Jak najít práci nebo brigádu na mateřské dovolené

Jste rodičem na mateřské dovolené a chcete si přivydělat prací či brigádou? Poradíme vám, na jaké nabídky se zaměřit, kde a jak hledat, jak na pohovoru uspět.

Zlidovělý pojem mateřská dovolená, nebo jen mateřská je v tomto článku používán i pro rodičovskou dovolenou. Abychom si rozuměli, budeme používat vžitý pojem mateřská. Nejprve si však vysvětlíme rozdíly.

Mateřská, rodičovská a otcovská dovolená

Mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou je velký rozdíl. 

Při mateřské dovolené je vám vyplácena peněžitá pomoc v mateřství. Peněžitá pomoc v mateřství je vyplácena po dobu 28 týdnů a výplata dávky začíná nástupem na mateřskou, tedy 6-8 týdnů před plánovaným porodem. Peněžitou pomoc v mateřství může čerpat i tatínek dítěte, pokud se o něj bude starat. Výjimkou je prvních 6 týdnů po porodu, kdy peněžitá pomoc je určena jen maminkám. 

Vše, co potřebujete vědět o nároku na mateřskou dovolenou, jak a kdy se vyplácí, v jaké výši, najdete v našem článku.

Rodičovská dovolená, jejíž maximální délka je do 3 let věku dítěte, náleží rodiči dítěte po skončení mateřské dovolené. Maximální výše rodičovského příspěvku je 300 000 Kč. Je jen na vašem rozhodnutí, jak dlouhou dobu budete na rodičovské dovolené a pobírat rodičovský příspěvek. 

Hledáte-li informace o nároku na otcovskou dovolenou, nezapomeňte si přečíst náš článek, kde najdete odpovědi na všechny své otázky.

Aktuální nabídka práce

Než začnete hledat

Ještě předtím, než začnete hledat vhodnou pracovní nabídku, je třeba si uvědomit několik věcí: 

  • Kolik času můžete dlouhodobě věnovat práci? Vezměte v potaz, že potřeby vašeho dítěte se budou časem měnit; je třeba zvážit, zda mohou prarodiče vašeho dítěte flexibilně zaskočit a pohlídat. 
  • V jakém čase můžete do práce chodit? Můžete dělat noční směny, víkendy, nebo jen ranní směny? 
  • V jaké lokalitě by práce měla být? Jak dlouho do práce můžete dojíždět, nebo můžete pracovat jen z domova? Zvažte, že i práce z domu pro maminky na mateřské je časově náročná.

Pokud znáte odpovědi na tyto základní otázky, můžete se pustit do hledání nové práce!

Kolik si můžete vydělat na mateřské

Na mateřské dovolené, po ukončeném šestinedělí, si maminka může přivydělat. Pokud se rozhodnete pro přivýdělek u stávajícího zaměstnavatele, u kterého čerpáte mateřskou, je nutné podepsat novou smlouvu nebo dohodu, a to na jiný druh práce, než máte ve své pracovní smlouvě. 

Při mateřské dovolené můžete se svým stávajícím zaměstnavatelem uzavřít některou z dohod či novou pracovní smlouvu. Stejně tak můžete pracovat i u nového zaměstnavatele, kde je nutné dodržet nekonkurenci zaměstnavatelů. Nový zaměstnavatel by neměl mít stejnou činnost podnikání jako ten, u kterého máte platnou smlouvu. Pokud byste chtěli pracovat u konkurence, je nutný písemný souhlas vašeho stávajícího zaměstnavatele. 

Výše výdělku při mateřské není nijak limitována, a co je nejdůležitější - nemá vliv na výplatu peněžité podpory v mateřství. Jinými slovy, pobíráte podporu v mateřství a přivydělat si můžete, kolik zvládnete. 

Při rodičovské dovolené je vaší povinností zajištění řádné celodenní péče o dítě, abyste měli nárok na rodičovský příspěvek (výše zmiňovaných 300 000 Kč). Celodenní péčí nemusí být výhradně vaše celodenní péče, můžete využít jesle, školku či prarodiče. 

Stejně jako při mateřské i při rodičovské si můžete přivydělat, a to za stejných podmínek. U stejného zaměstnavatele pod novou smlouvou či dohodou a jiným druhem práce. U jiného zaměstnavatele je nutnost dodržet nekonkurenčnost společností. 

Výše přivýdělku na rodičovské není limitována, můžete si přivydělat bez omezení, aniž byste ztratili nárok na rodičovský příspěvek. 

Pokud byste se vrátili ke stávajícímu zaměstnavateli na původní pozici, došlo by k přerušení či ukončení rodičovské dovolené, protože by pokračoval váš původní pracovní poměr. 

Práce pro maminky na mateřské dovolené

Když jste si odpověděli na otázky ohledně vašich časových možností, lokality, kde práci hledat, jdeme na to.  

Zeptejte se svého zaměstnavatele

Vy znáte společnost, společnost zná vás, třeba zrovna hledají výpomoc, jen vás nechtěli obtěžovat, když pečujete o své miminko. Napište oficiální email se žádostí, kde uvedete, že vás zajímá práce na mateřské dovolené. V emailu sdělte své časové možnosti, zda můžete pracovat z domova, zda máte k dispozici PC, wifi připojení. Uveďte, jaká práce či brigáda na mateřské dovolené vás zajímá, v jakých oblastech můžete pomoci.  

Podívejte se na trh

Na trhu každý den přibývají nové pracovní nabídky na zkrácené úvazky či brigády, často jsou k dispozici i nabídky práce z domu na mateřské pro maminky, nabízí se i brigády pro maminky na mateřské dovolené z domova.

Práce pro matky na mateřské dovolené je často administrativního charakteru, případně organizační činnosti, jsou nabídky i na prodej výrobků, kde je vyšší časová flexibilita. Nabízí se i online vyplňování dotazníků, či like-ování videí, kde ale často nepracujete na smlouvu ani na dohodu a výše přivýdělku není valná. 

Zvyšte si svou kvalifikaci

Využijte volný čas pro vlastní další vzdělávání ve vysněném oboru - využijte možnost rekvalifikace. Další vzdělávání zvýší vaše šance na nalezení nové pracovní příležitosti. A po ukončení rodičovské dovolené je ideální čas začít svou novou kariéru. 

Abyste se ve světě rekvalifikace neztratili, připravili jsme pro vás článek na téma rekvalifikačních kurzů.

Aktuální nabídka práce

Než odpovíte na inzerát

Předtím, než odpovíte na inzerát, přečtěte si naše články, jak napsat životopis a jak uspět u pracovního pohovoru.

Ať již hledáte brigády na mateřské dovolené, sledujete nabídky práce na mateřské dovolené z domova, nebo hledáte práci na plný úvazek, vždy je důležité, abyste měli připravený strukturovaný životopis a byli připraveni na pracovní pohovor. 

Vracíte se do práce po mateřské? Pak je článek Na co máte právo při návratu z mateřské dovolené právě pro vás!

 

Publikováno 16. září 2022

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Jak najít práci nebo brigádu na mateřské dovolené

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Ideální práce při rodičovské dovolené

Ideální práce při rodičovské dovolené

Zjistěte, jaký můžete mít přivýdělek na rodičovské dovolené, aniž byste ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Pomůžeme vám rozhodnout se, jestli je lepší dohoda nebo OSVČ. O rodičovský příspěvek při zaměstnání nemůžete přijít, pokud splníte…
Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Výstupní list ze zaměstnání nepatří mezi povinné dokumenty, ale pro ochranu zaměstnavatele i zaměstnance jej doporučujeme připravit pro každého zaměstnance, kterému končí pracovní poměr ve vaší společnosti. Ukážeme vám, jak vypadá výstupní list ze…
Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Dozvíte se, co to je pracovní oděv, kdy jej zaměstnavatel zaměstnanci plně hradí a jaké jsou základní povinnosti zaměstnavatele. Zjistíte, kdy a kdo má nárok na pracovní oděv a také na pracovní obuv.
Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Povíme vám vše k tématu “pracovní smlouva na dobu určitou a prodloužení”. Zjistíte, jaké máte možnosti, když se blíží konec vašeho pracovního poměru, kolikrát může zaměstnavatel využít možnost opakovaného prodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou…
TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

Seznamte se s naším výběrem TOP 10 podcastů zaměřených na lidské zdroje. Ať už jste v oboru HR dlouholetým profesionálem nebo jen hledáte aktuální informace a trendy, tyto podcasty vám nabídnou širokou škálu témat a poznatků. Získejte přehled o tom…
Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář (ČTK), stojící jako maják nezávislého zpravodajství, je veřejnoprávní zpravodajská agentura v České republice. Tento článek vás provede jejím unikátním obchodním modelem, který nepotřebuje státní dotace, a objasní, jak ČTK…
Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Pokud potřebujete sdílet pracovní témata s veřejností, jako jsou zajímavá data nebo stížnosti na bezpráví, je dobré mít kontakty na přední profesní novinářské organizace. Ty vám mohou pomoci získat pozornost pro vaše záležitosti. V našem článku…
Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Specifickou interní směrnicí zaměstnavatele je pracovní řád, který zaměstnancům upřesňuje jejich povinnosti. Každá společnost by měla mít svůj pracovní řád, se kterým všechny své zaměstnance seznámí. Proto jsme pro vás připravili kompletní pracovní…
Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Státní úřad inspekce práce provádí pravidelné plánované kontroly i kontroly na základě podnětů od zaměstnanců, aby zjistil, jaký je skutečný stav v prověřované oblasti, a v případě zjištění nějakého pochybení má pravomoc nařídit zaměstnavateli…
Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Znáte základní povinnosti zaměstnavatele? Ukážeme vám, co je povinností vašeho zaměstnavatele před zahájením vašeho pracovního poměru, v průběhu a při skončení pracovního poměru.
Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Dozvíte se, z jakých důvodů je možné převést dovolenou do dalšího roku, v jakém rozsahu a kdy nejpozději je nutné ji zaměstnanci nařídit, jinak si její čerpání zaměstnanec určí sám. Ukážeme vám, jak na nařízení dovolené ze strany zaměstnavatele a…
Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Zjistila jste, že jste těhotná, a nevíte, kdy a jak tuto skutečnost oznámit v práci? Nebojte se, se vším vám pomůžeme! Dozvíte se, kdy oznámit těhotenství v zaměstnání, jak v práci oznámit těhotenství a také jaké jsou povinnosti vašeho…

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena