Chci být vlastním pánem, budu živnostník. Vím o tom ale všechno?

Kdo by nechtěl být sám sobě šéfem? Rozhodovat podle sebe a živit se jenom tím, co ho baví? V České republice je v současnosti podle České správy sociálního zabezpečení přes jeden milion takzvaných osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Jak se liší práva a povinnosti této skupiny pracujících od běžných zaměstnanců?

Nejvíce osob samostatně výdělečně činných nalezneme v Praze a Středočeském kraji, poté v kraji Jihomoravském. V posledních letech počet živnostníků roste. Souvisí to s tím, že zaměstnanost je dlouhodobě nízká a lidé hodně utrácí. To dodalo řadě lidí odvahu pustit se do podnikání.

Začněme ale od začátku. Osoba samostatně výdělečně činná je člověk, který podniká nebo má příjmy z jiné samostatně výdělečné činnosti. Typickou OSVČ je klasický živnostník – řemeslník, poskytoval nějakých služeb (restauratér, opravář, apod.). OSVČ jsou například i umělci, ti jsou však specifickou skupinou s trošku odlišnými pravidly, kterými se nyní nebudeme zabývat.

Živnost můžete vykonávat jako hlavní nebo vedlejší činnost. Při hlavní činnosti tvoří příjem z podnikání většinu vašich příjmů. V případě vedlejší činnosti se nejčastěji jedná o přivýdělek při zaměstnání, důchodu nebo rodičovské dovolené. Daně z výdělku z vedlejší činnosti platíte až poté, co vyděláte určitou částku.

Kde seženu živnostenské oprávnění?

Pro začátek podnikání potřebujete živnostenské oprávnění, které si zařídíte na vašem nejbližším živnostenském úřadě. Na něm můžete rovněž vyřešit i další kroky, které z ohlášení začátku podnikání vyplývají nebo se na cokoliv zeptat. Dalšími podmínkami pro získání živnostenského oprávnění je též dokončení povinné školní docházky, věk minimálně 15 let a čistý trestní rejstřík.

Pokud zakládáme tzv. živnost volnou, dělí nás od převzetí oprávnění prakticky jen přinést na úřad občanku a zaplatit správní poplatek tisíc korun. Existují však i specializované druhy živností – živnost řemeslná, koncesovaná nebo vázaná. Kompletní seznam oborů, které do jednotlivých typů patří, seženete zde. Pokud budete chtít podnikat v některém z těchto oborů, budete muset doložit svoji odbornou způsobilost – tzn. doklad o vystudování příslušné školy či učiliště nebo absolvování rekvalifikace a potvrzenou praxi v oboru.

Pokud si vše vyřídíte, přichází ta asi nejméně oblíbená činnost a sice registrace na finančním úřadě, správě sociálního zabezpečení a u vaší zdravotní pojišťovny. Měsíčně si pak budete platit tzv. zálohy. Na sociální pojištění činila minimální výše zálohy v letošním roce 2 338 Kč, na zdravotní pojištění pak každý živnostník posílá alespoň 2 208 korun. K podnikání se také váže povinnost každý rok koncem března odevzdat daňové přiznání.

Co je důležité si zapamatovat:

  • Živnostenské oprávnění získám na živnostenském úřadě po předložení dokladů a zaplacení správního poplatku.
  • Každý rok musím v březnu podat daňové přiznání.

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2022 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena