Poradíme, jak si vybrat práci, která vás bude bavit

Není jednoduché vybrat novou společnost, ve které budete několik let pracovat, spolupracovat s ostatními kolegy, do budoucna i předávat své znalosti a své zkušenosti nováčkům. Jak si vybrat práci, ať již jste absolventem či jen chcete práci změnit, probereme v našem článku, kde se zaměříme na výběr oboru i na další klíčové parametry. Pro inspiraci přidáme i obory, o které bude největší zájem.

Společně se podíváme na to, jak si vybrat práci. A to práci první, pokud jste absolventem, nebo práci novou, když již pracovní zkušenosti máte. Budeme hledat práci, která vás bude bavit, naplňovat, budete se dále rozvíjet, získávat nové znalosti, zkušenosti a budovat svou síť profesních kontaktů a v neposlední řadě vám přinese odpovídající finanční ohodnocení. 

Zjistíte, jaké profese jsou nedostatkové a žádané zaměstnavateli. 

Zaměříme se i na čerstvé absolventy, jak najít práci po vysoké škole. Ukážeme vám, kde najdete nejlepší nabídky práce pro absolventy SŠ a jaké jsou aktuální nabídky práce pro absolventy VŠ.  

V předchozích článcích jsme probrali, jak efektivně hledat a najít práci, jak si napsat životopis a připravili jsme pro vás i vzor motivačního dopisu.

Aktuální nabídka práce

Jak si vybrat práci

Než začnete hledat a oslovovat společnosti, je nutné vědět, v jakém oboru chcete působit a co od společnosti očekáváte. 

Nezbytným parametrem, který je nutné mít na mysli, je, zda vás vybraná práce dokáže finančně zabezpečit

Jaký obor společnosti zvolit?  

  • Podle svého vzdělání;
  • Podle praxe, kterou jste při studiu získali; 
  • Podle osobnostních testů, které vám poradí, jaká práce je pro vaši osobnost vhodná. 

Budete-li vybírat podle svého vzdělávání, je vhodné vyhledat společnosti, které ve vašem oboru pracují, podívat se, zda někoho nehledají. Pokud hledají zrovna vás, vytvořte si s námi reprezentativní strukturovaný životopis, motivační a průvodní dopis, který zašlete na vypsanou pozici. Nemají aktuálně vhodnou nabídku? Zkuste je oslovit, pošlete do společnosti svůj motivační dopis a životopis a vysvětlete, že zrovna tato společnost je vaše vysněná a rádi byste s nimi spolupracovali. 

Měli jste možnost získat pracovní zkušenosti při studiu? Skvělé! Nejen že váš životopis bude pro nového zaměstnavatele atraktivnější, ale také jste získali cenné zkušenosti a kontakty. Víte, zda v tomto oboru chcete pokračovat nebo chcete hledat jinde. Chcete pokračovat? Zeptejte se ve společnosti na personálním oddělení, zda pro vás mají práci. 

Osobnostní testy, které jsou k dispozici placené i neplacené na internetu, vám podají základní informace o tom, jaký obor je pro vás s ohledem na vaše osobnostní předpoklady vhodný.  

Aktuální nabídky práce pro všechny, a to i nabídky práce pro absolventy SŠ i nabídky práce pro absolventy VŠ jsou připravené na našem webu JenPráce.cz.

Další parametry pro výběr práce

Když máte zvolený obor, je nutné si ujasnit ještě následující parametry: 

  • Vzdálenost - jak dlouho jste ochotni do práce dojíždět, můžete se přestěhovat? 
  • Malá nebo mezinárodní firma – v malé společnosti budete mít pravděpodobně možnost si zkusit “od všeho trochu”, ve velké mezinárodní společnosti budete mít svou jasně vymezenou agendu. 
  • Využití jazykových znalostí – pro výběr je důležité, jak chcete využívat své jazykové znalosti. 
  • Bude mě práce naplňovat, bavit, budu se dále rozvíjet? I velmi dobře placená práce vás může začít nudit, když ji nebudete dělat, protože chcete, protože vás baví a vidíte za sebou výsledky. 

Žádané profese

Ministerstvo práce a sociálních věcí každý rok vydává tiskovou zprávu, ve které uvádí, jaké jsou nedostatkové profese v jednotlivých krajích. 

Podle tiskové zprávy z roku 2022 bude nejvyšší poptávka po profesích v sociálních službách. Výrazně se zvýší poptávka v oblasti umění a užitného umění, kterým je výtvarné umění, audiovizuální záznam, mediální produkce, módní tvorba či interiérový a průmyslový design. Vyšší možnost uplatnění najdete i v přírodních vědách a informatice. 

Podle zmíněné tiskové zprávy absolventi vysokých škol stále více hledají uplatnění ve státní správě. 

Nelze jednoznačně říci, které profese jsou a budou nejžádanější, situace je velmi proměnlivá. Například s příchodem pandemie Covid-19 v roce 2020 se dramaticky zvýšil zájem eshopů o skladníky, např. o kuchaře nebyl zájem téměř žádný.

 

Publikováno 25. října 2022

To nejzajímavější vám zašleme

Povězte nám, jaká oblast vás zajímá?

Jenpráce.cz - Poradna
Zaregistrováním se k odběru zajímavosti a tipů ze světa práce na e-mail udělujete správci své osobní údaje za účelem zasílání informací. V souvislosti se zpracováním vašich osobních údajů máte příslušná práva: (i) na přístup k osobním údajům, (ii) na opravu či doplnění nepřesných nebo nepravdivých osobních údajů, (iii) na výmaz osobních údajů, nejsou-li již osobní údaje potřebné pro účely, pro které byly shromážděny či jinak zpracovány, anebo zjistíte-li, že byly zpracovávány protiprávně, (iv) na omezení zpracování osobních údajů ve zvláštních případech (v) na přenositelnost údajů a (vi) vznést námitku, po níž zpracování vašich osobních údajů bude ukončeno, neprokáže-li se, že existují závažné oprávněné důvody pro zpracování, jež převažují nad vašimi zájmy nebo právy a svobodami zejména, je-li důvodem případné vymáhání právních nároků a (vii) obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů.

Další informace o zpracování údajů společností Coweo Technologies s.r.o., se sídlem Škrétova 490/12, Vinohrady, 120 00 Praha 2, IČ 05157552 poskytuje pověřenec pro ochranu osobních údajů poverenec@everyregard.one, informace jsou k dispozici na Zásady ochrany osobních údajů.

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Poradíme, jak si vybrat práci, která vás bude bavit

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Žádost o prodloužení rodičovské dovolené + vzor

Žádost o prodloužení rodičovské dovolené + vzor

Potřebujete změnit délku své rodičovské dovolené? Stačí zaměstnavatele informovat, použijte náš formulář prodloužení rodičovské dovolené.
Základy mzdového účetnictví pro personalisty

Základy mzdového účetnictví pro personalisty

Personalisté by měli znát základy mzdového účetnictví, aby dokázali zodpovědět případné dotazy svých zaměstnanců. Přinášíme vám přehledně zpracované základní informace o vyměřovacím základu, mzdovém listu a výplatě mzdy. Dozvíte se, jaké…
Zkratky v HR - znáte rozdíly mezi ATS, CRM, LMS?

Zkratky v HR - znáte rozdíly mezi ATS, CRM, LMS?

Co ATS, CRM nebo LMS znamená ve světě lidských zdrojů? V tomto článku se podíváme na význam hlavních zkratek technologických nástrojů, software a strategií, se kterými se v oblasti HR setkáváme poměrně často. Tyto nástroje nachází své uplatnění při…
Alma Career s.r.o, skupina LMC mění název

Alma Career s.r.o, skupina LMC mění název

Korporátní skupina LMC, provozovatel několika pracovních portálů v ČR, oznámila, že od 1. ledna 2024 se bude prezentovat pod novým názvem Alma Career s.r.o.. Tato změna představuje nejen reorganizaci, ale také krok k ještě další expanzi této skupiny…
Příslib zaměstnání pro různé příležitosti + vzory

Příslib zaměstnání pro různé příležitosti + vzory

Přislíbit zaměstnání kandidátovi, který úspěšně prošel výběrovým řízením, vězni pro podmíněné propuštění nebo úřadu práce pro proplacení rekvalifikace? Na všechny varianty pro vás máme vzor zdarma. Ukážeme vám, jaké právní důsledky s sebou příslib…
Datacruit - moderní a jednoduchý HR nástroj

Datacruit - moderní a jednoduchý HR nástroj

Datacruit je moderní technologická platforma zaměřená na automatizaci a zefektivnění náborových procesů. Umožňuje firmám centralizovat náborové aktivity od publikování nabídek práce až po konečné rozhodnutí o přijetí kandidáta. Jeho klíčovým…
Recru - cesta k efektivním náborům

Recru - cesta k efektivním náborům

Recru ATS je cloudové řešení pro nábor a hodnocení kandidátů, poskytující funkce pro správu pozic, kandidátů a hodnocení. Systém byl navržen tak, aby personalistům usnadnil a zrychlil náborový proces, redukoval administrativní úkoly a umožnil jim…
Recruitis - chytrý náborový software

Recruitis - chytrý náborový software

Recruitis je moderní technologické řešení pro nábor zaměstnanců v digitální éře. Jedná se o systém, který kombinuje softwarové aplikace, databázové systémy a algoritmy pro optimalizaci náborového procesu. Jeho moduly a nástroje umožňují správu…
Teamio - moderní náborová aplikace a chytré ATS

Teamio - moderní náborová aplikace a chytré ATS

Teamio je inovativní aplikace pro sledování uchazečů (ATS) navržená pro zefektivnění a digitalizaci náborových procesů v 21. století. S jasnou misí "Dělejte nábory skvěle", Teamio nabízí řešení na míru pro organizace všech velikostí a zdůrazňuje…
Jak řešit odpovědnost zaměstnance za škodu

Jak řešit odpovědnost zaměstnance za škodu

Podíváme se na odpovědnost zaměstnance za škodu způsobenou zaměstnavateli při výkonu povolání. Dozvíte se, v jakých případech můžete po zaměstnanci chtít uhradit celou částku, a kdy je odpovědnost zaměstnance za škodu ve výši 4,5 násobku mzdy.…
Odvody a náklady za zaměstnance pro personalisty

Odvody a náklady za zaměstnance pro personalisty

Pojďme se společně podívat na to, kolik vás jako zaměstnavatele stojí zaměstnanec. Tedy, jaké jsou náklady zaměstnavatele na zaměstnance, mzda a povinné odvody zaměstnavatele za zaměstnance. Na konkrétním případě si ukážeme výpočet nákladů na…
Vše, co potřebujete vědět o rodičovské dovolené

Vše, co potřebujete vědět o rodičovské dovolené

S námi získáte základní přehled o tom, jak dlouho trvá rodičovská dovolená, kdy končí rodičovská dovolená, jak se vypočítává a jak správně postupovat při jejím ukončení. Přidáme také užitečné informace, jak zajistit hladký návrat do zaměstnání po…

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2023 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena