Hledáme lidem práci Manpower

Lean Transformation Leader EMEA & India

Lokalita Chodov, okres Domažlice
Zadavatel ManpowerGroup s.r.o.
Kategorie Technické obory

O nás

ManpowerGroup s.r.o.

Co od Vás očekáváme:

An international management role dedicated to the development and guidance of the local Lean Managers regarding strategy, defining actions and driving the implementation of the LEAN principles is needed to further evolve the LPD in EMEA & India in the Lean Transformation Journey to world class manufacturing.

Popis pozice:

• Performing Lean Assessments, starting and sustaining Lean Journeys in the LPD factories that have not yet started.

• Train-the-trainer for Lean related topics.

• Develop, train and support the local Lean Managers on improvement initiatives including Hoshin Kanri/ Blue Sky, Value Stream Optimization, Shop floor Management, Problem Solving, 5S, LEAN Manufacturing and LEAN Administration methods, etc. to fulfill the vision set forth by LPD and SKF Manufacturing Management.

• Coach the daily & long-term activities of the local Lean Managers.

• Sustain and drive growth of the values and initiatives resulting from SKF Production System and the LPD LEAN Transformation.

• Coordinate, organize, execute and document cross-plant projects for the continuous improvement of manufacturing operations, systems, and processes.

• Explore and evaluate new technologies that lead to continuous improvement initiatives.

• Assist plant management in identifying continuous improvement opportunities, developing ideas and managing their implementation.

• Foster a culture of continuous improvement by effectively leveraging communication processes and employee relations programs.

• Develop, document and share continuous improvement best practices and motivate others to do the same.

• Develop LEAN and Continuous Improvement policies, practices and procedures.

• Track the progress of the LEAN roll-out, in terms of financial results and process KPIs improvements. Proactively support and identify further potentials and anticipate action in case of deviation of goal achievement.

Profil kandidáta:

• BS degree or equivalent, 5 or more years experience in Continuous Improvement role, Production Management, Manufacturing Engineering, or other relevant area.

• Proven LEAN Management Expertise • Strong Project Management skills (interdisciplinary and cross-plant projects)

• Solid interpersonal skills and good written communication skills.

• High energy level required

• Strong leadership skills, independent thinking, strong organizational and planning abilities and excellent analytical and Problem Solving skills are essential.

• Six Sigma certification a plus

• Ability to work across all levels to influence key stakeholders and lead through influence

• Good English skills required • German or Czech language skills are a plus

Nabízíme:

• Company with long-term tradition and swedish corporate culture

• motivational wage valuation

• annual bonus

•5 weeks of holiday

• cafeteria system

• meal allowance

• allowance for commuting

• education

  • Žatec, Louny
  • GESTAMP LOUNY s.r.o.
  • Plný úvazek
Zveřejněno: 15. srpna
Zveřejněno: 6. ledna
  • Velemyšleves
  • od 35 000 Kč
Zveřejněno: 12. prosince
  • Plzeň
  • ŠKODA JS a.s.
  • 35 000 – 50 000 Kč
Zveřejněno: 26. října
  • Jihlava
  • Marelli Automotive Lighting Jihlava …
  • 20 000 – 25 000 Kč
Zveřejněno: 16. března
  • Rosice, Chrudim
  • Východočeské plynárenské strojírny, a.s.
  • 26 000 – 30 000 Kč
  • České Budějovice
  • Jan Kanea
  • od 20 000 Kč
  • Hradec Králové
  • INTERBUD CZ DRUŽSTVO v likvidaci
  • 15 100 – 19 000 Kč
  • Nový Bydžov
  • NATURA DK, a.s.
  • od 23 000 Kč
  • Tvrdonice
  • LIKOMSTAV MORAVA s.r.o.
  • 18 000 – 30 000 Kč
  • Rožnov pod Radhoštěm
  • Střední škola informatiky,…
  • od 17 770 Kč
  • Krmelín
  • ZAHRADY R+R - realizace a údržba zahrad…
  • 29 000 – 35 000 Kč
  • Staré Město, Frýdek-Místek
  • UNIS COOL, s.r.o.
  • od 18 500 Kč
  • Frýdlant nad Ostravicí
  • LAKUM - AP, a.s.
  • 18 100 – 24 100 Kč
  • Vyškov
  • TRASKO, a.s.
  • Karviná
  • THK - ČECHPOL s.r.o. v likvidaci
  • 36 000 – 44 000 Kč

Jak se zbavit stresu z práce, než vás přemůže

Zvládání stresu je individuální. Jsou lidé, kteří milují, když je jejich práce extrémně stresová, a naopak jsou tací, které sebemenší stres vykolejí. Ukážeme vám metody, které vám při pravidelném tréninku pomohou zbavit se stresu z práce. Doplníme i rady, co od stresu dlouhodobě nepomůže.

Jak postupovat při pracovním úrazu

Pokud se vám v práci stal pracovní úraz, je třeba ho hned nahlásit. Povíme si, jaké kroky musí udělat zaměstnavatel, aby váš úraz vyšetřil. Rozebereme, na co máte vy jako zraněný zaměstnanec nárok. I zranění na teambuildingu může být pracovním úrazem. Co naopak pracovním úrazem není, se dozvíte samozřejmě také.

Vše, co potřebujete vědět o cestovních náhradách

Kdy a jak oznámit těhotenství v práci

Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno

Pracovní doba - vaše nároky a povinnosti

Práce ve svátek - nejčastější otázky a odpovědi

Kdy vám musí schválit neplacené volno + VZOR

Poznáte signály, že je čas na změnu zaměstnání? Poradíme, jak práci změnit

Občas nás v práci něco naštve, ale co když nás něco nebo někdo v práci štve pořád? Ukážeme si hlavní signály, kdy je vhodný čas změnit práci. Jak na změnu, a co musíte pro změnu zaměstnání udělat.

Kde a jak si najít nejlepší brigádu a práci při studiu

bonus den HR IT kandidát leadership management manager náplň práce policie pozice práce role system technologie employee manufacturing náplň PR proces profi program technolog