Trainee program – první práce pro absolventy

Trainee program, neboli výcvikový program, je vhodný pro studenty posledních ročníků nebo absolventy středních či vysokých škol. Společnost, která trainee program vypíše, si vybírá špičkové studenty či absolventy, ze kterých chce vychovat své budoucí talenty.

Trainee program co to je?

Všichni o trainee programu slyšeli, ale co to přesně je? Trainee program do češtiny můžeme přeložit jako výcvikový program. Trainee program pro studentytrainee program pro absolventy středních a vysokých škol nabízí většina nadnárodních společností. Výborně vypracované trainee programy mají finanční instituce, ale i výrobní společnosti.

Trainee programy se zaměřují primárně na studenty a absolventy bez praxe nebo s minimální praxí. 

Jedná se o program, kde získáte pracovní zkušenosti z několika oddělení dané společnosti. Na jednotlivých odděleních budete prohlubovat své znalosti a učit se nové dovednosti pod vedením zkušených mentorů z řad zaměstnanců společnosti, kteří vás budou provázet svým oddělením. Získáte cenné zkušenosti na různých pozicích napříč společností, od finančního oddělení, přes marketing až po obchodní oddělení. Součástí trainee programu je řada zajímavých školení, jak na měkké tak i tvrdé dovednosti. V technických společnostech můžete bezplatně získat certifikace. 

Trainee program je práce na plný úvazek a je placená

Aktuálně otevřené trainee programy najdete na našich stránkách mezi nabídkami práce, kde inzerují společnosti z celé republiky.

Jak trainee program funguje 

Společnost vypíše trainee program a stanoví počet studentů a absolventů, které mohou do programu zařadit. 

Jako zájemce absolvujete výběrové řízení, pohovory a následně si vás společnost vybere. 

Po ukončení programu mentoři jednotlivých oddělení, kteří vás měli na starost, podají detailní report o vašem zapojení do práce, porozumění, schopnosti učit se, ale i o tom, jak jste zapadli do firemní kultury společnosti. 

Společnost po ukončení trainee programu získá přehled o všech absolventech a těm nejlepším připraví pracovní nabídku na dlouhodobou spolupráci. 

Nabídka s vámi bude diskutována, budou se i vás ptát, na jakém oddělení se vám nejvíce líbilo, kde byste si představovali svou budoucí kariéru. 

Pro koho je trainee program určený

Každá společnost, která trainee program nabízí, si stanovuje své podmínky. Trainee programy jsou určené pro studenty posledních ročníků nebo absolventy středních či vysokých škol

Jak dlouho trvá trainee program

Délka trainee programu je rozdílná, trvá od 6 do 18 měsíců. Výrobní nebo technicky zaměřené společnosti mají programy až v délce dvou let

Jak se do trainee programu přihlásit

Trainee program je klasické zaměstnání. Společnost vypíše výběrové řízení na pozici v rámci trainee programu. V případě zájmu odpovíte zasláním svého strukturovaného životopisu, motivačního dopisuprůvodního dopisu.

Zájem o trainee programy je velký, proto si dejte záležet na formě zaslaných dokumentů, abyste dodrželi všechny požadavky, které společnost má. 

Následovat bude výběrové řízení, na které se můžete připravit s naším článkem Buďte nejpřipravenějším kandidátem na pohovoru! Některé společnosti volí efektivní formu assessment centra.

Proč firmy pořádají trainee programy

Zorganizovat trainee program je pro každou společnost finančně náročné. Platí mzdu všem, které do programu přijmou, zkušení zaměstnanci část svého času věnují účastníkům a nemohou se tedy plně věnovat své práci, zaplatí vám školení a certifikace. 

Z výše uvedeného je zřejmé, že firmy hledají nové talenty, motivované, schopné, pracovité kolegy, kteří budou přicházet s novými nápady. Každá společnost si bude vybírat z těch nejlepších, proto svou přípravu nepodceňte! 

Trainee program nevyšel

Po absolvování trainee programu vám společnost nenabídla práci na dobu neurčitou? To neznamená, že program nevyšel. Máte nezaplatitelné zkušenosti a znalosti, které vám už nikdo nevezme! 

Zeptejte se na důvody, které vám pomohou při hledání nové práce a po nástupu do nové práce. O absolventy trainee programů je velký zájem, primárně u konkurenčních společností, protože jste měli možnost nahlédnout pod pokličku a máte cenné znalosti.

 

Publikováno 25. října 2022

To nejzajímavější vám zašleme

Povězte nám, jaká oblast vás zajímá?

Jenpráce.cz - Poradna
Zaregistrováním se k odběru zajímavosti a tipů ze světa práce na e-mail udělujete správci své osobní údaje za účelem zasílání informací. V souvislosti se zpracováním vašich osobních údajů máte příslušná práva: (i) na přístup k osobním údajům, (ii) na opravu či doplnění nepřesných nebo nepravdivých osobních údajů, (iii) na výmaz osobních údajů, nejsou-li již osobní údaje potřebné pro účely, pro které byly shromážděny či jinak zpracovány, anebo zjistíte-li, že byly zpracovávány protiprávně, (iv) na omezení zpracování osobních údajů ve zvláštních případech (v) na přenositelnost údajů a (vi) vznést námitku, po níž zpracování vašich osobních údajů bude ukončeno, neprokáže-li se, že existují závažné oprávněné důvody pro zpracování, jež převažují nad vašimi zájmy nebo právy a svobodami zejména, je-li důvodem případné vymáhání právních nároků a (vii) obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů.

Další informace o zpracování údajů společností Coweo Technologies s.r.o., se sídlem Škrétova 490/12, Vinohrady, 120 00 Praha 2, IČ 05157552 poskytuje pověřenec pro ochranu osobních údajů poverenec@everyregard.one, informace jsou k dispozici na Zásady ochrany osobních údajů.

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Trainee program – první práce pro absolventy

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Vše, co potřebujete znát o práci v noci

Vše, co potřebujete znát o práci v noci

Práce v noci je specificky upravena v zákoníku práce a ukládá vašemu zaměstnavateli řadu povinností. Právnickou řeč jsme pro vás zlidštili a zjistíte, co to je práce v noci, jaká je minimální výše příplatku za práci v noci, jak musí váš…
Vše o okamžité výpovědi pro personalisty + vzor

Vše o okamžité výpovědi pro personalisty + vzor

Dozvíte se, v jakých případech může zaměstnavatel využít institut okamžitého zrušení pracovního poměru. Detailně se zaměříme na zvlášť hrubé porušení povinností. Prozradíme, kolik neomluvených absencí musí mít zaměstnanec, abyste mohli přistoupit k…
Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno

Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno

Víte, jaký je rozdíl mezi náhradním volnem a placeným volnem? Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno, jak na náhradní volno nahlíží zákoník práce a ukážeme vám konkrétní případy, které mohou nastat, tedy kdy máte nárok na náhradní volno za práci…
Smluvní pokuta - jak ji správně nastavit

Smluvní pokuta - jak ji správně nastavit

Smluvní pokuty jsou ve smlouvách, a to i pracovních, ukotveny pro případ porušení konkrétní povinnosti. Smluvní pokuta při odstoupení od smlouvy musí být uhrazena, je-li smluvní pokuta správně definována. Ukážeme vám, jak správně zakotvit smluvní…
Odbory - proč a jak je založit

Odbory - proč a jak je založit

Povíme vám vše, co potřebujete vědět o odborech. Dozvíte se, proč založit odbory a jak je založit, jak probíhá vyjednávání s vaším zaměstnavatelem, aby došlo k uzavření kolektivní smlouvy a mnoho dalšího.
Co personalista musí znát o náhradě škody + vzor

Co personalista musí znát o náhradě škody + vzor

Probereme vše o náhradě škody, jaký postup při vzniku škody by měl zaměstnavatel zvolit, kdy je nutné zahrnout i odborovou organizaci. Dozvíte se, kdy se uplatní náhrada škody za poškození věci nebo za poškození dobré pověsti zaměstnavatele. Jaké…
Za darování krve máte nárok na placené volno

Za darování krve máte nárok na placené volno

Bezúplatné darování krve je úctyhodná činnost každého dárce. Proto i zákoník práce na dárce myslí a přiznává jim za darování krve nárok na volno z práce, a to dokonce volno placené. Ukážeme vám, jak správně svou nepřítomnost v práci nahlásit a jaké…
Přehledně: překážka na straně zaměstnavatele

Přehledně: překážka na straně zaměstnavatele

Probereme zákoníkem práce definované překážky na straně zaměstnavatele, včetně výše náhrady mzdy pro dotčené zaměstnance a výpočtu této náhrady. Ukážeme si i specifické případy, jak nastavit překážky na straně zaměstnavatele v případě čerpání…
Návštěva lékaře v pracovní době a další překážky

Návštěva lékaře v pracovní době a další překážky

Stane se to velkému množství zaměstnanců –⁠ musíte k lékaři, který nemá volno brzy ráno nebo pozdě večer, musíte tedy lékaře navštívit ve své pracovní době. Ukážeme vám, co říká zákoník práce na téma návštěva lékaře v pracovní době. Zákoník práce a…
Vše o nemoci z povolání pro personalisty

Vše o nemoci z povolání pro personalisty

Prohlubte si své znalosti o nemoci z povolání. Kromě definice nemoci z povolání a základního legislativního rámce si ukážeme postup při posouzení nemoci z povolání a dozvíte se, jak je to s odškodněním. S nemocí z povolání souvisejí i povinnosti…
Co vědět o kvalifikační dohodě než ji podepíšete?

Co vědět o kvalifikační dohodě než ji podepíšete?

Zaměstnavatel za vás zaplatí drahé školení, ale na druhou stranu po vás chce podepsat kvalifikační dohodu, kterou se zaměstnavateli upíšete na několik let. Než podepíšete, zjistěte, za jakých podmínek se kvalifikační dohoda uzavírá, co všechno musí…
Kdy a jak pochválit zaměstnance + VZOR

Kdy a jak pochválit zaměstnance + VZOR

Pochválit své zaměstnance můžete ústně i předáním písemné pochvaly. V obou případech si ukážeme, jak na to a jakých chyb se vyvarovat.

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2023 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena