Rekvalifikační kurzy v kostce

Pokud cítíte potřebu změnit zaměstnání a chcete začít od začátku, nebo naopak prohloubit svou odbornou způsobilost, právě pro vás jsou vhodné rekvalifikační kurzy. Vysvětlíme si, kdo se může na rekvalifikační kurz přihlásit, jak dlouho trvá, kdo jej zaplatí. Nechybí přehled nejžádanějších rekvalifikačních kurzů.

Rekvalifikační kurz - co to je

Na začátku si pojďme říci, co to je rekvalifikační kurz, akreditovaný rekvalifikační kurz, rekvalifikace a jaký je rozdíl mezi rekvalifikací a vzdělávacími kurzy. Rekvalifikace je získání nové kvalifikace, neboli odborné způsobilosti, zvýšení, rozšíření či prohloubení dosavadní kvalifikace, včetně jejího udržování nebo obnovování. Rekvalifikovat se může ten, kdo již nějaké znalosti a zkušenosti má, i ten, kdo dosud žádnou kvalifikaci nezískal.

Mezi rekvalifikačními a vzdělávacími kurzy je velký rozdíl. Akreditované rekvalifikační kurzy mohou poskytovat pouze vzdělávací střediska s platnou akreditací Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Po jeho dokončení skládáte zkoušku a získáte Osvědčení o rekvalifikaci, které má celostátní platnost. Rekvalifikační kurzy trvají 3-6 měsíců, a to podle oboru, který si zvolíte.

Oproti tomu vzdělávací kurzy mohou poskytovat společnosti, které nejsou akreditované, kurzy jsou krátkodobé, na jejich konci obdržíte jen certifikát o absolvování, často nejsou zakončené zkouškou.

Aktuální nabídka práce

Rekvalifikační kurzy - výhody

Akreditované rekvalifikační kurzy vám přinášejí řadu výhod. Za krátkou dobu se naučíte to, co se jiní učí roky, získáte nejen teoretické, ale i praktické znalosti. Většina rekvalifikačních kurzů nabízí i praxi ve vybraném oboru.

Z výše uvedeného vyplývá, že rekvalifikací zvýšíte své šance na nové pracovní uplatnění, svou konkurenceschopnost na trhu práce.

Rekvalifikační kurzy - jak probíhají

Je-li vaším impulsem pro přihlášení nový kariérní začátek, je nutné si uvědomit, v jakém novém oboru chcete pracovat.

Dalším krokem je vybrat vhodný kurz, který bude v rozumné vzdálenosti od vašeho bydliště, abyste na něj mohli každý den docházet. U rekvalifikačních kurzů je nutná minimálně 80% docházka.

Vyplníte přihlášku a zvolíte jednu z variant financování, viz kapitola níže, na konci složíte závěrečnou zkoušku, získáte Osvědčení a můžete ve zvolené oblasti začít pracovat.  

Abyste byli na hledání nové práce připraveni, nezapomeňte si přečíst náš článek, ve kterém vám poradíme, jak efektivně hledat a najít práci.

Rekvalifikační kurz - kdo se může přihlásit

Na rekvalifikační kurz se bez nadsázky může přihlásit každý. Není zde věkové omezení, ani omezení v oblasti dosaženého vzdělání či dosavadní praxe. Cílem rekvalifikačního kurzu je nový profesní začátek. Přihlásit se můžete, když:  

 • je vaší motivací nový začátek, nastartování nové kariéry,
 • chcete prohloubit a zdokonalit svou odbornou způsobilost, abyste mohli ve stávající postoupit výše,
 • nemáte zatím žádnou kvalifikaci.

Rekvalifikační kurz - kdo ho zaplatí

Existují tři možnosti úhrady rekvalifikačního kurzu:

 • Pokud je vaší motivací nový začátek - kurz rekvalifikační si můžete zaplatit sami.
 • Chcete-li prohloubit svou způsobilost, může vám rekvalifikační kurz zaplatit váš zaměstnavatel.
 • Je-li vaším cílem kvalifikaci získat, může vás na kurz vyslat úřad práce, který akreditovaný rekvalifikační kurz za vás za určitých podmínek zaplatí. Více se o tomto tématu dozvíte v článku, který se věnuje rekvalifikačním kurzům pořádaným úřadem práce a dalším výhodám registrace na úřadu práce.

Konkrétní rekvalifikační kurzy

Pojďme se nyní podívat na konkrétní rekvalifikační kurzy, které patří k nejvyhledávanějším. U všech kurzů je nutné, aby pořadatel kurzu byl akreditovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy - pro pořadatele se jedná o čest být tím vyvoleným, akreditovaným, proto tuto akreditaci na svých webových stránkách mají uvedenou a není potřeba akreditaci vyhledávat. Akreditovaný pořadatel rekvalifikačního kurzu nabízí účastníkům možnost nechat si kurz proplatit úřadem práce.

Rekvalifikační kurzy kosmetika

Rekvalifikační kurz kosmetika je většinou pro ženy, které chtějí v oboru začít nebo rozšířit nabídku služeb pro své klienty. V rámci akreditovaného rekvalifikačního kurzu se naučíte vše, co pro svůj start v kosmetickém průmyslu potřebujete. V rámci rekvalifikačního kurzu kosmetiky můžete zvolit i rekvalifikační kurzy nehtová modeláž nebo rekvalifikační kurzy pedikúra.

Rekvalifikační kurzy zdravotnictví

Láká vás pozice maséra ve zdravotnictví, sanitáře v nemocnici, nebo chcete být chůvou v dětské skupině? Nebo máte vyšší ambice - dentální hygienik, zdravotník, zubní instrumentář? Pak je rekvalifikační kurz zdravotnictví přímo pro vás.

Rekvalifikační kurzy programování

Pro účast na rekvalifikačním kurzu programování většina pořadatelů vyžaduje alespoň základní znalost práce s počítačem. V průběhu kurzu se seznámíte teoreticky i prakticky s PHP, MySQL i JavaScript. Dle vybrané specializace.

Rekvalifikační kurzy sociální pracovník

V rámci rekvalifikačního kurzu sociální pracovník se zaměříte na základy psychologie, etiku výkonu činnosti pracovníka v sociálních službách, sociálně právní minimum, metody sociální práce, základy péče o nemocné a mnoho dalšího. Součástí je i odborná praxe.

Rekvalifikační kurzy účetnictví

Na těchto rekvalifikačních kurzech se naučíte vše, co potřebujete pro účetní praxi. Nebudou chybět ani konkrétní praktické případy, na kterých si naučenou látku přenesete do praxe. Cílem je, abyste po dokončení kurzu byli schopni vést účetnictví například středně velké společnosti. Dalším krokem pro vás může být daňová evidence.

Rekvalifikační kurzy řemesla

Řemeslníků, a těch šikovných, je nedostatek po celé republice. Pokud se chcete řemeslníkem stát, je nutné si rozmyslet, v jakém oboru chcete rekvalifikační kurz řemesla absolvovat. Nebo již jste řemeslníkem a chcete si rozšířit portfolio poskytovaných služeb? Největší zájem je dlouhodobě o rekvalifikační kurzy oborů malíř, lakýrník-natěrač, obkladač a tesař.

Rekvalifikační kurzy fyzioterapie

Při rekvalifikačním kurzu fyzioterapie se seznámíte s metodami rehabilitace zahrnujícími diagnostiku, léčbu a prevenci poruch pohybového aparátu. Jedná se o obor úzce spojený s medicínou. Rekvalifikace se tak zaměřuje především na metody, jako rolfing, míčková facilitace nebo technika kineziologických tejpů.

Rekvalifikační kurzy pedagogika

Rekvalifikační kurz pedagogika nabízí řadu specializací, od speciální pedagogiky, vzdělávací pedagogiky, až po Montessori pedagogiku. Nezbytnou součástí vzdělávání je také problematika první pomoci u dětí.

Rekvalifikační kurzy kuchař

Jako budoucí kuchař se naučíte přípravu pokrmů studené kuchyně, přípravu minutek, a samozřejmě i přípravu teplých pokrmů. Kde více, než při této rekvalifikaci, se budete soustředit na praktickou část. Pokud byste si chtěli své vzdělání ještě dále rozšířit, můžete se rekvalifikovat jako cukrář.

 

Publikováno 27. července 2022

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Rekvalifikační kurzy v kostce

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Jak správně změnit délku pracovní doby

Jak správně změnit délku pracovní doby

Potřebujete zaměstnanci změnit pracovní dobu? Pokud je pracovní doba součástí pracovní smlouvy, potřebujete souhlas dotčeného zaměstnance. Je-li pracovní doba určena vnitřní směrnicí, můžete délku pracovní doby změnit. Pojďte se s námi na jednotlivé…
Doporučující dopis od zaměstnavatele

Doporučující dopis od zaměstnavatele

Doporučující dopis do zaměstnání může být klíčový při rozhodování vašeho nového zaměstnavatele. Z dopisu zjistí, jaké jsou vaše silné stránky, na jakých projektech jste pracovali, jak jste zapadli do současného týmu a mnohem více.
Výhody a nevýhody sdíleného pracovního místa

Výhody a nevýhody sdíleného pracovního místa

Víte, že novela zákoníku práce přinesla sdílené pracovní místo? Sdílení pracovního místa znamená, že minimálně dva zaměstnanci se střídají na stejném pracovním místě a dohromady svými částečnými úvazky pokryjí pracovní úvazek celý. Představíme vám…
Vaše práva při zrušení dovolené zaměstnavatelem

Vaše práva při zrušení dovolené zaměstnavatelem

Zaměstnavatel určuje čerpání dovolené svých zaměstnanců. Zjistěte, kdy může zaměstnavatel zrušit dovolenou, i tu, kterou již máte zaplacenou, nebo vás v průběhu dovolené z ní odvolat zpět do práce. Ukážeme vám, co všechno následně zaměstnavatel musí…
Co dělat, když vám zaměstnavatel nezaplatil

Co dělat, když vám zaměstnavatel nezaplatil

Poradíme vám, co dělat, když zaměstnavatel neplatí mzdu a co dělat, když zaměstnavatel neplatí sociální a zdravotní pojištění. Nevyplacená nemocenská? I s tím vám poradíme. Dozvíte se také, jak správně podat stížnost na zaměstnavatele.
Půjčka zaměstnanci jako benefit společnosti

Půjčka zaměstnanci jako benefit společnosti

Zvažujete nový benefit pro své zaměstnance? Co například půjčka pro zaměstnance! Zjistěte, jaké typy půjček můžete zaměstnancům poskytnout, jaké jsou daňové dopady jednotlivých typů půjček.
Jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele

Jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele

Poradíme vám, jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele, který vám například nevyplácí vaši mzdu nebo odstupné. Máte dvě možnosti, jak své peníze získat zpět. V článku najdete i vzor insolvenčního návrhu.
Proč mít připravenou pracovní náplň + VZOR

Proč mít připravenou pracovní náplň + VZOR

Pracovní náplň, se kterou zaměstnance prokazatelně seznámíte, vám pomůže s určením konkrétních povinností, které má zaměstnanec zastávat. Poradíme, kdo pracovní náplň připravuje, v jakých případech ji může zaměstnavatel změnit či doplnit. Získáte…
Dvě zaměstnání současně - daně, nemocenská

Dvě zaměstnání současně - daně, nemocenská

Chcete si přivydělat a máte dvě zaměstnání? Můžete mít ke své pracovní smlouvě uzavřenou dohodu u svého stávajícího zaměstnavatele, pokud práce na dohodu bude jiná než ta, kterou děláte na základě pracovní smlouvy. Nebo můžete mít zaměstnavatele dva…
Co dělat, když zaměstnanec nepřišel do práce

Co dělat, když zaměstnanec nepřišel do práce

Zjistěte, kdy je absence zaměstnance považována za neomluvenou, jak správně má zaměstnanec svou nepřítomnost v práci omlouvat a jaké kroky zaměstnavatel může uskutečnit.
Ideální práce při rodičovské dovolené

Ideální práce při rodičovské dovolené

Zjistěte, jaký můžete mít přivýdělek na rodičovské dovolené, aniž byste ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Pomůžeme vám rozhodnout se, jestli je lepší dohoda nebo OSVČ. O rodičovský příspěvek při zaměstnání nemůžete přijít, pokud splníte…
Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Výstupní list ze zaměstnání nepatří mezi povinné dokumenty, ale pro ochranu zaměstnavatele i zaměstnance jej doporučujeme připravit pro každého zaměstnance, kterému končí pracovní poměr ve vaší společnosti. Ukážeme vám, jak vypadá výstupní list ze…

Podívejte se i na naše pracovní nabídky:

 • Mnichovo Hradiště
 • Văn Quân Nguyen
 • od 21 300 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 16. dubna
 • Ostrava
 • X - servis park s.r.o.
 • 48 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 27. února
 • Zlín
 • ORBIS, Mateřská škola, Základní škola a…
 • od 60 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 6. března
 • Cheb
 • Ukrabud, s.r.o.
 • od 19 500 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 28. února
 • Praha
 • INOS Zličín, a.s.
 • 40 000 – 50 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro absolventy
  Benefity:
 • Dovolená navíc
 • Finanční bonusy / prémie
 • Pracovní zařízení (mobil, PC, notebook...)
 • Služební auto
 • Příspěvek na spoření / pojištění
 • Přátelské prostředí
 • Občerstvení na pracovišti
 • Parkoviště
Zveřejněno: 17. dubna
 • Bílina
 • TRUNN s.r.o.
 • od 21 480 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 26. března
 • Zlín
 • Auditorská, daňová a účetní kancelář ve…
 • 22 000 – 31 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 26. března
 • Dvůr Králové nad Labem
 • STAFI, spol. s r.o.
 • od 20 000 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 10. dubna
 • Děčín
 • Thi Hoai Nguyen
 • od 19 500 Kč
 • Plný úvazek
 • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 7. března
 • Bojkovice
 • EKOMILK a.s.
 • 25 000 – 30 000 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 19. dubna
 • Písek
 • Jednota, spotřební družstvo v Milevsku,…
 • od 23 500 Kč
 • Plný úvazek
Zveřejněno: 31. ledna

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena