Poradíme, jak si vybrat práci, která vás bude bavit

Není jednoduché vybrat novou společnost, ve které budete několik let pracovat, spolupracovat s ostatními kolegy, do budoucna i předávat své znalosti a své zkušenosti nováčkům. Jak si vybrat práci, ať již jste absolventem či jen chcete práci změnit, probereme v našem článku, kde se zaměříme na výběr oboru i na další klíčové parametry. Pro inspiraci přidáme i obory, o které bude největší zájem.

Společně se podíváme na to, jak si vybrat práci. A to práci první, pokud jste absolventem, nebo práci novou, když již pracovní zkušenosti máte. Budeme hledat práci, která vás bude bavit, naplňovat, budete se dále rozvíjet, získávat nové znalosti, zkušenosti a budovat svou síť profesních kontaktů a v neposlední řadě vám přinese odpovídající finanční ohodnocení. 

Zjistíte, jaké profese jsou nedostatkové a žádané zaměstnavateli. 

Zaměříme se i na čerstvé absolventy, jak najít práci po vysoké škole. Ukážeme vám, kde najdete nejlepší nabídky práce pro absolventy SŠ a jaké jsou aktuální nabídky práce pro absolventy VŠ.  

V předchozích článcích jsme probrali, jak efektivně hledat a najít práci, jak si napsat životopis a připravili jsme pro vás i vzor motivačního dopisu.

Aktuální nabídka práce

Jak si vybrat práci

Než začnete hledat a oslovovat společnosti, je nutné vědět, v jakém oboru chcete působit a co od společnosti očekáváte. 

Nezbytným parametrem, který je nutné mít na mysli, je, zda vás vybraná práce dokáže finančně zabezpečit

Jaký obor společnosti zvolit?  

  • Podle svého vzdělání;
  • Podle praxe, kterou jste při studiu získali; 
  • Podle osobnostních testů, které vám poradí, jaká práce je pro vaši osobnost vhodná. 

Budete-li vybírat podle svého vzdělávání, je vhodné vyhledat společnosti, které ve vašem oboru pracují, podívat se, zda někoho nehledají. Pokud hledají zrovna vás, vytvořte si s námi reprezentativní strukturovaný životopis, motivační a průvodní dopis, který zašlete na vypsanou pozici. Nemají aktuálně vhodnou nabídku? Zkuste je oslovit, pošlete do společnosti svůj motivační dopis a životopis a vysvětlete, že zrovna tato společnost je vaše vysněná a rádi byste s nimi spolupracovali. 

Měli jste možnost získat pracovní zkušenosti při studiu? Skvělé! Nejen že váš životopis bude pro nového zaměstnavatele atraktivnější, ale také jste získali cenné zkušenosti a kontakty. Víte, zda v tomto oboru chcete pokračovat nebo chcete hledat jinde. Chcete pokračovat? Zeptejte se ve společnosti na personálním oddělení, zda pro vás mají práci. 

Osobnostní testy, které jsou k dispozici placené i neplacené na internetu, vám podají základní informace o tom, jaký obor je pro vás s ohledem na vaše osobnostní předpoklady vhodný.  

Aktuální nabídky práce pro všechny, a to i nabídky práce pro absolventy SŠ i nabídky práce pro absolventy VŠ jsou připravené na našem webu JenPráce.cz.

Další parametry pro výběr práce

Když máte zvolený obor, je nutné si ujasnit ještě následující parametry: 

  • Vzdálenost - jak dlouho jste ochotni do práce dojíždět, můžete se přestěhovat? 
  • Malá nebo mezinárodní firma – v malé společnosti budete mít pravděpodobně možnost si zkusit “od všeho trochu”, ve velké mezinárodní společnosti budete mít svou jasně vymezenou agendu. 
  • Využití jazykových znalostí – pro výběr je důležité, jak chcete využívat své jazykové znalosti. 
  • Bude mě práce naplňovat, bavit, budu se dále rozvíjet? I velmi dobře placená práce vás může začít nudit, když ji nebudete dělat, protože chcete, protože vás baví a vidíte za sebou výsledky. 

Žádané profese

Ministerstvo práce a sociálních věcí každý rok vydává tiskovou zprávu, ve které uvádí, jaké jsou nedostatkové profese v jednotlivých krajích. 

Podle tiskové zprávy z roku 2022 bude nejvyšší poptávka po profesích v sociálních službách. Výrazně se zvýší poptávka v oblasti umění a užitného umění, kterým je výtvarné umění, audiovizuální záznam, mediální produkce, módní tvorba či interiérový a průmyslový design. Vyšší možnost uplatnění najdete i v přírodních vědách a informatice. 

Podle zmíněné tiskové zprávy absolventi vysokých škol stále více hledají uplatnění ve státní správě. 

Nelze jednoznačně říci, které profese jsou a budou nejžádanější, situace je velmi proměnlivá. Například s příchodem pandemie Covid-19 v roce 2020 se dramaticky zvýšil zájem eshopů o skladníky, např. o kuchaře nebyl zájem téměř žádný.

 

Publikováno 25. října 2022

To nejzajímavější vám zašleme

Povězte nám, jaká oblast vás zajímá?

Jenpráce.cz - Poradna
Zaregistrováním se k odběru zajímavosti a tipů ze světa práce na e-mail udělujete správci své osobní údaje za účelem zasílání informací. V souvislosti se zpracováním vašich osobních údajů máte příslušná práva: (i) na přístup k osobním údajům, (ii) na opravu či doplnění nepřesných nebo nepravdivých osobních údajů, (iii) na výmaz osobních údajů, nejsou-li již osobní údaje potřebné pro účely, pro které byly shromážděny či jinak zpracovány, anebo zjistíte-li, že byly zpracovávány protiprávně, (iv) na omezení zpracování osobních údajů ve zvláštních případech (v) na přenositelnost údajů a (vi) vznést námitku, po níž zpracování vašich osobních údajů bude ukončeno, neprokáže-li se, že existují závažné oprávněné důvody pro zpracování, jež převažují nad vašimi zájmy nebo právy a svobodami zejména, je-li důvodem případné vymáhání právních nároků a (vii) obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů.

Další informace o zpracování údajů společností Coweo Technologies s.r.o., se sídlem Škrétova 490/12, Vinohrady, 120 00 Praha 2, IČ 05157552 poskytuje pověřenec pro ochranu osobních údajů poverenec@everyregard.one, informace jsou k dispozici na Zásady ochrany osobních údajů.

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Poradíme, jak si vybrat práci, která vás bude bavit

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Jak požádat zaměstnavatele o studijní volno

Jak požádat zaměstnavatele o studijní volno

Víte, že nárok na studijní volno ze zákona nemáte? Zákoník práce studijní volno nezaručuje. Vždy musíte mít souhlas svého zaměstnavatele. Zjistěte, jak správně zaměstnavatele požádat o studijní volno. Přidáme i tipy, jak postupovat, když chcete…
Jak zaměstnanci oznámit výpověď

Jak zaměstnanci oznámit výpověď

Jen správně doručená výpověď je platná, začíná běžet výpovědní doba a je jasně dané datum skončení pracovního poměru zaměstnance. Pojďme se podívat na to, jak se připravit na předání výpovědi, jak by samotné předání výpovědi mělo proběhnout. Jaké…
Vše, co potřebujete znát o práci v noci

Vše, co potřebujete znát o práci v noci

Práce v noci je specificky upravena v zákoníku práce a ukládá vašemu zaměstnavateli řadu povinností. Právnickou řeč jsme pro vás zlidštili a zjistíte, co to je práce v noci, jaká je minimální výše příplatku za práci v noci, jak musí váš…
Vše o okamžité výpovědi pro personalisty + vzor

Vše o okamžité výpovědi pro personalisty + vzor

Dozvíte se, v jakých případech může zaměstnavatel využít institut okamžitého zrušení pracovního poměru. Detailně se zaměříme na zvlášť hrubé porušení povinností. Prozradíme, kolik neomluvených absencí musí mít zaměstnanec, abyste mohli přistoupit k…
Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno

Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno

Víte, jaký je rozdíl mezi náhradním volnem a placeným volnem? Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno, jak na náhradní volno nahlíží zákoník práce a ukážeme vám konkrétní případy, které mohou nastat, tedy kdy máte nárok na náhradní volno za práci…
Smluvní pokuta - jak ji správně nastavit

Smluvní pokuta - jak ji správně nastavit

Smluvní pokuty jsou ve smlouvách, a to i pracovních, ukotveny pro případ porušení konkrétní povinnosti. Smluvní pokuta při odstoupení od smlouvy musí být uhrazena, je-li smluvní pokuta správně definována. Ukážeme vám, jak správně zakotvit smluvní…
Odbory - proč a jak je založit

Odbory - proč a jak je založit

Povíme vám vše, co potřebujete vědět o odborech. Dozvíte se, proč založit odbory a jak je založit, jak probíhá vyjednávání s vaším zaměstnavatelem, aby došlo k uzavření kolektivní smlouvy a mnoho dalšího.
Co personalista musí znát o náhradě škody + vzor

Co personalista musí znát o náhradě škody + vzor

Probereme vše o náhradě škody, jaký postup při vzniku škody by měl zaměstnavatel zvolit, kdy je nutné zahrnout i odborovou organizaci. Dozvíte se, kdy se uplatní náhrada škody za poškození věci nebo za poškození dobré pověsti zaměstnavatele. Jaké…
Za darování krve máte nárok na placené volno

Za darování krve máte nárok na placené volno

Bezúplatné darování krve je úctyhodná činnost každého dárce. Proto i zákoník práce na dárce myslí a přiznává jim za darování krve nárok na volno z práce, a to dokonce volno placené. Ukážeme vám, jak správně svou nepřítomnost v práci nahlásit a jaké…
Přehledně: překážka na straně zaměstnavatele

Přehledně: překážka na straně zaměstnavatele

Probereme zákoníkem práce definované překážky na straně zaměstnavatele, včetně výše náhrady mzdy pro dotčené zaměstnance a výpočtu této náhrady. Ukážeme si i specifické případy, jak nastavit překážky na straně zaměstnavatele v případě čerpání…
Návštěva lékaře v pracovní době a další překážky

Návštěva lékaře v pracovní době a další překážky

Stane se to velkému množství zaměstnanců –⁠ musíte k lékaři, který nemá volno brzy ráno nebo pozdě večer, musíte tedy lékaře navštívit ve své pracovní době. Ukážeme vám, co říká zákoník práce na téma návštěva lékaře v pracovní době. Zákoník práce a…
Vše o nemoci z povolání pro personalisty

Vše o nemoci z povolání pro personalisty

Prohlubte si své znalosti o nemoci z povolání. Kromě definice nemoci z povolání a základního legislativního rámce si ukážeme postup při posouzení nemoci z povolání a dozvíte se, jak je to s odškodněním. S nemocí z povolání souvisejí i povinnosti…

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2023 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena