Rekvalifikační kurzy v kostce

Pokud cítíte potřebu změnit zaměstnání a chcete začít od začátku, nebo naopak prohloubit svou odbornou způsobilost, právě pro vás jsou vhodné rekvalifikační kurzy. Vysvětlíme si, kdo se může na rekvalifikační kurz přihlásit, jak dlouho trvá, kdo jej zaplatí. Nechybí přehled nejžádanějších rekvalifikačních kurzů.

Rekvalifikační kurz - co to je

Na začátku si pojďme říci, co to je rekvalifikační kurz, akreditovaný rekvalifikační kurz, rekvalifikace a jaký je rozdíl mezi rekvalifikací a vzdělávacími kurzy. Rekvalifikace je získání nové kvalifikace, neboli odborné způsobilosti, zvýšení, rozšíření či prohloubení dosavadní kvalifikace, včetně jejího udržování nebo obnovování. Rekvalifikovat se může ten, kdo již nějaké znalosti a zkušenosti má, i ten, kdo dosud žádnou kvalifikaci nezískal.

Mezi rekvalifikačními a vzdělávacími kurzy je velký rozdíl. Akreditované rekvalifikační kurzy mohou poskytovat pouze vzdělávací střediska s platnou akreditací Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Po jeho dokončení skládáte zkoušku a získáte Osvědčení o rekvalifikaci, které má celostátní platnost. Rekvalifikační kurzy trvají 3-6 měsíců, a to podle oboru, který si zvolíte.

Oproti tomu vzdělávací kurzy mohou poskytovat společnosti, které nejsou akreditované, kurzy jsou krátkodobé, na jejich konci obdržíte jen certifikát o absolvování, často nejsou zakončené zkouškou.

Rekvalifikační kurzy - výhody

Akreditované rekvalifikační kurzy vám přinášejí řadu výhod. Za krátkou dobu se naučíte to, co se jiní učí roky, získáte nejen teoretické, ale i praktické znalosti. Většina rekvalifikačních kurzů nabízí i praxi ve vybraném oboru.

Z výše uvedeného vyplývá, že rekvalifikací zvýšíte své šance na nové pracovní uplatnění, svou konkurenceschopnost na trhu práce.

Rekvalifikační kurzy - jak probíhají

Je-li vaším impulsem pro přihlášení nový kariérní začátek, je nutné si uvědomit, v jakém novém oboru chcete pracovat.

Dalším krokem je vybrat vhodný kurz, který bude v rozumné vzdálenosti od vašeho bydliště, abyste na něj mohli každý den docházet. U rekvalifikačních kurzů je nutná minimálně 80% docházka.

Vyplníte přihlášku a zvolíte jednu z variant financování, viz kapitola níže, na konci složíte závěrečnou zkoušku, získáte Osvědčení a můžete ve zvolené oblasti začít pracovat.  

Abyste byli na hledání nové práce připraveni, nezapomeňte si přečíst náš článek, ve kterém vám poradíme, jak efektivně hledat a najít práci.

Rekvalifikační kurz - kdo se může přihlásit

Na rekvalifikační kurz se bez nadsázky může přihlásit každý. Není zde věkové omezení, ani omezení v oblasti dosaženého vzdělání či dosavadní praxe. Cílem rekvalifikačního kurzu je nový profesní začátek. Přihlásit se můžete, když:  

  • je vaší motivací nový začátek, nastartování nové kariéry,
  • chcete prohloubit a zdokonalit svou odbornou způsobilost, abyste mohli ve stávající postoupit výše,
  • nemáte zatím žádnou kvalifikaci.

Rekvalifikační kurz - kdo ho zaplatí

Existují tři možnosti úhrady rekvalifikačního kurzu:

  • Pokud je vaší motivací nový začátek - kurz rekvalifikační si můžete zaplatit sami.
  • Chcete-li prohloubit svou způsobilost, může vám rekvalifikační kurz zaplatit váš zaměstnavatel.
  • Je-li vaším cílem kvalifikaci získat, může vás na kurz vyslat úřad práce, který akreditovaný rekvalifikační kurz za vás za určitých podmínek zaplatí. Více se o tomto tématu dozvíte v článku, který se věnuje rekvalifikačním kurzům pořádaným úřadem práce a dalším výhodám registrace na úřadu práce.

Konkrétní rekvalifikační kurzy

Pojďme se nyní podívat na konkrétní rekvalifikační kurzy, které patří k nejvyhledávanějším. U všech kurzů je nutné, aby pořadatel kurzu byl akreditovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy - pro pořadatele se jedná o čest být tím vyvoleným, akreditovaným, proto tuto akreditaci na svých webových stránkách mají uvedenou a není potřeba akreditaci vyhledávat. Akreditovaný pořadatel rekvalifikačního kurzu nabízí účastníkům možnost nechat si kurz proplatit úřadem práce.

Rekvalifikační kurzy kosmetika

Rekvalifikační kurz kosmetika je většinou pro ženy, které chtějí v oboru začít nebo rozšířit nabídku služeb pro své klienty. V rámci akreditovaného rekvalifikačního kurzu se naučíte vše, co pro svůj start v kosmetickém průmyslu potřebujete. V rámci rekvalifikačního kurzu kosmetiky můžete zvolit i rekvalifikační kurzy nehtová modeláž nebo rekvalifikační kurzy pedikúra.

Rekvalifikační kurzy zdravotnictví

Láká vás pozice maséra ve zdravotnictví, sanitáře v nemocnici, nebo chcete být chůvou v dětské skupině? Nebo máte vyšší ambice - dentální hygienik, zdravotník, zubní instrumentář? Pak je rekvalifikační kurz zdravotnictví přímo pro vás.

Rekvalifikační kurzy programování

Pro účast na rekvalifikačním kurzu programování většina pořadatelů vyžaduje alespoň základní znalost práce s počítačem. V průběhu kurzu se seznámíte teoreticky i prakticky s PHP, MySQL i JavaScript. Dle vybrané specializace.

Rekvalifikační kurzy sociální pracovník

V rámci rekvalifikačního kurzu sociální pracovník se zaměříte na základy psychologie, etiku výkonu činnosti pracovníka v sociálních službách, sociálně právní minimum, metody sociální práce, základy péče o nemocné a mnoho dalšího. Součástí je i odborná praxe.

Rekvalifikační kurzy účetnictví

Na těchto rekvalifikačních kurzech se naučíte vše, co potřebujete pro účetní praxi. Nebudou chybět ani konkrétní praktické případy, na kterých si naučenou látku přenesete do praxe. Cílem je, abyste po dokončení kurzu byli schopni vést účetnictví například středně velké společnosti. Dalším krokem pro vás může být daňová evidence.

Rekvalifikační kurzy řemesla

Řemeslníků, a těch šikovných, je nedostatek po celé republice. Pokud se chcete řemeslníkem stát, je nutné si rozmyslet, v jakém oboru chcete rekvalifikační kurz řemesla absolvovat. Nebo již jste řemeslníkem a chcete si rozšířit portfolio poskytovaných služeb? Největší zájem je dlouhodobě o rekvalifikační kurzy oborů malíř, lakýrník-natěrač, obkladač a tesař.

Rekvalifikační kurzy fyzioterapie

Při rekvalifikačním kurzu fyzioterapie se seznámíte s metodami rehabilitace zahrnujícími diagnostiku, léčbu a prevenci poruch pohybového aparátu. Jedná se o obor úzce spojený s medicínou. Rekvalifikace se tak zaměřuje především na metody, jako rolfing, míčková facilitace nebo technika kineziologických tejpů.

Rekvalifikační kurzy pedagogika

Rekvalifikační kurz pedagogika nabízí řadu specializací, od speciální pedagogiky, vzdělávací pedagogiky, až po Montessori pedagogiku. Nezbytnou součástí vzdělávání je také problematika první pomoci u dětí.

Rekvalifikační kurzy kuchař

Jako budoucí kuchař se naučíte přípravu pokrmů studené kuchyně, přípravu minutek, a samozřejmě i přípravu teplých pokrmů. Kde více, než při této rekvalifikaci, se budete soustředit na praktickou část. Pokud byste si chtěli své vzdělání ještě dále rozšířit, můžete se rekvalifikovat jako cukrář.

 

Publikováno 27. července 2022

To nejzajímavější vám zašleme

Povězte nám, jaká oblast vás zajímá?

Jenpráce.cz - Poradna
Zaregistrováním se k odběru zajímavosti a tipů ze světa práce na e-mail udělujete správci své osobní údaje za účelem zasílání informací. V souvislosti se zpracováním vašich osobních údajů máte příslušná práva: (i) na přístup k osobním údajům, (ii) na opravu či doplnění nepřesných nebo nepravdivých osobních údajů, (iii) na výmaz osobních údajů, nejsou-li již osobní údaje potřebné pro účely, pro které byly shromážděny či jinak zpracovány, anebo zjistíte-li, že byly zpracovávány protiprávně, (iv) na omezení zpracování osobních údajů ve zvláštních případech (v) na přenositelnost údajů a (vi) vznést námitku, po níž zpracování vašich osobních údajů bude ukončeno, neprokáže-li se, že existují závažné oprávněné důvody pro zpracování, jež převažují nad vašimi zájmy nebo právy a svobodami zejména, je-li důvodem případné vymáhání právních nároků a (vii) obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů.

Další informace o zpracování údajů společností Coweo Technologies s.r.o., se sídlem Škrétova 490/12, Vinohrady, 120 00 Praha 2, IČ 05157552 poskytuje pověřenec pro ochranu osobních údajů poverenec@everyregard.one, informace jsou k dispozici na Zásady ochrany osobních údajů.

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Rekvalifikační kurzy v kostce

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Jak napsat životopis - online vzor

Jak napsat životopis - online vzor

Životopis je vaší první vizitkou, kterou se představujete potenciálnímu zaměstnavateli. Je to dokument, který shrnuje vaše vzdělání, pracovní zkušenosti, dovednosti a zájmy. Jak ale napsat životopis, který bude poutavý, přehledný a profesionální? Co…
Zjistěte, jaké povinnosti má vedoucí zaměstnanec

Zjistěte, jaké povinnosti má vedoucí zaměstnanec

Ve většině společností jsou vedoucí zaměstnanci, tedy zaměstnanci, kteří vedou alespoň jednoho podřízeného. Z pozice vedoucího zaměstnance mají tito kolegové specifické povinnosti, které jim stanovuje zákoník práce. Dozvíte se, jak je to se zkušební…
Efektivní řešení vztahů a konfliktů na pracovišti

Efektivní řešení vztahů a konfliktů na pracovišti

V rámci pracovního procesu se jen zřídka setkáváme s izolovanými pracovníky. Kolegové pracující v týmu vytváří týmového ducha, budují si vztahy. Pokud si kolegové “nesednou”, nedostatečně spolu komunikují, nemají dostatek informací, mohou se vztahy…
Tarifní mzda a vše, co o ní potřebujete vědět

Tarifní mzda a vše, co o ní potřebujete vědět

Tarifní mzda je využívána ve společnostech se standardizovanou nebo hromadnou výrobou a silnou pozicí odborové organizace. Podíváme se, jak se tarifní stupně mzdy určují, a to i s konkrétním příkladem, co do tarifní mzdy zahrnovat, co se…
Překážky na straně zaměstnance pro personalisty

Překážky na straně zaměstnance pro personalisty

Pojďme se podívat na často diskutované překážky na straně zaměstnance z pohledu personalisty. Na co všechno má zaměstnanec nárok. Jak překážky můžete využít pro rozšíření svých benefitů.
Zdravotní prohlídky zaměstnanců pro personalisty

Zdravotní prohlídky zaměstnanců pro personalisty

Pojďme si shrnout základní informace o pracovně-lékařských prohlídkách zaměstnanců. Znáte všechny typy prohlídek, jaké jsou povinnosti zaměstnavatele, jaké jsou lhůty? Vše se dozvíte!
Jaká má být správná teplota na pracovišti

Jaká má být správná teplota na pracovišti

Zaměstnanci velmi diskutované téma - teplota na pracovišti. Jednomu je zima, druhý by rád větral. Pojďme se podívat na nové nařízení vlády z roku 2022, které mění minimální teploty pro práce vsedě s minimální nebo lehkou celotělovou aktivitou.…
Přehledně: 13. plat a vše, co potřebujete vědět

Přehledně: 13. plat a vše, co potřebujete vědět

Kdo by nechtěl dostat jeden nebo dokonce dva platy navíc? Pojďme se podívat, kdy a za jakých podmínek společnosti vyplácejí zaměstnancům bonusy, respektive 13. nebo 14. plat. Na co si dát pozor, aby se benefit neotočil proti společnosti.
Vše o stažení výpovědi ze strany zaměstnance

Vše o stažení výpovědi ze strany zaměstnance

Stažení výpovědi zaměstnancem je vlastně prosbou ke stávajícímu zaměstnavateli, aby si vás v práci ponechal. Zaměstnavatele není možné ke stažení výpovědi přimět. Pokud zaměstnavatel souhlasí, stačí vyplnit formulář ke stažení výpovědi, který…
Příspěvek od zaměstnavatele na penzijní připojištění a životní pojištění - jaké má výhody?

Příspěvek od zaměstnavatele na penzijní připojištění a životní pojištění - jaké má výhody?

Povíme si vše o daňově výhodných benefitech, kterými jsou příspěvek na penzijní připojištění a příspěvek na životní pojištění. Ukážeme vám výhody pro zaměstnavatele i zaměstnance a také jak je to s daněmi. Víte, že u životního pojištění je možný…
Příspěvek na dopravu - co byste měli znát?

Příspěvek na dopravu - co byste měli znát?

Nejedná se o častý benefit, avšak mezi zaměstnanci patří k nejoblíbenějším. Pojďme si říci vše o příspěvku na dopravu. Příspěvek na dopravu je daňově uznatelný náklad na straně zaměstnavatele. Ukážeme vám konkrétní příklady, jak je to s daněmi a…
Dárky pro zaměstnance - tipy pro personalisty

Dárky pro zaměstnance - tipy pro personalisty

Téměř každého potěší, když dostane dárek. A co takhle dárek od vedoucího k narozeninám nebo dokonce od generálního ředitele k pracovnímu výročí! Probereme dárky ze všech úhlů a nevynecháme ani dárky vánoční.

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2023 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena