Jsem poprvé na Úřadu práce. Co si mám vzít s sebou?

Donutily vás okolnosti k návštěvě Úřadu práce? Většina lidí se do toho příliš nehrne, často totiž slyší, že jde o nepříjemnou záležitost. Pokud si ale připravíte vše potřebné, nemusíte mít obavy. A mimo jiné vám může registrace přinést řadu výhod.

Na Úřad práce se můžete dostat hned z několika důvodů. Často se v této situaci ocitnou absolventi po ukončení studia, kteří hledají své uplatnění na trhu práce. Další skupinou jsou samozřejmě lidé, kteří o práci přišli a zatím nemají novou. V žádném případě ale není důvod se návštěvy Úřadu práce obávat nebo se snad cítit trapně. Jedná se o běžný proces, který může potkat každého z nás.

První návštěvu musíte absolvovat v místě vašeho trvalého bydliště. Jestli se v současné době zdržujete a pracujete jinde, můžete při té příležitosti zažádat o přeložení na Úřad práce v místě tzv. přechodného bydliště.

Nyní přichází otázka, co si s sebou na Úřad práce vzít. Základem je u sebe mít průkaz totožnosti, bez kterého registrace nebude možná. Další doklady závisí na tom, v jaké jste situaci.

Jdete-li na Úřad práce jako absolvent, budete potřebovat doklad o nejvyšším ukončeném vzdělání.

V případě, že jste skončili v práci, musíte si obstarat potvrzení o ukončení pracovního poměru, zápočtový list a potvrzení o výši průměrného měsíčního čistého výdělku nebo evidenční list důchodového pojištění.

Další možností je, že jste přerušili živnost. V takovém případě si s sebou vezměte potvrzení o přerušení či ukončení živnosti. To vám vystaví na příslušné okresní správě sociálního zabezpečení.

A nakonec, pokud hledáte novou práci po skončení rodičovské dovolené, musíte přinést potvrzení o ukončené náhradní době. Počítejte s tím, že se nevyhnete vyplňování pár formulářů nutných pro registraci. Jestli si ale chcete čas strávený na Úřadu práce zkrátit, můžete si je přinést již vyplněné.

Neodkládej na zítřek

První návštěvu Úřadu práce neodkládejte. Když to totiž stihnete do 3 pracovních dní od ukončení pracovního poměru, evidence vám na něj plynule naváže.

A co vám registrace vlastně přinese? Za předpokladu, že splníte všechny stanovené podmínky, získáte podporu v nezaměstnanosti. Zároveň vám Úřad práce pomůže s nalezením nového zaměstnání, která bude odpovídat vašemu vzdělání. V případě, že se budete chtít angažovat v oboru s jiným zaměřením, můžete navíc využít možnosti rekvalifikace.

Co je potřeba si zapamatovat:

  • Na Úřad práce se nahlaste do 3 pracovních dní od ukončení pracovního poměru, evidence vám na něj plynule naváže.
  • První návštěvu musíte absolvovat v místě trvalého bydliště.
  • S sebou si nezapomeňte vzít průkaz totožnosti a další doklady dle situace, ve které se nacházíte.

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2022 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena