se může rozrůst do dalších částí vaší společnosti a může se dotknout i vás osobně. 

Každý slušný zaměstnavatel se bude podnětem zabývat a zahájí vyšetřování. Cílem zaměstnavatele je mít spokojené zaměstnance, kteří vykonávají svou práci, chodí do práce spokojení, klidní, zdraví. 

Šikana na pracovišti -  jak se bránit?

Jak se bránit šikaně v práci, pokud jste vy tím šikanovaným? Šikana v práci a obrana proti ní je důležité téma. Je dobré znát alespoň základní postup, jak se můžete bránit. 

Svěřte se - kolegovi, kterému věříte, rodině. Shromážděte si maximum informací a důkazů, abyste uměli říci, kdo, co a kdy řekl; zjistěte, zda u šikany byli nějací svědci. 

Braňte se - obraťte se na svého nadřízeného (pokud se nejedná o bossing), případně na šéfa svého šéfa, či na personální oddělení. 

Žádejte prošetření, jehož cílem bude okamžité odstranění šikany, všech důsledků a zajištění, aby se šikana v práci v budoucnu již neopakovala. 

Pokud nepomohou nadřízení v práci, obraťte se na Inspektorát práce. Kolegové z Inspektorátu na základě vašich důkazů provedou u zaměstnavatele šetření, budou hovořit se svědky a společně se zaměstnavatelem zajistí, aby se situace již neopakovala.

Ptáte se sami sebe “jak přežít  šikanu na pracovišti”? To není správná otázka. Proč byste měli přežívat? Na to je náš život příliš krátký! Konejte, nahlaste šikanu, udělejte maximum, aby se již neopakovala. A pokud se stále nebudete cítit dobře, je nejvyšší čas práci změnit.

Shrňme si to: šikana na pracovišti - stížnost (nahlášení) - zjednání nápravy. Poskytli jsme vám zjednodušený návod, jak se bránit šikaně na pracovišti. Připravte se, že to může být dlouhý boj. Právo a lidská slušnost jsou na vaší straně!

 

Publikováno 26. září 2022

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Co dělat, když se setkáte se šikanou na pracovišti

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Dozvíte se, co to je pracovní oděv, kdy jej zaměstnavatel zaměstnanci plně hradí a jaké jsou základní povinnosti zaměstnavatele. Zjistíte, kdy a kdo má nárok na pracovní oděv a také na pracovní obuv.
Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Povíme vám vše k tématu “pracovní smlouva na dobu určitou a prodloužení”. Zjistíte, jaké máte možnosti, když se blíží konec vašeho pracovního poměru, kolikrát může zaměstnavatel využít možnost opakovaného prodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou…
TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

Seznamte se s naším výběrem TOP 10 podcastů zaměřených na lidské zdroje. Ať už jste v oboru HR dlouholetým profesionálem nebo jen hledáte aktuální informace a trendy, tyto podcasty vám nabídnou širokou škálu témat a poznatků. Získejte přehled o tom…
Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář (ČTK), stojící jako maják nezávislého zpravodajství, je veřejnoprávní zpravodajská agentura v České republice. Tento článek vás provede jejím unikátním obchodním modelem, který nepotřebuje státní dotace, a objasní, jak ČTK…
Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Pokud potřebujete sdílet pracovní témata s veřejností, jako jsou zajímavá data nebo stížnosti na bezpráví, je dobré mít kontakty na přední profesní novinářské organizace. Ty vám mohou pomoci získat pozornost pro vaše záležitosti. V našem článku…
Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Specifickou interní směrnicí zaměstnavatele je pracovní řád, který zaměstnancům upřesňuje jejich povinnosti. Každá společnost by měla mít svůj pracovní řád, se kterým všechny své zaměstnance seznámí. Proto jsme pro vás připravili kompletní pracovní…
Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Státní úřad inspekce práce provádí pravidelné plánované kontroly i kontroly na základě podnětů od zaměstnanců, aby zjistil, jaký je skutečný stav v prověřované oblasti, a v případě zjištění nějakého pochybení má pravomoc nařídit zaměstnavateli…
Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Znáte základní povinnosti zaměstnavatele? Ukážeme vám, co je povinností vašeho zaměstnavatele před zahájením vašeho pracovního poměru, v průběhu a při skončení pracovního poměru.
Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Dozvíte se, z jakých důvodů je možné převést dovolenou do dalšího roku, v jakém rozsahu a kdy nejpozději je nutné ji zaměstnanci nařídit, jinak si její čerpání zaměstnanec určí sám. Ukážeme vám, jak na nařízení dovolené ze strany zaměstnavatele a…
Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Zjistila jste, že jste těhotná, a nevíte, kdy a jak tuto skutečnost oznámit v práci? Nebojte se, se vším vám pomůžeme! Dozvíte se, kdy oznámit těhotenství v zaměstnání, jak v práci oznámit těhotenství a také jaké jsou povinnosti vašeho…
Nezdražujeme a z vysoké kvality služeb neuhneme

Nezdražujeme a z vysoké kvality služeb neuhneme

V době, kdy ostatní firmy v oboru od ledna 2024 zdražují, pracovní portál JenPráce.cz jde proti proudu a drží svoje ceny nízko. Díky inovativním technikám vedoucím k vnitřním úsporám a rychle rostoucímu počtu klientů, nemusí k zvýšení cen přistoupit…
Top 20 ATS systémů, které hýbou HR

Top 20 ATS systémů, které hýbou HR

Systémů pro podporu náborů, takzvaných ATS (anglická zkratka “Applicant Tracking System”), či jim podobných, najdete na současném trhu nepřeberné množství. Všechny tyto softwary spojuje společný cíl - vylepšit administrativní a náborové procesy ve…

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena