Jak se zbavit stresu z práce, než vás přemůže

Zvládání stresu je individuální. Jsou lidé, kteří milují, když je jejich práce extrémně stresová, a naopak jsou tací, které sebemenší stres vykolejí. Ukážeme vám metody, které vám při pravidelném tréninku pomohou zbavit se stresu z práce. Doplníme i rady, co od stresu dlouhodobě nepomůže.

Stres z práce

Jsou profese, ke kterým stres z práce patří. Jsou to hasiči, policisté, vojáci, lékaři, piloti letadel, ale například i politici, novináři, kteří jsou pod neustálou kontrolou veřejnosti. Stresu v práci čelí téměř všichni. Účetní při měsíční závěrce, vedoucí při dokončování důležitého projektu, pokladní při přebírání hotovosti, a další. Úzkost z práce se více či méně dotýká každého z nás. 

Vnímání stresu je pro každého individuální. To, co je pro jednoho malý stres, může být pro jiného zdraví ničící stres. Práce bez stresu neexistuje. Některé výzkumy uvádějí, že například práce fyzika, politologa nebo chemického inženýra mají nízkou až nulovou míru stresu. Ano, pro někoho, ale pro jiného (i se stejným vzděláním a zázemím) může být tato práce extrémně stresová. 

Aktuální nabídka práce

Krátkodobý stres 

Krátkodobý stres může mít pozitivní účinky na náš výkon, zvýšení zapojení se do projektu, snaha dotáhnout vše do konce. 

Dlouhodobý stres 

Oproti tomu dlouhodobý stres má účinky negativní. Čím déle na nás stres z práce působí, tím více ovlivňuje náš život. Má vliv na naše zdraví, vede k chybám ve stravování, zvýšené konzumaci alkoholu, nižší motivaci k práci, přenášení negativních emocí z práce domů. Pojďme se podívat, jak se stresu můžeme zbavit nebo jej eliminovat. 

Stres z nové práce

Nová práce a stres k sobě patří, budete potkávat nové kolegy, seznamovat se s interními postupy a pravidly, nebudete umět pracovat samostatně a budete si říkat o pomoc. Je to normální! Prošli si tím všichni, všichni potřebují v nové práci zaučit. Nebojte si o pomoc říct. Pokud bude stres extrémní, sdělte to svému nadřízenému a požádejte jej o pomoc. 

Jak se zbavit stresu z práce

Podíváme se na základní pravidla, která pomohou eliminovat stres z práce, ať již stres z práce, ve které jste měsíce, nebo stres z nové práce. Stresu se nezbavíte hned, je potřeba na jeho eliminaci pracovat a dopracovat se časem k dokonalosti v jeho zvládání. 

 • Udržujte si odstup - je to “jen” práce. Jsou věci, které změnit nemůžete, pracujete s kolegy, kteří jsou takoví, jací jsou, a těžko je budete měnit, interní systémy půjdou změnit také velmi těžko. Musíte se naučit pracovat s materiálem, jaký máte k dispozici. Pod pojem “materiál” si již zařaďte to, co vás v práci stresuje. 
 • Efektivně řiďte svůj čas - správně rozvrhněte svůj čas mezi práci, rodinu a své osobní volno, které vyplníte například cvičením, čtením, koníčky. S tím souvisí i kvalitní spánek a odpočinek, který je základem všeho. Bez kvalitního spánku nenastartujete své tělo k dostatečným výkonům. 
 • Zjistěte, co vás stresuje - zastavte se, zamyslete se a pokuste se identifikovat, co vás v práci stresuje. Pokud znáte zdroj stresu, můžete s ním pracovat. 
 • Buďte asertivní - řekněte vedoucímu, když je něco, co vás v práci stresuje, a přijďte i s návrhem, jak by se situace dala vyřešit.
 • Neplýtvejte silami - nemůžete všechno umět a udělat sami, požádejte o pomoc, kde to je efektivní. Je samozřejmě možné, že se vše naučíte sami a pokusíte se vše vyřešit, ale dlouhodobě tento přístup nebude udržitelný. 
 • Vyhledejte odbornou pomoc - pokud cítíte, že situaci sami nezvládnete a váš nadřízený nemohl pomoci, obraťte se na odborníka. 

Co od stresu nepomůže

Nejjednodušší řešení většinou nebývají dlouhodobě udržitelná. To platí i při stresu z práce. Co tedy dlouhodobě nepomůže od stresu: 

 • Alkohol, drogy;
 • Budete si situace brát příliš osobně; 
 • Z asertivního chování se stane chování agresivní; 
 • Podceňování sebe, svých schopností; 
 • Nepožádáte o pomoc a budete se snažit problém za každou cenu vyřešit sami.  
Aktuální nabídka práce

Když už stres nejde vydržet

Pokud je hladina stresu pro vás již neúnosná, nadřízený nechce nebo nemůže pomoci, je možná ten správný čas se podívat na pracovní nabídky a hledat své štěstí v nové společnosti.

 

Publikováno 27. října 2022

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Jak se zbavit stresu z práce, než vás přemůže

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Dozvíte se, co to je pracovní oděv, kdy jej zaměstnavatel zaměstnanci plně hradí a jaké jsou základní povinnosti zaměstnavatele. Zjistíte, kdy a kdo má nárok na pracovní oděv a také na pracovní obuv.
Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Povíme vám vše k tématu “pracovní smlouva na dobu určitou a prodloužení”. Zjistíte, jaké máte možnosti, když se blíží konec vašeho pracovního poměru, kolikrát může zaměstnavatel využít možnost opakovaného prodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou…
TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

Seznamte se s naším výběrem TOP 10 podcastů zaměřených na lidské zdroje. Ať už jste v oboru HR dlouholetým profesionálem nebo jen hledáte aktuální informace a trendy, tyto podcasty vám nabídnou širokou škálu témat a poznatků. Získejte přehled o tom…
Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář (ČTK), stojící jako maják nezávislého zpravodajství, je veřejnoprávní zpravodajská agentura v České republice. Tento článek vás provede jejím unikátním obchodním modelem, který nepotřebuje státní dotace, a objasní, jak ČTK…
Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Pokud potřebujete sdílet pracovní témata s veřejností, jako jsou zajímavá data nebo stížnosti na bezpráví, je dobré mít kontakty na přední profesní novinářské organizace. Ty vám mohou pomoci získat pozornost pro vaše záležitosti. V našem článku…
Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Specifickou interní směrnicí zaměstnavatele je pracovní řád, který zaměstnancům upřesňuje jejich povinnosti. Každá společnost by měla mít svůj pracovní řád, se kterým všechny své zaměstnance seznámí. Proto jsme pro vás připravili kompletní pracovní…
Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Státní úřad inspekce práce provádí pravidelné plánované kontroly i kontroly na základě podnětů od zaměstnanců, aby zjistil, jaký je skutečný stav v prověřované oblasti, a v případě zjištění nějakého pochybení má pravomoc nařídit zaměstnavateli…
Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Znáte základní povinnosti zaměstnavatele? Ukážeme vám, co je povinností vašeho zaměstnavatele před zahájením vašeho pracovního poměru, v průběhu a při skončení pracovního poměru.
Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Dozvíte se, z jakých důvodů je možné převést dovolenou do dalšího roku, v jakém rozsahu a kdy nejpozději je nutné ji zaměstnanci nařídit, jinak si její čerpání zaměstnanec určí sám. Ukážeme vám, jak na nařízení dovolené ze strany zaměstnavatele a…
Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Zjistila jste, že jste těhotná, a nevíte, kdy a jak tuto skutečnost oznámit v práci? Nebojte se, se vším vám pomůžeme! Dozvíte se, kdy oznámit těhotenství v zaměstnání, jak v práci oznámit těhotenství a také jaké jsou povinnosti vašeho…
Nezdražujeme a z vysoké kvality služeb neuhneme

Nezdražujeme a z vysoké kvality služeb neuhneme

V době, kdy ostatní firmy v oboru od ledna 2024 zdražují, pracovní portál JenPráce.cz jde proti proudu a drží svoje ceny nízko. Díky inovativním technikám vedoucím k vnitřním úsporám a rychle rostoucímu počtu klientů, nemusí k zvýšení cen přistoupit…
Top 20 ATS systémů, které hýbou HR

Top 20 ATS systémů, které hýbou HR

Systémů pro podporu náborů, takzvaných ATS (anglická zkratka “Applicant Tracking System”), či jim podobných, najdete na současném trhu nepřeberné množství. Všechny tyto softwary spojuje společný cíl - vylepšit administrativní a náborové procesy ve…

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena