Hledáme lidem práci Manpower

Senior Java Developer

Lokalita Praha
Zadavatel ManpowerGroup s.r.o.
Kategorie Technické obory

O nás

ManpowerGroup s.r.o.

Co od Vás očekáváme:

The company was established in 2009 and became the largest Central European betting operator. Originally a Czech firm, it has grown into a holding company over time, and it now also operates on the Slovak, Polish, Romanian and Croatian markets with more than 6 thousand employees globally.

Popis pozice:

We are now looking for a Group Java Developer, who can apply analytic thinking to solve problems and find a pragmatic solution that will be a lasting value, is part of a talented software team that works on mission-critical applications, able to communicate clearly and proactively and always actively seeking for improvements in existing technologies or processes.

zobrazit tel. číslo ="389" data-gtm-vis-total-visible-time- zobrazit tel. číslo ="100" data-gtm-vis-has-fired- zobrazit tel. číslo ="1">MAIN RESPONSIBILITIES ARE TO:

• Providing expertise in the full software development lifecycle, from concept and design to testing.
• Creation of well designed, testable, efficient code
• Developing, implementing, and maintaining Java-based applications
• Main focus in the development of back-end microservice application
Dockerization of applications (OpenShift)
• Provide end-to-end technical support and problem resolution
Working in DevOps environment (you build it, you run it)
• Contribution towards decisions regarding future chosen technologies.
• Communicating autonomously regularly on complicated technical matters with other development teams

Profil kandidáta:

• At least 3 years of professional experience as a Java Developer
Java 8 (Java 11 is advantage), Spring Framework
• Knowledge of RabbitMQ, MongoDB, Elastic, Redis, Hazelcast is an advantage
• Knowledge of Kubernetes, Openshift or similar platform is an advantage
• High focus and a natural ability to deliver
• Passion for new technologies within IT
• Experience in GIT (or other version control tools), Bitbucket and GitHub would be a big plus
• Experience with technology message brokers (RabbitMQ) is an advantage
• Experience with agile development or DevOps is an advantage
• Communicative level of English

Nabízíme:

Annual bonus
● Cafeteria plan and electronic meal vouchers
● Discounts and promotions by our partners and Penta group companies (e.g. Dr. Max Pharmacies: Gold Partner)
Flexible working hours and occasional home office
5 weeks of vacation
● An interesting and challenging job of a successful international group at the Prague headquarters (informal international teams, communication in English on a daily basis)
● No dress code
● Various events for employees (sports and corporate events, internal competition for tickets for sports and social events, etc.)
● Brand new offices in the Churchill office complex
Our own café, relaxing zone, gym and great amenities around the office

  • Lutín
  • Salzgitter Mannesmann Stahlhandel s.r.o.
  • 23 000 – 24 000 Kč
  • Plný úvazek
Zveřejněno: 21. dubna

INDEX NOSLUŠ s.r.o.

Assessment centrum - jak se připravit a uspět

Zaměstnavatel nechce převzít výpověď

Ukážeme vám, kdo může ve společnosti výpověď převzít, a dva způsoby, jak si nechat přijetí výpovědi zaměstnavatelem potvrdit. Poradíme vám, jak postupovat, pokud váš zaměstnavatel odmítl převzít výpověď.

Co nabízí úřad práce pro cizince? Zjistěte!

Jaký pracovní úvazek je pro vás ten ideální?

Pružná pracovní doba má své výhody i nevýhody

Kdy vám musí schválit neplacené volno + VZOR

Jak postupovat při pracovním úrazu

Pokud se vám v práci stal pracovní úraz, je třeba ho hned nahlásit. Povíme si, jaké kroky musí udělat zaměstnavatel, aby váš úraz vyšetřil. Rozebereme, na co máte vy jako zraněný zaměstnanec nárok. I zranění na teambuildingu může být pracovním úrazem. Co naopak pracovním úrazem není, se dozvíte samozřejmě také.

Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno

Vše, co potřebujete vědět o rodičovské dovolené

Co s sebou na úřad práce? Jaké vzít dokumenty

auto bonus data developer dress code EU event home office IT job kandidát náplň práce Office partner plat pozice práce Prague software sport technologie Xing brand CAM centra design employee Java náplň PR proces profi rok talent technolog test