Jak si ve společnosti najít novou pozici

Zajímá vás změna pozice v zaměstnání? Na stávající pozici se již nerozvíjíte a neučíte se ničemu novému, ale ze společnosti odejít nechcete. Pak je čas si najít novou pozici v rámci společnosti. Pojďte se s námi podívat na způsoby, jak si v rámci stávající společnosti můžete najít nové pracovní uplatnění, které vás bude bavit.

Pracujete ve skvělé společnosti, skoro všechny už znáte, svou práci zvládáte levou zadní. Ale něco vám chybí? Pokud je to hlad po nových informacích, možnost učit se něco nového, poznat další systémy a spolupracovat s novými lidmi, pak je tento článek přímo pro vás! Pojďme si říci, jak na změnu pozice v zaměstnání.

Zjistěte, co chcete a proč to chcete

Změna pozice v zaměstnání není snadná, ve firmě již máte vybudovanou pověst a některé společnosti na interní kandidáty mají vyšší nároky než na kandidáty, kteří se hlásí “z venku”. Pojďte se s námi připravit. 

Úspěchy

Jakých jste na současné pozici dosáhli úspěchů? Už jste splnili cíle, které jste dostali, kvůli kterým vás přijali? Pokud ne, pak s hledáním nové pozice v rámci společnosti vyčkejte. Pokud ano, čtěte dál.

Klady a zápory

Vezměte si čas jen sami pro sebe a zapřemýšlejte nad tím, co a proč vás na současné pozici baví a nebaví. Sepište si pozitiva a negativa na papír.

Co vás motivuje

Jako další krok je důležité zjistit, co vás motivuje. Co by vám měla nová práce přinést, co má být jiného než nyní, co naopak má zůstat stejné. Přemýšlejte nad týmem, se kterým pracujete, nad využitím cizích jazyků, vašich počítačových dovedností atd.

Aktuální nabídka práce

Jakou práci chcete dělat a jakou práci můžete dělat

To je velký rozdíl. Chceme toho hodně, ale dělat umíme nebo můžeme jen omezenou část.  Buďte realističtí. Nemůžete si přát vést tým o 100 lidech, když nemáte předchozí zkušenosti s vedením lidí.

Jakým směrem chcete vést svou kariéru

Jakým směrem se chcete posunout, na pozici experta, školitele nebo chcete povýšit?

  • chcete růst v daném oboru a stát se expertem, odborníkem na danou oblast;
  • chcete se stát trenérem, mentorem toho, co nyní děláte;
  • chcete novou výzvu v podobě částečně jiné práce a jste otevřeni tomu začít téměř od píky;
  • chcete povýšit, vést tým.

Vypište si, na jakých pozicích můžete být pro společnost užiteční.

Vše si sepište do přehledné podoby

Použijte metodu sendviče (pozitivní informace - nepozitivní informace - pozitivní informace). Budete to potřebovat jako přípravu na setkání se svým manažerem, které probereme za malou chvíli.

  • Úspěchy na současné pozici, co vás baví. 
  • Co vás na současné pozici nebaví a proč (proč je zde hodně důležité, pomůže manažerovi vaši situaci lépe pochopit; samotné “nebaví, dělám to už roky” moc nenapoví; zkuste spíš “report příchozího zboží dělám každý den, zautomatizoval jsem ho a rád bych zautomatizoval reporty i na jiném oddělení”). 
  • Jak byste dále mohli společnosti pomoci - jakou práci můžete dělat

Zjistěte si informace o otevřených pozicích

Zjistěte si, jaké jsou aktuálně otevřené pozice u vás ve společnosti. Poradí vám na personálním oddělení, případně mohou být pozice zveřejněné na vnitřní síti vaší společnosti.

Promluvte si se svým manažerem

Požádejte svého manažera o schůzku. Řekněte si o dostatek času a soukromí. Je dobré manažerovi naznačit téma rozhovoru s tím, že mu vše vysvětlíte na vašem setkání. Od prvního setkání neočekávejte od manažera žádné zásadní rozhodnutí.

Manažerovi řekněte tři body, které jsme si popsali výše. Dejte mu čas na promyšlení situace. Pravděpodobně to pro něj je nová informace.

Ve společnosti je otevřená pozice přímo pro vás

Pokud je v rámci společnosti otevřená pozice, která by se vám líbila a kde byste se vy mohli líbit novému manažerovi, požádejte svého manažera o svolení zúčastnit se výběrového řízení.

Váš manažer vám dal svolení. Zajděte za novým manažerem, který do svého týmu posilu hledá, a požádejte ho o schůzku. Na schůzce mu sdělte, že byste o pozici měli zájem, a zda souhlasí, že se do výběrového řízení přihlásíte.

I když jste ve společnosti již nějakou dobu, neznamená to, že pozici automaticky dostanete. Naopak, na vás jako interního kandidáta mohou být kladeny větší nároky. Přečtěte si tedy naše články Buďte nejpřipravenějším kandidátem na pohovoru!, I vy se na pohovoru ptejte!Přehled otázek a odpovědí na pracovním pohovoru.

Využijte svých kontaktů v rámci společnosti a zeptejte se na pracovní náplň, abyste měli náskok před konkurenty z venku.

Aktuální nabídka práce

Ve společnosti není otevřená pozice, která by se vám líbila

Svému manažerovi řekněte, že jste nyní nenašli pozici, která by se vám líbila. Popište mu, co byste rádi dělali. Požádejte ho, aby se svých kolegů zeptal, zda by nebyl možný přesun k nim do týmu na pozici, která je tou vaší novou vysněnou.

Nepřestávejte pracovat na své současné pozici a svém osobním rozvoji. 

Komunikace s vaším stávajícím manažerem je klíčová. Nedělejte nic za jeho zády, mohlo by se vám to nemile vrátit. 

Na závěr něco z pracovního práva. V rámci jednoho zaměstnání je možné mít jen jednu zkušební dobu, takže přechodem na novou pozici (nový druh práce) nebudete mít novou zkušební dobu. Pouze se dodatkem k pracovní smlouvě změní vaše pozice.

 

Publikováno 5. května 2022

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Jak si ve společnosti najít novou pozici

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Ideální práce při rodičovské dovolené

Ideální práce při rodičovské dovolené

Zjistěte, jaký můžete mít přivýdělek na rodičovské dovolené, aniž byste ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Pomůžeme vám rozhodnout se, jestli je lepší dohoda nebo OSVČ. O rodičovský příspěvek při zaměstnání nemůžete přijít, pokud splníte…
Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Výstupní list ze zaměstnání nepatří mezi povinné dokumenty, ale pro ochranu zaměstnavatele i zaměstnance jej doporučujeme připravit pro každého zaměstnance, kterému končí pracovní poměr ve vaší společnosti. Ukážeme vám, jak vypadá výstupní list ze…
Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Dozvíte se, co to je pracovní oděv, kdy jej zaměstnavatel zaměstnanci plně hradí a jaké jsou základní povinnosti zaměstnavatele. Zjistíte, kdy a kdo má nárok na pracovní oděv a také na pracovní obuv.
Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Povíme vám vše k tématu “pracovní smlouva na dobu určitou a prodloužení”. Zjistíte, jaké máte možnosti, když se blíží konec vašeho pracovního poměru, kolikrát může zaměstnavatel využít možnost opakovaného prodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou…
TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

Seznamte se s naším výběrem TOP 10 podcastů zaměřených na lidské zdroje. Ať už jste v oboru HR dlouholetým profesionálem nebo jen hledáte aktuální informace a trendy, tyto podcasty vám nabídnou širokou škálu témat a poznatků. Získejte přehled o tom…
Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář (ČTK), stojící jako maják nezávislého zpravodajství, je veřejnoprávní zpravodajská agentura v České republice. Tento článek vás provede jejím unikátním obchodním modelem, který nepotřebuje státní dotace, a objasní, jak ČTK…
Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Pokud potřebujete sdílet pracovní témata s veřejností, jako jsou zajímavá data nebo stížnosti na bezpráví, je dobré mít kontakty na přední profesní novinářské organizace. Ty vám mohou pomoci získat pozornost pro vaše záležitosti. V našem článku…
Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Specifickou interní směrnicí zaměstnavatele je pracovní řád, který zaměstnancům upřesňuje jejich povinnosti. Každá společnost by měla mít svůj pracovní řád, se kterým všechny své zaměstnance seznámí. Proto jsme pro vás připravili kompletní pracovní…
Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Státní úřad inspekce práce provádí pravidelné plánované kontroly i kontroly na základě podnětů od zaměstnanců, aby zjistil, jaký je skutečný stav v prověřované oblasti, a v případě zjištění nějakého pochybení má pravomoc nařídit zaměstnavateli…
Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Znáte základní povinnosti zaměstnavatele? Ukážeme vám, co je povinností vašeho zaměstnavatele před zahájením vašeho pracovního poměru, v průběhu a při skončení pracovního poměru.
Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Dozvíte se, z jakých důvodů je možné převést dovolenou do dalšího roku, v jakém rozsahu a kdy nejpozději je nutné ji zaměstnanci nařídit, jinak si její čerpání zaměstnanec určí sám. Ukážeme vám, jak na nařízení dovolené ze strany zaměstnavatele a…
Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Zjistila jste, že jste těhotná, a nevíte, kdy a jak tuto skutečnost oznámit v práci? Nebojte se, se vším vám pomůžeme! Dozvíte se, kdy oznámit těhotenství v zaměstnání, jak v práci oznámit těhotenství a také jaké jsou povinnosti vašeho…

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena