- 35 000 – 40 000 Kč
- Plný úvazek Plný úvazek
DESCRIPTION
IT company with a multinational environment based in Olomouc, Czech Republic, providing complete services in the field of development, integration and support of information systems to client's group with presence in Europe, Middle East, Asia, Latin America and Africa. Its employees have access to the latest technologies and tools, such as Microsoft Azure, Sharepoint, Sitecore, IFS, JDA, Software AG webMethods, censhare, Oracle etc. so they can enjoy designing and developing applications.
RESPONSIBILITIES
The IT consultant / solution expert is responsible for implementation, improvements and alignment of system solutions supporting our client's business processes. He/she serves as primary source of knowledge when it comes to how particular systems works from both a business and technical perspective and its interdependencies. In this particular job, the IT consultant / solution expert will be primarily responsible for application implementation, integration and development in the area of client's Catalogue Development.
Business Requirement Analysis
Application Implementation
Application Support (L3)
Solution operation Model (for L1, L2)
Design of integrations solutions development and testing support
Design Data mapping across the systems
Key user training
Application Consultancy
Solution innovation ideas
Coordination of IT resources
REQUIREMENTS
Technical skills – must have
Operating system administration
Experience of writing software requirement specifications and test specifications
MS Office
Technical skills – desirable
Scripting
Graphic production IT
Adobe creative suite production environments
InDesign server architecture
PDF export automations
Pre-flight automations through Asura or PitStop server solutions
Graphic color management
Distributed servers and storage, supporting global asset synchronization
Modelling Techniques: Object Orientation analysis, UML (e.g. Use Cases, Activity Diagrams), BPMN
Linux, MacOS
Enterprise service bus and Service Oriented Architecture
Software development experience
Knowledge of software development lifecycle Agile methodologies
SQL
WE OFFER
Competitive salary
Annual bonus connected to company performance
Relocation package (if coming to Olomouc from abroad)
Lunch fully paid, office refreshment
Strong work/life balance, flexible working hours
5 weeks paid holiday
Client's products for free
Company mobile phone tariff with contribution (available to family members)
Employee referral program
Company team-building activities
Onsite training about client's business, system architecture & technologies
Position in an international environment with informal friendly atmosphere
Opportunity for short-term assignment abroad
Work in attractive UNESCO listed historical town, enjoying active outdoor life style in quiet environment

Hledání práce většina lidí zažije několikrát za život. Personalisté se jím ale zabývají každý den. Čtou životopisy, vedou pohovory, porovnávají kandidáty, komunikují s manažery. Často také velmi rychle poznají, jestli je kandidát připravený a hlásí se na relevantní pozici.

Máte ve firmě HR projekt, který zlepšil práci se zaměstnanci, posunul firemní kulturu nebo přinesl konkrétní výsledky? Přihlaste ho do soutěže Nejlepší HR projekt regionu 2026 a ukažte, že dobré nápady v HR vznikají napříč celou republikou.

Uzávěrka registrací do prestižní soutěže Pluxee zaměstnavatel roku 2026 je už 30. června. Chcete pro svou firmu získat nezávislé hodnocení od PwC? Porovnat se s konkurencí? Posílit své jméno na trhu práce? Pak na nic nečekejte! První krok je navíc rychlý, bezplatný a zcela nezávazný. Zjistěte, proč by vaše společnost neměla v letošním ročníku chybět!

Odpovídáte na nabídky, ale firmy se neozývají? Dostáváte jednu zamítavou odpověď za druhou? Někdy stačí změnit způsob, jakým reagujete a jak se v životopisu představíte. Hledání práce umí být vyčerpávající. Člověk čeká, kontroluje e-mail, doufá v telefonát – a nic. Po čase snadno získá pocit, že už to nemá cenu. Často ale nejde o to, že byste byli špatní kandidáti. Problém může být jednodušší: reagujete pozdě, posíláte stejné CV na různé pozice nebo zaměstnavatel hned nevidí, proč by měl pozvat právě vás.