Poradíme, jak si vybrat práci, která vás bude bavit

Není jednoduché vybrat novou společnost, ve které budete několik let pracovat, spolupracovat s ostatními kolegy, do budoucna i předávat své znalosti a své zkušenosti nováčkům. Jak si vybrat práci, ať již jste absolventem či jen chcete práci změnit, probereme v našem článku, kde se zaměříme na výběr oboru i na další klíčové parametry. Pro inspiraci přidáme i obory, o které bude největší zájem.

Společně se podíváme na to, jak si vybrat práci. A to práci první, pokud jste absolventem, nebo práci novou, když již pracovní zkušenosti máte. Budeme hledat práci, která vás bude bavit, naplňovat, budete se dále rozvíjet, získávat nové znalosti, zkušenosti a budovat svou síť profesních kontaktů a v neposlední řadě vám přinese odpovídající finanční ohodnocení. 

Zjistíte, jaké profese jsou nedostatkové a žádané zaměstnavateli. 

Zaměříme se i na čerstvé absolventy, jak najít práci po vysoké škole. Ukážeme vám, kde najdete nejlepší nabídky práce pro absolventy SŠ a jaké jsou aktuální nabídky práce pro absolventy VŠ.  

V předchozích článcích jsme probrali, jak efektivně hledat a najít práci, jak si napsat životopis a připravili jsme pro vás i vzor motivačního dopisu.

Jak si vybrat práci

Než začnete hledat a oslovovat společnosti, je nutné vědět, v jakém oboru chcete působit a co od společnosti očekáváte. 

Nezbytným parametrem, který je nutné mít na mysli, je, zda vás vybraná práce dokáže finančně zabezpečit

Jaký obor společnosti zvolit?  

  • Podle svého vzdělání;
  • Podle praxe, kterou jste při studiu získali; 
  • Podle osobnostních testů, které vám poradí, jaká práce je pro vaši osobnost vhodná. 

Budete-li vybírat podle svého vzdělávání, je vhodné vyhledat společnosti, které ve vašem oboru pracují, podívat se, zda někoho nehledají. Pokud hledají zrovna vás, vytvořte si s námi reprezentativní strukturovaný životopis, motivační a průvodní dopis, který zašlete na vypsanou pozici. Nemají aktuálně vhodnou nabídku? Zkuste je oslovit, pošlete do společnosti svůj motivační dopis a životopis a vysvětlete, že zrovna tato společnost je vaše vysněná a rádi byste s nimi spolupracovali. 

Měli jste možnost získat pracovní zkušenosti při studiu? Skvělé! Nejen že váš životopis bude pro nového zaměstnavatele atraktivnější, ale také jste získali cenné zkušenosti a kontakty. Víte, zda v tomto oboru chcete pokračovat nebo chcete hledat jinde. Chcete pokračovat? Zeptejte se ve společnosti na personálním oddělení, zda pro vás mají práci. 

Osobnostní testy, které jsou k dispozici placené i neplacené na internetu, vám podají základní informace o tom, jaký obor je pro vás s ohledem na vaše osobnostní předpoklady vhodný.  

Aktuální nabídky práce pro všechny, a to i nabídky práce pro absolventy SŠ i nabídky práce pro absolventy VŠ jsou připravené na našem webu JenPráce.cz.

Další parametry pro výběr práce

Když máte zvolený obor, je nutné si ujasnit ještě následující parametry: 

  • Vzdálenost - jak dlouho jste ochotni do práce dojíždět, můžete se přestěhovat? 
  • Malá nebo mezinárodní firma – v malé společnosti budete mít pravděpodobně možnost si zkusit “od všeho trochu”, ve velké mezinárodní společnosti budete mít svou jasně vymezenou agendu. 
  • Využití jazykových znalostí – pro výběr je důležité, jak chcete využívat své jazykové znalosti. 
  • Bude mě práce naplňovat, bavit, budu se dále rozvíjet? I velmi dobře placená práce vás může začít nudit, když ji nebudete dělat, protože chcete, protože vás baví a vidíte za sebou výsledky. 

Žádané profese

Ministerstvo práce a sociálních věcí každý rok vydává tiskovou zprávu, ve které uvádí, jaké jsou nedostatkové profese v jednotlivých krajích. 

Podle tiskové zprávy z roku 2022 bude nejvyšší poptávka po profesích v sociálních službách. Výrazně se zvýší poptávka v oblasti umění a užitného umění, kterým je výtvarné umění, audiovizuální záznam, mediální produkce, módní tvorba či interiérový a průmyslový design. Vyšší možnost uplatnění najdete i v přírodních vědách a informatice. 

Podle zmíněné tiskové zprávy absolventi vysokých škol stále více hledají uplatnění ve státní správě. 

Nelze jednoznačně říci, které profese jsou a budou nejžádanější, situace je velmi proměnlivá. Například s příchodem pandemie Covid-19 v roce 2020 se dramaticky zvýšil zájem eshopů o skladníky, např. o kuchaře nebyl zájem téměř žádný.

 

Publikováno 25. října 2022

To nejzajímavější vám zašleme

Povězte nám, jaká oblast vás zajímá?

Jenpráce.cz - Poradna
Zaregistrováním se k odběru zajímavosti a tipů ze světa práce na e-mail udělujete správci své osobní údaje za účelem zasílání informací. V souvislosti se zpracováním vašich osobních údajů máte příslušná práva: (i) na přístup k osobním údajům, (ii) na opravu či doplnění nepřesných nebo nepravdivých osobních údajů, (iii) na výmaz osobních údajů, nejsou-li již osobní údaje potřebné pro účely, pro které byly shromážděny či jinak zpracovány, anebo zjistíte-li, že byly zpracovávány protiprávně, (iv) na omezení zpracování osobních údajů ve zvláštních případech (v) na přenositelnost údajů a (vi) vznést námitku, po níž zpracování vašich osobních údajů bude ukončeno, neprokáže-li se, že existují závažné oprávněné důvody pro zpracování, jež převažují nad vašimi zájmy nebo právy a svobodami zejména, je-li důvodem případné vymáhání právních nároků a (vii) obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů.

Další informace o zpracování údajů společností Coweo Technologies s.r.o., se sídlem Škrétova 490/12, Vinohrady, 120 00 Praha 2, IČ 05157552 poskytuje pověřenec pro ochranu osobních údajů poverenec@everyregard.one, informace jsou k dispozici na Zásady ochrany osobních údajů.

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Poradíme, jak si vybrat práci, která vás bude bavit

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2023 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena