Hledáme lidem práci Manpower

Support Center Specialist with Danish in Prague!

Lokalita Praha
Zadavatel ManpowerGroup s.r.o.
Kategorie Ostatní

O nás

ManpowerGroup s.r.o.

Co od Vás očekáváme:

We are seeking candidates who have an interest in the IT field.

Would you like to be a part of the leading IT-outsourcing companies and start your career in the IT field? Do you speak native Danish and advanced English and you have experienced at supporting clients, then do not hesitate to join our team in heart of Europe – Prague, where we desire to make life easier for our customers and provide them the freedom to focus on their core businesses.

Popis pozice:

What is the job about?

You will be a part of our Global Support Center team in Prague, where you can make an impact on our and your growth. We concern about your development seriously and absorbed on your career plan according to your preferences, skills, and motivation.

As a Support Center Specialist, you will be providing technical support to international customers with their issues ranging from Windows issues and network printers to application support and user administration. You will work in the modern IT environment and acting as a single point of contact for incoming incidents.

Profil kandidáta:

What do you need?

  • Excellent written and verbal communication skills in English and Danish (at least B2 level)
  • Experience in a similar position (Customer Support, Help Desk, Service Desk)
  • Willing to help customers with a positive attitude.
  • Knowledge of Office 365 (Outlook, Excel, Word)
  • Knowledge and general interest in Windows 7, 10
  • Readiness to continuously learn about IT technologies
  • Ready to take responsibility for critical tasks
  • Strong problem solving and troubleshooting skills
  • Strong analytical skills to identify the root cause of the issue
  • Ability to collaborate in virtual teams

Would be great if you had:

  • Experience and general knowledge of Active Directory (User Administration)
  • Previous experience with Network
  • Previous experience with Application Support
  • Previous experience working with ITSM/CRM tool

Nabízíme:

You can look forward to:

  • Above-average salary
  • Relocation package if you are located outside of the Czech Republic
  • 5 weeks of annual leave
  • Sick days – 5 days per year
  • Meal vouchers (100 CZK/voucher)
  • Cafeteria system (6000 CZK/year)
  • Multisport card
  • Company laptop
  • Company mobile phone
  • Monthly pension insurance of 3%
  • Company assistance towards TAX authorities
  • Modern offices 2 minutes from the metro station
  • And there are no night shifts

Do not miss this chance if you are interested to become part of a multicultural environment. If you would like to know more about the position please feel free to send me your CV in English on e-mail přes odpovědní formulář

  • Frýdek-Místek
  • KARCOM s.r.o.
  • 25 000 – 30 000 Kč
  • Plný úvazek
Zveřejněno: 12. ledna
  • Rokytnice v Orlických horách
  • FrostFood a.s.
  • 23 000 – 30 000 Kč
Zveřejněno: 10. února
  • 20 000 – 28 000 Kč
  • Dejvice, Praha
  • INTERFRUKT s.r.o.
  • 27 000 – 50 000 Kč
Zveřejněno: 13. ledna

INDEX NOSLUŠ s.r.o.

I vy se na pohovoru ptejte! Jaké jsou typy testování

Co nabízí úřad práce pro cizince? Zjistěte!

Jak najít práci nebo brigádu na mateřské dovolené

Jednoduché ukončení dohody o pracovní činnosti

Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Specifickou interní směrnicí zaměstnavatele je pracovní řád, který zaměstnancům upřesňuje jejich povinnosti. Každá společnost by měla mít svůj pracovní řád, se kterým všechny své zaměstnance seznámí. Proto jsme pro vás připravili kompletní pracovní řád, který si můžete zdarma stáhnout a upravit dle potřeb své společnosti.

Jaký pracovní úvazek je pro vás ten ideální?

Rekvalifikační kurzy v kostce

Ideální práce při rodičovské dovolené

Zjistěte, jaký můžete mít přivýdělek na rodičovské dovolené, aniž byste ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Pomůžeme vám rozhodnout se, jestli je lepší dohoda nebo OSVČ. O rodičovský příspěvek při zaměstnání nemůžete přijít, pokud splníte zákonem stanovené podmínky.

Přehled otázek a odpovědí na pracovním pohovoru

Hledáte práci v zahraničí? Zodpovíme vaše otázky

Práce v zahraničí je velkou výzvou, s námi vše zvládnete hladce. Rozhodli jste se odjet do zahraničí na zkušenou - získat zahraniční pracovní zkušenost, která v životopise bude moc dobře vypadat, zlepšit své jazykové znalosti, rozvíjet své schopnosti, poznat nová místa a nové přátele, porozumět nové kultuře? Ať je již vaše motivace jakákoliv, nepřehlédněte nabídky práce, které pro vás v zahraničí máme. Aby vše proběhlo hladce, přinášíme vám odpovědi na vaše otázky, jak si najít práci v zahraničí, a to i bez znalosti jazyka, jak najít práci v zahraničí s ubytováním, jak najít práci v zahraničí pro páry a mnohem více. Nabídka práce v zahraničí je pro vás připravena na našich stránkách.

Bor business CRM CV CZK den EU HR IT job kandidát mobil náplň práce Office outsourcing pec pozice práce Prague reference sick day SOU specialist sport system technologie list náplň PR profi technolog