Rekvalifikační kurzy v kostce

Pokud cítíte potřebu změnit zaměstnání a chcete začít od začátku, nebo naopak prohloubit svou odbornou způsobilost, právě pro vás jsou vhodné rekvalifikační kurzy. Vysvětlíme si, kdo se může na rekvalifikační kurz přihlásit, jak dlouho trvá, kdo jej zaplatí. Nechybí přehled nejžádanějších rekvalifikačních kurzů.

Rekvalifikační kurz - co to je

Na začátku si pojďme říci, co to je rekvalifikační kurz, akreditovaný rekvalifikační kurz, rekvalifikace a jaký je rozdíl mezi rekvalifikací a vzdělávacími kurzy. Rekvalifikace je získání nové kvalifikace, neboli odborné způsobilosti, zvýšení, rozšíření či prohloubení dosavadní kvalifikace, včetně jejího udržování nebo obnovování. Rekvalifikovat se může ten, kdo již nějaké znalosti a zkušenosti má, i ten, kdo dosud žádnou kvalifikaci nezískal.

Mezi rekvalifikačními a vzdělávacími kurzy je velký rozdíl. Akreditované rekvalifikační kurzy mohou poskytovat pouze vzdělávací střediska s platnou akreditací Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Po jeho dokončení skládáte zkoušku a získáte Osvědčení o rekvalifikaci, které má celostátní platnost. Rekvalifikační kurzy trvají 3-6 měsíců, a to podle oboru, který si zvolíte.

Oproti tomu vzdělávací kurzy mohou poskytovat společnosti, které nejsou akreditované, kurzy jsou krátkodobé, na jejich konci obdržíte jen certifikát o absolvování, často nejsou zakončené zkouškou.

Aktuální nabídka práce

Rekvalifikační kurzy - výhody

Akreditované rekvalifikační kurzy vám přinášejí řadu výhod. Za krátkou dobu se naučíte to, co se jiní učí roky, získáte nejen teoretické, ale i praktické znalosti. Většina rekvalifikačních kurzů nabízí i praxi ve vybraném oboru.

Z výše uvedeného vyplývá, že rekvalifikací zvýšíte své šance na nové pracovní uplatnění, svou konkurenceschopnost na trhu práce.

Rekvalifikační kurzy - jak probíhají

Je-li vaším impulsem pro přihlášení nový kariérní začátek, je nutné si uvědomit, v jakém novém oboru chcete pracovat.

Dalším krokem je vybrat vhodný kurz, který bude v rozumné vzdálenosti od vašeho bydliště, abyste na něj mohli každý den docházet. U rekvalifikačních kurzů je nutná minimálně 80% docházka.

Vyplníte přihlášku a zvolíte jednu z variant financování, viz kapitola níže, na konci složíte závěrečnou zkoušku, získáte Osvědčení a můžete ve zvolené oblasti začít pracovat.  

Abyste byli na hledání nové práce připraveni, nezapomeňte si přečíst náš článek, ve kterém vám poradíme, jak efektivně hledat a najít práci.

Rekvalifikační kurz - kdo se může přihlásit

Na rekvalifikační kurz se bez nadsázky může přihlásit každý. Není zde věkové omezení, ani omezení v oblasti dosaženého vzdělání či dosavadní praxe. Cílem rekvalifikačního kurzu je nový profesní začátek. Přihlásit se můžete, když:  

  • je vaší motivací nový začátek, nastartování nové kariéry,
  • chcete prohloubit a zdokonalit svou odbornou způsobilost, abyste mohli ve stávající postoupit výše,
  • nemáte zatím žádnou kvalifikaci.

Rekvalifikační kurz - kdo ho zaplatí

Existují tři možnosti úhrady rekvalifikačního kurzu:

  • Pokud je vaší motivací nový začátek - kurz rekvalifikační si můžete zaplatit sami.
  • Chcete-li prohloubit svou způsobilost, může vám rekvalifikační kurz zaplatit váš zaměstnavatel.
  • Je-li vaším cílem kvalifikaci získat, může vás na kurz vyslat úřad práce, který akreditovaný rekvalifikační kurz za vás za určitých podmínek zaplatí. Více se o tomto tématu dozvíte v článku, který se věnuje rekvalifikačním kurzům pořádaným úřadem práce a dalším výhodám registrace na úřadu práce.

Konkrétní rekvalifikační kurzy

Pojďme se nyní podívat na konkrétní rekvalifikační kurzy, které patří k nejvyhledávanějším. U všech kurzů je nutné, aby pořadatel kurzu byl akreditovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy - pro pořadatele se jedná o čest být tím vyvoleným, akreditovaným, proto tuto akreditaci na svých webových stránkách mají uvedenou a není potřeba akreditaci vyhledávat. Akreditovaný pořadatel rekvalifikačního kurzu nabízí účastníkům možnost nechat si kurz proplatit úřadem práce.

Rekvalifikační kurzy kosmetika

Rekvalifikační kurz kosmetika je většinou pro ženy, které chtějí v oboru začít nebo rozšířit nabídku služeb pro své klienty. V rámci akreditovaného rekvalifikačního kurzu se naučíte vše, co pro svůj start v kosmetickém průmyslu potřebujete. V rámci rekvalifikačního kurzu kosmetiky můžete zvolit i rekvalifikační kurzy nehtová modeláž nebo rekvalifikační kurzy pedikúra.

Rekvalifikační kurzy zdravotnictví

Láká vás pozice maséra ve zdravotnictví, sanitáře v nemocnici, nebo chcete být chůvou v dětské skupině? Nebo máte vyšší ambice - dentální hygienik, zdravotník, zubní instrumentář? Pak je rekvalifikační kurz zdravotnictví přímo pro vás.

Rekvalifikační kurzy programování

Pro účast na rekvalifikačním kurzu programování většina pořadatelů vyžaduje alespoň základní znalost práce s počítačem. V průběhu kurzu se seznámíte teoreticky i prakticky s PHP, MySQL i JavaScript. Dle vybrané specializace.

Rekvalifikační kurzy sociální pracovník

V rámci rekvalifikačního kurzu sociální pracovník se zaměříte na základy psychologie, etiku výkonu činnosti pracovníka v sociálních službách, sociálně právní minimum, metody sociální práce, základy péče o nemocné a mnoho dalšího. Součástí je i odborná praxe.

Rekvalifikační kurzy účetnictví

Na těchto rekvalifikačních kurzech se naučíte vše, co potřebujete pro účetní praxi. Nebudou chybět ani konkrétní praktické případy, na kterých si naučenou látku přenesete do praxe. Cílem je, abyste po dokončení kurzu byli schopni vést účetnictví například středně velké společnosti. Dalším krokem pro vás může být daňová evidence.

Rekvalifikační kurzy řemesla

Řemeslníků, a těch šikovných, je nedostatek po celé republice. Pokud se chcete řemeslníkem stát, je nutné si rozmyslet, v jakém oboru chcete rekvalifikační kurz řemesla absolvovat. Nebo již jste řemeslníkem a chcete si rozšířit portfolio poskytovaných služeb? Největší zájem je dlouhodobě o rekvalifikační kurzy oborů malíř, lakýrník-natěrač, obkladač a tesař.

Rekvalifikační kurzy fyzioterapie

Při rekvalifikačním kurzu fyzioterapie se seznámíte s metodami rehabilitace zahrnujícími diagnostiku, léčbu a prevenci poruch pohybového aparátu. Jedná se o obor úzce spojený s medicínou. Rekvalifikace se tak zaměřuje především na metody, jako rolfing, míčková facilitace nebo technika kineziologických tejpů.

Rekvalifikační kurzy pedagogika

Rekvalifikační kurz pedagogika nabízí řadu specializací, od speciální pedagogiky, vzdělávací pedagogiky, až po Montessori pedagogiku. Nezbytnou součástí vzdělávání je také problematika první pomoci u dětí.

Rekvalifikační kurzy kuchař

Jako budoucí kuchař se naučíte přípravu pokrmů studené kuchyně, přípravu minutek, a samozřejmě i přípravu teplých pokrmů. Kde více, než při této rekvalifikaci, se budete soustředit na praktickou část. Pokud byste si chtěli své vzdělání ještě dále rozšířit, můžete se rekvalifikovat jako cukrář.

 

Publikováno 27. července 2022

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Rekvalifikační kurzy v kostce

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Dozvíte se, co to je pracovní oděv, kdy jej zaměstnavatel zaměstnanci plně hradí a jaké jsou základní povinnosti zaměstnavatele. Zjistíte, kdy a kdo má nárok na pracovní oděv a také na pracovní obuv.
Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Povíme vám vše k tématu “pracovní smlouva na dobu určitou a prodloužení”. Zjistíte, jaké máte možnosti, když se blíží konec vašeho pracovního poměru, kolikrát může zaměstnavatel využít možnost opakovaného prodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou…
TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

Seznamte se s naším výběrem TOP 10 podcastů zaměřených na lidské zdroje. Ať už jste v oboru HR dlouholetým profesionálem nebo jen hledáte aktuální informace a trendy, tyto podcasty vám nabídnou širokou škálu témat a poznatků. Získejte přehled o tom…
Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář (ČTK), stojící jako maják nezávislého zpravodajství, je veřejnoprávní zpravodajská agentura v České republice. Tento článek vás provede jejím unikátním obchodním modelem, který nepotřebuje státní dotace, a objasní, jak ČTK…
Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Pokud potřebujete sdílet pracovní témata s veřejností, jako jsou zajímavá data nebo stížnosti na bezpráví, je dobré mít kontakty na přední profesní novinářské organizace. Ty vám mohou pomoci získat pozornost pro vaše záležitosti. V našem článku…
Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Specifickou interní směrnicí zaměstnavatele je pracovní řád, který zaměstnancům upřesňuje jejich povinnosti. Každá společnost by měla mít svůj pracovní řád, se kterým všechny své zaměstnance seznámí. Proto jsme pro vás připravili kompletní pracovní…
Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Státní úřad inspekce práce provádí pravidelné plánované kontroly i kontroly na základě podnětů od zaměstnanců, aby zjistil, jaký je skutečný stav v prověřované oblasti, a v případě zjištění nějakého pochybení má pravomoc nařídit zaměstnavateli…
Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Znáte základní povinnosti zaměstnavatele? Ukážeme vám, co je povinností vašeho zaměstnavatele před zahájením vašeho pracovního poměru, v průběhu a při skončení pracovního poměru.
Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Jaké jsou možnosti nařízení a převodu dovolené?

Dozvíte se, z jakých důvodů je možné převést dovolenou do dalšího roku, v jakém rozsahu a kdy nejpozději je nutné ji zaměstnanci nařídit, jinak si její čerpání zaměstnanec určí sám. Ukážeme vám, jak na nařízení dovolené ze strany zaměstnavatele a…
Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Zjistila jste, že jste těhotná, a nevíte, kdy a jak tuto skutečnost oznámit v práci? Nebojte se, se vším vám pomůžeme! Dozvíte se, kdy oznámit těhotenství v zaměstnání, jak v práci oznámit těhotenství a také jaké jsou povinnosti vašeho…
Nezdražujeme a z vysoké kvality služeb neuhneme

Nezdražujeme a z vysoké kvality služeb neuhneme

V době, kdy ostatní firmy v oboru od ledna 2024 zdražují, pracovní portál JenPráce.cz jde proti proudu a drží svoje ceny nízko. Díky inovativním technikám vedoucím k vnitřním úsporám a rychle rostoucímu počtu klientů, nemusí k zvýšení cen přistoupit…
Top 20 ATS systémů, které hýbou HR

Top 20 ATS systémů, které hýbou HR

Systémů pro podporu náborů, takzvaných ATS (anglická zkratka “Applicant Tracking System”), či jim podobných, najdete na současném trhu nepřeberné množství. Všechny tyto softwary spojuje společný cíl - vylepšit administrativní a náborové procesy ve…

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena