Workholismus

Workholismus neboli „závislost na práci“ je už znalý a rozšířený pojem, který pochází z anglického slova work – práce ve smyslu nadbytku nebo nedokonalého organizování a realizování.

Nejvíce ohroženi workholismem jsou muži s vyšším vzděláním. Větší riziko nesou lidé pracující ve vyšších funkcích, kteří převážně unikají z konfliktní rodinné atmosféry, nebo si prací kompenzují nízkou sebedůvěru. Většinou to postihuje lidé, kteří nejsou spokojeni v osobním životě, a proto hledají jinou náplň života – v práci.

Nejvíce jsou ohroženi:

Lékaři, hasiči, policisté

Makléři a učitelé

Novináři

Mladí, ambiciózní a vzdělaní podnikatelé

Kdy se jedná už o závislost?

U závislého člověka se práce stává hlavním středem zájmu a nejčastějším tématem rozhovoru. Veškeré koníčky a partnerský život se přesouvá na druhou kolej.

Kdo je workholik?

Workholik je člověk, který není schopen řešit a soustředit se na mimopracovní záležitosti. Nedokáže si pro práci vyhradit určitý čas, denně pracuje i více než 12 hodin, čímž se mu vzdaluje rodina a přátelé. To si ovšem vůbec neuvědomuje, protože má úplně převrácený žebříček hodnot

Jaké jsou příčiny workholismu?

Workoholismus se projevuje jako každá jiná závislost, také způsobuje abstinenční příznaky jako je nespavost, nervozita, stres, ale bohužel každý člověk musí pracovat a není možné držet doživotní abstinenci.

Jaké workholismus nese následky?

Člověk závislý na práci nedokáže odpočívat, tudíž ani nejezdí na dovolenou, ale když ano, drží stále mobil u ucha a na klíně má notebook, takže se stejně práci nevyhne. Workholika provází bolesti hlavy a únava, často je u něj riziko srdečních a dechových potíží, které svým životním stylem podporuje.

Jelikož má oslabený imunitní systém, je často nachlazen a má obtíže s pohybových systémem – ústrojím. Často tito lidé mají vysoký tlak, hodně kouří a berou léky. Velký problém mají se stravováním, což pro ně znamená ztrátu času, tudíž mu nevěnují moc velkou pozornost. Jde jim pouze o to, aby byli co nejrychleji najedeni. Nebo to může být pravý opak – přejídání, kterým zahání svůj stres. Obojí samozřejmě způsobuje zažívací problémy.

Jak postupovat při léčbě workoholika?

U léčby je důležité, aby workholik rekonstruoval své životní hodnoty a začal se zajímat o jiné věci, než je práce a naučil se tyto různé činnosti od sebe oddělovat. Dalším účinné prostředky jsou relaxační techniky.

Existují nějaké typy workoholiků?

Můžeme je rozdělit takto:

  • Vychutnávač – práci si „vychutnává“, pracuje tedy pomalu a každý krok si promýšlí, perfekcionista jako vyšitý
  • Záchvatový typ – pracuje nárazově a často to končí zhroucením. Cítí se unavený, vyčerpaný a v depresích
  • Opečovávač – stará se o to, aby každý byl spokojený, aniž by myslel na své vlastní zájmy, proto se tak dostává do stavů naprostého vyčerpání snižující jeho pracovní výkonnost
  • Aktivní typ – stále musí něco dělat, nesnáší nudu a nicnedělání, takže dělá mnoho věcí najednou, které většinou ani nedokončí; nevnímá realitu
  • Urputný typ – pracuje vždy a všude, nezná odpočinek a zábavu
Publikováno: 30. 1. 2015

Komentáře ke článku

Toplist