Poradíme vám, jak odpovědět na pracovní inzerát

Dali jste si práci s vytvořením životopisu, průvodního a motivačního dopisu, vybrali jste tu správnou pracovní nabídku. Teď to nezkazit posledním krokem. Poradíme, jak připravit odpověď na inzerát na práci, jak odepsat na pracovní inzerát a na co si dát pozor.

S našimi předchozími články jste si připravili svou vizitku pro nového zaměstnavatele - profesionální strukturovaný životopis, který zaujme, motivační a průvodní dopis, které nikdy nesmí chybět.

Máte tedy vše připravené! Pojďme se podívat na to, jak formulovat odpověď na pracovní nabídku, kterou jste si našli v naší kategorii Nabídky práce.

Pět základních pravidel - odpověď na pracovní inzerát

Jedním z vašich nejčastějších dotazů je, že byste rádi měli k dispozici “odpověď na pracovní inzerát vzor”. Není možné připravit univerzální vzor odpovědi. Každá odpověď musí být unikátní, na míru připravená společnosti, které odpovídáte a pozici, na kterou odpovídáte.

Přiblížíme si několik základních pravidel, jak odpovídat na inzeráty práce:

  • Průvodní dopis přikládejte vždy.

Jak napsat průvodní dopis se dočtete v našem článku.

  • Na žádnou pozici neodpovídejte vícekrát.

Nejjednodušší cestou je přihlásit se ke svému účtu JenPráce.cz na odkazu: JenPráce –⁠ Přihlášení a mějte nejen předvyplněné formuláře, ale i veškerou historii svých odpovědí.

  • Požadavky byste měli splňovat.

Zaměstnavatel vypisuje požadavky na svou pozici, protože ví, koho hledá, a co nový kolega bude mít na starosti. Pokud nesplňujete většinu požadavků, není vhodné na pozici reagovat.

  • Přiložte všechny dokumenty, které jsou požadované.

Zaměstnavatel v inzerátu může požadovat motivační dopis, kopii osvědčení a jiné. Pokud je tento požadavek stanoven, vždy jej dodržte a pošlete vše, co po vás společnost vyžaduje.

  • Telefonovat na personální oddělení?

Není u inzerátu uvedené telefonní číslo, ale vám se ho podařilo dohledat? Nevolejte. Představte si, že personalistovi zavolá 10 uchazečů, s každým stráví 30 minut - zbývají mu jen 3 hodiny na jeho práci.

Hlavní rozdíl je, zda odpovídáte na pracovní inzerát agentuře práce nebo přímo konkrétní společnosti.

Jak odpovědět na pracovní inzerát agentuře práce

Společnosti si najímají agentury práce, aby pro ně našly vhodné kandidáty na pozici, kterou chtějí obsadit. Když odpovídáte na inzerát agentuře práce, připojujete svůj strukturovaný profesní životopis, motivační dopis a průvodní dopis.

Inzerát může vypadat takto: “Pro našeho klienta, mezinárodní bankovní instituci, hledáme kandidáta na pozici….”

Svou motivaci popisujte jako zájem dozvědět se více o klientovi a pozici, kterou nabízí.

Jak odpovědět na pracovní inzerát zaměstnavateli

Při dodržení 5 pravidel popsaných výše, přiložení průvodního dopisu, motivačního dopisu a strukturovaného profesního životopisu, který jste připravili přímo pro vybranou společnost, jste udělali vše.

Teď musíte vyčkat na pozvání na pracovní pohovor.

Přišla jen automatická odpověď

Většina společností i agentur práce mají nastavený systém automatické odpovědi na vámi zaslané dokumenty. To ještě nic neznamená, ta přijde všem.

Některým společnostem trvá déle, než zpracují všechny dokumenty od uchazečů, buďte trpěliví.

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Poradíme vám, jak odpovědět na pracovní inzerát

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2022 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena