Na co se připravit při registraci na úřad práce

Vše, co potřebujete vědět o registraci na úřadě práce - musím se registrovat, kde se registrovat, kdy se registrovat se dozvíte v daném článku. Jak probíhá osobní schůzka a co můžete zařídit online z pohodlí domova. Věděli jste, že již nemusíte na úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště, ale stačí ten, který je nejblíže vašemu bydlišti, byť jen přechodnému?

Jaké jsou výhody registrace na úřadu práce, jak je to s podporou v nezaměstnanosti a kdo za vás platí zdravotní či sociální pojištění se dozvíte v našem dřívějším článku.

Aktuální nabídka práce

Registrace na úřad práce

Nahlášení na úřad práce není vaše povinnost, je to vaše právo. Takže odpověď na častou otázku “musím se hlásit na úřad práce” je zřejmá, nemusíte

Kdy se můžete registrovat na úřadu práce: 

  • přihlášení na úřad práce po skončení pracovního poměru (ať je již důvod ukončení vašeho pracovního poměru jakýkoliv);
  • přihlášení na úřad práce po ukončení studia;
  • přihlášení na úřad práce při ukončení či přerušení práce na živnostenský list;
  • přihlášení na úřad práce při ukončení rodičovské dovolené, ukončení péče o osobu blízkou či odejmutí invalidního důchodu.  

Úřad práce vám pomůže s hledáním nového pracovního místa, rekvalifikací, při splnění podmínek poskytne finanční podporu do doby, než si nové zaměstnání najdete, a také jako registrovaný uchazeč o zaměstnání nemusíte hradit zdravotní pojištění.

Při ukončení studia úřad práce určitě navštivte, v průběhu studia za vás zdravotní pojištění platí stát, ale to končí s ukončením studia.

Pojďme se podívat na to, jak se zaregistrovat na úřad práce.

Kdy se nahlásit na úřad práce

Do kdy se nahlásit na úřad práce, aby plynule navazovalo vaše poslední zaměstnání či studium s registrací na úřadu práce? Je nutné se přihlásit do 3 pracovních dnů.

Jak jsme uváděli výše, není to vaše povinnost. Pokud se rozhodnete, že si budete zdravotní pojištění hradit sami, úřad práce ani nemusí vědět, že jste aktuálně bez práce. V takovém případě se otázkou “do kdy se přihlásit na úřad práce” ani nemusíte zabývat.

Kde je váš úřad práce, kde se registrovat

Veškerá komunikace, písemná i osobní probíhá na kontaktním pracovišti úřadu práce, které je vám nejbližší. Už tedy neplatí podmínka, že žádost musíte podat pouze na kontaktním pracovišti v místě vašeho trvalého bydliště.

Dříve jste museli v krajních případech cestovat přes celou republiku, abyste se potkali s úředníkem na úřadě práce v místě vašeho trvalého bydliště. Toto již naštěstí neplatí a vy si můžete zvolit pobočku, která je nejblíže místu, kde bydlíte.

Jak se nahlásit na úřad práce

Úřad práce a registrace? Ta je možná osobně nebo elektronicky.

Osobní podání žádosti

Při osobním podání žádosti je nutné, abyste s sebou přinesli základní formuláře a dokumenty. Detailně se všem formulářům a dokumentům věnujeme v článku Jaké dokumenty musíte přinést na úřad práce.

Pokud stále pracujete, byť na zkrácený úvazek či dohodu o pracovní činnosti a váš měsíční výdělek je vyšší než polovina minimální mzdy, musíte tuto skutečnost nahlásit.

V současné době je pro zájemce k dispozici systém úřadu práce pro online objednání vaší schůzky, abyste nemuseli čekat v čekárně, než na vás přijde řada.

Jak schůzka probíhá

Setkáte se s pracovnicí či pracovníkem úřadu práce, který je nejblíže vašemu bydlišti. V průběhu schůzky odpovíte na několik otázek, vyplníte formulář žádosti o zprostředkování zaměstnání a sdělíte, zda pro vás mají hledat nové pracovní uplatnění, nebo do nové práce brzy nastoupíte a jen potřebujete zajistit kontinuitu v placení zdravotního pojištění. 

Dalším tématem může být rekvalifikace, pokud o ni máte zájem, určitě o tom pracovníka úřadu práce informujte. 

Úřad práce a online registrace 

Nově umožňuje úřad práce přihlášení do evidence, ale také i například podání žádosti o rekvalifikaci, elektronicky. Online registrace úřad práce povoluje v případě, že máte bankovní identitu, eObčanku, NIA ID nebo mobilní klíč eGovernmentu. Na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí jsou k dispozici formuláře, které vyplníte a prostřednictvím ověřené identity zašlete ke zpracování. 

Když jste zaregistrovaní, máte povinnosti, pojďme se na ně společně podívat. 

Aktuální nabídka práce

Povinnosti registrovaného na úřadu práce

Nejen povinností, ale i slušností, je dostavit se na každou schůzku, kterou máte sjednanou, případně se včas omluvit a domluvit na termínu náhradním. 

Pokud vám úřad práce doporučí vhodné pracovní místo, máte povinnost přijmout nabízené místo, pokud k výkonu práce máte kvalifikaci a umožní to váš zdravotní stav. 

Při nástupu do nového zaměstnání musíte tuto skutečnost oznámit úřadu práce do 8 dnů a současně vyplnit formulář o vyřazení z evidence.

 

Publikováno 13. října 2022

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Na co se připravit při registraci na úřad práce

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Ideální práce při rodičovské dovolené

Ideální práce při rodičovské dovolené

Zjistěte, jaký můžete mít přivýdělek na rodičovské dovolené, aniž byste ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Pomůžeme vám rozhodnout se, jestli je lepší dohoda nebo OSVČ. O rodičovský příspěvek při zaměstnání nemůžete přijít, pokud splníte…
Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Výstupní list ze zaměstnání nepatří mezi povinné dokumenty, ale pro ochranu zaměstnavatele i zaměstnance jej doporučujeme připravit pro každého zaměstnance, kterému končí pracovní poměr ve vaší společnosti. Ukážeme vám, jak vypadá výstupní list ze…
Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Dozvíte se, co to je pracovní oděv, kdy jej zaměstnavatel zaměstnanci plně hradí a jaké jsou základní povinnosti zaměstnavatele. Zjistíte, kdy a kdo má nárok na pracovní oděv a také na pracovní obuv.
Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Povíme vám vše k tématu “pracovní smlouva na dobu určitou a prodloužení”. Zjistíte, jaké máte možnosti, když se blíží konec vašeho pracovního poměru, kolikrát může zaměstnavatel využít možnost opakovaného prodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou…
TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

Seznamte se s naším výběrem TOP 10 podcastů zaměřených na lidské zdroje. Ať už jste v oboru HR dlouholetým profesionálem nebo jen hledáte aktuální informace a trendy, tyto podcasty vám nabídnou širokou škálu témat a poznatků. Získejte přehled o tom…
Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář (ČTK), stojící jako maják nezávislého zpravodajství, je veřejnoprávní zpravodajská agentura v České republice. Tento článek vás provede jejím unikátním obchodním modelem, který nepotřebuje státní dotace, a objasní, jak ČTK…
Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Pokud potřebujete sdílet pracovní témata s veřejností, jako jsou zajímavá data nebo stížnosti na bezpráví, je dobré mít kontakty na přední profesní novinářské organizace. Ty vám mohou pomoci získat pozornost pro vaše záležitosti. V našem článku…
Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Specifickou interní směrnicí zaměstnavatele je pracovní řád, který zaměstnancům upřesňuje jejich povinnosti. Každá společnost by měla mít svůj pracovní řád, se kterým všechny své zaměstnance seznámí. Proto jsme pro vás připravili kompletní pracovní…
Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Státní úřad inspekce práce provádí pravidelné plánované kontroly i kontroly na základě podnětů od zaměstnanců, aby zjistil, jaký je skutečný stav v prověřované oblasti, a v případě zjištění nějakého pochybení má pravomoc nařídit zaměstnavateli…
Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Znáte základní povinnosti zaměstnavatele? Ukážeme vám, co je povinností vašeho zaměstnavatele před zahájením vašeho pracovního poměru, v průběhu a při skončení pracovního poměru.
Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Dozvíte se, z jakých důvodů je možné převést dovolenou do dalšího roku, v jakém rozsahu a kdy nejpozději je nutné ji zaměstnanci nařídit, jinak si její čerpání zaměstnanec určí sám. Ukážeme vám, jak na nařízení dovolené ze strany zaměstnavatele a…
Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Zjistila jste, že jste těhotná, a nevíte, kdy a jak tuto skutečnost oznámit v práci? Nebojte se, se vším vám pomůžeme! Dozvíte se, kdy oznámit těhotenství v zaměstnání, jak v práci oznámit těhotenství a také jaké jsou povinnosti vašeho…

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena