Na co se připravit při registraci na úřad práce

Vše, co potřebujete vědět o registraci na úřadě práce - musím se registrovat, kde se registrovat, kdy se registrovat se dozvíte v daném článku. Jak probíhá osobní schůzka a co můžete zařídit online z pohodlí domova. Věděli jste, že již nemusíte na úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště, ale stačí ten, který je nejblíže vašemu bydlišti, byť jen přechodnému?

Jaké jsou výhody registrace na úřadu práce, jak je to s podporou v nezaměstnanosti a kdo za vás platí zdravotní či sociální pojištění se dozvíte v našem dřívějším článku.

Aktuální nabídka práce

Registrace na úřad práce

Nahlášení na úřad práce není vaše povinnost, je to vaše právo. Takže odpověď na častou otázku “musím se hlásit na úřad práce” je zřejmá, nemusíte

Kdy se můžete registrovat na úřadu práce: 

  • přihlášení na úřad práce po skončení pracovního poměru (ať je již důvod ukončení vašeho pracovního poměru jakýkoliv);
  • přihlášení na úřad práce po ukončení studia;
  • přihlášení na úřad práce při ukončení či přerušení práce na živnostenský list;
  • přihlášení na úřad práce při ukončení rodičovské dovolené, ukončení péče o osobu blízkou či odejmutí invalidního důchodu.  

Úřad práce vám pomůže s hledáním nového pracovního místa, rekvalifikací, při splnění podmínek poskytne finanční podporu do doby, než si nové zaměstnání najdete, a také jako registrovaný uchazeč o zaměstnání nemusíte hradit zdravotní pojištění.

Při ukončení studia úřad práce určitě navštivte, v průběhu studia za vás zdravotní pojištění platí stát, ale to končí s ukončením studia.

Pojďme se podívat na to, jak se zaregistrovat na úřad práce.

Kdy se nahlásit na úřad práce

Do kdy se nahlásit na úřad práce, aby plynule navazovalo vaše poslední zaměstnání či studium s registrací na úřadu práce? Je nutné se přihlásit do 3 pracovních dnů.

Jak jsme uváděli výše, není to vaše povinnost. Pokud se rozhodnete, že si budete zdravotní pojištění hradit sami, úřad práce ani nemusí vědět, že jste aktuálně bez práce. V takovém případě se otázkou “do kdy se přihlásit na úřad práce” ani nemusíte zabývat.

Kde je váš úřad práce, kde se registrovat

Veškerá komunikace, písemná i osobní probíhá na kontaktním pracovišti úřadu práce, které je vám nejbližší. Už tedy neplatí podmínka, že žádost musíte podat pouze na kontaktním pracovišti v místě vašeho trvalého bydliště.

Dříve jste museli v krajních případech cestovat přes celou republiku, abyste se potkali s úředníkem na úřadě práce v místě vašeho trvalého bydliště. Toto již naštěstí neplatí a vy si můžete zvolit pobočku, která je nejblíže místu, kde bydlíte.

Jak se nahlásit na úřad práce

Úřad práce a registrace? Ta je možná osobně nebo elektronicky.

Osobní podání žádosti

Při osobním podání žádosti je nutné, abyste s sebou přinesli základní formuláře a dokumenty. Detailně se všem formulářům a dokumentům věnujeme v článku Jaké dokumenty musíte přinést na úřad práce.

Pokud stále pracujete, byť na zkrácený úvazek či dohodu o pracovní činnosti a váš měsíční výdělek je vyšší než polovina minimální mzdy, musíte tuto skutečnost nahlásit.

V současné době je pro zájemce k dispozici systém úřadu práce pro online objednání vaší schůzky, abyste nemuseli čekat v čekárně, než na vás přijde řada.

Jak schůzka probíhá

Setkáte se s pracovnicí či pracovníkem úřadu práce, který je nejblíže vašemu bydlišti. V průběhu schůzky odpovíte na několik otázek, vyplníte formulář žádosti o zprostředkování zaměstnání a sdělíte, zda pro vás mají hledat nové pracovní uplatnění, nebo do nové práce brzy nastoupíte a jen potřebujete zajistit kontinuitu v placení zdravotního pojištění. 

Dalším tématem může být rekvalifikace, pokud o ni máte zájem, určitě o tom pracovníka úřadu práce informujte. 

Úřad práce a online registrace 

Nově umožňuje úřad práce přihlášení do evidence, ale také i například podání žádosti o rekvalifikaci, elektronicky. Online registrace úřad práce povoluje v případě, že máte bankovní identitu, eObčanku, NIA ID nebo mobilní klíč eGovernmentu. Na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí jsou k dispozici formuláře, které vyplníte a prostřednictvím ověřené identity zašlete ke zpracování. 

Když jste zaregistrovaní, máte povinnosti, pojďme se na ně společně podívat. 

Aktuální nabídka práce

Povinnosti registrovaného na úřadu práce

Nejen povinností, ale i slušností, je dostavit se na každou schůzku, kterou máte sjednanou, případně se včas omluvit a domluvit na termínu náhradním. 

Pokud vám úřad práce doporučí vhodné pracovní místo, máte povinnost přijmout nabízené místo, pokud k výkonu práce máte kvalifikaci a umožní to váš zdravotní stav. 

Při nástupu do nového zaměstnání musíte tuto skutečnost oznámit úřadu práce do 8 dnů a současně vyplnit formulář o vyřazení z evidence.

 

Publikováno 13. října 2022

To nejzajímavější vám zašleme

Povězte nám, jaká oblast vás zajímá?

Jenpráce.cz - Poradna
Zaregistrováním se k odběru zajímavosti a tipů ze světa práce na e-mail udělujete správci své osobní údaje za účelem zasílání informací. V souvislosti se zpracováním vašich osobních údajů máte příslušná práva: (i) na přístup k osobním údajům, (ii) na opravu či doplnění nepřesných nebo nepravdivých osobních údajů, (iii) na výmaz osobních údajů, nejsou-li již osobní údaje potřebné pro účely, pro které byly shromážděny či jinak zpracovány, anebo zjistíte-li, že byly zpracovávány protiprávně, (iv) na omezení zpracování osobních údajů ve zvláštních případech (v) na přenositelnost údajů a (vi) vznést námitku, po níž zpracování vašich osobních údajů bude ukončeno, neprokáže-li se, že existují závažné oprávněné důvody pro zpracování, jež převažují nad vašimi zájmy nebo právy a svobodami zejména, je-li důvodem případné vymáhání právních nároků a (vii) obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů.

Další informace o zpracování údajů společností Coweo Technologies s.r.o., se sídlem Škrétova 490/12, Vinohrady, 120 00 Praha 2, IČ 05157552 poskytuje pověřenec pro ochranu osobních údajů poverenec@everyregard.one, informace jsou k dispozici na Zásady ochrany osobních údajů.

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Na co se připravit při registraci na úřad práce

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Žádost o prodloužení rodičovské dovolené + vzor

Žádost o prodloužení rodičovské dovolené + vzor

Potřebujete změnit délku své rodičovské dovolené? Stačí zaměstnavatele informovat, použijte náš formulář prodloužení rodičovské dovolené.
Základy mzdového účetnictví pro personalisty

Základy mzdového účetnictví pro personalisty

Personalisté by měli znát základy mzdového účetnictví, aby dokázali zodpovědět případné dotazy svých zaměstnanců. Přinášíme vám přehledně zpracované základní informace o vyměřovacím základu, mzdovém listu a výplatě mzdy. Dozvíte se, jaké…
Zkratky v HR - znáte rozdíly mezi ATS, CRM, LMS?

Zkratky v HR - znáte rozdíly mezi ATS, CRM, LMS?

Co ATS, CRM nebo LMS znamená ve světě lidských zdrojů? V tomto článku se podíváme na význam hlavních zkratek technologických nástrojů, software a strategií, se kterými se v oblasti HR setkáváme poměrně často. Tyto nástroje nachází své uplatnění při…
Alma Career s.r.o, skupina LMC mění název

Alma Career s.r.o, skupina LMC mění název

Korporátní skupina LMC, provozovatel několika pracovních portálů v ČR, oznámila, že od 1. ledna 2024 se bude prezentovat pod novým názvem Alma Career s.r.o.. Tato změna představuje nejen reorganizaci, ale také krok k ještě další expanzi této skupiny…
Příslib zaměstnání pro různé příležitosti + vzory

Příslib zaměstnání pro různé příležitosti + vzory

Přislíbit zaměstnání kandidátovi, který úspěšně prošel výběrovým řízením, vězni pro podmíněné propuštění nebo úřadu práce pro proplacení rekvalifikace? Na všechny varianty pro vás máme vzor zdarma. Ukážeme vám, jaké právní důsledky s sebou příslib…
Datacruit - moderní a jednoduchý HR nástroj

Datacruit - moderní a jednoduchý HR nástroj

Datacruit je moderní technologická platforma zaměřená na automatizaci a zefektivnění náborových procesů. Umožňuje firmám centralizovat náborové aktivity od publikování nabídek práce až po konečné rozhodnutí o přijetí kandidáta. Jeho klíčovým…
Recru - cesta k efektivním náborům

Recru - cesta k efektivním náborům

Recru ATS je cloudové řešení pro nábor a hodnocení kandidátů, poskytující funkce pro správu pozic, kandidátů a hodnocení. Systém byl navržen tak, aby personalistům usnadnil a zrychlil náborový proces, redukoval administrativní úkoly a umožnil jim…
Recruitis - chytrý náborový software

Recruitis - chytrý náborový software

Recruitis je moderní technologické řešení pro nábor zaměstnanců v digitální éře. Jedná se o systém, který kombinuje softwarové aplikace, databázové systémy a algoritmy pro optimalizaci náborového procesu. Jeho moduly a nástroje umožňují správu…
Teamio - moderní náborová aplikace a chytré ATS

Teamio - moderní náborová aplikace a chytré ATS

Teamio je inovativní aplikace pro sledování uchazečů (ATS) navržená pro zefektivnění a digitalizaci náborových procesů v 21. století. S jasnou misí "Dělejte nábory skvěle", Teamio nabízí řešení na míru pro organizace všech velikostí a zdůrazňuje…
Jak řešit odpovědnost zaměstnance za škodu

Jak řešit odpovědnost zaměstnance za škodu

Podíváme se na odpovědnost zaměstnance za škodu způsobenou zaměstnavateli při výkonu povolání. Dozvíte se, v jakých případech můžete po zaměstnanci chtít uhradit celou částku, a kdy je odpovědnost zaměstnance za škodu ve výši 4,5 násobku mzdy.…
Odvody a náklady za zaměstnance pro personalisty

Odvody a náklady za zaměstnance pro personalisty

Pojďme se společně podívat na to, kolik vás jako zaměstnavatele stojí zaměstnanec. Tedy, jaké jsou náklady zaměstnavatele na zaměstnance, mzda a povinné odvody zaměstnavatele za zaměstnance. Na konkrétním případě si ukážeme výpočet nákladů na…
Vše, co potřebujete vědět o rodičovské dovolené

Vše, co potřebujete vědět o rodičovské dovolené

S námi získáte základní přehled o tom, jak dlouho trvá rodičovská dovolená, kdy končí rodičovská dovolená, jak se vypočítává a jak správně postupovat při jejím ukončení. Přidáme také užitečné informace, jak zajistit hladký návrat do zaměstnání po…

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2023 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena