Na co máte právo při návratu z mateřské dovolené

Návrat do práce po mateřské či rodičovské dovolené nemusí být snadný. Odcházíte od svého dítěte, do týmu, který se částečně změnil. Povíme si, na co máte nárok, kdy vám váš zaměstnavatel musí držet vaše původní místo, kdy vás mohou přesunout na stejnou pozici, ale do jiného týmu a kdy vám žádné místo držet nemusí. Přidáme i základní informace o tom, na co jako rodič máte nárok.

Mateřská dovolená a navazující rodičovská dovolená poskytují zaměstnanci ochranu, která je ukotvena v zákoníku práce. Během mateřské dovolené a rodičovské dovolené jste v takzvané ochranné době, období, kdy s vámi zaměstnavatel nemůže ukončit pracovní poměr výpovědí. Jedinou výjimkou je situace, kdy se ruší zaměstnavatel, nebo jeho část. V takovém případě vám však vzniká nárok na odstupné.

Kdy vám musí držet stejnou židli

Pokud se maminka vrací do práce hned po mateřské dovolené (v celkové délce 28 týdnů) nebo tatínek po rodičovské dovolené (odpovídající svým rozsahem délce čerpání mateřské dovolené), je zaměstnavatel povinen vám držet stejné pracovní místo, na stejném pracovišti. 

Návrat do práce po mateřské dovolené garantuje stejnou židli.

Pokud to není možné z důvodu, že pozice, ze které jste odcházeli, byla například zrušena, nebo bylo zrušeno celé pracoviště, je povinností vašeho zaměstnavatele vás zařadit podle podepsané pracovní smlouvy a zachovat vám druh a místo práce.

Kdy vám musí držet pracovní pozici

Pokud se do práce vracíte po ukončení rodičovské dovolené, máte nárok na pracovní pozici, která odpovídá náplni práce v pracovní smlouvě, kterou se zaměstnavatelem máte podepsanou. 

Návrat po rodičovské dovolené vám garantuje stejnou pozici, která však může být v jiném týmu, v jiném oddělení. 

Kdy vám nemusí držet místo

Pokud se se svým zaměstnavatelem domluvíte na neplaceném volnu, můžete si rodičovskou dovolenou prodloužit až do 4 let věku vašeho dítěte. Zaměstnavatel nemusí vaší žádosti o neplacené volno vyhovět. 

V případě, že se vracíte do zaměstnání až po 4 letech péče o dítě, nemá váš zaměstnavatel povinnost držet vám vaše pracovní místo

Nástup do práce po mateřské

Návrat po mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené do práce není lehký. 

Je vhodné se spojit s nadřízeným a domluvit se na setkání ještě před vaším návratem. Cílem je, abyste si nastavili vzájemná očekávání. Vy zaměstnavateli sdělte, kolik hodin můžete pracovat, zda máte nějaké časové preference. Zaměstnavatele požádejte, zda by vás mohl přizvat na nadcházející týmovou akci. Návrat z mateřské dovolené se pro vás stane snazší, budete vědět, kam se vracíte. 

Hledání práce po mateřské

Hledání práce po mateřské je stejné, jako každé jiné hledání práce. Na všechno vás připravíme! Začneme přípravou strukturovaného životopisu a připravíme se i na pracovní pohovor.

Co byste měli vědět - na co máte právo

Jako rodič máte zákonem stanovená práva. Mezi ty hlavní patří: 

  • Zaměstnavatel vám nemůže nařídit práci přesčas, pokud pečujete o dítě mladší než 1 rok.
  • Pokud pečujete o děti do věku 8 let, může vás zaměstnavatel vyslat na pracovní cestu mimo obvod obce svého pracoviště nebo bydliště, jen pokud s tím souhlasíte.
  • Přeložit vás mohou pouze na vaši žádost.
  • V případě samoživitele či samoživitelky se věková hranice péče o dítě posouvá do věku 15 let dítěte. 

Pečujete-li o dítě mladší než 15 let, máte jako rodič dále nárok na kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby.  Zaměstnavatel je povinen vašemu požadavku vyhovět, pokud tomu nebrání závažné provozní důvody, které mohou být s ohledem na pracovní pozici různé.

 

Publikováno 16. září 2022

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Na co máte právo při návratu z mateřské dovolené

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2022 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena