Jak najít práci nebo brigádu na mateřské dovolené

Jste rodičem na mateřské dovolené a chcete si přivydělat prací či brigádou? Poradíme vám, na jaké nabídky se zaměřit, kde a jak hledat, jak na pohovoru uspět.

Zlidovělý pojem mateřská dovolená, nebo jen mateřská je v tomto článku používán i pro rodičovskou dovolenou. Abychom si rozuměli, budeme používat vžitý pojem mateřská. Nejprve si však vysvětlíme rozdíly.

Mateřská, rodičovská a otcovská dovolená

Mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou je velký rozdíl. 

Při mateřské dovolené je vám vyplácena peněžitá pomoc v mateřství. Peněžitá pomoc v mateřství je vyplácena po dobu 28 týdnů a výplata dávky začíná nástupem na mateřskou, tedy 6-8 týdnů před plánovaným porodem. Peněžitou pomoc v mateřství může čerpat i tatínek dítěte, pokud se o něj bude starat. Výjimkou je prvních 6 týdnů po porodu, kdy peněžitá pomoc je určena jen maminkám. 

Vše, co potřebujete vědět o nároku na mateřskou dovolenou, jak a kdy se vyplácí, v jaké výši, najdete v našem článku.

Rodičovská dovolená, jejíž maximální délka je do 3 let věku dítěte, náleží rodiči dítěte po skončení mateřské dovolené. Maximální výše rodičovského příspěvku je 300 000 Kč. Je jen na vašem rozhodnutí, jak dlouhou dobu budete na rodičovské dovolené a pobírat rodičovský příspěvek. 

Hledáte-li informace o nároku na otcovskou dovolenou, nezapomeňte si přečíst náš článek, kde najdete odpovědi na všechny své otázky.

Aktuální nabídka práce

Než začnete hledat

Ještě předtím, než začnete hledat vhodnou pracovní nabídku, je třeba si uvědomit několik věcí: 

 • Kolik času můžete dlouhodobě věnovat práci? Vezměte v potaz, že potřeby vašeho dítěte se budou časem měnit; je třeba zvážit, zda mohou prarodiče vašeho dítěte flexibilně zaskočit a pohlídat. 
 • V jakém čase můžete do práce chodit? Můžete dělat noční směny, víkendy, nebo jen ranní směny? 
 • V jaké lokalitě by práce měla být? Jak dlouho do práce můžete dojíždět, nebo můžete pracovat jen z domova? Zvažte, že i práce z domu pro maminky na mateřské je časově náročná.

Pokud znáte odpovědi na tyto základní otázky, můžete se pustit do hledání nové práce!

Kolik si můžete vydělat na mateřské

Na mateřské dovolené, po ukončeném šestinedělí, si maminka může přivydělat. Pokud se rozhodnete pro přivýdělek u stávajícího zaměstnavatele, u kterého čerpáte mateřskou, je nutné podepsat novou smlouvu nebo dohodu, a to na jiný druh práce, než máte ve své pracovní smlouvě. 

Při mateřské dovolené můžete se svým stávajícím zaměstnavatelem uzavřít některou z dohod či novou pracovní smlouvu. Stejně tak můžete pracovat i u nového zaměstnavatele, kde je nutné dodržet nekonkurenci zaměstnavatelů. Nový zaměstnavatel by neměl mít stejnou činnost podnikání jako ten, u kterého máte platnou smlouvu. Pokud byste chtěli pracovat u konkurence, je nutný písemný souhlas vašeho stávajícího zaměstnavatele. 

Výše výdělku při mateřské není nijak limitována, a co je nejdůležitější - nemá vliv na výplatu peněžité podpory v mateřství. Jinými slovy, pobíráte podporu v mateřství a přivydělat si můžete, kolik zvládnete. 

Při rodičovské dovolené je vaší povinností zajištění řádné celodenní péče o dítě, abyste měli nárok na rodičovský příspěvek (výše zmiňovaných 300 000 Kč). Celodenní péčí nemusí být výhradně vaše celodenní péče, můžete využít jesle, školku či prarodiče. 

Stejně jako při mateřské i při rodičovské si můžete přivydělat, a to za stejných podmínek. U stejného zaměstnavatele pod novou smlouvou či dohodou a jiným druhem práce. U jiného zaměstnavatele je nutnost dodržet nekonkurenčnost společností. 

Výše přivýdělku na rodičovské není limitována, můžete si přivydělat bez omezení, aniž byste ztratili nárok na rodičovský příspěvek. 

Pokud byste se vrátili ke stávajícímu zaměstnavateli na původní pozici, došlo by k přerušení či ukončení rodičovské dovolené, protože by pokračoval váš původní pracovní poměr. 

Práce pro maminky na mateřské dovolené

Když jste si odpověděli na otázky ohledně vašich časových možností, lokality, kde práci hledat, jdeme na to.  

Zeptejte se svého zaměstnavatele

Vy znáte společnost, společnost zná vás, třeba zrovna hledají výpomoc, jen vás nechtěli obtěžovat, když pečujete o své miminko. Napište oficiální email se žádostí, kde uvedete, že vás zajímá práce na mateřské dovolené. V emailu sdělte své časové možnosti, zda můžete pracovat z domova, zda máte k dispozici PC, wifi připojení. Uveďte, jaká práce či brigáda na mateřské dovolené vás zajímá, v jakých oblastech můžete pomoci.  

Podívejte se na trh

Na trhu každý den přibývají nové pracovní nabídky na zkrácené úvazky či brigády, často jsou k dispozici i nabídky práce z domu na mateřské pro maminky, nabízí se i brigády pro maminky na mateřské dovolené z domova.

Práce pro matky na mateřské dovolené je často administrativního charakteru, případně organizační činnosti, jsou nabídky i na prodej výrobků, kde je vyšší časová flexibilita. Nabízí se i online vyplňování dotazníků, či like-ování videí, kde ale často nepracujete na smlouvu ani na dohodu a výše přivýdělku není valná. 

Zvyšte si svou kvalifikaci

Využijte volný čas pro vlastní další vzdělávání ve vysněném oboru - využijte možnost rekvalifikace. Další vzdělávání zvýší vaše šance na nalezení nové pracovní příležitosti. A po ukončení rodičovské dovolené je ideální čas začít svou novou kariéru. 

Abyste se ve světě rekvalifikace neztratili, připravili jsme pro vás článek na téma rekvalifikačních kurzů.

Aktuální nabídka práce

Než odpovíte na inzerát

Předtím, než odpovíte na inzerát, přečtěte si naše články, jak napsat životopis a jak uspět u pracovního pohovoru.

Ať již hledáte brigády na mateřské dovolené, sledujete nabídky práce na mateřské dovolené z domova, nebo hledáte práci na plný úvazek, vždy je důležité, abyste měli připravený strukturovaný životopis a byli připraveni na pracovní pohovor. 

Vracíte se do práce po mateřské? Pak je článek Na co máte právo při návratu z mateřské dovolené právě pro vás!

 

Publikováno 16. září 2022

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Jak najít práci nebo brigádu na mateřské dovolené

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Jak správně změnit délku pracovní doby

Jak správně změnit délku pracovní doby

Potřebujete zaměstnanci změnit pracovní dobu? Pokud je pracovní doba součástí pracovní smlouvy, potřebujete souhlas dotčeného zaměstnance. Je-li pracovní doba určena vnitřní směrnicí, můžete délku pracovní doby změnit. Pojďte se s námi na jednotlivé…
Doporučující dopis od zaměstnavatele

Doporučující dopis od zaměstnavatele

Doporučující dopis do zaměstnání může být klíčový při rozhodování vašeho nového zaměstnavatele. Z dopisu zjistí, jaké jsou vaše silné stránky, na jakých projektech jste pracovali, jak jste zapadli do současného týmu a mnohem více.
Výhody a nevýhody sdíleného pracovního místa

Výhody a nevýhody sdíleného pracovního místa

Víte, že novela zákoníku práce přinesla sdílené pracovní místo? Sdílení pracovního místa znamená, že minimálně dva zaměstnanci se střídají na stejném pracovním místě a dohromady svými částečnými úvazky pokryjí pracovní úvazek celý. Představíme vám…
Vaše práva při zrušení dovolené zaměstnavatelem

Vaše práva při zrušení dovolené zaměstnavatelem

Zaměstnavatel určuje čerpání dovolené svých zaměstnanců. Zjistěte, kdy může zaměstnavatel zrušit dovolenou, i tu, kterou již máte zaplacenou, nebo vás v průběhu dovolené z ní odvolat zpět do práce. Ukážeme vám, co všechno následně zaměstnavatel musí…
Co dělat, když vám zaměstnavatel nezaplatil

Co dělat, když vám zaměstnavatel nezaplatil

Poradíme vám, co dělat, když zaměstnavatel neplatí mzdu a co dělat, když zaměstnavatel neplatí sociální a zdravotní pojištění. Nevyplacená nemocenská? I s tím vám poradíme. Dozvíte se také, jak správně podat stížnost na zaměstnavatele.
Půjčka zaměstnanci jako benefit společnosti

Půjčka zaměstnanci jako benefit společnosti

Zvažujete nový benefit pro své zaměstnance? Co například půjčka pro zaměstnance! Zjistěte, jaké typy půjček můžete zaměstnancům poskytnout, jaké jsou daňové dopady jednotlivých typů půjček.
Jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele

Jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele

Poradíme vám, jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele, který vám například nevyplácí vaši mzdu nebo odstupné. Máte dvě možnosti, jak své peníze získat zpět. V článku najdete i vzor insolvenčního návrhu.
Proč mít připravenou pracovní náplň + VZOR

Proč mít připravenou pracovní náplň + VZOR

Pracovní náplň, se kterou zaměstnance prokazatelně seznámíte, vám pomůže s určením konkrétních povinností, které má zaměstnanec zastávat. Poradíme, kdo pracovní náplň připravuje, v jakých případech ji může zaměstnavatel změnit či doplnit. Získáte…
Dvě zaměstnání současně - daně, nemocenská

Dvě zaměstnání současně - daně, nemocenská

Chcete si přivydělat a máte dvě zaměstnání? Můžete mít ke své pracovní smlouvě uzavřenou dohodu u svého stávajícího zaměstnavatele, pokud práce na dohodu bude jiná než ta, kterou děláte na základě pracovní smlouvy. Nebo můžete mít zaměstnavatele dva…
Co dělat, když zaměstnanec nepřišel do práce

Co dělat, když zaměstnanec nepřišel do práce

Zjistěte, kdy je absence zaměstnance považována za neomluvenou, jak správně má zaměstnanec svou nepřítomnost v práci omlouvat a jaké kroky zaměstnavatel může uskutečnit.
Ideální práce při rodičovské dovolené

Ideální práce při rodičovské dovolené

Zjistěte, jaký můžete mít přivýdělek na rodičovské dovolené, aniž byste ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Pomůžeme vám rozhodnout se, jestli je lepší dohoda nebo OSVČ. O rodičovský příspěvek při zaměstnání nemůžete přijít, pokud splníte…
Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Výstupní list ze zaměstnání nepatří mezi povinné dokumenty, ale pro ochranu zaměstnavatele i zaměstnance jej doporučujeme připravit pro každého zaměstnance, kterému končí pracovní poměr ve vaší společnosti. Ukážeme vám, jak vypadá výstupní list ze…

Podívejte se i na naše pracovní nabídky:

 • Přepeře, Semily
 • Sklostroj Turnov CZ, s.r.o.
 • od 24 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 12. března
 • Krnov
 • MUDr. Daniela Sosýnová s.r.o.
 • 33 000 – 35 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 27. března
 • Špindlerův Mlýn
 • NELI UK s.r.o.
 • od 21 300 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 10. dubna
 • Dýšina
 • Sunrise Elevator Riding Systems CZ, s.r…
 • 30 000 – 35 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 16. dubna
 • Jihlava
 • VENEZIA - PIZZA, s.r.o.
 • 20 000 – 26 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 4. dubna
 • Borovnice, Trutnov
 • BETONSERVIS s.r.o.
 • od 21 300 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 10. dubna
 • Náchod
 • A-HOTEL TOMMY & SPA s.r.o.
 • od 21 300 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 4. dubna
 • Kladno
 • DAKLS, s.r.o.
 • 27 000 – 30 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 28. února
 • Slatiňany
 • KOBIT - THZ CZ s.r.o.
 • 30 000 – 35 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 23. ledna
 • Horka nad Moravou
 • Sluňákov - centrum ekologických aktivit…
 • 26 000 – 28 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 18. března
 • Tmaň
 • COOP Hořovice, družstvo
 • od 21 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 20. března
 • Český Krumlov
 • Nemocnice Český Krumlov, a.s.
 • od 45 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 12. února
 • Ostrava
 • 4 Z TANKU s.r.o.
 • 38 000 – 40 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 22. února
 • Písek
 • ALFA výroba jednoúčelových strojů s.r.o.
 • 30 000 – 35 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 16. února
 • Petrovice u Karviné
 • Vyšší odborná škola DAKOL a Střední…
 • od 21 300 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 29. března
 • Sokolov
 • F.M. Stav s.r.o.
 • 21 300 – 25 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 26. března
 • Třinec
 • Centrum sociální pomoci Třinec,…
 • 30 660 – 45 190 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 5. dubna
 • Ostrava
 • MORAVSKOSLEZSKÉ DRÁTOVNY, a.s.
 • 25 000 – 34 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 26. března
 • Jičín
 • Vyšší odborná škola a Střední…
 • od 33 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 27. března
 • Těchonín
 • OSCOM TRADING s.r.o.
 • 29 000 – 32 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 9. února

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena