Zaplatí mi přesčasy?

Pracujete přesčas a bojíte se, že za to nedostanete odměnu? Zajímá vás, kolik byste za práci přesčas měli mít zaplaceno? Nevíte, na co si dát pozor, abyste nepřišli o vydělanou částku? Zamýšlíte se nad tím, jestli je práce přesčas vaší povinností? Na tyto otázky vám odpovíme!

Co hodina přesčas, to 25 procent navíc

S prací přes čas se potýká většina zaměstnanců, není to nic vzácného. Mnoha lidem ale standardních 40 hodin týdně bohatě stačí a raději by se místo práce přesčas starali o rodinu nebo se věnovali svým zálibám.

Zákoník práce stanovuje pravidla pro odměňování, která přináší určitou kompenzaci – přesažení standardní pracovní doby se připlácí minimálně čtvrtinou  průměrného výdělku, tedy 25 procenty. Je možné, že vám zaměstnavatel příplatek ještě navýší.

Využijte náhradní volno

Jako další možnost kompenzace se nabízí náhradní volno, které si můžete se zaměstnavatelem domluvit místo  příplatku. Když máte například 8 hodin odpracováno přesčas, vychází vám 8 hodin volna, takže o svou mzdu nepřijdete.

Smlouva může obsahovat sjednání přesčasů

Musíte si ale dát pozor na obsah pracovní smlouvy, v které může být uvedeno, že mzda už zahrnuje odměnu za práci přesčas, tudíž by po vás mohl zaměstnavatel požadovat práci přesčas bez jakéhokoli nároku na odměnu, jak jsme výše popisovali.

Nejvíce 150 hodin přesčasů za rok

Limit odpracovaných hodin přesčas by měl být uveden v pracovní smlouvě. Za kalendářní rok můžete vykonat nejvíce 150 hodin přesčas. Pokud jste vedoucí zaměstnanec, který má pod sebou minimálně jednoho podřízeného, váš limit činí 8 hodin týdně.

Přesčasy pouze s vědomím zaměstnavatele

Musíme vás dále upozornit na to, že zaměstnavatel podle zákoníku práce může nařizovat přesčasy jen výjimečně a z vážných pracovních důvodů. Jestliže trávíte čas na pracovišti po pracovní době bez zaměstnavatelova vědomí, nečekejte, že máte nárok na odměnu.

Publikováno: 9. 12. 2014

Komentáře ke článku

Toplist