Jak najít práci nebo brigádu na mateřské dovolené

Jste rodičem na mateřské dovolené a chcete si přivydělat prací či brigádou? Poradíme vám, na jaké nabídky se zaměřit, kde a jak hledat, jak na pohovoru uspět.

Zlidovělý pojem mateřská dovolená, nebo jen mateřská je v tomto článku používán i pro rodičovskou dovolenou. Abychom si rozuměli, budeme používat vžitý pojem mateřská. Nejprve si však vysvětlíme rozdíly.

Mateřská, rodičovská a otcovská dovolená

Mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou je velký rozdíl. 

Při mateřské dovolené je vám vyplácena peněžitá pomoc v mateřství. Peněžitá pomoc v mateřství je vyplácena po dobu 28 týdnů a výplata dávky začíná nástupem na mateřskou, tedy 6-8 týdnů před plánovaným porodem. Peněžitou pomoc v mateřství může čerpat i tatínek dítěte, pokud se o něj bude starat. Výjimkou je prvních 6 týdnů po porodu, kdy peněžitá pomoc je určena jen maminkám. 

Vše, co potřebujete vědět o nároku na mateřskou dovolenou, jak a kdy se vyplácí, v jaké výši, najdete v našem článku.

Rodičovská dovolená, jejíž maximální délka je do 3 let věku dítěte, náleží rodiči dítěte po skončení mateřské dovolené. Maximální výše rodičovského příspěvku je 300 000 Kč. Je jen na vašem rozhodnutí, jak dlouhou dobu budete na rodičovské dovolené a pobírat rodičovský příspěvek. 

Hledáte-li informace o nároku na otcovskou dovolenou, nezapomeňte si přečíst náš článek, kde najdete odpovědi na všechny své otázky.

Než začnete hledat

Ještě předtím, než začnete hledat vhodnou pracovní nabídku, je třeba si uvědomit několik věcí: 

  • Kolik času můžete dlouhodobě věnovat práci? Vezměte v potaz, že potřeby vašeho dítěte se budou časem měnit; je třeba zvážit, zda mohou prarodiče vašeho dítěte flexibilně zaskočit a pohlídat. 
  • V jakém čase můžete do práce chodit? Můžete dělat noční směny, víkendy, nebo jen ranní směny? 
  • V jaké lokalitě by práce měla být? Jak dlouho do práce můžete dojíždět, nebo můžete pracovat jen z domova? Zvažte, že i práce z domu pro maminky na mateřské je časově náročná.

Pokud znáte odpovědi na tyto základní otázky, můžete se pustit do hledání nové práce!

Kolik si můžete vydělat na mateřské

Na mateřské dovolené, po ukončeném šestinedělí, si maminka může přivydělat. Pokud se rozhodnete pro přivýdělek u stávajícího zaměstnavatele, u kterého čerpáte mateřskou, je nutné podepsat novou smlouvu nebo dohodu, a to na jiný druh práce, než máte ve své pracovní smlouvě. 

Při mateřské dovolené můžete se svým stávajícím zaměstnavatelem uzavřít některou z dohod či novou pracovní smlouvu. Stejně tak můžete pracovat i u nového zaměstnavatele, kde je nutné dodržet nekonkurenci zaměstnavatelů. Nový zaměstnavatel by neměl mít stejnou činnost podnikání jako ten, u kterého máte platnou smlouvu. Pokud byste chtěli pracovat u konkurence, je nutný písemný souhlas vašeho stávajícího zaměstnavatele. 

Výše výdělku při mateřské není nijak limitována, a co je nejdůležitější - nemá vliv na výplatu peněžité podpory v mateřství. Jinými slovy, pobíráte podporu v mateřství a přivydělat si můžete, kolik zvládnete. 

Při rodičovské dovolené je vaší povinností zajištění řádné celodenní péče o dítě, abyste měli nárok na rodičovský příspěvek (výše zmiňovaných 300 000 Kč). Celodenní péčí nemusí být výhradně vaše celodenní péče, můžete využít jesle, školku či prarodiče. 

Stejně jako při mateřské i při rodičovské si můžete přivydělat, a to za stejných podmínek. U stejného zaměstnavatele pod novou smlouvou či dohodou a jiným druhem práce. U jiného zaměstnavatele je nutnost dodržet nekonkurenčnost společností. 

Výše přivýdělku na rodičovské není limitována, můžete si přivydělat bez omezení, aniž byste ztratili nárok na rodičovský příspěvek. 

Pokud byste se vrátili ke stávajícímu zaměstnavateli na původní pozici, došlo by k přerušení či ukončení rodičovské dovolené, protože by pokračoval váš původní pracovní poměr. 

Práce pro maminky na mateřské dovolené

Když jste si odpověděli na otázky ohledně vašich časových možností, lokality, kde práci hledat, jdeme na to.  

Zeptejte se svého zaměstnavatele

Vy znáte společnost, společnost zná vás, třeba zrovna hledají výpomoc, jen vás nechtěli obtěžovat, když pečujete o své miminko. Napište oficiální email se žádostí, kde uvedete, že vás zajímá práce na mateřské dovolené. V emailu sdělte své časové možnosti, zda můžete pracovat z domova, zda máte k dispozici PC, wifi připojení. Uveďte, jaká práce či brigáda na mateřské dovolené vás zajímá, v jakých oblastech můžete pomoci.  

Podívejte se na trh

Na trhu každý den přibývají nové pracovní nabídky na zkrácené úvazky či brigády, často jsou k dispozici i nabídky práce z domu na mateřské pro maminky, nabízí se i brigády pro maminky na mateřské dovolené z domova.

Práce pro matky na mateřské dovolené je často administrativního charakteru, případně organizační činnosti, jsou nabídky i na prodej výrobků, kde je vyšší časová flexibilita. Nabízí se i online vyplňování dotazníků, či like-ování videí, kde ale často nepracujete na smlouvu ani na dohodu a výše přivýdělku není valná. 

Zvyšte si svou kvalifikaci

Využijte volný čas pro vlastní další vzdělávání ve vysněném oboru - využijte možnost rekvalifikace. Další vzdělávání zvýší vaše šance na nalezení nové pracovní příležitosti. A po ukončení rodičovské dovolené je ideální čas začít svou novou kariéru. 

Abyste se ve světě rekvalifikace neztratili, připravili jsme pro vás článek na téma rekvalifikačních kurzů.

Než odpovíte na inzerát

Předtím, než odpovíte na inzerát, přečtěte si naše články, jak napsat životopis a jak uspět u pracovního pohovoru.

Ať již hledáte brigády na mateřské dovolené, sledujete nabídky práce na mateřské dovolené z domova, nebo hledáte práci na plný úvazek, vždy je důležité, abyste měli připravený strukturovaný životopis a byli připraveni na pracovní pohovor. 

Vracíte se do práce po mateřské? Pak je článek Na co máte právo při návratu z mateřské dovolené právě pro vás!

 

Publikováno 16. září 2022

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Jak najít práci nebo brigádu na mateřské dovolené

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2022 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena