Do důchodu ještě nechci, budu pracovat. Co mě čeká?

Každému se nechce v důchodu obout teplé plstěné papuče, do koutku úst vložit dýmku a číst si v houpacím křesle. V současnosti existuje přes 300 tisíc českých penzistů, kteří pracují. Co práce v důchodu přináší a má nějaká omezení?

Díky tomu, že je v posledních letech rekordně nízká nezaměstnanost, firmy neustále shání lidi a nabízí stále více a více možností, jak můžete pracovat. Oblíbená je třeba práce z domova nebo na částečný úvazek. Zaměstnavatelé také neváhají mnohé pozice obsadit lidmi, kteří už jsou v důchodovém věku.

Proč vlastně lidé v důchodu pracují a neužívají si zaslouženého odpočinku? Důvodů může být víc – buďto jsou jejich zkušenosti a vědomosti ve firmách nenahraditelné, bojují proti nudě a snaží se najít nějaký nový smysl svého konání anebo si chtějí přilepšit k důchodu. Ostatně to, že jste dosáhli věku odchodu do důchodu, není výpovědní důvod. I poté můžete pracovat pro stejného zaměstnavatele.

Navzdory zažité pověře je možné pobírat důchod a zároveň mzdu ze svého zaměstnání. Pozor, toto se netýká lidí, kteří šli do tzv. předčasného důchodu. Takoví lidé si nemohou do doby, než dosáhnou řádného důchodového věku (kdy měli jít do „klasického“ důchodu) vydělat měsíčně více než 10 tisíc korun. Co se týče brigád, nemohou penzisté odpracovat více než 300 hodin ročně.

Pozor, pokud pracujete v důchodu, platí pro vás stejné věci, jako pro běžného zaměstnance. Když třeba podáte výpověď, i pro pracující penzisty platí standardní dvouměsíční výpovědní doba. Ta běží od prvního dne následujícího měsíce po doručení výpovědi zaměstnavateli. Rychle lze pracovní poměr ukončit pouze vzájemnou dohodou o ukončení pracovního poměru, se kterou musí souhlasit zaměstnavatel i zaměstnanec. Nebo samozřejmě můžete v důchodu pokračovat v podnikání jako OSVČ na vedlejší činnost.

Co je potřeba si zapamatovat:

  • Dosažení důchodového věku není důvod k výpovědi
  • Můžete zároveň pobírat důchodové dávky i mzdu ze zaměstnání
  • Práci nemůžete ukončit ze dne na den, jak chcete, i pro zaměstnané důchodce platí standardní dvouměsíční výpovědní lhůta

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2022 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena