Nabízené nástupní platy vzrostly v dubnu nejvíce lékařům, polepšili si ale i účetní či školní zaměstnanci

Firmy v dubnu pokračovaly s nabídkou vyšších nástupních platů. Je to logickým krokem vzhledem k nízké míře nezaměstnanosti a zdražování, které trápí rozpočty většiny domácností. Nabízená nástupní odměna vzrostla v dubnu ale i ve zdravotnictví a školství. Lékaři v soukromých ordinacích byli poptáváni s nástupní odměnou o téměř 17 tisíc korun vyšší než v březnu a školní zaměstnanci si mohli polepšit o 6 500 korun. S očekávaným oživením na realitním trhu koresponduje rovněž výrazný růst nástupních odměn u realitních makléřů, a to o více než 28 procent. Vyplývá to ze statistik pracovního portálu JenPráce.cz, který v dubnu lidem umožnil ucházet se o 25 tisíc pracovních pozic.

 

Minimální nabízená odměna vzrostla v dubnu nejvíce lékařům z průměrných 58 200 Kč na 75 000 Kč, tedy o téměř 29 procent. Navýšení se týká převážně zaměstnání v soukromých ordinacích například praktických či zubních lékařů, ale také psychiatrů. Realitním makléřům vzrostly nástupní platy z 44 550 Kč na 57 100 Kč, tedy o 28,2 procenta. Nástupní platy malířů si polepšily z 31 800 na 42 900 Kč, tedy dokonce o téměř 35 procent. Zvýšily se rovněž nástupní platy školních zaměstnanců či třeba účetních. „Nezaměstnanost v České republice zůstává nízká a řadě profesím jsou proto nabízené výrazně vyšší nástupní odměny. Firmy si uvědomují potřebu jedinců či domácností čelit zdražení potravin, energií či bydlení,“ říká Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz, který v dubnu nabídl 25 206 pracovních nabídek. 

 

Firmy nabídly v dubnu více brigád 

Z dat pracovního portálu JenPráce.cz dále vyplývá, že 90 % nabízených pracovních nabídek připadalo v dubnu na hlavní pracovní poměr a 10 % na brigády, čili jednorázové nebo krátkodobé výpomocné práce. Poměr nabízených brigád vzrostl z březnových 7,3 %, což koresponduje s blížící se sezónou brigád. Oproti loňským 12,6 % je však poměr nabízených brigád vůči hlavnímu pracovnímu poměru stále nižší.  

 

Praha nabídla přes 17 procent veškeré práce

Nejvíce pracovních nabídek připadlo v dubnu tradičně na Prahu, a to 17,1 %. Na druhém místě byl Jihomoravský kraj s 12 % následovaný Moravskoslezským krajem s 11,4 %. Naopak nejméně pracovních nabídek generoval trh práce v Karlovarském kraji (2,1 %), na Vysočině (3,5 %) a v Královéhradeckém kraji (3,7 %). Co se týká brigád, Praha dominovala s 27 % nabídek. Středočeský kraj pak nabízel 14,3 % brigád a třetí místo připadlo Jihomoravskému kraji s 12,1 %. Nejméně brigád firmy nabídly pro Karlovarský kraj (1,8 %), Pardubický kraj (2,4 %) a Liberecký kraj (2,7 %).


Dělnické profese tvořily 7,25 procent celkové nabídky

Co se týká profesí, v dubnu připadlo 7,25 % nabídek na dělnické profese, 3,9 % na prodavače/prodavačku, 3,8 % na operátory výroby, na obsluhu strojů 3,1 % a na administrativní pozice 2,5 %. S poměrem nabízených pozic koresponduje i potřebné vzdělání.  V dubnu stačilo u necelých 32,4 % nabízených pozic základní vzdělání. 34,1 % pozic požadovalo odborné vyučení bez maturity, 30,2 % středoškolské nebo odborné s maturitou a jen  zbývající 3,3 procenta pozic vyžadovala vzdělání na úrovní VOŠ, bakalářského či magisterského studia. 

 

Finanční bonusy překonaly příspěvek na stravování

Nejčastějším pracovním benefitem nabízeným v dubnu byly v 8,86 % finanční bonusy či prémie. V 8,85 % to byl pak tradičně nejnabízenější benefit v podobě příspěvku na stravování. V 8,15 % nabízely firmy dovolenou navíc a 5,89 % tvořil benefit v podobě firemních akcí. „Finanční bonusy a prémie se v nabídce benefitů za duben vyrovnaly příspěvku na stravování. Tento stav vidíme v našich sledovaných datech vůbec poprvé. Firmy vědí, že zaměstnanci potřebují mít po období zdražování možnost vydělat si peníze navíc,“ dodává Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz k nabízené struktuře firemních benefitů.

 

Tabulka 1: Deset profesí, kterým se za duben zvýšila nástupní odměna

Tabulka 2: Deset profesí, kterým za březen nejvíce vzrostla minimální nabízená odměna (absolutně)

 

O portálu JenPráce.cz

Pracovní portál JenPráce.cz patří mezi největší pracovní portály v České republice a funguje od roku 2013. Stojí za ním společnost Coweo Technologies a investiční skupina Pale Fire Capital. Jeho cílem je pomáhat lidem najít lepší práci a firmám poskytovat výhodné a kvalitní služby, které jim ulehčí proces obsazování pracovních pozic a zároveň jim pomohou se rozrůstat.

JenPráce.cz má k dispozici širokou škálu statistik, počínaje rozvrstvením nabídek v jednotlivých krajích, přes četnost nabízených benefitů až například po požadované vzdělání.  
 

Kontakt pro média

Tomáš Skolek

e-mail: media@coweo.cz

tel.: +420 776 056 71

Publikováno: 11. 5. 2023
Autor: Redakce JenPrace.cz
Zpět na výpis tiskových zpráv

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena