Když nebudu youtuber? Tak to bych chtěl být moderátor v rádiu, říká Stejk

V roce 2010 si založil kanál na Youtube, aby svými videi pobavil pár spolužáků. Uplynulo deset let a těch „spolužáků“, kteří se baví jeho videi je přes 800 tisíc. Jak se s takovou slávou vyrovnává, jak velký tým se podílí na jeho videích a to nejdůležitější: Dá se tím uživit? Na vše jsme se ptali Jakuba Steklého alias Stejka.

Tvoje kariéra začala v roce 2010. Napadlo tě tenkrát, co se stane za těch 10 let?

Ne. Já jsem nešel na Youtube s tím, že bych byl známý nebo mě to mohlo živit, já tam šel s tím, že jsem to bral jako koníček. A postupem času se to nějak zvrtlo a teď je to tam, kde to je no. Ale fakt jsem to nečekal.

Jaký je běžný den youtubera?

No ono je víc druhů youtuberů. Ale kdybych měl vzít můj den, tak nechodím do práce. Živím se tímhle, vstávám normálně ráno s přítelkyní, která do práce chodí, takže pracovní režim v uvozovkách mám. Akorát to není tak, že bych si odpracoval osm hodin někde v kanceláři nebo ve studiu, ale dělám průběžně. To znamená, že dopoledne si třeba hoďku dvě točím, hoďku dvě něco vymýšlím, pak mám nějaký další aktivity, jsem třeba s rodinou a odpoledne si k tomu zase sednu a něco dělám. Zrovna včera jsem třeba stříhal do půl 12 do večera, tak je to různý no.

K tomu potřebuješ i značnou kreativitu. Kde čerpáš inspiraci?

Jelikož točím už takhle dlouho, tak jsem si už milionkrát říkal: Co budu točit za měsíc? To mě nic nenapadne. Ale vždycky to tak nějak vznikne, že najednou mám co točit. Vydávám čtyři videa týdně, takže mám občas čas třeba dva dny na relax nebo vymýšlet něco, co chci natočit. Ale obecně točím věci ze života, takže to je jedna část inspirace a pak třeba z internetu nebo i z knížek čerpám inspiraci, takže je to různý.

Někteří Youtubeři kolem sebe mají tým lidí. Ty děláš všechna videa sám?

Když vezmu vyloženě ty moje videa, tak drtivou většinu si dělám úplně sám. Mám kamaráda Libora, který mi pomáhá občas se scénářem nebo ho celý vymyslí. A občas ho využívám, když potřebuji někoho, aby mě točil na kameru, která není na stativu. Ale vyloženě, že bych měl vlastního editora a střihače, tak to nemám.

Co ty a jiná práce nebo brigáda, byla někdy?

Vyloženě zaměstnání klasicky na HPP jsem nikdy neměl, protože jsem Youtube začal dělat už na střední škole jenom jako zábavu. A když jsem šel na vejšku, tak to nějak přerostlo a v jeden moment už to zabíralo hodně času, tak jsem se rozhodoval, jestli půjdu cestou studia, nebo svojí cestou youtubera, influencera nebo třeba moderátora v televizi. A rozhodl jsem se pro youtubera. Ale nějaké brigády jsem měl už od patnácti. Dělal jsem číšníka, potom jsem pracoval třeba ve fabrice, kde jsem míchal kyselinu. To jsme dělali normálně směny dvanáctky, takže jo.

Když to srovnáš s prací youtubera, šel bys do toho znovu? Nebo až jednou třeba skončí kariéra youtubera?

Já mám Youtube jako koníček. točím videa, na která bych se sám podíval. To znamená, že mě to baví, a čím dál víc mě to baví. Každopádně řeším různý investice a další podnikatelský projekty. A kdybych náhodou tohle úplně pominulo, tak mě hodně baví nebo zajímá moderátořina v rádiu. To je takový můj druhý job, kterým bych se vydal, protože je to podle mě skvělý.

Dá se youtuberingem reálně uživit?

Určitě se dá Youtubem uživit. Věřím, že tady v ČR jsou stovky lidí, pro který je to přivýdělek, věřím, že tady jsou vyšší řády desítek lidí, který se tím živí full time a určitě tady je i dost lidí, možná dvacet nebo třicet, který z toho mají i pěkný peníze. Youtube je živnost a záleží na každým, jak to pojme, kolik z toho chce vydělat. Jsou tu youtubeři, kteří si vydělají pár stovek, vím, že u nás existuje i pár youtuberů, který z toho mají miliony měsíčně.

Patříš mezi ně?

Ne. Miliony měsíčně fakt nemám no. (úsměv)

Co plánuješ profesně dál? Budeč dál vymýšlet pořady, točit na Youtube nebo čekáš, že to jednou skončí?

Tak zatím mě to baví a doufám, že mě to bude bavit ještě dlouho, a hlavně ať to baví lidi, kteří na to koukají. A to jsem hrozně rád. Já už vím po tolika letech, co ty diváky baví, takže plány do budoucna jsou určitě takový, že chci dělat to, co bude diváky bavit a když je to bude bavit dlouho a přidají se k nim i další noví lidé, tak to bude jen dobře.

Co bys na závěr vzkázal potenciálním youtuberům?

Pokud chcete začít točit, tak to nedělejte kvůli penězům, ale dělejte to, protože vás to baví. Pokud v tom budete dobrý a bude to bavit vás i ty diváky, tak peníze přijdou. Dělejte to, za co se nebudete stydět ani teď, ani v budoucnu, protože co je na internetu, to na internetu zůstane.

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2022 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena