Jak najít práci nebo brigádu na mateřské dovolené

Jste rodičem na mateřské dovolené a chcete si přivydělat prací či brigádou? Poradíme vám, na jaké nabídky se zaměřit, kde a jak hledat, jak na pohovoru uspět.

Zlidovělý pojem mateřská dovolená, nebo jen mateřská je v tomto článku používán i pro rodičovskou dovolenou. Abychom si rozuměli, budeme používat vžitý pojem mateřská. Nejprve si však vysvětlíme rozdíly.

Mateřská, rodičovská a otcovská dovolená

Mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou je velký rozdíl. 

Při mateřské dovolené je vám vyplácena peněžitá pomoc v mateřství. Peněžitá pomoc v mateřství je vyplácena po dobu 28 týdnů a výplata dávky začíná nástupem na mateřskou, tedy 6-8 týdnů před plánovaným porodem. Peněžitou pomoc v mateřství může čerpat i tatínek dítěte, pokud se o něj bude starat. Výjimkou je prvních 6 týdnů po porodu, kdy peněžitá pomoc je určena jen maminkám. 

Vše, co potřebujete vědět o nároku na mateřskou dovolenou, jak a kdy se vyplácí, v jaké výši, najdete v našem článku.

Rodičovská dovolená, jejíž maximální délka je do 3 let věku dítěte, náleží rodiči dítěte po skončení mateřské dovolené. Maximální výše rodičovského příspěvku je 300 000 Kč. Je jen na vašem rozhodnutí, jak dlouhou dobu budete na rodičovské dovolené a pobírat rodičovský příspěvek. 

Hledáte-li informace o nároku na otcovskou dovolenou, nezapomeňte si přečíst náš článek, kde najdete odpovědi na všechny své otázky.

Aktuální nabídka práce

Než začnete hledat

Ještě předtím, než začnete hledat vhodnou pracovní nabídku, je třeba si uvědomit několik věcí: 

  • Kolik času můžete dlouhodobě věnovat práci? Vezměte v potaz, že potřeby vašeho dítěte se budou časem měnit; je třeba zvážit, zda mohou prarodiče vašeho dítěte flexibilně zaskočit a pohlídat. 
  • V jakém čase můžete do práce chodit? Můžete dělat noční směny, víkendy, nebo jen ranní směny? 
  • V jaké lokalitě by práce měla být? Jak dlouho do práce můžete dojíždět, nebo můžete pracovat jen z domova? Zvažte, že i práce z domu pro maminky na mateřské je časově náročná.

Pokud znáte odpovědi na tyto základní otázky, můžete se pustit do hledání nové práce!

Kolik si můžete vydělat na mateřské

Na mateřské dovolené, po ukončeném šestinedělí, si maminka může přivydělat. Pokud se rozhodnete pro přivýdělek u stávajícího zaměstnavatele, u kterého čerpáte mateřskou, je nutné podepsat novou smlouvu nebo dohodu, a to na jiný druh práce, než máte ve své pracovní smlouvě. 

Při mateřské dovolené můžete se svým stávajícím zaměstnavatelem uzavřít některou z dohod či novou pracovní smlouvu. Stejně tak můžete pracovat i u nového zaměstnavatele, kde je nutné dodržet nekonkurenci zaměstnavatelů. Nový zaměstnavatel by neměl mít stejnou činnost podnikání jako ten, u kterého máte platnou smlouvu. Pokud byste chtěli pracovat u konkurence, je nutný písemný souhlas vašeho stávajícího zaměstnavatele. 

Výše výdělku při mateřské není nijak limitována, a co je nejdůležitější - nemá vliv na výplatu peněžité podpory v mateřství. Jinými slovy, pobíráte podporu v mateřství a přivydělat si můžete, kolik zvládnete. 

Při rodičovské dovolené je vaší povinností zajištění řádné celodenní péče o dítě, abyste měli nárok na rodičovský příspěvek (výše zmiňovaných 300 000 Kč). Celodenní péčí nemusí být výhradně vaše celodenní péče, můžete využít jesle, školku či prarodiče. 

Stejně jako při mateřské i při rodičovské si můžete přivydělat, a to za stejných podmínek. U stejného zaměstnavatele pod novou smlouvou či dohodou a jiným druhem práce. U jiného zaměstnavatele je nutnost dodržet nekonkurenčnost společností. 

Výše přivýdělku na rodičovské není limitována, můžete si přivydělat bez omezení, aniž byste ztratili nárok na rodičovský příspěvek. 

Pokud byste se vrátili ke stávajícímu zaměstnavateli na původní pozici, došlo by k přerušení či ukončení rodičovské dovolené, protože by pokračoval váš původní pracovní poměr. 

Práce pro maminky na mateřské dovolené

Když jste si odpověděli na otázky ohledně vašich časových možností, lokality, kde práci hledat, jdeme na to.  

Zeptejte se svého zaměstnavatele

Vy znáte společnost, společnost zná vás, třeba zrovna hledají výpomoc, jen vás nechtěli obtěžovat, když pečujete o své miminko. Napište oficiální email se žádostí, kde uvedete, že vás zajímá práce na mateřské dovolené. V emailu sdělte své časové možnosti, zda můžete pracovat z domova, zda máte k dispozici PC, wifi připojení. Uveďte, jaká práce či brigáda na mateřské dovolené vás zajímá, v jakých oblastech můžete pomoci.  

Podívejte se na trh

Na trhu každý den přibývají nové pracovní nabídky na zkrácené úvazky či brigády, často jsou k dispozici i nabídky práce z domu na mateřské pro maminky, nabízí se i brigády pro maminky na mateřské dovolené z domova.

Práce pro matky na mateřské dovolené je často administrativního charakteru, případně organizační činnosti, jsou nabídky i na prodej výrobků, kde je vyšší časová flexibilita. Nabízí se i online vyplňování dotazníků, či like-ování videí, kde ale často nepracujete na smlouvu ani na dohodu a výše přivýdělku není valná. 

Zvyšte si svou kvalifikaci

Využijte volný čas pro vlastní další vzdělávání ve vysněném oboru - využijte možnost rekvalifikace. Další vzdělávání zvýší vaše šance na nalezení nové pracovní příležitosti. A po ukončení rodičovské dovolené je ideální čas začít svou novou kariéru. 

Abyste se ve světě rekvalifikace neztratili, připravili jsme pro vás článek na téma rekvalifikačních kurzů.

Aktuální nabídka práce

Než odpovíte na inzerát

Předtím, než odpovíte na inzerát, přečtěte si naše články, jak napsat životopis a jak uspět u pracovního pohovoru.

Ať již hledáte brigády na mateřské dovolené, sledujete nabídky práce na mateřské dovolené z domova, nebo hledáte práci na plný úvazek, vždy je důležité, abyste měli připravený strukturovaný životopis a byli připraveni na pracovní pohovor. 

Vracíte se do práce po mateřské? Pak je článek Na co máte právo při návratu z mateřské dovolené právě pro vás!

 

Publikováno 16. září 2022

To nejzajímavější vám zašleme

Povězte nám, jaká oblast vás zajímá?

Jenpráce.cz - Poradna
Zaregistrováním se k odběru zajímavosti a tipů ze světa práce na e-mail udělujete správci své osobní údaje za účelem zasílání informací. V souvislosti se zpracováním vašich osobních údajů máte příslušná práva: (i) na přístup k osobním údajům, (ii) na opravu či doplnění nepřesných nebo nepravdivých osobních údajů, (iii) na výmaz osobních údajů, nejsou-li již osobní údaje potřebné pro účely, pro které byly shromážděny či jinak zpracovány, anebo zjistíte-li, že byly zpracovávány protiprávně, (iv) na omezení zpracování osobních údajů ve zvláštních případech (v) na přenositelnost údajů a (vi) vznést námitku, po níž zpracování vašich osobních údajů bude ukončeno, neprokáže-li se, že existují závažné oprávněné důvody pro zpracování, jež převažují nad vašimi zájmy nebo právy a svobodami zejména, je-li důvodem případné vymáhání právních nároků a (vii) obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů.

Další informace o zpracování údajů společností Coweo Technologies s.r.o., se sídlem Škrétova 490/12, Vinohrady, 120 00 Praha 2, IČ 05157552 poskytuje pověřenec pro ochranu osobních údajů poverenec@everyregard.one, informace jsou k dispozici na Zásady ochrany osobních údajů.

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Jak najít práci nebo brigádu na mateřské dovolené

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Žádost o prodloužení rodičovské dovolené + vzor

Žádost o prodloužení rodičovské dovolené + vzor

Potřebujete změnit délku své rodičovské dovolené? Stačí zaměstnavatele informovat, použijte náš formulář prodloužení rodičovské dovolené.
Základy mzdového účetnictví pro personalisty

Základy mzdového účetnictví pro personalisty

Personalisté by měli znát základy mzdového účetnictví, aby dokázali zodpovědět případné dotazy svých zaměstnanců. Přinášíme vám přehledně zpracované základní informace o vyměřovacím základu, mzdovém listu a výplatě mzdy. Dozvíte se, jaké…
Zkratky v HR - znáte rozdíly mezi ATS, CRM, LMS?

Zkratky v HR - znáte rozdíly mezi ATS, CRM, LMS?

Co ATS, CRM nebo LMS znamená ve světě lidských zdrojů? V tomto článku se podíváme na význam hlavních zkratek technologických nástrojů, software a strategií, se kterými se v oblasti HR setkáváme poměrně často. Tyto nástroje nachází své uplatnění při…
Alma Career s.r.o, skupina LMC mění název

Alma Career s.r.o, skupina LMC mění název

Korporátní skupina LMC, provozovatel několika pracovních portálů v ČR, oznámila, že od 1. ledna 2024 se bude prezentovat pod novým názvem Alma Career s.r.o.. Tato změna představuje nejen reorganizaci, ale také krok k ještě další expanzi této skupiny…
Příslib zaměstnání pro různé příležitosti + vzory

Příslib zaměstnání pro různé příležitosti + vzory

Přislíbit zaměstnání kandidátovi, který úspěšně prošel výběrovým řízením, vězni pro podmíněné propuštění nebo úřadu práce pro proplacení rekvalifikace? Na všechny varianty pro vás máme vzor zdarma. Ukážeme vám, jaké právní důsledky s sebou příslib…
Datacruit - moderní a jednoduchý HR nástroj

Datacruit - moderní a jednoduchý HR nástroj

Datacruit je moderní technologická platforma zaměřená na automatizaci a zefektivnění náborových procesů. Umožňuje firmám centralizovat náborové aktivity od publikování nabídek práce až po konečné rozhodnutí o přijetí kandidáta. Jeho klíčovým…
Recru - cesta k efektivním náborům

Recru - cesta k efektivním náborům

Recru ATS je cloudové řešení pro nábor a hodnocení kandidátů, poskytující funkce pro správu pozic, kandidátů a hodnocení. Systém byl navržen tak, aby personalistům usnadnil a zrychlil náborový proces, redukoval administrativní úkoly a umožnil jim…
Recruitis - chytrý náborový software

Recruitis - chytrý náborový software

Recruitis je moderní technologické řešení pro nábor zaměstnanců v digitální éře. Jedná se o systém, který kombinuje softwarové aplikace, databázové systémy a algoritmy pro optimalizaci náborového procesu. Jeho moduly a nástroje umožňují správu…
Teamio - moderní náborová aplikace a chytré ATS

Teamio - moderní náborová aplikace a chytré ATS

Teamio je inovativní aplikace pro sledování uchazečů (ATS) navržená pro zefektivnění a digitalizaci náborových procesů v 21. století. S jasnou misí "Dělejte nábory skvěle", Teamio nabízí řešení na míru pro organizace všech velikostí a zdůrazňuje…
Jak řešit odpovědnost zaměstnance za škodu

Jak řešit odpovědnost zaměstnance za škodu

Podíváme se na odpovědnost zaměstnance za škodu způsobenou zaměstnavateli při výkonu povolání. Dozvíte se, v jakých případech můžete po zaměstnanci chtít uhradit celou částku, a kdy je odpovědnost zaměstnance za škodu ve výši 4,5 násobku mzdy.…
Odvody a náklady za zaměstnance pro personalisty

Odvody a náklady za zaměstnance pro personalisty

Pojďme se společně podívat na to, kolik vás jako zaměstnavatele stojí zaměstnanec. Tedy, jaké jsou náklady zaměstnavatele na zaměstnance, mzda a povinné odvody zaměstnavatele za zaměstnance. Na konkrétním případě si ukážeme výpočet nákladů na…
Vše, co potřebujete vědět o rodičovské dovolené

Vše, co potřebujete vědět o rodičovské dovolené

S námi získáte základní přehled o tom, jak dlouho trvá rodičovská dovolená, kdy končí rodičovská dovolená, jak se vypočítává a jak správně postupovat při jejím ukončení. Přidáme také užitečné informace, jak zajistit hladký návrat do zaměstnání po…

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2023 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena